Grift weldaden in marmer Een uitstekend geslaagd 8 Octoberfeest Zie, ginds komt de stoomtram uit Alkmaar weer aan 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Cordon van lintjesverkoopers HISTORISCHE OPTOCHT VAN GROOT FORMAAT Een telegram aan H.M. de Koningin Et heerschte heel den dag en voor al in den avonduren, waarin de fees, telijke illuminatie van de binnenstad veel kijkers trok, een vroolijke sfeer in de stad. Sterrenregen boven Alkmaar 8 October-concert Oplossing prijsvraag Stratenoptocht Mislukt vuurwerk Casten op 't feest Alcmaria Studiosorum Uit- het Politierapport MARKTBERICHTEN De Alkmaarsche bevolking en het bestuur van de 8 Oct.- vereeniging met zijn assistee- rentle feestcommissies in hit bijzonder, kunnen op een uit stekend Ontzctfeest terugzien Het weer werkte bijzonder mee; van de reveille tot het vuurwerk, al was de Oosten wind eenigszins van nadeeli- gen invloed op de sterke rook ontwikkeling, waarmee de verschillende vuurwerknum mers vergezeld gingen. Het programma zooals dat tevo ren in elkaar gezet was, kon dank zij veler medewerking keurig vol gens de plannen afgewerkt wor den. Het hoogtepunt van de feestvie ring wais voor ons de plechtigheid hij het Monument in het Victorie- park, waar de goed-gefundeerde en uitstekend voorgedragen Feest rede van Mr, C. de Lange met groote belangstelling gevolgd werd; ook duizenden radio-luiste raars hebben dit programmage deelte duidelijk kunnen volgen. De Straten-optocht had vele dui zenden uit* de stad en omgeving op de been gebracht en menigeen moest den optocht meerdere malen zien om te zoeken naar de oplossing'. Een woord van waardeering komt zeker toe aan onze vier plaatselijke muziekcorpsen, die onvermoeid ge werkt hebben, om de feestviering vroolijklreid en luister bij te zetten. Ook de politie komt 'n woord van lof toe voor de wijze waarop het verkeer geregeld en de orde be waard werd. Wanklanken hebben voor zoover wij konden constateeren de feest vreugde niet verstoord. Alleen vonden wij. dat de C. v. P. wel wa al te royaal was geweest met zijn vergunningen voor speldjes verkoopers, muzikanten en derge lijke. Als het 8-Octoberbestuur een vol gend jaar met medewerking van de politie eens zelf de speldjes verkoop in handen nam? Wellicht zou dit eenige honderden guldens meer in het laatje van den pen ningmeester brengen, die b.v. aan den optocht besteed konden worden. Dank zü het gunstige weer mochten kermis en vuurwerk zich in een druk bezoek verheugen en daar resp. de staangelden en entree's voor de 8_üctoberver_ eeniging waren; zal he bestuur over de finantieelc resultaten ook niet te klagen hebben. Groots van opzet was de allegorische optocht, die gis termiddag gehouden werd. Het zou onmogelijk zijn al' het ver meldenswaardige te noemen. In zjjn geheel gezien kunnen wij den optocht zeer geslaagd noemen. Keurig op tijd begon „Excelsior" wier leden allen gekleed waren in de histori sche kleederdracht, zijn eerste marsch. In drie koetsen volgde het 8-Octobercomité, in gezel schap van bestuursleden van de 3-Octobervereeniging uit Leiden. Statig en langzaam trokken de 18 groepen voorhij, welke een der straatnamen uit Alkmaar voorstelden. Niets dan waardeering voor de uitvoering van deze' voorstellingen. Het is hier niet de plaats elke groep te noemen, doch ongetwij feld mogen wij groep 3 en 16 voor treffelijk noemen. Omtrent de na men werden vele gissingen ge daan en zeer velen zullen zich vergist hebben, daar de oplossing niet altijd eenvoudig was, waarbij zelfs „Pa" geen hulp kon bieden aan „Klein Jantje". Eenige ken nis van zaken werd wel vereischt. De militaire kapel uit Haarlem, welke ook 's morgens de jeugd- marsch had opgeluisterd, mag wat betreft de muziek, die zij ten ge- hoore bracht niet over het hoofd gezien worden en ook „St. Caeci- lia" maakte met haar uniformen uit den Franschen tijd een zeer goeden indruk, terwijl de Posthar- monie in haar keurig „alle- daagsch" uniform vanzelfsprekend eveneens van de partij was. De groepen werden