Nieuw Schacht, von Papen en von Fritzsche vrijgesproken It? 'd-Hoia. den. raat Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: GEZINSMAAND Goering,R.ibbentrop, Keitel en Rosenberg schuldig aan de 4 punten van aanklacht Ned. effecten worden verkocht Noodzakelijk om import te betalen Besprekingen beginnen Maandag Kon. onderscheiding voor Pater Verheggen C.S.S.R. Repatrieeringsschepen Sluisdeuren voor Vlissingen Economisch zesjarenplan „Zieleredder" werd SS-er Parlementsleden naar assemblee der V.N. Engelen en Duivels SER 1046 Lit U het penieten. gen. «telt Itcrstand >f vraagt pzonder». pacht, dat everings- |ijn aan- 'iging on- Izullen de op ge- de dis- en wor- pl aan de (triotskan- en exem- ■ggen. P. W. N. 1 c.i.. ge- Hoofdredacteur: H. N. Smite: rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland P Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: J 1.20 per maand, Inclusief Incasso. Advertentte-prfls: per editie 13 ct p. mm.-, minimum 1 2.50; in alle edities 26 JA. p. m-m.; minimum 7 4 Fam. ber. 20 ct p. m-m.; in alle edities 30 ct Noordhollandsch DaqMad Buiten God is 'l nergens veilig (Vondel) DINSDAG I OCTOBER 1946 42e JAARGANG NUMMER 11041 ALKMAAR* Langestraat 42A tel 2046 (adm.): 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDERWest straat 80; teL K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noord erbank Indiëj De KATHOLIEKE ACTIE, wier doel het is. Christus' heer schappij te vestigen op alle ge bieden des levens, heeft voor de maand October een gezinsmaand1 georganiseerd. Dit is niet een actie voor stof felijke zaken, hoe onmisbaar die ook zijn Het is allereerst en allermeest een geestelijke, een godsdienstige actie. Octobermaand, rozenkrans- maand, gezinsmaand drie be grippen, die diepe beteekenis hebben en groote zegeningen kunnen inhouden. In deze gezinsmaand moet, op den grondslag van deze traditio- neele gebedsactie, gewerkt wor den aan de daadwerkelijke door voering van dit katholieke actie punt: het gezin, heiligdom van' God. In een ontkerstende, heiden- sche samenleving, moet naast de Kerk het gezin eenerzij ds een bolwerk zijn, waar de dienst van God, het geloof en de christe lijke zeden veilig zijn voor iedere aantasting van buiten, anderzijds een voorpost, van waaruit de herkerstening der wereld kan beginnen. Dit stelt de K.A. in haar beginselverklaring voor deze maandactie vast en ze wijst er dan op, dat de groote vraag, waar het om gaat is,-'hoe het christe lijk gezin weer waar lijk een hei ligdom van God wo.dt. Dat kan op verschillende ma nieren gebeuren. Er moet zijn een duidelijk inzicht in de be teekenis van het huwelijk en in de taak van het gezin Dit -geldt voor verloofden, voor gehuwden voor ouders. Soms blijft men staan voor de vraag, waar te beginnen. Men draait in het kringetje' rond: als de ouders goed zijn, zijn de kinderen, meestal tenminste, goed. Dus: oudercursussen. Maar zooveel ouders schieten tekort. Dus: onderricht de toekomstige ouders De beste leerschool is het gezin. Dus moeten we toch weer bij dé ouders zijn De oplossing ligt hier in het eene doen èn het andere niet, laten. Vooral doen. Er is verder nog zooveel wat de hand in een gezinsmaand te doen vindt. Steeds het uitgangspuntvast houden. Niet te veel praten of vergaderen, al kan het nu een maal niet zonder Maar één actiepunt van de Jongeren K.A. geldt ook voor de ouderen: zorg tenminste één avond in de week thuis te zijn. En laat dat niet alleen den Zaterdag- of den Zon dagavond zijn, voegen wij daar aan toe. De K.A, geeft meer actiepun ten op 'geestelijke basis: herstel der evangelielezing in het gezin, femeenschappelijk gebed, eer- ied voor het kruis, aandacht voor controle op het godsdienst onderwijs, zorg voor Zondags viering met de Hoogmis als mid delpunt, en als slot.apotheose toewijding of vernieuwing der toewijding van het gezin aan Christus Koning. Er zijn punten van actie ge noeg, de KA. zal ze in de ko mende dagen nog aangeven, zich bewust, dat een grootsche ver betering op dit punt niet in