Nieuuu Veertig jaar ontwapend r AN Vrijgesprokenen nog steeds in Neurenberg id!! ER Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: HET GROOTE PROBLEEM Amerikaansch voorstel inzake Duitschland EEN VERDRAG VAN DE GROOTE VIER? Auto door trein gegrepen I35SH2SSEEQ Doodelijk mijnongeluk Vijf gedetineerden omgekomen Hef „Lichtbaken" vervroegd J Berlijnsche arbeiders protesteeren 39 dooden bij vliegtuigramp Nederlander onder de slachtoffers Hess naar krankzinnigengesticht Kardinaal de Jong te Rome Frau Jodl telegrafeert Eisenhower BER 1946 IN1ER 'aar a RING 4 uur sbond deur) ïrsei- af- De Can- den ,.n. Er \ATIS stuur. Isior" ORIE m Hoofdreda-teur: H. N, Smite; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand. Inclusief Incasso. Advertentie-prljs: per editie 13 ct. p, m.m., minimum 2.50: in alle edities 26 ct p. m-m.; minii um 4 Fam. ber. 20 ct p. m.m.J in alle edities 30 ct NoordhoUandsch Dagblad Buiten God is '1 nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 4 OCTOBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11044 ALKMAAR: Langestraat 42A tel 2046 (adm.): 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen BEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 1 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank HEDENAVOND zal minister president dr. Beel voor de ra dio spreken over het groote pro bleem van de loonen en prijzen en de kwesties welke daarmede in verband staain. Wij hopen, dar er voor de ministerieele uiteenzet ting de belangstelling zal zijn die ze verdient. Wij verwachten niet, dat de Re geering want zij is' het, die spreekt door den mond van dr. Beel het middel to+ oplossing van alle kwalen aan de hand zal doen. Maar wel, wachten wij met groote interesse af, wat zij in het midden zal brengen De spanning tusschen loonen en prijzen wordt in -vele gevallen ondragelijk en leidt tot allerlei sociale en politieke moeilijkheden. Er moet in elk geval, al zou het tijdelijk zijn, voor verschillende kwesties een oplossing komen. Zoo bijv. voor de regeling van den kinderbijslag. Het wetsont werp van minister Drees ook hier zullen wij wel moeten zeggen, van de Regeenng dus wekt niet In alle kringen bevrediging. Het moet waarschijnlijk als een com promis worden beschouwd, mede gelet op de motiveering. Hef is een opportunistisch, geen princi pieel ontwerp. Het stelt een ver hooging van den kinderbijslag voor als een tegemoetkoming in het inkomentekort in verband met de hooge prijzen. Het is geen principieele tegemoetkoming aan de erkenning van het groote ge zin. n In dit licht gezien, kan de waar de van de bezwaren anders beoor deeld worden dan wel eens hier en daar geschiedt. Er wordt ge zegd, dat de toekenning van den bijslag vanaf het eerste kind (ge lijk minister Drees voorstelt) de groote gei innen haast *fiet helpt. Maar op de eerste plaats mag toch gezegd worden, dat verleening van den toeslag vanaf liet eerste kind, gelijk reeds in verschillende rege lingen voorkomend, van katholie ke zijde als een redelijke eisch is voorgesteld. Op de tweede plaats beteekerit de voorgestelde verbe tering in de uitkeering, dat de 2.40 gld. toeslag per week en per kind in alle gevallen aan de gnso- te gezinnen 4.80 per week meer in brengen. Natuurlijk is het juist, als men zegt, dat dit de groote gezinnen als gezin niet voldoende tegemoet komt. En daarom zullen verderstrekkende maatregelen op den korten duur niet kunnen uit blijven. In dit verband nemen wij nota van een betoog van den actieven en enthousiasten secretaris van de Katholieke Arbeidersbeweging in Nederland, Dré de Wolf, die te Breda op een vergadering van Katholieke Werknemers zeide. dat het groote gezin alleen daarom al niet voldoende geholpen wordt met deze uitkeeringsverbetering, omdat de kosten van het distribu tiepakket per kind al 5.50 bedra gen. Als overbruggingsmaatregel verlangt de Katholieke Arbeiders beweging dan ook een verhooging van den kindertoeslag van 2.40 op 3.60, en dan te beginnen bij het tweede kind. Dit laatste houdt in, dat veron derstelt wordt, dat de bestaande loon verhoudingen voldoende zijn, om een gezin en bedoeld is dan een klein gezin te onderhouden. Maar dat is, ook op het oogenblik, juist niet het geval. Toch mag, als de kwestie van de spanning tus schen loonen en prijzen aan de or de is, het juiste uitgangspunt niej over het hoofd worden