Alkmaarsche K.A.B. 50 jaar DAMES! 2 Nieuw Noordhollgndsch Dogblad Een luisterrijke feestdag v. Slingerland onderscheiden Pro Ecclesia et Pontifice Vuurwerk Kanaalkade JOS VERMEULEN t JHR. VAN LITH DE JEUDE OVERLEDEN Stedelijk Museum Sinds 6 October open A. Bökkerink - Ridderstraat 17 - Alkmaar Landbouwweek- verloting Wcndelt U mee?! MAANDAG 7 OCTOBER 1946 DE VIERING van het gouden jubileum van de afd. Alkmaar der Kath. Arbeidersbeweging werd gisteren begonnen met een plechtige Hoogmis in de dekenale kerk van St. Lau- rentius, opgedragen door den H.E. Deken Jacobs met assisten tie van den oud-adviseur Kap. D. de Wit en den huidigen adviseur, Dr. Holthuysen. De kerk was tot in de uiterste hoe ken gevuld met de ruim 800 leden en hunne huisgenooten, die in groote getale tot den H. Tafel naderden, waarbij de Kajotters zorgden voor de goede orde en een regelmatig ver loop. Het zangkoor zong op voortrefiel wijze de Missa Sanctae Trinitatis van Hub. Kuypers. Pater Meijer _O.P. hield de feest predikatie, waarin hij in gloedvolle woorden de geestelijke waarde van dit jubileum uiteenzette. Na de H. Mis vereenigden de leden zich met het bestuur aan een gemeenschappelijk ontbijt in 't Gulden Vlies, waaronder tal van sprekers de gelegenheid kre gen een gelukwensch tot het be stuur en de beide jubilarissen de heeren Van Slingerland en Koop. meiners te richten. De G. A. Dr. Holthuysen wees er in zijn speech op, hoe de K.A.B.opgerichf ten tijde van het hoogtij-vierende liberalisme, na dit verslagen te hebbel* de katholieke arbeiders bewaarde voor het socialisme en thans den strijd te voeren heeft tegen het communisme. De heer Vleugel heette den oud-adviseur en den eenigsten mede-oprichter, den heer Jb. Baart welkom, waarna de vertegenwoordigers van de verschillende vak-afdee- lingen het bestuur complimen teerden. Drukbezochte receptie De gioote zaal van 't Guloen Vlies, met palmen, vlaggen en vaandels feestelijk versierd door de fa. v. Kessel, was, mede door de tientallen fraaie bloemstukken in een lusthof herschapen. Hier werd des middags een drukbe zochte receptie gehouden door het bestuur van de jubileerende af- deeling. Tusschen de twee zilve ren jubilarissen van het bestuur zat de nestor, mede-oprichter en oud-voorzitter Jb. Baart, die met de afdeeling zijn gouden'jubileum als lid vierde. Bloemstukken waren ingeko men van het Gemeentebestuur (speciaal voor den heer van Slin gerland), van de afd. Alkmaar Stad der R.K. Onderwijzers ver.; van de afd. Alkmaar van den R.K. Vrouwenbond, R.K, Mid denstandsbond, St. Adelbertus- ver., R.K. Bouwpatroonsver., R,K, Raadsfractie, Alkm. Be- stuurdersbond, ARKA, Goed Wonen, Gulden Vlies, Nrd. Hoïï. Dagblad, Vondel, St. Caecilia, St. Paulus, St. Michaël, Begr. Ver. St. Joseph en van nagenoeg alle vakafdeélingen, alsmede van tal van afdeelingen van het district. Namens het stadsbestuur sprak Mr. A. Leesberg, die met de wethouders Coerts en Bakker en Mr. Veendorp, loco Secretaris het gemeentebe stuur vertegenwoordigde. Spr. zei, dat Burg. Koelma wegens ziekte verhinderd was en uitte den wensch voor diens spoedig en algeheel herstel. Voorts complimenteerde Mr. Leesberg de Vereeniging en haar twee jubileerende functionaris sen en herinnerde hij eraan, hoe de K.A.B., uit nood geboren, uit groeide tot een niet uit siad en land weg te denken organisatie, aangepast aan het Algemeen Be lang, waarvan zij de dienaresse werd. Geschraagd door haar be ginselen wist zij steeds net even wicht te handhaven tusschen al gemeen en eigen belang. Na mens het gemeentebestuur dankte spr. de jubileerende organisatie voor hef aandeel, dat zij bad' in bestuurszaken als het M.H., het G.O. en het Consumentencrediet, dat straks gaat werken; Ook den jubilarissen, den heerenvvan Slin gerland en Koopmeiners is de gemeente dank verschuldigd. Eerstgenoemde schetste spr. als het enfant cheri van alle ge meenteraden, waarvan hij deel< uitmaakte; in welSen functie hij ook optrad, steeds wist hij. tot het hart der menschen door te drin gen. Den heer Koopmeiners prees spr. als een uitstekend ambte naar in gemeentedienst en be stuurder van zijn organisatie Na een persoonlijk woord tot den