Nieuw Schacht door Duitsche politie gearresteerd Neerstortend vliegtuig sticht brand in H.B.S. Soekarno verdedigt z'n houding Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Drie dooden bij auto-ongeluk Roekeloosheid van een vlieger doodde reeds negentien kinderen GENERAAL SMUTS: Geen fundamenteele scheidingslijn tusschen Oost en West In wat- noodig is zijn wij het eens Pauselijk schrijven aan „Achelsche Kluis" De dagelijksche vliegramp Het beroep van Seyss Hij spreekt over zijn „menschlievende" dadén Oud-burgemeester van Velsen ter dood veroordeeld Oostenrijksch Episcopaat bijeen Onze roeping Hij stond slechts uiterlijk aan de zijde der Japanneezen Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland P. Sifion. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand. Inclusief Incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.. minimum 2.50: in alle edities 26 ct p. m.m.; minimum I 4.—. Fam. ber. 20 ct p. num.; in alle edities 30 ct Noordhollandsch DaqLlad Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) DINSDAG 8 OCTOBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11046 ALKMAAR: Langestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafslngel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80: tel. K2230 SCHA GEN: Molenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank Een laatste groet. Op het geallieerde kerkhof te Kanchana- buri in Siam werden door 50 Nederlanders, die uit Bangkok waren gekomen, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten kransen gelegd op de graven van de :in krijgsgevangen schap gestorven Nederlanders. Leden der Nederlandsche missie en de gouverneur van Kanchanaburi tijdens de plech tige herdenking. (A.N.P. P.) De politie van Backmann,"een voorstad van Stuttgart, heeft Maandag Hjalmar Schacht in het kasteel van een in dustrieel gearresteerd. Schacht is naar Sluttgarl ge bracht en aldaar in verze kerde bewaring gesteld. Zijn arrestatie heeft plaats gehad op grond van een artikel in de zuiveringswetten. Volgens dit artikel kunnen zui veringsraden en in spoedgevallen hun voorzitter in elk stadium van de procedure tijdelijke be velen uitvaardigen en in het bij zonder de arrestatie en bewaking van den beschuldigde eischen en het beheer van zijn bezittingen gelasten. Schacht heeft protest aangetee- kend tegen zijn arrestatie Schacht was gisterenmorgen uit Neurenberg vertrokken voor een bezoek aan Stuttgart. Dinsdag zou hij in Neurenberg terugkee- ren. Nog steeds clementie ver zoeken Volgens den Britschen nieuws dienst in Duitschland heeft Von Neuralh verzocht rekening te houden met zijn hoogen leeftijd. Hess, die tot levenslang is ver oordeeld, heeft verzocht zijn von nis op te schorten of dit ten minste te veranderen in een be paald' aantal jaren gevangenis straf. Tien voormalige Duitsche ad miraals hebben een verzoek om gratie voor Raeder tot den ge allieerden bestuursraad gericht. De oudste van deze admirhals, die allen reeds voor 1933 de Duitsche marine verlieten, is admiraal Von Lans, die in 1915 uit den dienst trad Waneer de beslissing? Volgens de plaatsvervangende Amerikaansche bevelhebber in Duitschand zal de geallieerde be stuursraad Donderdag een be slissing nemen over de door de veroordeelden ingediende ver zoeken om clementie. Later meldde-radio1 Hamburg, dat men verwacht, dat d'e geallieerde be stuursraad heden een beslissing zal nemen. De te Neurenberg veroor deelden mogen hun vrouwen De bestuurder van een militai re auto die verblind' werd door een tegenligger reed Zaterdag avond tusschen Monster en 's-Gravenzande op drie jongens in, die vrijwel op slag gedood werden. nog eenmaal gedurende een uur zien, zoo zij daartoe den wensch te kennen geven. De toestemming geldt slechts voor echtgenooten, doch niet voor kinderen en ande re familieleden. Voor de ter dood veroordeelden zal dit tevens de laatste gelegenheid zijn van hun vrouw afscheid te nemen. De eenige beschudigde, die ook ge durende de drie weken dat het gerecht zich op het vonnis be raadde, zijn echtgenoote niet heeft gezien, is Raeder Vplgens diens verdediger