VAN ALKMAAR DE VICTORIE Een feestviering in grooten stijl Niet door machtsbewustzijn, v._ Nieuw Noordhollondsch Dagblad Met eere genoemd 8 Oct. in Soerabaja De strijd tusschen oud en jong De Herdenkingsrede: doch door innerlijke kracht- kwam Nederland vrij DINSDAG 8 OCTOBER 1946 DE FEESTEN, die wij reeds twee jaren achtereen gevierd hebben, ter viering van onze bevrijding van de Duitsche bezetting, hebben de 8-Octoberviering niet kunnen verdringen. Met meer luister dan ooit wordt dit jaar het traditioneele 8-Octoberfeest gevierd, dat uit het leven van de Alkmaarders niet weg te denken is en telkenjare weer met vernieuwde en verjongde animo gevierd zal" worden. De 8-Octobervereeni- ging, zeker een van de populairste en omvangrijkste vereenï- gingen heeft vele weken aan de voorbereiding van dit feest gewerkt, waarvan het programma weliswaar veel punten van overeenkomst heeft met vorige 8-Octoberfeesten, doch dat daarom toch weer nieuw is door de nieuwe denkbeelden, die er, mede door de tijdsomstandigheden in verwerkt zijn. De binnenstad was extra in feestkleed gestoken en gister, avond hebben wij kunnen con- stateeren, 'dat de verlichting van Langestraat en de nauwe win kelstraatjes, die er op uitkomen en niet te.vergeten de schilder achtige Mient en de grootsche illumma'ie van Waagtoren en Stadhuistoren, de city van Alk maar bij avond in een sprook jesland hebben omgetooverd De lampion-optocht trok veel belangstelling. De lampion-optocht. Gisteravond hebben de fees telijkheden een aanvang ge nomen. Met den- traditionee- len lampion- en fakkelop tocht hebben de kinderen het programma der feestviering geopend. Al in den vroegen avond zwermden de kinderen der stad biieen naar het Waag- plein. Precies om zeven uur zette de Postfanfare 'n marsch in. De leden der postfanfare droegen allen een brandend lampje aan hun pet, hetgeen een zeer aardig effect veroor zaakte. Achter hen trokken alsmaar kinderen met lam- pionneties. Het 8 Octobercomité was in den optocht tegenwoordig. St. Caecilia sloot den langen stoet. Het geheel maakte een betoo- verenden indruk. De optocht trok door de straten tot aan de Kanaalkade, waar hij ont bonden werd. Moe van den langen tocht keerden de kin deren huiswaaartsvoor de meesten hoog tijd om naar bed te gaan. Ook de 8-Octoberdag zelf werd door stralend1 herfs'- weer begunstigd en de Re veille van 8 uur op de Stee- nenbrug was, na de vroolijke 'muzikale inleiding van gis teravond, een frisch en jeugdig begin van dezen feestdag Corn. Jonker open de den dag door zijn jeug dige zangers het Vic'orielied te laten, zingen, dat er pittig en enthousias* uit kwam. Ook het nieuwe 8-October- lied van Maartje Zwaan klonk vroolijk uit de kinder monden. Na nog eenige andere liederen trok de - 'stoet, onder begeleiding van St, Caeci lia en Soli Deo Gloria, via Langestraat, Boterstraat, Ridders'raat, Oudegracht, Choorstraat en Langes'raat naar het Stadhuis, waar een aubade gebracht werd aan het hoofd der gemeente. De Aubade Met het vaandel van de Ont_ zetvereeniging voorop en gevolgd door St. Caecilia en de heeren van het bestuur en de feestcom. missies, wier hooge hoeden glansden in de morgenzon, trok_ ken de kinderen, dertig van elke school, met vlaggen door de straten. Soli Deo Gloria besloot de feestelijke stoet. Onder de tonen van Vade>rlandsche melo_ dieën arriveerde de optocht in de Langestraat. Op het bordes van het Stadhuis hadden de wnd. Burgemeester de heer G. Van Slingerland en diens echtjgenoote plaatsgenomen, de loco.secretaris Mr. Veendorp en het eerelid van de 8_Octobervereeniging, de heer Ben Kuiper. Aan Mevr. Koelma, die ook aaoi- wezig was, werd door een meisje, Hie Baas, namens de 8_Octoberver_ eeniging roode en witte anjers in 'n fraai bouquet aangeboden. r De kinderen zongen o.l.v. Corne lls Jonker eenige liedjes,' waarin de vreugde over de herwonnen vrijheid werd bezongen en "Gelukkig Vader land" om vervolgens te besluiten met Me oude en het nieuwe Vicorie- lieC De wnd. Burgemeester dankte de kinderen namens Burgemeester Koelma. die wegens ziekte deze aubade niet in ontvangst kon nemen. Hij hief voorts een driewerf "hoera" aan op Hare