Hij zou hen wel vrij krijgen 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad BIJZ. GERECHTSHOF OPLICHTERIJ TIJDENS DE BEZETTING Verdachte ter zitting in arrest gesteld Bekendmaking 8-Octabef-viering „Vordering" OP WENSCH VERSCH GEMALEN. Orgel-concert Kapelkerk Mea Coppens voor den K.R.O. De meedoogenlooze bezettingspolitiek van Seyss Inquart DE UITSPRAAK WEERBERICHT Marktberichten WOENSDAG 2 OCTOBER 1946 Bij de vele misdrijven, in oorlogstijd gepleegd, behoort o.a, ook oplichi ing ten na- d'eéle van goedgeloovige menschen, die in sommige individuen vertrouwen had den. om gunsten te verkrij gen van Duitschers of man en zoon bevrijd te zien van slavendiensi en. Het was wel een van de minderwaardig ste soorten van oplichterij: dit spequleeren op het ge voelsleven van ouders of echtgenoo en met verhalen, die duizelingwekkend waren van leugens en verdraaie rijen Dat een procureur fiscaal dan tijdens een zit ting zijn minachting uit- spuwit met een hartgrondig „bah" is eveneens begrijpe lijk. Stuk voor stuk zien we nu deze typen de balie voor de rechtbank Easseeren en stuk voor stuk heb- en ze allen een verzacht, ende omstandigheid voor hun over tredingen, misdrijven of zwakke oogenblikken. Het is voor een buitenstaander moeilijk dit alles te kunnen inleven, omstandig heden en oorzaken, die er toe leidden, dat zoo op het oog fat soenlijke menschen tot zooie's konden afzakken. Verd. G J. Streng te Amster dam was zulk een type. Hoogst nerveus correct in alle opzich ten en berouwvol na iedere be kentenis stond hij voor het Bij zonder Gerecb'-shof te Amster dam. dat hem een lange lijst van beschuldigingen voorhield en waarop hij niets anders kon ant woorden dan: het is waar. In 1943 en 1944 had hij op ver schillende plaatsen in Noord- Holland, o.a. Noord Scharwoude, Hoorn, Zwaagdijk, de Rijp, men schen bezoch, met de belofte, dat hij vader, man of zoon wel uit Duitschland kon loskrijgen, wanneer ze hun steun gaven in den vorm van geld, omdat hij zekere instanties moes. omkoo- pen Het geld, de goede gaven, levensmiddelen, kleeren nam hij, gretig in ontvangst, maar he familielid kwam niet vrij en tel kens wist hij zijn goedgeloovige slachtoffers aan het lijntje te houden. Een vijftal getuigen waren ver schenen, om dit alles te beves tigen; notaris Luyckx uit de Rijp, P. Nan uit Zwaagdijk, eenige moeders uit Nrd. Schar woude, vaders uit Hoorn enz. En steeds weer kwam hef, droeve verhaal los: hoe hij bij hen op bezoek was geweest en verhalen had verteld van reizen naar Duitschland, contacten bij de arbeidsbureaux enz enz En 'telkens weer streek Éij zijn geld op in totaal een som van ruim f 2000, om nog niet te spreken van de andere gaven in natura. Verd. kon op dit alles nieti anders dan bevestigend antwoorden en aanhoudend drukte hij zijn spijt uit over dait wat hij nu als ge meen van zichzelf betitelde. By' het begin van de zitting I was er een klein incident, omdat bleek, dat verd. reeds eenige weken uit het kamp te Hoorn ontslagen was, zonder dat er pa pieren in het dossier van het OM, aanwezig waren. Na schor sing'deelde de procureur-fiscaal mr. Besiér mede, dat er van de. zen persoon twee dossiers waren aangehouden, verschillend van elkaar. Hij zou het er dan ook niet bij laten ziUten, Dit voor. spelde al direct weinig goeds voor den verdachte. Dit bleek ook direct bij het requisitoir, dat mr. Besier hield; fel en snijdend over dat wat hij als een zeer ern stig vergrijp tegen het Ne. derlandsche volk brand merkte Verd. had misbruik femaakt van 'het gevoel van amiliebanden en had alles ten eigen