SPAAK LAAKT DE HOUDING VAN DE GROOTE VIER HEDEN BESLISSING OVER DE CLEMENTIE-VERZOEKEN EN DE KLEINE ZELFSTANDIGEN? DE SALARISSEN VAN HET RIJKSPERSONEEL Griekenland vraagt meer wapens De wereld heeft de feiten in handen TITO IN DEN BAN? Spaansch kardinaal overleden Amerikaansch vliegtuig verongelukt K.V.P. BESPREEKT HET INDISCHE VRAAGSTUK Indonesië eischt: stopzetting der troepentransporten De Graaf houdt vijftien jaar De titelkerk van Kardinaal de Jong Schacht heeft geen reden tot klagen Tweede Kamer Welkom, Vreemdeling! Niet in overweging Onze roeping waardig De voorstellen inzake de ver betering van den kinderbijslag brengen de pennen rtogal in be. weging. Wie de gegevens en cijfers goed bekijkt, moet wel tot de conclusie komen, dat 't voor stel van minister Drees geen uit komst brengt voor de groote ge. zinnen, van wie er vele gedu. peerd worden door de nieuwe bepaling, dat de toeslag ver leend zal worden van het eerste kind af, terwijl de leeftijd, tot welken de toekenning van bij slag duurt, verlaagd zou worden. De zaak zal, in het bijzonder van de zijde van de Kath. Volkspartij nog wel eens degelijk bekeken worden Dit zal het komende af. deelingsonderzoek wel leeren. Maar er is nog iets anders. Nu de zaak van den kinderbijslag weer zoo stevig aan de orde komt, kan het geen verwonde ring baren, dat er ook weer be langstelling komt voor de vraag, hoe hef met de kinderbijslag, mogelijkheden voor de kleine zelfstandigen staat. Over dit pro bleem zijn al heel wat kranten en tijdschriften vol geschreven. Er is ook een officieel rapport over uitgebracht. Dit alles heeft ons nog niet veel verder ge. bracht Toch gelden de motieven voor den kinderbijslag voor loon- trekkenden vrijwel in elk op zicht ook voor kleine zelfstandi gen, Ook of juist in dezen tijd. Nu gaat het er immers om, door he' verleenen yan bijslag aan vaders van groote gezinnen, die onvoldoende inkomen heb ben, evenzeer als beterbedeel den, de mogelijkheid te schen ken, met hun gezin menschwaar- dig te leven. En het is treffend, in deze gezinsmaand te lezen, dat Z.H. de Paus weer een oproep heeft gedaan tot herstel en de verdediging ven het huwelijk, maar daarbij ook heeft gezegd, dat daarvoor ook een verbete ring van den economischen toe stand noodig is, waardoor het huwelijksleven minder druk kend wordt Het vraagstuk van de verleening van kinderbijslag ook aan kleine zelfstandigen ver-, dien' op het oogenblik dus zeer de belangstelling van de bevoeg de instanties. Naar wij vernemen, is in het kader van de besprekingen van de organisaties van Burgerlijk Overheidspersoneel met de Re geering gebleken, dat Se organi saties bereid' zijn, de loon- en prijspolitiek van het Kabinet te steunen. Zij spraken de hoop uit, dat de aangekondigde politiek zal leiden tot een daling der prijzen en vroegen van hun kant klemmend de aandacht voor de moeilijkheden, waarin het over heidspersoneel verkeert, in ver band waarmede zij aandrongen op het in overweging nemen van de harerzijds gedane suggesties. Na langdurige verdere bespre kingen, welke in een sfeer van wederzijdsch begrijpen en ver trouwen werden gevoerd, werd met alle organisaties overeen stemming verkregen omtrent de voorstellen van het kabinet, aan gevuld door een suggestie van de regeeringsdelegatie in de com- missie Dit eenstemmig advies is inmiddels aan het kabinet uitge bracht, hetwelk op korten termijn zij definitief standpunt zal be palen. Te Londen wordt van be voegde zijde vernomen, dat Griekenland aan Engeland om meer wapenen heeft gevraagd. Men neemt aan, dat de Griek- sche regeering deze noodig heeft voor de uitrusting der reservis ten, die in het noorden van Grie kenland zijn opgeroepen voor den s'rijd tegen de linksche benden De Belgische Minister Spaak heeft gisteren In de plenaire zitting der Vredesconferentie de Groote Vier op den huid gezeten en hen verwijten ge maakt. Hjj vroeg zich af, of het noodzakelijk was, dat de groote mogendheden zich com- promitteeren door de voorstel len die zjj de conferentie doen en die in feite den vorm aan