heeft de geal lieerde bestuursraad in Berlijn frau Raeder wel toeslemming voor de reis naar Neurenberg verleend. Al haar papieren zijn in orde. Zij is e.ohter lot dusver niet in Neurenberg aangekomen. Frau Raeder woont iri de Russi sche zone van Duitschland. EEN ZWARE SLAG heeft gistermorgen talrijke ouders te Apeldoorn getroffen. Een militair vliegtuig van het z.g. Fire-flytype was boven Apeldoorn kunststukjes aan het uit halen; de piloot, die zonder toestemming van zijn chefs van Valkenburg bij Leiden naar Apeldoorn gevlogen was, wilde zijn aldaar wonende ouders een demonstratie van zijn kun nen geven. Hij kon echter na een duikvlucht zijn machine niet tijdig meer optrekken, zoodat een vleugel het dak van het gymnastieklokaal van de christelijke H.B.S. raakte, waar 25 leerlingen aan het turnen waren. ren zijn meerendeels zwaar ge wond, zOodat men er rekening mee moet houden, dat het aantal doo den nog zal stijgen. Door de opening in het dak stroomde brandende benzine uit de tanks van de afgeknapte vleugel het lokaal binnen en binnen eenige seconden stonden alle kinderen ir. lichterlaaie. Sommigen werden terstond gedood. Anderen werden door toesnellende militairen en verpleegsters in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis over. gebracht, waar bij aankomst bleek, dat nog vier van hen waren over leden. Alle anderen waren over dekt met brandwonden en "oor het leven van enkelen wordt ge vreesd. In den loop van den mid dag waren acht kinderen gestor ven. De p'loot van het vliegtuig, een jonge sergeant-vlieger heeft zijn roekeloos en onver antwoordelijk optreden met den dood moeten., bekoepen. Zfjn lijk werd op korten af stand van het brandende wrak zijner machine gevonden. Een tragische bijzonderheid is, dat de moeder van den omgeko men vlieger, die het ongeluk van haar zoon met eigen oogen zag gebeurep, door een be roerte werd getroffen en vrij wel onmiddellijk overleed. Slechts twee leerlingen kwamen ongedeerd uit de vuurzee. De overige zeventien gewonde kinde- De Zuidafrikaansche pre mier, Generaal "San Smuts, heeft tijdens dé eerste der vol tallige vergaderingen, die deze week to* besluit, der vredes conferentie te Parijs worden genouden, verklaard, dat de eene teleurstellende en ont moedigende trek der confe rentie was, dat de Slavische en Westersche groepen voortdu rend tegengesteld hadden ge stemd. De conferentie is geen misluk king geworden, aldus Smuts. Er was grooter succes behaald dan men voorspeld had. Hij verdedigde het feit, dat Zuid-Afrika tijdens de conferentie de belangen van Italië ep Griekenland heeft verdedigd. Smuts zei verder: „Dit is een Vredesconferentie, en deze moet niet het begin van nog grootere worstelingen zijn". De conferentie moest de algemeene vrees niet vergrooten en geen nieuwe gevaren inluiden. Er was geen fundamenteele verdeelings- lijn tusschen Oost en West. Hij noemde vervolgens de twee „moeilijkste en oogenschijnlijk on oplosbare problemen" voor welke conferehtie dan ook, waarvoor thans echter een oplossing was ge vonden: de kwestie Zuid-Tyrol en Triëst. De vrees voor de verdeeling in twee kampen is een resultaat der conferentie, welke alle andere overtreft en welke ook verdreven moet worden, aldus Smuts. Hijzelf geloofde echter niet in een „uit eengaan der wegen". „In wat werkelijk noodig is zijn wij hef allen eens. De mensch moet gevoed, behuisd en gekleed zijn en tegen werkloosheid, ziekte en alle andere ellende in ons da- gelijksch leven beschermd zijn In dit alles is er geen Oos' of West, zijn er geen ideologieën. Er is alleen de eenvoudige sterke menschelijkheid. Een van de meest benood'gende teekenen in onzen tijd is de voortgang, die met dit goede werk in onze landen word gemaakt. Op dat niveau zijn er geen tegenstellingen en kunnen wij wellicht eensgezind tot dien vrede geraken, waarop alle vol keren vpn alle landen vurig wach ten. De abt van het Trappisten klooster te Achel heeft ter ge legenheid' van het eeuwfeest, dat onlangs werd gevierd, een schrij ven ontvangen van he' pauselijk staatssecretariaat In di' schrij ven werö de abdij een centrum