Nieuuu DRIE REDEVOERINGEN BIJ DE HERVATTING VAN DE ONDERHANDELINGEN Z.H. de Paus en het proces teqen Mqr. Stepinac Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Lord Killearn: Waar een goede wil is is een snelle weg ProfSchermerhorn: Zonder verborgen zijwegen en zonder voorbehoud Soetan Sjahrir: „De atmosfeer van bot singen en conflicten moet verdwijnen „Op den drempel van een bevredigende oplossing" Honoloeloe-Noordpool- Cairo Derksen wereld kampioen sprint Raeder vraagt den soldatendood Zweedsche premier overleden Seyss doet beroep op de Koningin Weer 2 vliegtuigen neergestort Beschuldigingen van de hand gewezen Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P Slgon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand, Inclusief Incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m., minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.nu, minimum 4. Fam. ber. 20 ct p. m.m.; in alle edities 30 ct NoortUiollandscli DaqLlad Buiten God is 'l nergens veilig (Vondel) MAANDAG 7 OCTOBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11045 ALKMAAR: Langestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) *K 2200 HOORN: Draafslngel 59 tel. 4243 (K 2290 i 2 lijnen DEN HELDER West straat 80; tel. K2230 SCHAGENMolenstraat =52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank HOOP VERVULD millioenen over de geheele wereld, nu heden. Maandag 7 October in Batavia de hervatting der onderhandelingen van Nederland en Indonesië is ingeleid met een bijeenkomst van Nederlandsche en Indonesische delegaties onder leiding van Lord Killeam. Zoowel de Engel- sche bemiddelaar gis prof. Schermerhorn, voorzitter van 'de Commissie-Generaal, en Soetan Sjahrir, minister-president van het kabinet der Indonesische republiek, hebben bij ge legenheid van deze opening der onderhandelingen redevoe ringen gehouden. De vurige wensch, om tot een goed resul taat te komen, was de ondergrond van allerlei uitlatingen. Lord Killearn verklaarde te willen helpen, een rechtvaardige, blijvende en vriendschappelijke oplos sing van de huidige moeilijk heden te bereiken. Na de be middeling van Lord Inver- chapel is thans het oogenblik gekomen voor een beslissende stap in dë richting van een overeenkomst. Spr. herinnerde eraan, dat volgens een uit drukkelijke verklaring van prof. Schermerhorn. de Com missie-Generaal de Regeering van het geheele Nederlandsche Volk vertegenwoordigt en hij hoopte, dat men de gelegen heid. die thans geboden wordt, niet voorbij zal laten gaan. „Beiden", aldus Lord Kil learn. hebt gii mii de verzeke ring gegeven, dat het uw wensch is een overeenkomst te bereiken. Welnu, de ele menten voor succes zijn aan wezig. Waar een goede wil is, is een snelle weg. En houdt dit voor oogen: dat alle onder brekingen en vertragingen van den goeden arbeid slechts kun nen bii dragen tot teleurstel ling en mislukking. Soetan Siahrir zeide o.m. dat er over de po sitie en de rol van de Britsche strijdkrachten vele misvattin gen onder de Indonesiërs zijn geweest. Maar deze strijd krachten hebben een juiste waardeering voor de Indische nationale beweging en voor de geweldige nationale revo lutie. die er uit groeide, ge toond. Onze kwestie met de Nederlanders komt op het oogenblik op een nieuw plan. Evenzoo beginnen wij de hui dige onderhandelingen met nieuwe hoop. Het Nederl.