nemen van een besluit nog vóór zjj ter tafel zijn gekomen- Een dergelijke handelwijze ver lamt het initiatief en de samen werking van de zijde der kleine landen, zoo meende hij, aange zien het om die reden moeilijk is een meerderheid van twee derde te verkrijgen" als de Groote Vier het eens zijn. Hij noemde voorts 't pessimisme en de bezorgdheid van het publiek sterk overdreven. „Het is verre van mij te verklaren, dat alles wat de conferentie heeft gedaan ook volkomen juist is, doch het is on recht ons werk te beoordeeien zonder rekening te houden met den omvang van onze taak, aldus Spaak. Hoewel hij het vaak niet eens was met het standpunt van Joego-Slavië noemde hij het vaak teleurstellend, da, Joego-SIavische voorstellen waren gedoemd te mislukken door een van te voren samengestelde oppositie zonder objectieve beoordeeling. De aan Italië opgelegde ver plichtingen vormen een te zware Volgens sommige Italiaansche bladen, zou het proces tegen den Aartsbisschop van Zagreb, Mgr. Stepinac, tot het gevolg hebben dat maarschalk Tito in den 'ker- kelijken ban zou worden gedaan. Daartegen wordt in Vaticaansche kringen opgemerkt, dat zelfs in dien de maarschalk katholiek zou zijn, men hem niet verant woordelijk kan stellen voor een rechtsgeding, dat de regeering van zijn land voert tegen een der leden van 'het Episcopaat. Weliswaar is beslist, dht katho lieken, die geestelijken voor een wereldlijke rechtbank brengen, daarvoor kunnen worden gestraft maar men kan het hoofd van den staat niet aansprakelijk stellen voor handelingen van de rechter lijke macht Om deze redenen wordt de veronderstelling door de Italiaansche bladen geopperd, in Vaticaanstad niet juist geacht. last, die een gevaar voor de toe komst oplevert. In de middagzitting heeft Ernest Bevm een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat men niet kan zeggen, dat de wereld dit keer de feiten niet in handen heeft. Ook zeide hij, dat Engeland totaal geen strategische belangen bij Triëst heeft en het vraagstuk nooit van dat standpunt uit bekeken heeft. I^ij sprak daarom het vertrouwen uit dat dergelijke ongegronde be schuldigingen niet zullen worden herhaald. Kardinaal Parrado y Garcia, Aartsbisschop van Granada, die sinds eenige weken ernstig ziek was. is Dinsdagmorgen op 74- jarigen leeftijd te Madrid over leden. Hij was de jongs'e der Spaansche kardinalen. Tijdens het consistorie van Febr. 1946 had hij den kardinaalshoed ont vangen. Een viermotorige DC-4 van de Amerikaansche Luchtvaartmaat schappij is op ongeveer 1.5 km afs' and van de luchthaven Chey enne, de hoofdstad van Wyoming (V.S.) neergestort. Twee van de 44 inzittenden kwamen om het leven. In verband met voorbarige berichten over een Kaderdag van de K.V.P. inzake het In dische vraagstuk, kunnen wij thans mededeelen, dat het Partijbestuur besloten heeft, op 16 en 17 November a.s. in de Philips-hal van het Jaar beursgebouw te Utrecht stu diedagen te houden ter be spreking van het Indische vraagstuk. Deskundigen op verschillend terrein zullen in leidingen houden, voor ge- dachtgnwisseling zal ruim schoots tiid gereserveerd wor den. Er ziin zeshonderd plaat sen. die over het kader van de Partij verdeeld worden. Zonder twijfel zal voor deze studiedagen groote belangstel ling bestaan. Vandaag ziin in Batavia de wapenstilstandsbesprekingen geopend, waarvan een der voornaamste agendapunten ge vormd wordt door de kwestie der Nederlandsche troepenver schepingen. Volgens uitlatin gen van Indonesische zijde, zou door de ..republiek" ge- eischt worden, dat de Neder landsche troepenverschepingen met inbegrip van de 7 -Decem ber divisie, zouden worden stopgezet. Nederland is echter van plan deze verschepingen door te zetten, omdat, met de terugtrekking van de Engel- sche troepen, de -militaire macht alleen in evenwicht "kan worden gehouden door den aanvoer van nieuwe troepen. De Bijzondere Raad van Cas satie heeft het beroep van graaf Marchant et d'Ansembourg ver worpen, die door het Bijzonder Gerechtshof te 's Hertogenbosch tot 15 jaren gevangenisstraf