van christelijk leven genoemd en d'e arbeid der monniken een vruchtbaar apostolaat. Z.H bood' tevens zijn <*elukwensehen aan en gaf het geheeie convent zijn apostoiischen zegen. H. M. de Koningin heeft haar deelneming betuigd aan de ouders van de overleden kinderen. Ook het gemeentebestuur van Apeldoorn heeft zijn deel neming betuigd. Het aantal dooden breidt zich nog uit. In den loop van gisteravond ziin nog drie leer lingen overleden. Om half 10 was het aantal slachtoffers onder de kinderen tot 12 ge stegen. De piloot is gebleken te ziin de 21-iarige sergeant vlieger Max Christern. Nadegr meldt men ons -uit Apeldoorn, dat in den afgeloo- pen nacht nog zeven kinderen aan hun verwondingen ziin bezweken. Het aantal dooden bii deze ramp is daarmee tot een en twintig gestegen, n.l. 19 scholieren, de piloot en diens moeder. De toestand van ae overige zeven slachtoffers is thans redeliik wel, hoewel zii nog niet allen buiten le vensgevaar verkeeren. Tengevolge van het neer storten van een York- toestel der R.A.F. in de zee ten noorden van het eiland Pinang voor de westkust van Malakka zijn veertien passagiers en zes leden der beman ning gedood. Het vlieg tuig was van Engeland op weg naar Malakka. Men heeft nog niets van de inzittenden waargeno men. Omtrent het verzoek van Seyss Inquart aan H M. de Koningin om Haar interven tie bij den geallieerden be stuursraad, vernemen wij nog, dat de voormalige Rijks commissaris aan H.M. een brief heeft gezonden, waarin hij er zich op beroept, dat hij door persoonlijk ingrijpen het Nederlandsche volk voor rampen zou hebben gespaard. Voorts beroept hij zich op menschlievende maatregelen, die onder zijn bewind ten ba te van het Nederlandsche volk zijn genomen De verdediger van Seyss In quart, dr. Steinbauer, ver klaarde gisteren, dat bet be roep van Seyss op H.M. de Koningin reeds tot bespre kingen op het Nederlandsche ministerie van Justitie geleid heeft. Gisterenmiddag sprak het Amsterd. Biiz. Gerechtshof over den oud-NSB-burgemees- ter van Velzen, Tieerd van der Weide, het doodvonnis uit conform den eisch, welken de procureur-fiscaal, mr. N. J. G. Sikkel, op 23 September stel de. Van der Weide kreeg het recht van cassatie. Dezer dagen is het Oosten- riiksche Episcopaat onder pre sidium van den Prins-aarts bisschop van Saltzburg. mgr. Andreas Rohracher. bijeen. Dit is de eerste bijeenkomst van het Episcopaat in Oosten rijk sedert 1938. CHRISTENDOM bestaat niet uitsluitend, zelfs niet op de eerste plaats in een leer, een theorie, die ons verkon digd is, maar in feiten, in da den: de héls-feiten, de heils daden van Onzen Heer Jezus Christus. Daardoor, door Zijn Bloed, heeft Christus, onze Middelaar, ons een eeuwige erfenis verworven. God roept ons. dit erfdeel, dit rijk en Ziin liefde binnen te gaan. Laat het tot ons doordringen, hoeheerliik onze roeping is. MARCUS Volgens het republikeinsche persbureau Antara heeft Soe karno in een toespraak tot een inter-Aziatisch jeugdcon- gres te Djogjak onthuld, dat hij in Juli 1942, kort na de lan ding van de Japanneezen op Java een geheime samenkomst met Hatta en Sjahrir ten hui ze van Hatta te Batavia heeft gehad. Onmiddellijk na zijn terugkomst uit zijn ballingschap op Sumatra had hij zich tot Hatta en Sjahrir gewend om te beraadslagen over de stappen, die tijdens de Japan- sche bezetting moesten worden ondernomen om tot de voltooi ing van de Indonesische revolutie te komen. Soekarno deelde verder mede, dat de toen getroffen overeen komst hem uiterlijk aan de zijde der Japanneezen deed staan, welk feit \erantwoordelijk was voor de verspreiden laster, welke hem als collaborateur brandmerkte. Hij verklaarde, dat zijn ostentatieve collaboratie met de Japanneezen een van de „onvermijdelijke fac toren" was, welke noodzakelijk voor de verwezenlijking van de Indonesische revolutie waren. Soekarno deelde ook nog mede, dat „indien het Indonesische ge schil niet zoo spoedig mogelijk ge regeld wordt, Nederland zelf in 't begin van het volgende jaar in een revolutie zal worden gestort."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1