-In- donesische vraagstuk is voor de betrokken partijen, ook voor de Nederlanders, in de afgeloopen maanden duidelij ker geworden. De Commissie- Generaal is. blijkens verkla ring van haar leider, met groote bevoegdheden bekleed en thans mag verwacht wor den. dat het Nederlandsch-In- donesische vraagstuk tot be vrediging van beide partijen vreedzaam kan worden opge lost. Wii gevoelen, dat beide partijen op den drempel van zulk een oplossing staan. De sfeer van botsingen en con flicten moet verdwijnen, dan zullen ook de gevoelens van waakzame achterdocht ver dwijnen. Onze arbeid moge al lereerst gericht zijn op het op klaren van dien atmosfeer. Wantrouwen kan slechts wor den weggenomen en vertrou wen alleen hersteld door po sitieve daden en vaste bewij zen. Pogingen om tot een op lossing te komen, kunnen uit sluitend bevredigende resulta ten opleveren, indien wii ons dit psvchologische feit voor oogen houden. Wii moeten el kanders standpunt en moei lijkheden respecteeren. Wij moeten ons laten leiden door gezond verstand en niet door hartstocht. Onderhandelingen verdienen niet alleen uit een oogpunt van fatsoen en men- schelijkheid. maar ook in het licht van de ondervinding de voorkeur boven kracht en ge weld. Schermerhorn zei. dat de verdere besprekin gen in de nabije toekomst in he) algemeen zullen worden gevoerd door de beide dele gaties. doch het zou een voor recht ziin zoo nu en dan on der Lord Killearn als voorzit ter bijeen te komen. Spr. gaf namens de Commissie-Gene raal uitdrukking aan de waar deering van het Nederlandsche volk voor onzen grooten Brit- schen bondgenoot. Ofschoon de Nederlanders van tijd tot tijd wellicht voorkeur voor een andere manier hebben ge toond De offers, die Enge- lands troepen hebben gebracht, geschiedden niet uit egoïsti sche motieven, maar uit een mtergeallieerd gevoel ven plicnt. Prof. Schermerhorn wees er op. dat de onderhan delingen een gebeurtenis van historische beteekenis ziin. De teere draad, die tridens de be sprekingen op de Hooge Velu- we was geweven, werd ver broken en een nieuwe basis moest worden gevormd. Nu de toestand eenmaal was veran derd. heeft het Nederlandsche parlement, gesteund door twee groote partijen, die beide on danks kleine verschillen in op vatting. vastbesloten waren, opdracht ontvangen om «langs democratischen weg een op lossing van de Indonesische kwestie tot stand te brengen. De commissie-Generaal kan beschouwd worden als een vertegenwoordiging van de twee Regeeringspartiien in het Parlement. Nog meer dan dat, de Commissie-Generaal wordt, in haar huidigen vorm, ge steund door een overgroote meerderheid van het Neder landsche Volk. De verwachtin gen en innige wenschen van millioenen onzer landgenoo- ten om het conflict op te los sen. zullen het voor ons mo- Het Amerikaansche Super fort. de „Pacusan Dreamboat" is Zondagmorgen na 'n vlucht van 15.000 km zonder tus- schenlanding te hebben afge legd. te Cairo gedaald. De machine heeft dezen afstand van Honoloeloe via de Noord pool in 39 uur en 36 minuten afgelegd. Het had een ladkig van 67 ton aan boord en heeft vele nieuwe vindingen op het gebied van de poolluchtvaart aan de praktijk kunnen toet sen. Het K.L.M.-vliegtuig „Edam" is onder commando van gezag voerder Parmentier van Schiphol vertrokken voor de eerste vlucht na den oorlog naar Johannesburg. Het vliegtuig gereed voor den start, welke om 1 uur des nachts plaats vond. (Zie eigen reportage op pagina 6). ZUERICH, 7 Oct. Een spe ciale verslaggever sport meldt: Hedenochtend vond de uitgestelde) finale plaats cm (Zondag wegens slecht weer 't wereldkampioenschap sprint professionals. Derksen slaag de erin van den Franschman Senfftleben te winnen en be haalde daarmede het wereld- kampioeschap sprint profes sionals. Admiraal Erich Raeder, vroe ger opperbevelhebber van de Duitsche marine, die door het Tribunaal te Neurenberg tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld, heeft een verzoek aan den