DE DRIE SLUIZEN VAN DEN ZWARTEN PLAYER AFDEELING NRD.-HOLLAND 42{rtetefitos....oM....- poppetjes gezieR?.....kaS{j£ dicht! !k (limkaciiischjz Stak achter de deur. M"/y PdftS Bemhard bezocht to Parijs! 4 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Smokkelpad en eenmansgrenskantoor Indonesiërs verlangen conscriptie Nieuwe Provinciaal der Franciscanen Lijkje gevonden teVelsen Gedistilleerd voor nieuwe klanten Generaal Anders trekt zich terug Ook in de lagere klassen wordt morgen gespeeld Valken naar H. E. O. St. Victor ontvangt Berdos Koedijk-V. Z. V. Teekenfilmpje van deze week 40ctobGT...vta£... telddtoidaq!! De.PanS IkmhajdAapeT ZATERDAG 5 OCTOBER 1946 ZATER Een speciaal door den Enqelschen professor A. M. Low ont worpen racemotor, welke Buiten de benzinemotor tevens dcor raketaandrijving wordt voortbewogen, nam deel aan den motor-snelheidswedstrijd die in het Wembley-stadion te Lon den gehouden werd. De ontwerper (rechts) en Alec lackson, zijn assistent, bespreken eenige details voor de proefritten. QE „ZWARTE" GROSSIERS van sigaretten meenen, dat er meer wagen ziin die naar Rome leiden. Dezer dagen bespraken wij in een artikel, hoe eiken dag tienduizenden sigaretten door de bemanningen van de schepen, die onze havens binnenloopen, hun weg vinden naarde zwarte markt. Maar er zijn méér bronnen die Lucky Strike en Players opleveren. Dat is dat onzalige plaatsje op onze landkaart, waarover zelfs de buitenlandsche zeelui al ver trouwd spreken: the Hook of Holland, kortweg „The Hook". Hier ligt het eindpunt van de Batavier; hier stroo men eiken dag honderden burgers en militairen langs de douane-controle; hier ligt het beginpunt van de winst, vooral voor den Rotterdamschen zwarten tabaksgrossier. ZOOALS de Amsterdamsche zwarte pieten hun IJ hebben zoo hebben de Rotterdamsche hun „Hoek", de gevaarlijkste beurs hoek van de zwarte markt. Maan denlang stroomen langs dit dou anekantoor nu al de duizenden zwarte rookertjes het land binnen. Het b 1 ij i t niet bij de weinige pakjes die de zakenman of de toe rist voor eigen gebruik met zlL'b meevoert. Was dat maar waar! De handel heeft zich op dit punt ge worpen me, een hardnexkigneid die voorbeeldig is. Zeg dat asjeblieft niet tegen de douanen. Die doen dan veront waardigd en voelen zich veronge lijkt. Wij controleeren toch. en serieus. Jawel! En voorzoover er gecontroleerd wordt hebben wij daarop ook niets te zeggen. Maar het gaat juist om de personen, die door de douane niet gecontroleerd worden. De achtelooze burger die vanuit Engeland repatrieert, wordt letterlijk en figuurlijk in zijn hemd gezet; hij mag zijn ge- heele hebben en houden omkee- ren alvorens het verlossende stempel' op de pas wordt gezet Maar de tientallen militairen van land- en zeemacht, die hier eiken dag weer passeeren, wordt slechts heel beleefd gevraagd, of men soms nog iets heelt aan te geven. Verder gaat de controle niet. En.... natuurlijk heeft men niets aan te geven. Hoe kan de douanez ooiets denken....? Daarom beteekent voor den re- patrieerenden man in uniform elke thuisreis een extra verdien ste die ver het maandsalaris over treft. Burgers vertrouwt men hier niet; bij de menschen in uniform reken, men waarschijnlijk op sol- dateneer of iets dergelijks. En de zwarte handel van Rot terdam heeft he, er graag voor over even naar „De Hoek" te ko men. Die paar kwartjes reiskosten zijn normale „bedrijfskosten" en die kan men van den winst wel derven. TENSLOTTE is er nóg een groot kanaal waarlangs de zwarte sigaretten het land bin nenstroomen. Er zijn nu eenmaal meer ondernemende zwarte pie ten; zwartjassen, die er zelf op uit gaan en he, verderop zoeken; die twee tot drie maal per week met trein of zelfs met eigen „wagen" het zuiden opzoeken. Hun heen reis eindigt als de grens tusschen Holland en België is bereikt. En als dan de nacht gevallen is, weten zij óf zëlf wel over de grens te komen, om ln België voorraad in te