bate aangewend. Helt was misbruik maken van den geestelijken nood der menschen, die als een trieste lijst bij het verhoor los was gekomen t Hij eischte (tegen verd1. vijf jaar gevaiv genisstraf zonder aftrek van -f. de detentie in het internee- ringskamp, tevens vervallen verklaring van de beide kies rechten, ontzegging van het recht ambten te bekleeden of bij de gewapende macht te dienen. Tot slot verzocht hij de rechtbank onmiddel lijke gevangenneming te wil len gelasl'eri De verdedigster van verdachte beschreef uitvoerig diens levens loop, de omstandigheden hoe hij to, iets dergelijks was gëkomen en voerde aan, dat haar cliënt inderdaad menschen uit Duitsch land had losgekregen met allerlei slinksche middelen. Hij deed alles om zijn gezin, waar vijf be trekkelijk, jonge kinderen waren, in leven te kunnen houden. Ten slotte verzocht zij de rechfbank niet het verzoek tot onmiddel lijke gevangenneming in te wil ligen en pleitte voor een zoo zacht mogelijke straf, op da', verd. nog goed kon maken, wat hij had misdreven. De rechtbank trók zich dan terug om over hei' verzoek van ,den proc.-fiscaal te beraadslagen Na helopening gaf de President bevel verd. onmiddellijk in ver zekerde bewaring te stellen en bepaalde de uitspraak op 15 Oc tober a.s. De Commissaris van Politie te Alkmaar maakt bekend d'at de sluitingsuren voor de komende feestdagen voor de openbare vermakelijkheden als volgt zijn vasi gesteld: 7 Ocober: 1 uur. 8 October: 3 uur. Motorrijtuigen of andere voertuigen zooals ijskarren e.d, worden gedurende de uren dat de optoch" en worden gehouden, niet op de routes toegelaten. Evenmin op de Kanaalkade tij dens ha vuurwerk. Aan liedjeszangers, verkoopers van wandelstokjes en voor ver tooningen met dieren wordt geen vergunning gegeven Dergelijke personen worden onder geen voorwaarden toegelaten. Overi gens wordt een ieders medewer king ingeroepen teneinde de feestelijkheden zoo goed moge lijk te doen welslagen. Door de recherche is een Duit sche vrouw aangehouden die zich schuldig maakte aan het ontvreemden van lakens en de kens ten' nadeele van een loge menthouder. Nadat proces.ver. baal was opgemaakt werd ze weer vrijgelaten. Het doet ons denken aan den tijd van Schwe- bel (Red.). GEVAARLIJKE SPRONG Vanmorgen arriveerde aan het station een auto met een dertig tal menschen uit Nieuwe Nie- dorp Een 42-jarige dame sprong van deze wagen af en kwam zoo ongelukkig te vallen dat haar linkeronderbeen brak. De vrouw is naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht Wanneer een organist van het for maat dat Feike Asma toch inder_ daad is, een orgelvoorcfraclrt geeft verwacht men werken die kun&t_ critiseh beschouwd ook van belang zijn. In dit opzicht heeft Feike As_ ma wel wat wenschen onvervuld ge_ laten. Zijn programma bestond deels uit de groote klassieken Bach, Handel, Mendelssohn, deels uit wer_ ken van Nederlandsche componisten waarvan de werken, in muzikaal op_ zicht geen aanleiding galven tot bij_ zondere opmerkingen. De muziek van Jan Zwart beperkt zich hoofd_ zakelijk tot kerkelijk gebruik. Bon_ set was vertegenwoordigd met varia, ties over een thema vam Purcell het thema bleek rijker aan geest te zijn dan de variatie's. De Finale van Feike Asma had de verdienste van een bekoorlijke melodiek. Bram Bruin's Toccata hebben we reeds vroeger besproken. De orgellitera_ tuur ook van Nederlandsche compo. nisten die een moderner geluid la ten hooren, al is» dat dan juist niet bi_tonaal voorziet in een ruime keuze. En hiervan is hier ter stede nog weinig of niets gespeeld. Dit bedoeld