geallieerden bestuurs raad gericht, om zijn vonnis in doodstraf te veranderen. Dit verzoek zal per vliegtuig naar Berliin worden overge bracht. Admiraal Raeder, die thans zeventig iaar oud is. zou als reden van dit verzoek op geven .liever den soldaten dood te sterven dan voor de rest van ziin leven in een ge vangenis te verkwiiaen. De Zweedsche eerste-minis- ter. Hansson. is plotseling op 61-iarigen leeftijd overleden. Hij was eerste-mlnister van 1932 af. met uitzondering van een onderbreking van drie maanden in 1936. Hansson was de zoon van een arbeider, werd iournalist en later leider der Zweedsche sociaal-democrati sche partij. Hansson zakte in NEURENBERG, 7 Oef, (A.F.P.) Volgens een bericht van het Angence France Presse heeft Seyss Inquart. door het Neuren- bergsche tribunaal ter dood veroordeeld, een be roep gedaan op Hare Majesteit Koningin Wil- helmina, om te interve- nieeren ter verkrijging van een verzachting van zijn vonnis. Een Belgisch transportvlieg tuig met drie leden beman ning aan boord is Zondagmid dag op weg van Brussel naar Gothenburg bii Randers in Noord-Jutland neergestort. Een lid der bemanning kwam om het leven, de beide andere werden gewond. Tusschen Gander en St. John (New Foundland) is een Amerikaansch legervliegtuig neergestort. Dit is het tweede vlieatuitroime1uk dat binnen een week tiids op New Found land heeft plaats gehad. Van de drie inzittenden wordt er een vermist, terwijl de twee anderen verwondingen oplie pen. De oorzaak van 'het onge luk is niet bekend. Er wordt een onderzoek ingesteld. elkaar, toen hii 's morgens vroeg voor zijn villa in de bui tenwijk Alsten van Stockholm uit de tram stapte. Hii over leed op weg naar het hospi taal. Hij had den geheelen dag deelgenomen aan de conferen tie van premiers der Scandi navische staten. Z. H. de Paus heeft van de gelegenheid der ontvangst der leden van de kerkelijke rechtbank ook gebruik ge maakt om zich te verweren tegen de beschuldigingen die tegen hem tijdens het proces van den aartsbisschop van Zagreb werden uitgebracht, volaens welke hij de zgn. aedwongen bekeeringen zou hebben goedgekeurd. Hierbij wees de Paus op het antwoord, dat het staatssecre tariaat op 25 Januari 1942 heeft gericht tot het Joego slavische gezantschap, in ant woord op het verzoek om in lichtingen omtrent de bekee- ringsbeweging in Kroatië. Daarin wordt o.m. gezegd, dat de kerk er in toestemde, dat een groot aantal bekeerlingen in de kerk kon worden opge nomen, voor zoover zou blij ken. dat deze bekeering uit eigen beweging geschiedde. Dat deze massabekeering de belangstelling van het Kroa tische Episcopaat had, is van zelfsprekend. doch de Paus is daarbij niet afgeweken van de reeds vroeger door hem vast gestelde richtliinen. Volgens de Vaticaansche ra dio is de pers- en radiocam pagne legen den Aartsbisschop van Zagreb. Mgr. Stepinac, sedert diens gevangenneming in hevigheid toegenomen. Aan sommige bladen werd verbo den om niet alleen tegen de bejegening van den aartsbis schop te protesteeren. maar ook om te herinneren aan de pogingen, die mgr. Stepinac in het werk stelde om talriike jo den. orthodoxe Serviërs en zelfs communisten, die op het oogenblik nog belangrijke pos ten in de regeering en het landsbestuur bezetten, van den dood of de concentratiekampen te redden. Bovendien ziin er volgens de radioberichten tal rijke priesters van het aarts bisdom gearresteerd, waarvan er dertig door de communisten werden gedood. Sedert de ar restatie van mgr. Stepinac t lijken de kerken te klein te ziin om allen te bevatten, die voor hun geestelijken leids man willen bidden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1