heer van Slingerland wenschte Mr. Leesberg de vereeniging en haar beide jubilarissen een ad muitos annos toe. Dank van het district. De heer I. Vleugel huldigde speciaal den heer Van Slin gerland als districtsbestuur der; hij wees erop, hoe onder zijn bezielende leiding het aantal afdeelingen verdub belde tot 48 en hoe de wijze, waarop d^ heer Van SI. zich van zijn 'aak kweet, ieders bewondering afdwong. Wij zullen, aldus spr. als u straks irr Januari heengaat, uw be stuurskracht noode missen Als blijk van waardeering bood spr. den voorzitter namens alle districtsafdeelingen een fraaie boekenkast aan met den wensch, dat deze hem nog vele jaren aan zijn moeitevolle, doch vreugde- gevende taak als districtsbestuur der mosht herinneren. Tal van sprekers Namens het Diocesaan Bestuur sprak de oua-Alkmaarder, de heer Keessen, die de groote evo lutie schetste, welke zich in deze 50 jaar van Kath. Arbeidersbewe ging voltrokken had en waarin de bestuurders als de heeren Van Slingerland en Koopmeiners zoo'n werkzaam aandeel hadden. Dank zij de K.A.B. had het marxisme geen vat op onze kath. arbeiders; zoo is er na deze 50 jaar reden tot dankbaarheid en vertrouwen voor de toekomst, dank zij onze eeuwig jonge beginselen en de hoopgevende activiteit der Kajot- rters, die klaar staan, om het werk van de ouderen over te ne men en uit te breiden. Vervolgens voerden het woord Mevr. Paleari namens den Vrou wenbond, de heer H. Nolet na mens A,R.K,A„ de heer C, Ven- neker namens de r.k. Raadsfrac tie en de R.K. Handels- en Kan toorbedienden, de heer Th. Dijk stra namens den R.K. Onderwij zersver. St. Augustinus, de heer Conijn namens de St. Aielber- tusver., de heer Koot namens den Alkm. Bestuurdersbond, de Z. E. Pater Naus namens het Retraite huis te Bergen, en de heeren van Bockxmeer, van Rea, Stoop, De Vries en Frederiks rest<. namens de afd. Hoorn, Schermerhorn, Langedijk, Castricum en Koog- Zaandijk. Alle sprekers gaven uiting aan hun waardeering voor het werk van de Kath. Arbeidersorganisatie voor de geestelijke vorming van haar leden en brachten hulde aan de beide jubileerende func tionarissen voon. het werkzame aandeel, dat zij in het werk had den gehad. Een dankwoord. De heer Van Slingerland sprak een algemeen woord van dank, waarbijhij een uitzondering maakte voor het gemeentebestuur en zijn politieke vrienden van den noodraad, die van hun be langstelling blijk gaven door hun aanwezigheid. Het wa ren de heeren Sietsma, Cou- wenheven, Vlotman en Wa genaar, die persoonlijk hun gelukwenschen kwamen aanbieden. In dit verband kunnen wij nog vermelden, dat ook verbondsvoorzitter, de Bruin, ter receptie aan wezig was evenals de oud adviseurs Pastoor C. Vis en Kap. de Wit en tal van per sonen uit verschillende stan den en afdeelingen het be suur kwamen gelukwen schen. De Voorzitter constateerde dankbaar, dat het feit, dat alle standen op deze receptie verte genwoordigd waren, er op wijst, da*er toch wel iets veranderd is sedert 1896, toen men haast voor revolutionnair werd uitgekreten, als men opkwam voor een eigen organisatie der arbeiders. Nu zien wij, dat de verschillende standen niet tegenover, doch naast elkaar staan. Spr. bracht dank aan God, die hem de kracht had gegeven 25 jaar in dit dis. Ter gelegenheid van het gouden jubileum van.de afd. Alkmaar der K.A.B. werd de voorzitter, de heer G. van Slingerland, die 25 jaar als districts bestuurder uitstekend werk verrichtte voor de Katholieke Arbeiders Be weging in dit gewest, onderscheiden met het gouden eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Het was de Geestelijk Advi seur Dr. J. Holthuysen, die in de gisteravond gehouden feestvergade- ring van dit heugelijk feit mededeeling deed, waarna de H.E. Deken Jacobs onder luid ap plaus van de aanwezige leden van de jubileeren de afdeeling het eereme taal op de borst van den sympathïeken voorzitter van de Alkmaarsche af deeling spelde. Een welverdiende onder scheiding, waarmee wij den heer Van Slinger land gaarne van harte geluk wenschen. trict te mogen werken; dank bracht hij aan medebestuurders en leden voor hun tegemoetko mende houding, waardoor zijn taak verlicht werd Tenslotte bracht hij ook dank aan zijn vrouw, die door begrip te toonen voor zijn taak als dïstric'sbe. stuurder in belangrijke mate had medegewerkt aan de resultaten, die bereikt zijn Na nog een blik geslagen te hebben op de toe komst van de KAB, besloot spr. me" een woord van dank voor de aangeboden bloemen' en geluk wenschen, w.o schriftelijke ge lukwenschen van den Chr. Be stuurdersbond! en enkele 'zieke leden. Vermelden wij nog, dat de receptie werd opgeluisterd met muziek van enkele Kajotters. 