Majesteit de Koningin waarmede de kinderen en de hon derden belangstellenden spontaan instemden. Terwijl de kinderen op de binnen plaats getracteerd werden, maakten de besturen en de leden van de 8 Octobercommissies hun opwachting in de Raadszaal, waar Mevr. Koel ma en de Heer en Mevr. Van Slin. gerland de honneurs waarnamen. Mr. C. de Lange noemde het een goede gewoonte om de 8_October_ viering te beginnen met een hulde aan den burgemeester waarin hij de opvolger van Floris van Teylingen ziet die zoo'n belangrijke rol heeft gespeeld tijdens het beleg van Alk maar. Dat Prof. Koelma hierbij niet aanwezig kan zijn spijt het bestuur ten zeerste, zijn afwezigheid wordt goedgemaakt doordat Mevr. Koelma aanwezig is. Voorts bracht spr. hul de aan den heer Van Slingerland die zoo langzamerhand burgemeester Honoris Causa genoemd kan worden. Spr. eindigde met de beste wen. schen voor de feestviering. De heer Van Slingerland herinner de aan den tijd dat de 8_October_ viering nog niet algemeen was en noemde het een verheugend ver schijnsel dat thans heel de stadsbe volking* dit feest dat tevens een be zinning is op den roem van het ver leden in vrijheid kan vieren. H: bracht het bestuur van de 8-Octo- bervereeniging dank voor zijn acti viteit en uitte den wensch da+ de feestviering goed zou slagen. Hierna werden ververschingen aangeboden. De gasten komen gemillimeterd! Terwijl de muziekcorpsen door de stad trokken, liet de stadsbeiaardier, de heer B. v. Veen, de klanken van het Waagtorencarillon over de stad tinkelen. Het muziek corps Soli Deo Gloria o.l.v. J. Schoen liet vanaf het bordes van het Stadhuis koraalmuziek hooren. Het corps opende met het Wilhelmus en besloot met het „Danklied" van Johann Criiger. Intusschen waren de gasten uit Leiden gearriveerd, de leden van het college van B. en W. en den vroegeren Noodgemeenteraad met hun dames. Zij werden door de leden van den Alkm. Nood- raad met hun dames, wier gasten zii zijn, verwelkomd en om 10 uur op het Stad huis ontvangen. Later op den morgen kwam het Col legium van de Leidsche Se naat eveneens naar Alkmaar om het 8 Octoberfeest mee te vieren, terwijl een hon derdtal gemillimeterde, pas ontgroende eerstejaarsstu denten aan hun aanwezig heid de noodige luister bij zetten. Marsch door de stad. Om tien uur werd in de Ju liana van Stolberglaan <de optocht geformeerd, welke was samengesteld uit het eer ste Batalion Territoriale Troe pen uit Haarlem, plm. 300 man, leden van alle jeugdor ganisaties, gymnastiek- en sportvereenigingen, allen in uniform. Met muziek werd naar de Langestraat gemar cheerd, vanwaar de stoet door de stad trok. De fleurige stoet trok zeer groote belangstel ling. Voorop ging het militair mu ziekcorps, dan volgden de.gym nastiek- en sportvereenigingen. Excelsior leidde den langen stoet van padvinders, verkenners, ka. joPers en gidsen in, die in hun veelkleurige uniformen een uit stekenden indruk maakten. Zoo als wel verwacht kon wórden, namen de katholieke organisa- 'ies in dezen optocht het groot ste aandeel. De Pöstharmonie besloot de schare en daarachter persten zich de feestvierende Alkmaarders, zooda' het in de Langestraat, waar de Leidsche deputatie vanaf het Stadhuis 'oekeek, wel mogelijk was over de hoofden te wandelen. In het Victoriapark Om half twaalf werd in de Breedstraat de optocht ge formeerd. die vandaar met Soli Deo Gloria voorop naar het Victoriapark trok. In het Victoriapark had zich tegen waalf uur reeds een groote menigte verzameld. Wij zaïgen o.m. de gasten uit Leiden alsook die uit Heusden en Vlijmen welke gemeenten door Alk maar zijn geadopteerd en waarvan een gezelschap van 24 personen het 8 Octoberfeest komen mede vieren. De kinderen zongen o.l.v Cornelis Jonker; nadat de voorz. der 8 Oct._ vereenig'ing Mr. C. J. de Lange de herdenkingsrede had uitgesproken en een krans om het Vic+oriabeel<J had gehangen, he4 nieuwe 8 Octoberlied. Daarna zongen alle aanwezigen het "Gelukkig Vaderland" waarmede dit punt van de feestviering werd be sloten. De middag' wordt gevuld met de groote sfratenoptocht die vanaf het Doelenveld om 2.30 vertrekt en om. door de Juliana van Stolberglaan en de