als een tip voor de toe komst. Dat het programma uitne mend werd gespeeld behoeft wel geen betoog' want het spel van de concertgever is alhier zoo bekend dat dit geen nadere bespreking meer behoeft. Jammer dat de belangstel ling voor een orgelconcert zoo schijnt af te nemen, het kerkgebouw was nog niet voor de helft bezet. W. Schreurs Zaterdagmiddag om kwart over vijf treedt onze stad- genoote Mea Coppens, de bekende en lieftallige ac trice van Cani ecleer, <fie vooral als proloog-zegster de aandacht heeft getrok ken, op voor de K.R.O.- microfoon in de rubriek „Jonge kunstenaars si ellen zich voor" Zij zal gedich ten declameeren van Jan Prins V-. (Advertentie.) DONDERDAG moeten zij, wier familienaam begint met^ O;P, Q of R de nieuwe distri butiebescheiden afhalen. BURGERLIJKE STAND Geboren: A. z. v. A. de Vries en C. M. Seeker; M. C. d. v. A. J. Hui. bers en A. Sijs; C. M. J. d. v. J. H. A. Eickholt en A. Jonker; G. H). z. v. K. v. d. Pol en J- J. H. Cevat. Getrouwd; P. J. Obdam en M. Z. Rij ken berg; P. C. Haan en A. J. Roos' S. Prins en H. Buursema. ZIJPE OPHEFFING ZITTINGEN L.C.O. De plaatselijk Bureauhouder der Landbouworganisaties, de heer De Haan* te Schagen, berichtte ons dat met ingang van heden de zittingen te 't Zand en Burgerbrug zijn opge^ heven. MOTORRACE.SUCCESSEN Bij de jl. Zondag gehouden terreinritten te Et en onder het moth „Sport in -dienst van de ■volksgezondheid", ten bate van het sanatorium „De Klokken- berg", wisten de Noordhollanders Kees Bas Uiit Alkmaar" en Klaas Rus uit Heerhugowaard zich resp. eerste en tweede te plaat sen in de 125 cc seniorenklasse. Zij versloegen hun groote'en ri vaal. clen Eysink-crack Visbach, die zich met de derde plaats te vreden moest stellen. De siïrijd was zeer spannend en ronde na ronde (3 km) wis ten zij den voorsprong op hun tegenstanders te vergrooten. De laats e ronde was beslissend, daar Visbach het tempo niet meer kon volgen. Rus kwam plm. 6 sec. na Bas aan de finish, met als derde Visbach, Het parcours was schi'terend, maar zwaar, met gedeelten on. i der dikke modder, waarvan goed I zichtbare sporen bij de rijders l en hun motoren achterbleven. De 25000 'toeschouwers hebben kunnen geniefen van een bijzon der spannenden strijd. Rus maakte de snelste ronde van den dag. De uitslagen in de andere klas sen waren oa.: 250 cc senioren? C Huybregts, Middelburg; 350 cc senioren: Poel, Nijme gen: 500 cc senioren: J Bovee, Amersfoort. 4 OCTOBER DIERENDAG Onwangen voor het te stichten Dierendagl. 1.50. CONFERENTIE K.A. ST. DOMINICUS-PAROCHIE Alle metsjes boven de 17 jaar wor den herinnerd aan de conferentie in de kerk. Na zoo'n geweldige opkomst van de vormingsweek willen we wel eens zien wat er van je voornemens is terecht gekomen! Denkt om den tijd 8.15 uur. DIERENBESCHERMING Zwervend te Alkmaar aangetroffen een lichtbruin hondje: reu, plm. 3 maandeh oud en op de Mient een zwart poesje, plm. 10 weken oud. Adres Inspecteur: O. Verwer; Baan_ straat te Alkmaar. Om 14.35 kwam het moment waarop Nederland vtj'f lange jaren heeft gewacht. Er had eenige onzekerheid bestaan over het lot van Arthur Seyss Inquart, nadat in de ochtend zitting de cogensehijnlijk niet veel minder schuldige Von Papen vrijspraak had verkre gen. Het Internationale Tribu naal echter, beschikkend over een gedetailleerd overzicht van Seyss Inquart's aandeel in de Duitsche politiek van agres sie. en onderdrukking, moest tegen dezen man de hoogste straf eischen: den dood door den strop. Het Hof nam bij zijn verant woording over dit vonnis in aan merking, dat Dr Arthur Seyss