één maand kan worden bereikt. Er zal mee worden voortge gaan, ook in het kader van de algemeene actie voor Recht en Liefde, welke de K.A. voor het nu begonnen jaar op 't program heeft staan. Recht en Liefide in alle kringen van de samenleving, gepropa geerd en doorgevoerd ook in en door het gezin. Moge de' vandaag beginnende Octobermaand er de getuige van zijn, op de voorspraak van de Moeder Gods, die als Koningin van den Rozenkrans in de ko mende weken weer zoo diep ver eerd wordt! NEURENBERG, 1 Oct. (Reuter) De 4 punten van beschuldi ging luidden: 1. samenzwering tegen den vrede; 2. misdaden tegen den vrede en voorbereidingen tot den aanvalsoorlog; 3. oorlogsmisdaden; 4. misdaden tegen de menschelijkheid. Goering is schuldig bevonden op alle vier punten van aan klacht. Von Ribbentrop is schuldig bevonden op alle vier pun ten van aanklacht. Keitel is schuldig bevonden op alle vier punten van aanklacht. Rosenberg is schuldig bevonden op alle vier punten yan aanklacht. Streicher is schuldig bevonden alleen op punt vier. Frick, de voormalige minister van binnenlandsche zaken, is schuldig bevonden op 3 punten. Kaltenbrunner is schuldig bevonden op de punten 3 en 4. Frank is schuldig bevonden op de pun ten 3 en 4. Seyss-Inquart is schuldig bevonden op 3 punten van de aanklacht, doch niet wat betreft deelneming aan het plan tot den oorlog. Hess is schuldig bevonden op de punten 1 en 2. Doenitz is schuldig bevonden op de punten 2 en 3. Vrijgesproken zijn: Schacht, von Papen en Fritzsche. Deze drie zijn door het tribunaal reeds ontslagen uit gevangen schap. Behalve de drie genoemden zijn alle beschudigden schul- diq verklaard. Ook von Neurath is schul dig bevonden op alle vier pun ten van de aanklacht. Speer is schuldig bevonden op de punten 3 en 4. Raeder is schul dig bevonden op de punten 1, 2 en 3. Bormann (bij ver stek) is schuldig bevonden op de punten 3 en 4. Funk is schuldig bevonden op de pun ten 2, 3 en 4. Sauckel is schul dig bevonden op de punten 3 en 4. Baldur von Schirach is schuldig bevonden op punt 4. (Seyss-Inguart is sdhuldiq bevonden op de punten 2, 3 en 4. Frick op de punten 2, 3 en 4). Meer volledig luiden de punten van aanklacht tegen de. beschuldigde nazi's: 1. Samenzwering: het deel nemen aan een samenzwering tot het begaan van misdaden tegen den vrede, oorlogsmis daden en misdaden tegen de menschheid. 2. Misdaden tegen den vre de: het deelnemen aan de 'voorbereidingen tot en het voeren van aanvalsoorlogen tegen Polen, .Groot-Brittannië, Frankrijk. Denemarken. Noor wegen. België. Nederland, Luxemburg. Joego-Slavië, Griekenland, de Sovjet-Unie en de Ver. Staten. 3. Oorlogsmisdaden: moord en mishandeling van burgers in de bezette gebieden en op zee. deportaties voor den sla venarbeid. moord en mishan deling van krijgsgevangenen, het vermoorden van giizelaars, plunderingen, het opleggen van collectieve straffen, ver nietiging en verwoesting, ge dwongen arbeidsdienstplicht voor burgers, het dwingen van burgers tot den eed van trouw aan een viiandeliike mogend heid en de germaniseering van bezette gebieden. 4. Misdaden tegen de men- scheliikheid: moord uitroei ing. slavernij, deportatie en andere onmenscheliikheden vóór en tiidens den oorlog te- "en burgerbevolkingen bedre ven: vervolgingen op grond van politieke, godsdienstige en rassenkundige gronden in het kader van het algemeene nlan genoemd onder punt 1 's Werelds eerste vliegende postkantooi m de Vei. Staten in gebruik genomen. Een kijkje in de cabine van den Skymaster der Trans-Wereld-Luchtlijn, waar gedurende de vlucht naar de diverse plaatsen van bestemming de post door de beamb-' ten gesorteerd wordt. (N.Y. Times P.) Er waren in totaal twee en, twintig beschuldigden, van wie alleen Bormann bij ver stek is berecht. Ook Jodl is schuldig verklaard, doch de punten waarop zijn nog niet bekend. De Nederlandsehe Ambassa de te Washington heeft mede gedeeld, dat de op handen zijnde liquidatie van Ameri- kaansche effecten, die in het bezit zijn van Nederland, naar