's Avonds werd de-feestverga dering gehouden, tijdens welke d'e heer van Slingerland uit de handen van den Hoogeerw. Heer Deken de Pauselijke onderschei ding „Pro, Ecclesia et Pontifice" ontving. Tevens sprak op dezen avond d'e verbondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruijn, op wiens woorden wij morgen terugko men. E.H.B.O. met 8 OCTOBER Evenals met de kermis zal ge durende de aanstaande feestda gen door de TrarfSportcolonne van het Ned. Roode Kruis een post voor EHBO worden inge steld en wel in de s'alhouderij» van den heer Wester aan de Paternosterstraat Ten dienste van het publiek wordt medegedeeld, dat de in gangen tot het vuurwerk zijn langs de Nieuwesloot en over de Kanaalkade om den hoek van de Doelenkluft. Leden hebben op vertoon „van de roodwitte kaart gratis toegang met twee personen, en op de witte kaart (de huisgenoot- kaart) met één persoon. Ieder der toegangen heeft- 4 ingan gen. zoodat met medewerking van het publiek alles rustig kan verloonen. Het terrein aan de Kanaalkade wordt om 7 u. ontruimd, op welk uur de toe gangen worden geopend. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de loketten op het terrein en bij voorverkoop bii den hr. C. de Grand, sigarenmagazijn, Waagplein. Voorkomt lang wachten en voorziet u bii den voorverkoop van plaatsbewij zen. In den ouderdom van 70 jaar is Zondagmorgen ten zijnen huize plot. seling overleden de heer Th. Jos. Vermeulen. De overledene werd geboren te Weert en kwam in 1900 naar Alk maar waar fetf de orgelfabriek van de firma Ypma overnam en als zoo danig genoot hij een vermaardheid", die ver buiten de stads, en" lands grenzen uitging. In menige kerk in ons land en in de Missie is een. orgel geplaatst, afkomstig uit de fabriek van de fa. Vermeulen. De heer Vermeulen nam in bet ver_ eenigingsleversniet vele functies waar hij bewoog zich slechts op charitatief gebied. Rij was een voorbeeldig Vin_ centiaan en veel tijd en werk heeft hij aan het werk der St. Vincentius. vereeniging gegeven. In 1901 werd hij lid' van de Alkmaarsche conferentie. Hij was niet alleen voorzitter van de Conferentie van St. Laurentius doch tot voor kort ook voorzitter van den Dij zonderen Raad en lid van den Hoofdraad. Ook van het Liefdewerk "Oud Papier" was hij de stille, maar ijverige promotor en nog nifet lang geleden kwam hij uit hoofde van die functie op ons kantoor om onze mede werking voor dit herrezen liefdewerk te vragen. Hij was lid van het be stuur der R.K Vereer#, voor Kinder bescherming in het Arrondissement Alkmaar en namens het hoofdbestuur installeerde hij de eerste Vincentius. conferentie in Ned. Indië te Batavia en Soerabaja. Ook de oprichting van het Woonwagenliefdewerk werd door hem, tof stand gebracht Om zijn verdiensten werd hij begif tigd met de Pauselijke onderscheiding "Pro Ecclesia et Pontifice". Als muziekliefhebber was hij steeds een ijverig lid en langen tijd vice_ voorzitter van het zangkoor der St. Laurentiuskerk. Hij was een goed mensch en voorbeeldig Katholiek die een groote leegte zal achterlaten niet alleen in zijn g'ezin maar ook in de groote familie der St. Vincentiusver. eeniging. Moge hij spoedig het loon ontvangen voor hetgeen hïj "de minsten der Mijnen" gedaan heeft. In den nacht van Zaterdag op Zon dag' is na een ziekte van eenige weken in het Centraal Ziekenhuis overleden de heer Jhr. van Lith de Jeude, direc teur van den Distrihutiedienst alhier. Speciaal in den tijd van herdenking van Alkmaars beleg en ontzet willen de Alkmaarders nog wel weer eens graag een en ander zien van wat er bewaard bleef en van wat hen een beeld geeft van het bewogen verle den van hun stad. Honderden hebben gedurende