Stichting voor den Landbouw in Noordholland Nederlandsche ploegen naar de Olympische winterspelen VON PAPEN WIL DE PERS NOOIT MEER ZIEN Wad 's qüiiW dboMfialipl: dk ShalriivKct Noordhollandsch Dagblad Nieuw Noordhollandsch Dagblad INSTALLATIE VAN DE KRINGBESTUREN Wegverbetering in den Wieringermeer De Belgische koningskwestie ONS LEEKENSPEL JUBILEERT Twaalf-en-een-half jaar volkscultuur De nieuwe tabaksbon De vrijheid is verrassend Het N. O. C. stelt geld ter beschikking Herdenking Oranjehofel De daling van het Fransche geboortecijfer Strandschap Zandvoort ingesteld Bankbiljettencirculatie gestegen DE AMERIKANEN OP IJSLAND '4 DONDERDAG 3 OCTOBER 1946 150.000 Kerstpaketten, bestemd voor militairen en burgers in Indonesië, worden te Rotterdam door tallooze nijvere handen gereed gemaakt. Dezer dagen zal de eerste verzending naar de Oost plaats vinden. (Ned. Fotobur. P.) In de afgeloopen dagen zijn in Alkmaar, Amsterdam, Haarlem, Hoorn en Schagen vergaderingen belegd waar op de kringbesturen van de Stichting voor den Land. bouw in Noord-Holland of ficieel werden geïns alleerd. Op al deze bijeenkomsten bleek zeer duidelijk, dat de agra rische bevolking van ons gewest belangstelling heeft voor 't werk van deze S ichting, want de op komst was telkens weer heel goed. De secretaris van het bestuur der Stich ing, ir A. E. Krom wijk, heeft op al deze vergade. ringen het doel van de Stichting, de bestuursverkiezingen in de kringen en de werkzaamheden van de S ichting behandeld. Het is de taak van de Stich ting, de publiekrechtelijke orga nisaties in den land. en tuin. bouw voor te bereiden. Men diene zich zooveel mogelijk te organiseeren in stands- en vak organisaties, want alleen daar door kan men invloed uitoefe nen op de bedrijfsorganisaties. De samenstelling van 't werk gebied van de kringen is ge. schied in overleg met de sfands- organisaties. Er is een vaak geuite vrees, dat de vrije organisaties hun taak op den duur door het werk van de Stichting zullen verlie. zen. Dat is niet waar De Stich ting zal het werk slechts bunde len en ordenen. De Stichting is dan ook geen organisatie, doch een orgaan. Een andere taak van de Stichting is, de behar iging van de belangen der bedrijfs groepen op technisch en econo misch gebied. Het zal' o.m de taak van de kringen zijn, kwes ties van socialen aSrd, arbeids geschillen enz. op *e lossen Mis schien zullen 'zij in de toekomst zelfs de technische voorlichting ter hand moeten nemen. En wan neer hét kringbestuur' eenmaal is overgegaan in een landbouw schap, dan zal het ook voedsel problemen te behandelen krij gen Zoolang dit landbouwschap er nog niet is, zullen de kosten, aan de verschillende werkzaam heden verbonden, gedragen moe ten worden door de s ands. en vakorganisaties. Deze uitgaven zijn echter slechts voorschotten, die terugbetaald zullen worden zoodra het landbouwschap ge boren is. Sprekende over den landbouw zelf, s'elde spr. vast, dat de hui dige problemen grooter zijn dan ooit. Er zal daarom werk te over zijn' voor de Stichting, Het is niet waar, dat deze slechts een uitvoerend college is De Stich- ting werkt ook opbouwend en haar taak is dus ruimer. In de rondwaag werden nog verschillende Belangrijke onder werpen aangesneden, o.m. waar om men het lidmaatschap niet verplichtend stelt. De Stichting mist echter nog steeds publiek rechtelijke bevoegdheid en daar om kan men op dit gebied nog weinig doen. Wanneer die be voegdheden 'er echter eenmaal zullen zijn, dan zal ieder grond bezitter automatisch lid zijn Er zijn al regelingen in de maak, waardoor de Stichting de zaak goed zal kunnen financieren. Men denkt daarbij de bijdrage lie heffen in den vorm b.v. van 1/100 cent per liter melk, opdat degenen, die thans nog parasi teeren, er ook onder zullen val len. Tot slot heeft voeds'elcommis. saris Joh. de Veer nog gespro ken over'de bedrijfsvoering van de weideboeren De Sluitgatwee in de Wie ringermeer, welke reeds voor de onderwaterzetting in slech te conditie verkeerde, zal nu onder profiel worden gebracht en van een klinkerbestrating worden voorzien. Bovendien zal het wegdek een meter ver breed worden. Speciaal voor het wegverkeer beteekent dit een groote vêrbetering. Tijdens