voorafgegaan door de Stedemaagd, een fijn afgewerk te uitbeelding van Alkmaar's onaf hankelijkheid. De belangstelling, die getoond werd door het Pu" bliek, was overweldigend en op de lange route door de stad trok de stoet tusschen twee breede la gen toeschouwers door. De op tocht was niet lang. maar waj ge toond werd was goed. Een succes voor Alkmaar, een opleving vaa. de traditie, die tijdens de bezetr ting moest „onderduiken" Der Traditie getrouw, heeft het bestuur van de 8- October-Vereeniging een telegram gezonden aan H.M. de Koningin, om Haar dank te brengen voor Haar wijs beleid en volhardend ver zet, dat zooveel bijdroeg tot de eindoverwinning. V- Wat de optocht betreft deze was goed verzorgd en «aar de gasten uit Leiden ons vertelden begint Alkmaar wat de optocht betreft Leiden naar de kroon te steken. In Leiden neemt de bevolking meer deel aan histori_ sche optochten en andere program ma onderdeelen, hier is het nog te veel alleen het werk van de speciale commissies. Het succes zou nog groo- ter zijn,, als er vanuit de bevolking, speciaal voor den grooten middag optocht meer initiatief en medewer king' uitging. Heusch, Alkmaar kan op een uit stekend geslaagd 8-Octoberfeest te rugzien. Dezer dagen meldden de kran ten een bijzondere sterrenregen in den nacht van 9 op 10 Octo ber, mogelijk ook in den voor- gaanden of volgenden nacht. Door de bewolking was het ech ter onmogelijk een sterrenregen als gemeld waar te nemen. Boven Alkmaar heeft echter alreeds een sterrenrégen plaats gegrepen Het laatste 8 October-feestnummer; het vuurwerk Maar ook hier ver hinderden wolken i.e. rookwolken het onbelemmerde uitzicht, het geen te wijten was aan den on- gunstigen wind, die de overvloe dige rook recht naar de toe schouwers blies. Al mag het pro gramma niet geheel bevredigend worden genoemd, wanneer men het gaat vergelijken met vroegere jaren, werden toch eenige aardi ge nummers vertoond, o.a. het juweelenfront en de groote «lot- decoratie „Victorie,Vrijheid-Vre de". Zooals gewoonlijk was de belangstelling massaal. En als het weer het toelaat, zal morgen nacht opnieuw een sterrenregen .zijn waar te nemen, maar dan boven heel Nederland. Een zóó groote belangstelling kunnen we ons nauwelijks herin neren in de Groote Kerk, Hon derden en nog eens honderden zochten een plaa'sje en konden het soms met veel moeite be komen. Een bijzonder compli ment voor cfe mooie programma. samens'elling mag wel worden fegeven. Hierin is dirigent Jon. er met'zijn vier medewerkende koren uitnemend geslaagd Het karakter van het concert werd hierdoor boven hel „gelegen heidsconcert" geplaatst. Het a capella-gedeelte werd beschaafd en mooi genuanceerd gezongen. Voornamelijk Ave Verum vari Mozart en Tenebrae Factae Sunt van Perez. De Nacht is voorbij- fegaan van Boedijn en het be. ende Middernacht van Wierts werden perfect uitgevoerd. De fragmenten uit Die Jahres- zeiten van Haydh vormden wel het hoogtepunt van het concert, Lourens Bogtman (bas) eri Maartje Kliffen (sopraan) zon gen de aria's 'subliem. De kla vierbegeleidingen werden <ïoor Nico Akkerman zéér muzikaal gespeeld. E'en onvergetelijken indruk maakte de baszanger o.a. met het meesterlijk gezongen Um Mitternacht van Gustav Mahler. De sopraan had zich een lange aria uit Verdi's Othello gekozen. De voordracht was prachtig ge cultiveerd. maar had wat meer zuidelijk temperament kunnen hebben. Met het Alkmaarsch Volkslied, bewerkt door Corn, Jonker, werd dit zoo uitnemend geslaagde kerkconcert besloten. Het "kunstzinnige gedeelte van 1Tb feestviering stond alzoo op fibog pei1 W Schreurs. Hieronder volgt de oplossing van de prijsvraag, die aan den stratenop'ocht van gistermid dag was verbonden en waarvoor de oplossingen vóór 7 uur inge diend moesten zijn, 1. Koningsstraat; 2. Bloem. straa 3. Fnidsen; 4 Bierkade; 5, Bidderstraat; 6, St. Laurens, straat; 7. Wóllebrands raat (Wollebrandt, de man die verre en lange reizen maakte door Perzië en Britsch-Indië en die al' ijd vergezeld was van een