slaan, of contact te krijgen met de origineele smokke laars, voor wie het eefi sport is, de douane bij den neus te nemen, zij het dan een beroepssport, want de belooning is niet mis. Natuurlijk gaat men niet langs de officieele grenskantoren. Nee, he, kronkelige smokkelpaadje is gemakkelijker en safer. Ook zoekt men zijn troost wel bij de een- mansgrenskantoortjes, die weinig risico loopen als zij eens een oogje dich, knijpen. Waarom ook niet, moeder de vrouw zal er wél bij varen Of het erg is, belangrijk, deze smokkelhandel vanuit België? Politie en C.C.D. moesten het eens probeeren op een zaligen vroegen morgen alle treinen van de grenskantoren naar het hartje van ons land te controleeren. De oogst wij weten he, uit eigen aanschouwen zou zoo groo, zijn, dat er voor een week wel weer eens een extra rantsoentje af zou kunnen. Maar de „zwartjes" weten zich veilig. Als zij eenmaal in den trein, die hen uit de grensstreek voert, zijn gestapt, vallen zij rus tig in slaap om de gederfde nacht rust in te halen en worden eerst wakker als het einddoel is be reikt. He, is ook niet eenvoudig hen aan de grens te betrappen. De grenslijn is zoo kronkelig en zoo lang Zoo zijn er drie hoofdkanalen waarlangs de zwarte rookwaar ons land binnenstroomt. De Am sterdamsche en Rotterdamsche haven. Hoek van Holland en de Belgische grens. Drie begrippen die ons elke lieve nacht han denvol deviezen kosten. Waarom grijpt men hier nooit in en laat men het over aan 'n toevalstreffer? Niet op de plaats van verkoop moet men het zoeken, maar hier bij de deur van deze drie groote sluizen. Waarom geeft men van hoo- gerhand de betreffende amb tenaren geen instructie op grooten schaal in te grijpen en zwarte waar te oogsten tot de netten der controle tot berstens toe gevuld zullen zijn? Oh nee... wy vergaten iets., er zijn nog geen amb- enaren genoeg. P S. Het republikeinsch dagblad „Nieuwsblad" bericht, dat „vol gens inlichtingen uit betrouw bare kringen" er bij de regeering op is aangedrongen een algemee- ne nationale conscriptie voor mi litaire en civiele organisaties af te kondigen, van toepassing op personen van 16 tot 50 jaar. Als een der redenen werd opgegeven, dat „aan een georganiseerde aan val georganiseerden tegenstand- geboden moet worden". Aan el- ken vijandelijken aanval moet door het leger eh het geheele volk weerstand geboden worden", aldus werd verklaard. In het te Wéert gehouden Kapittel der Paters Minderbroe ders-Franciscanen, is in de plaats van Pater Prudenlius van Leusden, to, Provinciaal van de Orde der Minderbroeders-Fran ciscanen, gekozen, dr. Van Leeu wen, (Pater Apollinaris), sedert 1936 magister en professor in de theologie in he, klooster Alverna St. Joseph te Wijchen. De nieuwe provinciaal, die 43 jaar oud is, studeerde aan de Universiteit te Leuven, waar hij in de godgeleerdheid promo veerde. Zl] ZITTEN NIET OP EEN ONBEWOOND EILAND. onze jongeno vexweg üt Jndié. Zij amicten omringd dooi vete geerietijke en lichamelijke gevaxen. (tan 11 de taak hen te helpen. Woxdt vrijwillige* van Oiiddxnd £ege% JVedextatui £uiriext daaxam Zondag- avond 8uuxnaax de riem uanonotegexvooxde3l.3l.CL en uexgeet niet Uw finan- tieele rieun dooi 'Uw /tij dlage op ono glxcnummex 436931 of pe\ poriwiooet poritki» 24 Sieeilen, en 'U krijgt antwocxd (Advertentie) Een inwoner van Velsen deed Donderdag een lugubere ont dekking In een kuil bij een bunker in de Stationsstraat vond hij het levenlooze lichaampje van een naar schatting 2-jarig kind. Het lijkje verkeerde reeds in verregaanden staat van ont binding. Bij onderzoek is geble ken, dat dit het dochtertje was van de familie K., dat reeds 2 weken werd vermist en ondanks alle nasporingen van politie met politiehonden niet werd gevon den. Uit de houding van 't lijkje neemt men aan, dat het kind ge tracht heeft tegen den wand van de kuil op te klimmen. Daar deze te hoog was slaagde zij hierin niet en is den hongerdood gestorven. Zooals