gezien. En dat is: een voldoende belooning voor den arbeider, om met zijn gezin te kunnen leven. Als grond slag voor wat als een gezin in de- ge beteekenis werd verstaan, nam men aan een gezin met twee kin deren. Zoover strekte dan. in al- gemeenen zin, de grondslag der berekening van het loon naar prestatie. Voor gezinnen met meer kinderen kwam dan, zeker even dringend, de toekenning van loon naar behoefte, een hoogere inko mensregeling voor het grooter kindertal. Van de normen der ka tholieke sociale leer is dit zeker niet ver af! De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken Byrnes, heeft Donderdagmiddag een rede gehouden voor de Amerikaansche Club te Parijs. Hijverklaarde, dat hij het van harte eens was met maarschalk Stalin, dat er geen onmiddellijk oorlogsgevaar bestond. Byrnes hoopte, dat deze verklaring een einde zal maken aan de ongegronde beweringen, dat eenig land of eenige groep van landen poogt de Sovjet-Unie in te sluiten, of dat de verantwoor delijke leiders van de Sovjet-Uniejzulks gélooven. Moge deze verklaring ook ein einde maken aan de ongegronde beweringen, dat de V.S. pogen haar bezit van de atoom bom uit te buiten om dreiging uit te oefenen tegen de Sovjet-Unie. De wereld heeft genoeg van den oorlog. De moeilijkheid bestaat hierin, dat de volkeren, den oorlog niet willende, toch een politiek volgen, welke tot den oorlog leidt. De volkeren zouden politieke en economische voordeelen kunnen najagen welke zij niet zonder oor log kunnen verkrijgen. Daarom, wanneer wij den oorlog willen ver- imijden, moeten wij niet alleen den oorlog afzweren, doch ook de din gen, welke ertoe leiden. Byrnés verklaarde dat de V.S. trotsch ging op haar bijdrage in de twee wereldoorlogen, doch niet zoo trotsch op de politiek, welke het gevolgd had na de over winning van 1918. Het Ameri kaansche volk verwachtte te veel van Woodrew Wilson, doch steun de hem te weinig. Van Pearl Harbour leerde Amerika te laat, dat het zich zelf niet van de wereld kan isoleeren. Amerika is dit maal besloten zich niet terug te trekken in een poli tiek van isolatie. Wjj zijn dit maal besloten om samen te werken ter handhaving van den vrede. De politiek, begonnen door Pre sident Roosevelt, is voortdurend nagevolgd door zijn opvolger, Pre sident Truman. Doordat deze politiek wordt gesteund zoowel door de republi keinen als door de democraten, geeft het aan de wereld een waarborg, dat het onze Ameri kaansche politiek is en dat daar aan zal worden vastgehouden on geacht welke politieke partij aan de macht is. Ten aanzien van Duitschland herhaalde Byrnes zijn kortgeleden gedane verklaring, dat zoolang daar een bezettingsleger aanwezig was, de strijdkrachten der V.S. in dat leger vertegenwoordigd zou den zijn. „Ik wil u niet doen ge- looven", aldus Byrnes, „dat onze gedragslijn -in dit opzicht geheel en al onzelfzuchtig is. Het volk van Amerika is tot de ontdekking gekomen, dat bij een Europee- schen oorlog de eigen vrede en Donderdagavond is op den overweg „De Ketel", een vroe gere stopplaats tusschen Schie dam en Delft, een auto die van den weg tusschen de spoorrails was gezakt, door den trein, die om 21.14 pur uit Rotterdam ver trok, gegrepen. De bestuurder van de auto, J. Bergmans uit Schiedam, stond naast zijn wa gen en poogde nog de aankomen de trein tot stoppen te brengen, hetgeen evenwel mislukte. Berg mans is bij deze poging echter zoo dicht bij zijn auto blijven staan, dat hij, toen de trein op de auto inreed, door een der stukken die van de auto afvlogen werd gegrepen en in den sloot werd geslingerd. Vermoedelijk door verdrinking, is hij om het leven gekomen. veiligheid onvermijdelijk vóór het einde van dien oorlog erbij betrokken worden. Het is tot de conclusie gekomen^ dat wanneer het dan toch moet helpen om el- ken Europeeschen oorlog tot een einde te brengen, het "beter is zijn deel bij te dragen ter voorkoming van een Europeeschen oorlog Frankrijk, dat gedurende de laatste 75 jaren driemaal door Duitschland is overvallen wenscht natuurlijk niet meer in twijfel behoeven te zijn over de buiten landsche politiek van Amerika t.o.v. Duitschland. Woensdagavond omstreeks ze ven uur stortte te Eygelshoven in de mijn Laura een pijler over een lengte van ongeveer 25 meter in, ten gevoge van het wegschui ven van het dakgesteente. Zes gedetineerde arbeiders werden onder vallend