schatting een bedrag van 800 millioen dollar be treffen. Door de liquidatie zullen de noodige Amerikaansche dollars beschikbaar komen voor de nood zakelijke importen. De woord voerder van de ambassade zeide, dat de effecten, die geliquideerd zullen worden, niet alle Neder landsehe effectenbezittingen in de Ver. Staten vertegenwoordigen. De verkoop van de effecten zal waarschijnlijk belangrijken tijd in beslag nemen Het is echter nog niet nauwkeurig bekend' wanneer de liquidatie een aan vang zal nemen. De woordvoerder vermoedde, dat zij zou beginnen in de naaste toekomst. Alle tech nische details voor de certificatie zijn voltooid en de aandeelen zol- len worden aangeboden op de markt te New York. Officieel wordt vernomen, dat de plenaire zitting ter opening van de Nederl.-In- donesische besprekingen op Maandag 7 October plaats zal hebben in het verblijf van den Britschen consul- generaal te Batavia. Pater Alph. Verheggen C.S. S.R., directeur van het secre tariaat van de Suriiiaamsche Missie te Rotterdam, is be noemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De „Kota Baroe" met repa- trieerenden aan boord komt vanmiddag om 5 uur te Hoek van Holland aan. De debarka- tie zal Woensdagmorgen plaats hebben te Rotterdam. De „Volendam" arriveert Woensdagnacht om 3 uur in Hoek van .Holland. De debar- katie volgt Donderdagmorgen eveneens te Rotterdam. Bij de Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden zijn de laatste twee sluisdeuren voor den haven van Vlissingen voltooid en zijn thans voor vervoer gereed. Deze deuren zijn van normale open construc tie en wegen ieder 37000 kg., zij meten 11 bij 9 meter. Verschenen is de eerste nota over hej Centraal Econo misch Plan 1947 van het Cen traal Planbureau. Ingevoegd is een „raam plan", een zesjarenplan in zeer groote trekken, dat be trekking jheeft op de geheele herstelperiode, tegen den ach tergrond waarvan het plan- 1947 is opgetrokken. De regeering heeft besloten voorshands de in deze nota ge noemde cijfers betreffende con- sumpt,e, investeering en buiten- landsche handel als uitgangspunt van haar beleid op economisch, sociaal en financieel terrein te be schouwen. Hierbij hield de regeering vol ledig rekening met het feit, dat het in deze nota vervatte plan het karakter van een taakstelling heeft. Zij wil dan ook een woord van waarschuwing met betrekking tot te optimistische verwachtingen niet achterwege laten. (Nadere bijzonderheden morgen). Het bijzonder gerechtshof te Amsterdam behandelde de zaak tegen zekeren Linders, die „om de ziel van zijn broer te redden" lid was geworden van de SS. Het psychiatrisch ran^ort verklaarde verdachte verminderd toerekeningsvat baar. De adv.-fiscaal eischte 6 maanden preventief. De ver dediger verzocht onmiddellij ke invrijheidstelling, hetgeen echter niet mogelijk is bij de procedure van de bijzondere rechtspleging. In de Nederlandsehe dele gatie naar de vredesconferen tie te Parijs waren twee par lementsleden opgenomen. Het ligt in de bedoeling der re geering, aan de delegatie naar de a.s. Assemblee der Ver- eenigde Naties te New York eveneens enkele leden van het Nederlandsehe parlement toe te voegen. LIFT NATIONALISME de eigen Europeesche vorm der hoovaardij verwijderde uit het Christelijk geloof alles ivat het bekrompen men- schenverstand niet beredenee ren konzoodat er uiteraard niets wezenlijks van over bleef. Hoe diepe sporen deze begrips-hoovaardij ook bij de christenen heeft achtergela ten, blijkt wel uit de ver zwakking van het geloof aan engelen en duivels. Voor ve len die ter kerke gaan, zijn deze geesten geen werkelijk heid meer, doch middeleeuw- sche sage-figuren, ja figuren voor kindersprookjes, symbo len en abstracties. Het be staan van engelen en duivels is echter niet minder rëeel als dat van aethergolven en bac teriën.' En hun beteekenis voor ons leven is ontzaglijk veel grooter dan die van de natuurlijke en wetenschappe lijk naspeurbare werkelijk heden! MARCUS.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1