Wilhelminalaan trekt om ook de patiënten van de beide ziekenhuizen de gelegenheid te geven de schitte rende stoet ga'de te slaan. (Ongecorrigeerd) In het programma van de 8 Octobervereenigingen staan vele commissies vermeld, dóch niet die voor Ouden van da gen, die niettemin met eere genoemd mag worden, omdat ze onder voorzitterschap van den heer Grondsma er voor gezorgd heeft, dat de ouden van dagen in de Piusstichting en de Diaconie een 8 October- tractatie kregen in casu een gebakie voor de dames en tabak voor de heeren. Ook in Soerabaja wordt vandaag 8 October gevierd. Het Bestuur van de 8_October vereeniging ontving gister 'n schrijven uit onze Marinestad in Indonesië, waarin 32 man. schappen van de Eerste Ne_ derlandsche Mariniersbrig'ade te Soerabaja, allen mariniers en Alkmaarders of oud-Alk- maarders mededeelen,' dat zij het plan hebben opgevat om 8_Octoberdag in hun marine» stad te vieren. "Op dezen dag", aldus schrijven zij, "dat 374 jaar geleden onze mooie stad be« vrijd werd van het Spaan» sche juk, willen wij niet ach terblijven U onze gelukwen» schen aan te bieden." Het Bestuur van de 8_Octo» bervereeniging, zeer aange naam getroffen door dit blijk van medeleven van onze Alk_ maarsche mariniers met dit stedelijk feest, hebben heden telegrafisch dit schrijven be antwoord en onze jongens in Insulinde een vroolijk 8_ Octoberfeest toegewenscht. Niet alleen "bij ons" ook bij ande ren is er zoo iets als de strijd 'tus_ schen de ouderen en de jongeren. In de deze week gehouden ledenverga» j dering' van de afd. Alkmaar van de P. v. d. A. moest een nieuw bestuur gekozen worden, waarbij voor de functie van voorzitter oucLwethou- der C. Couwenho-ven en de heer K. de Wilde candidaat waren gesteld. Door sommigen uit de vergadering werd laatsl genoemde te jong ge oordeeld voor deze functie, waarop gerepliceerd werd, dat, als de heer de Wilde te jong' was voor Voor zitter van de afdeeling, de heer R. Bakker zeker +e jong was voor wet houder. Intusschen wonnen de jon geren het pleit en werd hun candi daat met circa 2/3 der stemmen ge kozen tegen circa 1/3 der stemmen op den heer Couwenhoven. Secreta ris werd C. Groot; penningmeester G. Smith; terwijl verdeT nog in het bestuur werden gekozen mevr. Hooy_ bergHillenius en de heeren A. E'riks K. Kirpens.eyn, C. Couwenhoven, M. Coers en Schinkel. IN ZIJN HERDENKINGSREDE, welke de voorzitter van de 8-Octobervereeniging, Mr. C. J. de Lange, bij het Victorie beeld hield, trok hij, een vergelijking tusschen den volkomen wereldoorlog, waarin millioenenlegers met de breedste wa pens tegenover elkaar stonden en het kleine gebeuren van nu meer dan. 370 jaar geleden, het Alkmaar's Beleg en Ontzet, dat wij nu herdenken en dat, vergeleken bij dezen tweeden wereldoorlog een meestal kalm gevoerde strijd was van twee maanden, tusschen twee tegenstanders, waarvan de talrijkste zeker niet meer dan 16.000 man telde. Wat zijn de enkele duizenden vergeleken bij de millioenen slachtoffers van dezen totalen oorlog? Heeft het, m dit licht bezien, nog zin den 8sten October te her denken en zouden wij niet beter doen de ellende van den oorlog, zoowel van die in het grijs verle den als van die in den jongsten tijd te vergeten en met dankbare herinnering aan hen, die ter wil le van onze vrijheid hun leven gaven, ons bezinnen, hoe wij vre de en welvaart kunnen scheppen in dit aardrijk en het kunnen vormen tot een dusdanigen staat van harmonie, als waartoe de -Schepper het ongetwijfeld heeft 'bestemd? Wij zouden daaraan beter doen, doch moeten helaas erkennen het niet te kunnen, omdat de teeke nen erop wijzen, dat het mensch- dom nog niet aan het einde zijner beproevingen is gekomen. Na den vorigen oorlog leefde In-ons volk de overtuiging, dat het de laatste oorlog was geweest en hoopten wij, dat de offers niet vergeefs gebracht waren. Het is anders af gekomen en daarom kunnen wij nu niet opnieuw dezelfde illusie koesteren. Het valt ons niet moeilijk te begrijpen, dat Prins Willem van Oranje op 24 October 1573, dus twee weken na den goeden af loop van het beleg, aan het stadsbestuur van Alkmaar schreef: „Verzoekende, dat gijlieden zoo mogelijk in uw dapperheid