Inquart deel nam aan de natio- naal-socialistische politieke in trigues. die aan Oostenrijk's An- schlusz" vooraf gingen. Hij was het, die de Duitsche troepen den weg naar Weenen bereidde en door zijn functies van president en,Reichsstatthalter het ongeluk kige land naar den natioiialen ondergang dreef. Hij nam in Po len en Nederland de verantwoor ding op zich voor het bestuur van de door den aanvalsoorlog bezette gebieden en voerde de bevelen van Berlijn, met uitbui ting, Jodenvervolging, massa deportatie, onbarmhartige terreur tegen elk verweer, represailles, moord en plundering uit. Welbe wust schond hij de Haagsche Conventie, welbewust trachtte hij het Nederlandsche nationale besef uit te roeien. Het is, zoo luidt de overwe ging verder, eveneens waar, dat Seyss Inquart zich heeft verzet tegen strenge maatregelen van andere organisaties, o.a tegen de Wehrmacht, toen deze in Nederland de tactiek der ver schroeide aarde wilde toepassen. Het staat echter vast, dat hij vrij willig en met kennis van om standigheden heeft medegewerkt aan oorlogsmisdaden en aan mis daden tegen de mensehelijkheid, die tijdens de bezetting van Ne derland werden gepleegd. Tegen twee uur 'trad het Tribunaal binnen, president Lawrence met de roode map. Terstond werd de eerste be schuldigde binnengebracht: Goering, mager en zichtbaai nerveus. Lawrence sprak, doch Goering kon 'hem niet verstaan. Hij kreeg een an dere koptelefoon en dë rech ter vroeg hem: „Hoort U mij nu?" Hermann Wilhelm Goering kniktë en dan hoor de hij zijn naam zeggen en daarop: „Deal h by hanging". Dadelijk daarop werd hij weggeleid Hess keek onbezorgd rond1. Ribbentrop en Keitel hielden zich onbewogen. Frank was een der weinigen die van zijn emo tie deed blijijken en perste bij heit hooren van zijn vonnis de lippen stijf op elkaar. De korte, dikke Funk was een 'bonk van gespan nen aandacht; zijn melancholiek gezicht ontspande zich toen hij het levenslang hoorde. Frick si'ond kaarsrecht, toen hij zijn vonnis vernam. Von Schirach was in tegenstelling tot de beide admiraals uiterst nesyeus, maar bedaarde na helt aanhooren van zijn 20 jaar. Seyss Inquart bleef langer weg dan de anderen. Hij keek verle gen naar den grond; ook hij ver trok geen spier bij het aanhoo ren van zijn doodvonnis. De rij werd gesloten door Von Neurath die met saamgeklemde lippen zijn 15 jaar in oru vangst nam. Daarop stond President Law rence op, maakte een buiging naar de rechtszaal en begaf zich met de andere rechters naar de Raadkamer. De ui spraak4was geëindigd de Nazi-periode definitief ten einde HEILOO SYMPHONIE-CONCEKT Het symphonie-orkest „Eens gezindheid", een onderafdeeling van het fanfarecorps van dien naam, geeft Donderdag 3 Octo ber a.s. een concert in „De Rus tende jager". Onder leiding van den jeugdigen dirigent Jan van der Peet zullen behalve een drie tal werken voor orkest, een trio voor hobo, clarinet en fagot door Siem Koeten, Jan van der Peet en Jaap Veen van v. Beethoven en een clarinet-quintet voor cla rinet, 2 violen, alt en cello vaiL v. Weber worden uitgevoerd);, orkestwerken staan de ouverfttie „Die entführung aüs den Serail" van Mozart, „Smfonia" van Joh. Chr. Bach, entre.act en ballet muziek uit „Rosamunde" van Sehubert op het programma. Den echten muziekliefhebber kunnen wij aanraden dit concert te bezoeken. Hij zal dan bemer ken, dat dé symphonische mu ziek, onder de bezielende leiding van den heer van der Peet met succes beoefend wordt ;OUDORP SCHOUW EN HERSCHOUW In den polder Oudorp zal er op 7*Ocfober schouw zijn en op 21 October herschouw. HEERHUGOWAARD