het statutair congres der Belgische socialistische par tij verklaarde Max Buset dat de Koningskwestie niet meer om Leopold III gaat. Het is thans de opvolgingskwestie, voor zoover België zijn monarrhistische tra dities wil handhaven. De welbekende beweging „Ons Leekenspel" te Bussum zal tegen het einde van het jaar twaalf en een half jaar bestaan. Het is vooral een beweging ge weest want velen werden in de loop der jaren meegesleept en hebben door „Ons Leekenspel" de" kunst meer en meer leeren liefhebben en waardeeren. Het doel van „Ons Leekenspel" n.l. hulp en leiding te bieden aan hen die in lied spel en dans hun ont spanning willen zoeken en daar bij het hoogste trachten te be reiken wat leeken kunnen be reiken is in de afgeloopen jaren met veel energie en toewijding nagestreefd. Ons Leekenspel heeft zich van eerf kleine beweging ontwikkeld! tot een groote en grootsche or ganisatie die duizenden en dui zenden in den lande van advies dient en vele opvoeringen ver zorgde. Zij die eens met Ons Leeken spel in aanraking zijn geweest zullen er steeds een pre'tige herinnering aan bewaren Naast de verzorging van too- neelavonden met eigen gezel schappen organiseert de bewe ging „Ons Leekenspel" cursus sen in regie, tooneelspelen, dan sen en zingen en alles wat ver der met de schoone kunsten ver bonden is. Niet alleen over Nederland maar ook over vele andere lan den is „Ons Leekenspel" werk zaam onder den naam Interna tionaal Contact Bureau voor Leekenspel. „De Ghesellen van de Spele- wei" zijn algemeen bekend. Min der bekend is het wellicht dat bij Ons Leekenspel ook een dé cor- en costuumcentrale is en dat men voor alle inlichtingen de volkscultuur betreffende in Bussum terecht kan. In een smakelijk' uitgevoerd en prettig leesbaar werkje „Na twaalf jaar" wordt het wel en wee van Ons Leekenspel be schreven. Tevens vindt men er een opgave van de uitgaven van „Ons Leekenspel" Het repertoire van de Ghesel len van de Spelewei vindt men in „Trektochten en pleister plaatsen der Schoonheid" ver krijgbaar aan het corr. adres Ko ningslaan 12 Bussum. Lt S, Het Centraal Distributie bureau deelt mede, dat gedu rende de week van 6 t.m. 12 October a.s. bon T 50 der ta- bakskaart recht geeft op twee rantsoenen tabaksartikelen. De drie vrijgesprokenon te Neurenberg zijn na hun vrij spraak door de pers onder vraagd. Von Papen verklaarde, dat zijn onmiddellijk plan was zich naar zijn vrouw te be. geven en „dan wensch ik te verdwijnen en nóóit meer ae pers te le pers te zien Fritzsche, Goebbels' voorma lige assistent in het ministerie van propaganda, zei, dat het idee van vrijheid geheel nieuw voor hem is en zeer verbazingwek kend. Maar hij vreest thans misschien voor een Duitsch tri bunaal terecht te moeten staan. Hij zeide, dait hij gaarne voor een denazificatiehof wilde ver schijnen, om aan de Duitschers uit te leggen, waarom hij over de radio sprak. Hij was verbaasd toen hij den Èngelschen tolk bij den naam hoorde noemen, want deze was degene, die gedurende vele maanden via de BBC in zijn wekelijksche uitzendingen tij dens den oorlog Fritzsche's pro paganda van repliek diende Zij schudden elkaar voor de foto grafen de hand. Schacht verklaarde, dat naar zijn meening de vonnissen in sommige gevallen „hard" en in andere gevallen „bui tengewoon rechtvaardig" wa ren In een bestuursvergadering van het Nederlandsch Olym pisch Comité zijn belangrijke besluiten genomen inzake de uitzending van Nederland sche ploegen naar de Olym pische winterspelen te St. Moritz en naar de Olympi sche zomerspelen te Londen in 1948. Op korten termijn zullen door het N.O.C, gelden ter beschikking worden gesteld voor de training van de verschillende daarvoor in aanmerking komende Neder landsche sportbonden. De presi dent van 't Nederlandsche Olym pisch Comité, tt. kol. C, F, Pahud de Mortanges, zal als algemeen leider en het bestuurslid van het tN.O.C., de heer K. J. J. Lotsy zal als chef de mission der uit le zenden Nederlandsche ploegen optreden, zoowel voor de winter- afs voor de zomerspelen. Op een vraag of zij verwacht ten vrijgelaten te worden, ant woordde Schacht, dat zoowel de Erosecutie als hijzelf wisten, dat ij „volkomen onschuldig" was; von Papen met „natuurlijk" en Frifzsche: „natuurlijk verwachtte ik vrijgelaten te worden, alleen, de vrijheid is eenigszins verras send!" Schacht dacht niet, dat hij voor een ander gerechtshof zou worden gedaagd, nu het hoogste tribunaal ter wereld hem had vrijgesproken. Op een vraag, waar hij den nacht zou doorbrengen, glim lachte Schacht, keek naar den Amerikaanschen officier en zei: „Ik wou, dat ik het wist". Fritzsehe zei, dat hij een uiit- noodiging had om als „gast" den nacht in de gevangenis van Neu renberg door te brengen. Men vroeg Schacht 'oen om een handteekening. Hij glim lachte en zei: „Ik heb geduren. de twee jaar geen stuk choco lade gezien en zou hierop mijn handteekening willen plaatsen" Deze opmerking veroorzaakte een luid gelach en de conferentie eindigde met het uitdeelen door Schacht van handteekeningen in ruil voor chocolade voor zijn twee dochters van vier en vijf jaar. De door het comité „Oranje hotel" voorbereide inwijding van een doodencel in de gevangenis te Scheveningen ais blijvende herinnering aan hen, die tijdens de bezetting hier het leven lieten of van hieruit overgebracht wer den naar de plaats, waar zij voor gebracht werden, zal a.s. Zater dag 5 October geschieden. Nabe staanden, genoodigdën en oud- gevangenen van het Oranjehotel zullen zich dien dag in de gevan genis verzamelen. De Haagsche postfanfare zal „Ases Tod" van Grieg spelen. De „Haghe San- gers" voeren uit „Soave" van Palestrina en „Het leger der ge- zochten" van jan Campert. De Fransche minister van be volking, Paigent, die naar Lon den is gekomen om de verga dering van de Britsche commis sie inzake de bevolking bij ie wonen, heeft verklaard, dat de daling van het geboortecijfer in Frankrijk de plannen tot herstel en tot behoud van het Fransche prestige op elk gebied zeer in den weg staat. Het land komt reeds anderhalf naillioen arbei ders te kort. Reeds zestig jaar ioopt het geboortecijfer terug. Het is dan ook noodzakelijk, dat in Frankrijk de eerbied voor het familieleven toeneemt. De gemeenteraad van Zand voort heeft met 9 tegen 4 stem men de inS'elling van 't Strand schap Zandvoort aanvaard. Dit houdt in, dat de gemeenteraad het bestuur over het strand en cte onmiddellijke omgeving over draagt aan het Strandschap Zandvoort, ondter wie de burge meester als voorzitter, een ver tegenwoordiger van de gemeente Haarlem, een van Amsterdam, een vertegenwoordiger van den minister van binnenlandsche za ken en een vertegenwoordiger van den minister van sociale zaken Het bestuur van het N.O.C. heeft verder besloten weer een Olympischen dag te organiseeren, waarvan de datum voorloOpig is vasfgesteid op Zondag 22 Juni 1947. De Olympische dag vindt der traditie getrouw, in het Olympisch Stadion te Amster dam plaats. President N.O.C. voor de radio. De president van het N.O.C., lt. kol O. F. Pahud de Mortan ges, zal heden om 19.05 uur voor den radio-omroep te Hilversum de voorbereiding van de Neder landsche uitzending naar de Olympische spelen behandelen. Volgens de weekstaat van de Ned. Bank is de bankbiljetten- circulatie deze week ges'egen met 61 millioen gulden en be draagt thans f2.554.417.730. Met ingang van 1 October 'j.l, 'heeft de Ned, Bank de zorg voor de ui gifte' der muntbiljetten op ,zich genomen In verband hier mede zal wekelijks door haar een aanteekening aan den voet harer verkorte balans worden opgenomen, waaruit het bedrag van de circulatie der door de Bank namens den Staat in het verkeer gebrachte muntbiljetten blijkt. Hoewel Amerika zichzelf niet verplicht beschouwt zijn troepen van IJsland terug te trekken, zoolang de voorgestelde over eenkomst met die IJslandsche regeering niet is geratificeerd, keeren de troepen geleidelijk naar Amerika terug Op het oogenblik zijn nog slechts 1100 manschappen van het leger en 133 leden van de vlootstrijd- krachten op IJsland, welke laat ste in ieder geval worden te ruggetrokken, omdat hun aanwe zigheid1 niet langer vereischt is. Lady Baden Powell bracht een bezoek aan het paleis Soest- dijk, waar zij de lunch gebruikte met de Prinselijke Familie. De Chief Guide inspecteerde de kabouters, onder wie zich Prinses Beatrix bevond. (Anefo P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4