den afgeloopen zomer het Museum bezocht maar er waren waarschijnlijk slechts enkele tiental len Alkmaarders bij. Dit is een ge woon verschijnsel dat zich overal voordoet. Men gaat in 't algemeen niet naar een museum in de stad waar men woont tenzij er iets bijzon ders is. En voor Alkmaar is er al tijd een bijzondere aanleiding* in den tijd van het ontzetfeest. Zondagmid dag is het Stedelijk Museum daar om speciaal open geweest voor de stadgenooten; zij konden be wonderen schilderijen, prenten; voor werpen uit den tijd van het beleg en tevens kunnen genieten van de vele andere mooie dingen;, die in het na den oorlog gereorganiseerd museum thans zijn tentoongesteld. Op den 8en Octoberdag zelf zal het Stedelijk Museum zijn gesloten doch overigens- zal het gedurende de ge- heele Octobermaand op alle werk dagen nog blijven te bezichtigen. Bent U reeds in het gelukkige bezit van stof? Dan maken wij uw japon binnen 3 weken. U kunt uw keuze bepalen uit een rijke collectie modellen. Komt U eens praten WIJ RADEN VAKKUNDIG AC! EN ONS WERK IS Al' Zooals bekend, heeft de firma Vroom Dreesmann ter gelegen heid van de Landbouwweek voor haar klanten een speciale attractië op touw gezet. 1200 klanten kon en worden geholpen aan dames kousen, wol, breikatoen, japon- stof enz. en men heeft deze nog zoo schaarsche en. daarom zeer begeerde artikelen in de etalages kunnen bewonderen. Dat deze at tractie bijzonder insloeg getuigde wel het feit, dat twee groote bus sen me+ cassabons gevuld waren. Donderdagmorgen vroeg, wij berichtten dit Vrijdag reeds iiu't kort, had de opening der bussen plaats en geschiedde de trekking ten overstaan iran Notaris Ver kade, politie en pers. Van de zijde der directie was de directeur de heer W. Berentzen aanwezig, als mede de bedrijfsleider de heer v. d. Weijer. INVAL IN SPEELHOL In den afgeloopen nacht deed de politie een inval in Het café van D. H. aan de Nieuwpoortslaan alhier. Der tig personen, die zich met gokken bezig hielden, werden er betrapt en 23 van hen wer den naar het Politiebureau overgebracht. Achttien van hen konden na verhoor huis waarts keeren, doch vijf per sonen, onder wie de caféhou der, werden naar het Huis van Bewaring overgebracht. DIEFSTAL BIJ DISTRIBUTIEDIENST Bij een Donderdag j.I. ge houden controle aan het dis tributiekantoor alhier bleek, dat een partij tabakskaarten verdwenen was. Daar de con trole zeer intensief is, moest de diefstal op denzelfden dag zijn gepleegd. De politie wist in den nacht van Zaterdag op Zondag den 32-jarigen C. W. P. te arresteeren, die als heler was opgetreden en te vens kon zij de opbrengt van den verkoop, eenige duizen den guldens, in beslag ne men. Zondag vond in Fries land de arrestatie plaats van den 49-jarigen distributie-amb tenaar S. Y., die de diefstal heeft gepleegd. Beide perso nen werden in verzekerde be waring gesteld. AMSTERDAM, 28 Sept. 1946. Nic. Tesselaar uit Harênkar- spel start om half twee 's mid dags met als einddoel Leeuwar den. Met hem nog 41 tippelaars. En dan loopen ze uur na uur, frekken door dorpen en steden, dwars <ïoor de Wïeringermeer, Over den Afsluitdijk hangt dé nacht, het is koud en het wordt steeds moeilijker. Maar 's Zondagsmorgens is Nic. op. tijd in Harlingen om naar de kerk te gaan. Hij begint aan zijn laatste kilometers; 't wordt moeilijker en zwaarder Dan 'komt Leeuwarden in zicht en na een wandelingetje van 27 uur (156 km) is Nic. Tesselaar win naar van deze lange afstands- marsch; landskampioen tippe laar. Wie doet het hem na? BIJEENKOMST VOOR DE MANNEN VAN DE ST. DOMINICUS PAROCHIE Maandagavond 8 uur bij eenkomst van allé gehuwde mannen van onze parochie in het Gulden Vlies. Dr. Jos de Boer zal spreken over „Man en Vader in het gezin", naar aanleiding van de gezins- maand, die door de Kath. Actie in October gehouden wordt. Tevens zal Martien Wessels enkele stukken declameeren en zullen onder leiding van Joh. Kuiper enkele liederen ten gehoore worden gebracht, met medewerking van solisten. Uw aller opkomst vjordt dringend* verzocht en niemand verzuime dezen belangrijken avond bij te wonen. De K.A. Dom. Parochie

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2