PAS OP VOOR RIET De herschouw in den polder Heerhugowaard is bepaald op 3 October. BURGERBRUG KERMIS-VOLKSSPELEN UITSTEKEND GESLAAGD Zondag is de dag uitstekend ge slaagd ook wat 't weer betreft; er is' verbazend veel volk geweest en alles is gezellig verloopen. Maandag moest de kermis weer vroeg wor den ingezet om alle volksspelen be hoorlijk uit te werken. Men begon met de voetbalwedstrijd tusschen de veteranen van Burger-brug en Burgervlotbrugdie Burgervlotbrug won. De feestcommissie had hier voor een taart beschikbaar gesteld. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te^De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: IETS MEER WIND! Matige, langs de Waddeneilan_ den tijdelijk vrij krachtige wind tusschen Oost en Zuid. In den naclit en vroegen ochfiend hier en daar mist, overigens licht tot half bewolkt. Overwe gend droog weer. Eenige daling van temperatuur^ voornamelijk des nachts. ZON opk. 6.43; ond. 18.15 MAAN opk. 15.16; ond. 22.32 ^iDortpttPuwï ST BAVO EGMONDIA 3—4 St. B'avo kwam met 3 invallers in het veld en kreeg voor de rust den wind in den rug. De eerste aanval leverde een corner op welke wordt naastgeschofen. Egm. weet nu mooi door te breken en het is 01. Kort hierop krijgt Konijn den bal goed toegespeeld; hij zet krap voor en Hoogewerf doelpunt onhoudbaar 11. EVen later denken we St. B. de leiding te zien nemen als Broer_ tjes keurig voorzet; maar do bal rolt over de lat. Van een misver stand tusschen Broertjes en Broe ders komt E. goedkoop aan de lei_ ding. i2. St. B'avo komt nu sterk opzetten; de Boer geeft keurig af aan Broertjes. Deze schiet hard in; de E_keeper stompt den bal voor de voeten van Konijn en het is 22. We zien Broertjes nog eens een ko gel op het E_doel lossen; deze wordt door den keeper slecht weggewerkt en Hoogewerf geeft St. Bavo de lei_ ding* 3—2. E. doet er nu een schepje op en al spoedig is de stand weer gelijk. Rust 3—3. Na de Tust is St. B. steeds in de meerderheid maar het spel wordt veel te kort gehouden en voor doel hebben zij zeer veel met pech te kampen. Verschillende corners wor den op het. E_doel genomen maar zonder resultaat, In de laatste mi nuut van den wedstrijd weet E. uit een doorbraak opnieuw te scoren 34. Met dezen stand kwam direct daarap het einde. DE RIJP VAN HET R.E.G. FRONT In een spannenden wedstrijd heeft REG wederom beslag weten te leg'- gen op beide punten. De rust ging in met een 30 voorsprong. Wat kon er toen nog gebeuren zou men zeg_ gen. Doch kort na de rust kreeg dë REG ploeg' een inzinking die ze ge lukkig net op tijd te boven kwamen. Het had er anders nog wel eens raar uit kunnen zien. De eindstand was 5—3. Allen hebben weer hun uiterste best gedaan. De geest is goed en dat zegt al veel. Het was jammer dat aanvoerder Verdonk j.l. Zondag spoedig het veld moest ruimen wegens een blessure. Beterschap Gijs. Volgende week weer present hoor. A.s. Zondag' gaat REG 1 op bezoek bij Broek in Waterland. E'en ge duchte tegenstander. Maar daarom niet getreurd hoor. Allemaal je uiterste best doen en make wat er van te maken is. Zaterdag a.s. jaarvergadering bij Blokdijk. Aanvang half negen. Komt allen want er is veel te bespreken. NRD. SCHARWOUDE 2 Oöt. Aangevoerd 17.000 kg. aardappelen: Eigenh. 8.60; Noordel. 6.20—6.70; Bè vel. 4.60—6,90 9700 kg. uien 5.90-^ 6.60: grove 5 70—6.10; driel. 3.80; 5200 kg. slaboonen 2057j 16000 k.g. roode kool 6—1220; 118000 kg. witte kool 5—5.20; 2300 kg. gele kool 5.50—9.80; 900 kg. andijvie 3.50; 2800 kg. gr. kool 8.70—9,50.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2