groo gevolg); 8 Torenburg; 9. Vierstaten (het wachtlokaal van den herberg, waarin personen uit alle 4 standen op de <filli- gence wach'tten); 10. Canada plein; 11. Spanjaardstraat (met Al va voorop); 12. Bagijnenstraat (zie noti'fie aan den voet); 13. Doelenstraat; 14. Molenbuurt; 15 v. d. Meystraat; 16. Rem- brandstraat; 17. Achterdam; 18, Visscherslaantjë, Over de Bagijnenstraat be stond onder de toeschouwers nogal verschil van meening. De meesten wisten er geen weg mee en de slimmerikken maak ten er Clarissenbuurt van. Ba- gijnen, geach'e organisatoren van dezen optocht, waren oude vrouwtjes zonder eenige reli gieuze uniforme kleeding Dat de meeste oplossers hier een fout maak" en ligt aan de fout die de samensteller van dezen wagen maakte.... Op verzoek van de Politie werd gistermiddagaan ons bureau ge- bulleüneerd de ontvreemding van 7 vuurpijlen van het terrein aan de Noorderkade. Daar vuur pijlen gevaarlijk speelgoed zijn in banden van jongens, verzocht de politie langs dezen weg de medewerking van het publiek ter aanhouding van degenen, die deze diefstal gepleegd hadden. De oproep had een spoedig resul taat. De schuldigen, enkele jon gens, wonende aan de Noorder kade, werden gesnapt. Van de zeven pijlen was er een afge schoten, terwijl er een in het wa ter lag. De andere vijf werden op de plaats van bestemming terug bezorgd. Nader vernemen wij nog, dat de dad'ers van deze diefstal jon. getjes waren van 4 "ot 6 jaar. Twee pijlen had de moeder ter stond in het Kanaal geworpen, drie hadden de knaapjes in het weiland achter de Ringersfabriek vers" opt en de rest hadden zij bij hun moeder in bed verstopt. Werden de bewoners van de duinstreek in het Zuiden van Noordholland Maandag ver blijd mei" de her-electrifica- tie van het baanvak Haar lemUitgeest, die van Nrd.- Holland-Noord hadden een ieestelijken dag door de weder-indienststelling van de tramlijn Alkmaar Koe- dijk Schoort Warmen- huizen. De bewoners van Koedijk hadden door het uitsteken van de vlag uiting aan hun vreugde over dit heugelijke feit gegeven en het jonge vee, dat het zwar te monster voor het eerst langs de groene weiden zag stoomen, stak van pure vreugd de staart in de hoog te, om vervolgens in een groote boog weg te rennen en op behoorlijken afstand dat vreemde verschijnsel met domme oogen gade te slaan. In Schoorl stonden eerepoorten, die des avonds geïllumineerd waren en was het stationnetje feestelijk versierd. De schooljeugd zong de ver tegenwoordigers der Spoorwegen en hun gasten enkele aardige liedjes en het Wilhelmus toe en de burgemees_ ter Mr. J. C. Jochems, de V.V.V.- voorzitter en een Schoorlsclhe ho telhouder hielden toespraken waarin zij hun vreugde over de terugkeer van het zwarte vriendinnetje tot uitdrukking brachten, doch niet na lieten op de onvolkomenheden in de dienstregeling te wijzen welke nog' wel voor eenige verbetering vatbaar is. De vertegenwoordiger der Spoor, wegdirectie Mr. de Steenwinkel re ferendaris te Amsterdam, die deze toespraken beantwoordde, hield van zelfsprekend de bekende slag om zijn arm, doch beloofde zijn best te zul len doen dat de dienstregeling' aan gevuld zal worden. Als belooning mochten de school kinderen in de tram stappen, terwijl de officieele gasten de koffie ge bruikten, om vervolgens naar War_ menhuizen te rijden, waar een wit_ gejaste slager de spoorwegmannen op een fijne metworst vergastte en waar de schooljeugd in nog grooter getale gereed stond met vlaggetjes om de Spoorwegen een zanghuMe te breng'en Burgemeester Nolet hield een lof rede op de voortvarendheid van de Spoorwegen waarna in het Veilings koffiehuis voor de tweede maal kof fie werd gedronken. De Veilings- voorzitter, de heer Dekker vertolkte de vreugde en dank-gevoelens van middenstanders en tuinders over de weder-indienststelling' van de tram en bood als blijk van waardeering gebak en sigaren aan. Burgemeester Pesman, die dank baar constateerde, dat er tusschen Zooals het vorig jaar op 8 October, zijn er thans gasten overgekomen