gesteente bedol ven. Een van hen kon spoedig bevrijd- worden. Hij had een hoofdwond en een open been- fracuur. Van de vijf andere ver miste arbeiders werden er eenige uren later twee dood geborgen. Het staat vrijwel vast, dat de overige drie eveneens doodelijk zijn verongelukt. Met den meesten spoed wer den de bergingswerkzaamheden voortgezet. De gedetineerden zijn afkomstig uit het kamp Valken burg. Van Zaterdaa 5 Oct. af svreekt de zeereerw. hr. H de Greeve zijn licht baken voor den K.R.O. niet meer uit om 8 uur 's avonds, maar om 7,35 uur 's avonds. I)e drie vrijgesprokenen van JNeurenherg, sctiactit, Fritzsche en von Papen, zul len zcodra zij visa hebben verkregen in een vrachtauto van het Amerikaansche leger naar de Britsche zone worden gebracht. Het kan twee dagen duren voor zij volledige toestemming voor hun vertrek zullen hebben. Amerikaansche militaire pdlitie zal hen „als bescherming" bege leiden. Zij zullen allen eerst naar Hamburg gaan waar Fritzsche, naar men meent te weten apo thekerswerkzaamheden zal ver vullen. Schacht zal naar Slees- wijk-Holstein doorreizen, waar hij in een boerenwoning zijn in trek neemt. Von Papen hoopt naar het dorp Stockhausen te kunnen gaan te leven. om in afzondering Als protest tegen de „mil de" vonnissen te Neurenberg hebben te 'Berlijn transport en fabrieksarbeiders gestaakt. l»e transportarbeiders staak ten gistermiddag van 3 tot 2.10 plaatselijke tijd. Trams en ondergrondsche trei nen stonden stil. De duur van de staking der fabrieksarbeiders stond niet vast. Naar verluidt is de transportstaking georganiseerd door de Berlijnsche vakvereeni- gingen; de fabrieksstaking begon in een machinefabriek en ver spreidde zich toen snel. De militaire autoriteiten heb ben bij de transportstaking niet ingegrepen. De drie vrijgesprokenen van Neurenberg ontvangen na de uitspraak hun ontslagpapieren uit handen van kolonel An drus, de Amerikaansche officier belast met de veiligheids maatregelen te Neurenberg. V.l.n.r.: Fritzsche, kolonel Andrus, von Papen en Schacht. (Ass Press P.) Gisterenmorgen vroeg is in het heuvelachtig gebied ten N.O. van Stephensvil- le op New Foundlcmd een vliegtuig van de Ameri can Airlines neergestort. Het vliegtuig, dat van New York naar Berlijn was vertrokken, had 31 passagiers benevens acht leden der bemanning aan boord. Er zijn geen over levenden. Drie passagiers waren op weg naar Amsterdam. Onder hen bevond zich een Neder lander, John Snel, die woon achtig is te Gabriel in Cali- fornië. Snel was voor het eerst sinds negen jaar op weg naar zijn land, waar hij zijn moeder, die te Hilversum woont, hoopte te bezoeken. Hij woont al jaren in Zuid- Californië. Het is thans bekend, dat '1000 liter benzine in het toestel in brand vlogen en dat het vuur binnen en rondom de machine gedurende verscheidene uien woedde. De boomen vatten ver volgens eveneens vlam. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Rudolf Hess, die door het Tribunaal tot le venslange gevangenisstraf is veroordeeld, in den loop van deze maand tijdelijk in een krankzinnigengesticht zal wor den ondergebracht. Z. Em. Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, is gisterenavond met den Parjjschen trein, waarin een speciaal rijtuig was opgeno men, te Vaticaanstad aange komen. Z. Em werd aan het slation begroet door den Nederland- schen gezant bij den Heiligen Stoel, Jhr. Mr. H W. van Wee- de, den Nederlandschen gezant in Italië, mr. W 5. G. Baron Ge vers, alsmede door een vertegen woordiger van het Staatssecreta riaat van den Paus, Mgr. Ca- magni en verschillende Nedër- landsche kerkelijke en wereld lijke persoonlijkheden, als mgr. dr B. Eras, rector van het Ne- derlandsche college, mgr. Dr. J. O Smit, kanunnik van St. Pieter, Frau Jodl. echtgenoote van den ter dood veroordeelden voormaligen Duitschen staf chef. heeft een telegram ge zonden aan generaal Eisenho wer. den Amerikaanschen stafchef, met het verzoek voor haar echtgenoot te willen in- tervenieeren. Vandaag ontving zii het telegram terug met de aanteekening: „geadresseerde vertrokken zonder nader adres achter te laten", aldus de Amerikaansche nieuwsdienst in Duitschland. BIJ ONGOLE in Britsch-Indië is de trein Madras-Calcutta ontspoord. Volgens nog onbe vestigde berichten zouden 31 personen om 't leven ziin ge komen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1