en vrijmoedigheid volhardt en door alle mogelijke middelen de stad Alkmaar zoowel met pro viand en buskruit als met an dere benoodigdhed'en voldoende zult voorzien, en ook de verster kingen zul+ afmaken, daar ter plaatse, waar gij dit noodig zult bevinden." Hoe is het te verklaren, dal de volKeren, nog niet Herstem van de gevolgen van een eerst kort geleden geëindigden strijd, ïich toerusten op nieuw wapengeweld? Hoe is het te verklaren, dat on danks de in het algemeen vreed zame geaardheid der menschen de geschiedenis der menschheid een aaneenschakeling van oorlogen oplevert en wij ook nu nog niet in staat zijn den oorlog uit te bannen? Macht en kracht. Het antwoord" op deze vragen meende Mr. de Lange te moeten zoeken in het verschijnsel, dat de gedragingen van den enkeling en de normen, waaraan de individu- eele mensch zich gebonden voelt, zich volkomen wijzigen, zoodra de mensch in eenig groepsverband komt te verkeeren, hetgeen be wustzijn van macht verwekt en onze natuurlijke bescheidenheid verdringt.. Hoe grooter het aan tal van eèn groep, des te grooter het bewustzijn van macht. Deze gedachte, overgebracht naar de verhoudingen der volke ren. verklaart ons voor een groot deei, hoe de leiders van een volk tot den aanval op een naburig land besluiten en de individueele leden van dat volk hen daarin volgen, zonder acht te slaan op het onrecht, waarvan zij zich per soonlijk ongetwijfeld bewust zijn. Er is echter een groot verschil tusschen macht en macht. Macht is een tijdelijk verschijnsel, af hankelijk van voor- of tegen spoed. Kracht is een eigenschap, dus blijvend en bestand tegen voor- en tegenspoed. Macht is uiterlijk, kracht innerlijk. De ge schiedenis van ons volk is er, om dit verschil te bewijzen. Niet door macht maar door kracht heeft het Nederlandsehe volk zich los van Spanje kunnen maken. In Alkmaar fieeft niet de macht van 16.000 Spaansche sol daten, maar.de kracht van 1300 Geuzen, gesteund door 800 bur gers, de overwinning behaald. De macht der Spaansche troepen werd gebroken door tegenspoed. Van Foreest zegt het zoo kern achtig in de voorrede op zijn kort vernaai over net tteieg: „is er niet uit den hemel voor ons ge streden, als de vijand door gedu rige stortregens, water, stormen, onweer, wind en hagel genood zaakt is geworden aan de Noord en Oostzijde van de stad de bele gering op te breken?" De jongste geschiedenis leert ons niet anders. Een sterker voor beeld van het losïaten van de door den individueelen mensch aan vaarde normen door het verkeeren in groepsverband dan het natio- naal-socialistische Duitschland op leverde, is moeilijk denkbaar. Wij kunnen hier spreken van een ten top gestegen machtsbewustzijn, dat niets en niemand ontzag. Door in vijf dagen dte macht van Ne derland te breken, had het nog niet de kracht van het Neder landsehe volk vernietigd; die kracht bleef ongerept en daaraan hebben wij de herdenking van on ze onafhankelijkheid te danken. Prins Willem van Oranje in den strijd tegen Spanje, Koning Wil lem I in den Franschen tijd en KoninginWilhelmina in de ach ter ons liggende jaren, zij heb ben- begrepen, dat onze geringe macht aan onze vrijheid niet in ijen weg staat, mits wij onze vólkskracht bewaren. Wij mogen de geschiedenis van ons vaderland niet vergeten, om ons dit steeds te blijven herinneren. Een belang rijke bladzijde uit die geschiedenis is die, waarop Alkmaar's belege ring en ontzet beschreven worden en daarom is het de plicht van ons Alkmaarders, de herinnering aan deze gebeurtenis, zoo eenvoudig en gering in omvang, maar van zoo bijzondere beteekenis, te helpen bewaren. Door een krans aan het Vic toriebeeld te hechten, wilde spr. een stille hulde brengen aan de nagedachtenis van Van Teijlingen, Cabeljau, Ruicha- ver, Van der Meij en alle ove rigen, die ffoor hun innerlijke kracht tot het Ontzet van Alkmaar en de onafhankelijk heid van Nederland in zoo be langrijke mate hebben bijge dragen; maar in niet mindere mate aan hen, die in andere perioden van onze geschiede nis en op andere plaatsen hun goed en bloed voor Vaderland en Vorstenhuis hebben geof ferd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2