reeds is medegedeeld, worden met ingang van 1 No vember a.s. de toewijzingen in Nederl. gedistilleerde dranken voor holels, café's, restaurants en slijterijen verhoogd- van 50% op 75% van het vooroorlogsche .gebruik. De slijt-ers zullen echter aan de mij hen thans reeds ingeschreven klanten geen grootere hoeveelhe den gedistilleerd kunnen ver strekken, aangezien zij de hoe- veelhed, die zij meer zullen ont vangen door de 25% verhooging, zullen moeten gebruiken voor het inschakelen van nieuwe klanten. Generaal Anders, de bevel hebber van het tweede Poolsche legercorps zal einde October voorgoed Italië verlaten. Hij is van plan zich in Engeland te vestigen en daar zijn memoires te gaan schrijven. OVERZICHT Tot nu toe waren alleen de le en 2e klassers in actie geweest. Met morgen komen ook de lagere elftallen in het geweer. Ook zijn wedstrijden vastgesteld voor de junioren en adspiranten. 't Is nu maar te hopen dat de eerste groote dag mooi weer met zich brengt. Mooi voetbalweer in spireert en brengt altijd mooier sport dan wanneer regen en wind zich laten gelden en het spelen bemoeilijkt. Inmiddels vertrouwen wij dat 'de heeren secretarissen vanaf Maandag ook de uitslagen zullen doorgeven van deze lagere afdee- lingen. Wij kunnen dan tegelijk me, de uitslagen van de KNVB- clubs ook die der lagere afdeelin- gen publiceeren. Dan eers, hebben de vereenigin- gen iets goeds, 't Is immers niet alleen van belang te weten hoe je eigen elfallen gespeeld hebben, doch ook wa, de tegenpartij er van gemaakt heeft moe, men weten. Di, brengt leven en span ning in den strijd. Tot nu toe waren wij in staat alle uitslagen van de gespeelde wedstrijden reeds 's Maandags te publiceeren. Ofschoon het te spelen aantal wedstrijden belangrijk is uitge breid hopen we Maandag me, practisch alle uitslagen te kunnen komen. Wanneer iedereen hieraan iets' doe, krijgen we een prachtig ge heel. De wedstrijden morgen beloven weer uiterst spannend te worden. 1g klasse In afd. A gaat REG op bezoek bij Broek in Waterland. Punten meenemen Boys. WBSV blijf, thuis en krijgt Z. Boys op bezoek. Nu luitjes de punten thuis houden hoor. In afdeeling B verwachten we dat Strandvogels thuis van Hem zal winnen en ook KGB met DVO op bezoek is o.l. favoriet. Valken gaal naar HEO. 't Zal er spannen, maar toch gelooven we in een Valken-zege. In afd. C zal St. Victor het thuis tegen Berdos hard te verantwoor den krijgen. Bergen win, wel van St. Bavo, terwijl we Sporters thuis sterker achten dan Berkhout. LimmenVIOS wordt o.i. voor de thuisclub. Eveneens MeervogelsEgmondia. In afdeeling D is KoedijkVZiV de big-match. Petten en Winkel zullen trach ten Geel Zwart en SVW er onder te houden. Of he, lukken zal? RKAFC krijgt Zeemacht op be zoek. Dat kan wat worden. Wees, op uw hoede AFC-ersü! ZAPAtlas achten we voor de eerste. 2© klasse In afdeeling E heeft Schellink- hou, een kleine voorsprong op haar ernstige mede-pretendent van 't vorig jaar en zal deze mor gen wel weten te handhaven. Zwaagdfjk. zien we van St. Victor 2 winnen en HOSV van Grashoppers. Of MOC—SEW 2 en Forward 2 Twisk ook thuisclub-overwinnin gen worden moeten we nog af wachten. In afdeeling F heeft Blokkers wat in te halen. Zal WW 2 hier van het slachtoffer worden? Wit Rood krijgt het in Lutjebroek zwaa- te verantwoorden. Woudia ontvangt KGB 2. 't Zal er spannen in Westwoud. Andijk 2MFC 2 lijkt ons voor de laatste. In afdeeling H mag Con Zelo blij zijn wanneer ze het morgen tegen de Boys uit de Waard tot een gelijk spel brengt. In Hollandia hebben we meer vertrouwen. Inmiddels schijnt Dirksborn hier dè club te zijn. Als ze mor gen bij Vrone nu maar nie, strui kelt. In afdeeling I verwachten we een Tex. Boys zege op HRC 5 SRC heeft er goede kans tegen ZAP 2. Callantsoog is hier de ploeg. Morgen heeft ze echter rust. Voor de overige wedstrijden verwijzen we naar het program ma.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4