was veroordeeld. De kerk van St. Clemens, welke aan Z. Em. den Kardinaal- Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. J. de Jong toegewezen werd, is een van de oudste bedehuizen van de eeuwige stad. Haar ont staan dateert uit de eerste tijden van het christendom en zij werd gehouwd op een der hoogten uit den tijd' van de Romeinsche re publiek, waar Paus Clemens, de derde opvolger van St. Petrus, zijn geloovigen verzamelde. In de daarop volgende eeuwen, werd zij ook de zetel van verscheidene consuls. In 1084 drongen de ben den van Robert Guiscard het hei ligdom binnen en richtten er verwoestingen aan. ïn de vierde eeuw werd de eerste restauralie der kerk ondernomen. In de twaalfde eeuw liet Paus Pascalis II en later Paus Sixtus V het gebouw herstellen, doch het zou tot 1715 duren aleer Paus Cle mens II, den architect Fontana opdracht gaf om dezen temoel het aanzien te geven, dat hij lot op heden behouden heeft In de ze kerk prijken tal van meester werken en graftomben. Tijdens de opgravingen, welke men in de vorige eeuw verrichtte, ont- dekle men de overblijfselen van een mythra tempel alsmede een groot muurvlak, dat uit 'het re- publikeinsche 'tijdperk dateert. De suikerbietencampagne in Brabant is in vollen gang. Een kijkje bij de fabriek te Dinteloord. Alvorens de bieten naar de fabriek gaan worden ze eerst door middel van een krachtigen waterstraal van het overtollige vuil ontdaan. (A.N.P. P.) Generaal Koeniq. voorzitter van den Geallieerden Be stuursraad te Berlijn, heeft den Raad voor hedenochtend bijeengeroepen voor het be spreken van de verzoeken om clementie, die door de ter dood veroordeelde nazi-lei ders zijn inaediend. De militaire gouverneur van de Amerikaansche bezettings zone in Duitschland, generaal Macarney, heeft gisteren be vestigd. dat de executie van de zestien te Neurenberg ter dood veroordeelde nationaal- socialistische leiders op 16 Oc tober zal plaats hebben. Reuter meldde gisterenmor gen. dat Schacht als gevange ne Stuttgart „met onbekende bestemming" heeft verlaten. Robert Jackson, eerste aan klager der Ver. Staten in het Neurenbergsche proces, heeft een verklaring gepubliceerd, dat Schacht, hoewel vrijge sproken door het tribunaal, geen reden tot klagen of ver bazing heeft, indien hij voor een Duitsche zuiveringsrecht bank wordt gebracht. Jackson vestigt namelijk de aandacht op een schriftelijke verklaring van Schacht, in den zomer van 1945 aan de militaire autoriteiten over- In de Tweede Kamer heef! de voorzitter het oud-lid en den la- teren senator mr. E. J. Beumer herdacht De Kamer komt Don derdagmorgen om 11 uur bijeen en behandelt dan o.a. het wets ontwerp inzake voorzieningen op het gebied1 van den dienstplicht. Blijkens mededeelingen van afgevaardigden op het Interna tionaal Congres voor Vreemde lingenverkeer te Londen kan het volgend jaar in ons land groote belangstelling uit het buitenland worden verwacht handigd. waarin Schacht het volaende over de schuld van het Duitsche volk schrijft: „Laten alle werkelijk schul- diaen worden aestraft. In dien de vreemde mogendhe den er niet voor zorgen, moet Duitschland de schul digen door middel van eigen gerechtshoven veroordeelen en straffen". Von Papen, die sinds zijn vrijspraak door het Oorlogs tribunaal te Neurenberg in de „logees-cel" van het Neuren bergsche paleis van justitie verbliif hield, hifeeft na de be kendmaking van Schacht's ar restatie besloten, het gebouw niet te verlaten. a 's GRAVENHAGE, 9 October. H. M. de Koningin heeft beslo ten, bet verzoek om interventie, gedaan door den verdediger van dr. Seyss Inquart niet in overwe ging te nemen. r^OD heeft ons geroepen. Maar wij, hoe hebben wij aan die roeping door God be antwoord? Wat hebben wij van onze roeping gemaakt? Hebben wij geleefd op een wijze die onze roeping waardig is? Het Epistel van voorgaan- den Zondag stelt ons die vraag. Het is een gewetens onderzoek, dat de Kerk ons doet houden. Wat zullen we er vanavond bij ons avondgebed op zeggen? MARCUS.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1