om het feest mee te vieren. Niet alleen zijn er B. en W. en leden van den ex-noodraad van Leiden, onder leiding van Jhr. van Kinschot, die de functies van burgemeester en oud-burgemeester in zich vereenigt en kwamen ook Leidsche studenten van de sleutelstad naar de kaasstad, doch ook onze vrienden uit Vlijmen en Heusden. die door de banden der adoptie aan Alkmaar zijn verbon den. arriveerden Maandag ten getale van 24 dames en heeren in de stad. Een deputatie van deze beide Brabantsche gemeenten werd Maandagmiddag door het voltallig college van B en W ten stadhuize ontvangen, waar na een wel komstwoord door loco-burge meester Van Slingerland de bur gemeester van Vlijmen, de beer J. v. Hout, namens zijn gemeente een marmeren gedenksteen aan bood als blijk van dankbaarheid van de Vlijmensche bevolking voor de hulp door de Alkmaar- ders via de HARK aan deze zwaargetroffen plaats geboden. Spr. zeide ervan overtuigd te zijn, dat Alkmaar niet gaf om iets terug te ontvangen, doch ui, hoogere motieven; deze gedenk steen zal voor het nageslacht vastleggen, hoe Alkmaar het ge bod der naastenliefde nakwam; en hoe dankbaar fiet volk van Vlijmen daarvoor is. De wnd. burgemeester van Heusden, de heer van Delft bood eveneens een marmeren steen aan, afkomstig uit het totaal ver woeste raadhuis van Heusden, waarin de volgende woorden blij vend zullen getuigen van de dankbaarheid van Heusden: „Na oorloos wreed geweld, „Na ramp en rooverij „Zond God ons uw hulp, „Dra was ons leed voorbij". Dankbaar Heusden 1945. Op den gedenksteen van Vlijmen staat de volgende in scriptie in vergulde letters: „Ter herinnering en uit dank baarheid aan Alkmaar, voor de hulpverleening aan de be volking van Vlijmen, zwaar getroffen door het oorlogsge weld. Oct.-Nov. 1944. Gemeentebestuur v. Vlijmen, J. v. Hout. Burgemeester N. v. Bokhoven C. Berkelmans, wethouders P. Achten, Secretaris. De loco-burgemeester Van Slingerland aanvaardde deze ge schenken namens de gemeente met dankbaarheid, eraan herin nerende, dat Alkmaar niet gaf om terug te ontvangen, doch omdat het plicht was, dat het volk van Nederland hulp verleende aan de getroffen gebieden. Hij hoopte, dat de vriendschap tusschen Alk maar en de beide Brabantsche gemeenten blijvend zou zijn De heer Van Maarleveld her innerde aan de groote moeilijk heden. waaronder de hulpverlee ning aan Heusden en Vlijmen moest geschieden en bracht bul- de aan de heeren de Zeeuw en Couwenhoven voor hun energiek werken; hij hoopte ook, dat na de ontbinding van het officieele adoptiecomitè de vriendscnaps- banden zouden blijven bestaan en bij elk bezoek aan Heusden en Vlijmen geconstateerd kon .worden, dat de wederopbouw daar steeds meer voortgang zou hebben. de tram en Koedijk nauwe relaties bestaan, gezien het onlangs door hem gesloten huwelijk tusschen een tram-machinist en een K'oedijker schoone, sprak ook zijn vreugde uit over de terugkeer van de oude ge trouwe tram, die wel aan de over zijde van het kanaal rijdt; doch voor vele inwoners van het Kanaal dorp toch een welkome verbinding met de stad beteekent. Intusschen had de Warmenhuizer jeugd een ritje heen en terug naar Sehoorl gemaakt, aangeboden door den vertegenwoordiger der Spoor wegdirectie, waarna de tram de ge_ noodigden en officieele personen weer Alkmaar.waarts bracht. Een vertegenwoordiger van het Alkmaar sche gemeentebestuur hebben wij hij deze gebeurtenis gemist, te druk met 8 October? In de pauze tusschen optocht en vuurwerk had in den bierkelder van het Bierhuis Otter aan den Kooltuin een intieme plech'igheid plaats. Enkele Alkmaarsche jongens, die pas him ontgroeningskuur als eerste-j aars-student van de Leidsche Alma Mater hadden doorgemaakt, moesten nog een extra ritueel meemaken, alvo rens opgenomen te worden in 'het illustere gezelschap van Leidsche studen'en, dat onder den naam van Alcmaria alleen ALkmaarders en oud-A,lkmaar- ders onder zijn leden telt. Dat bij deze installatie, waar bij de Candida'en ondervraagd worden op he' punt van hun kennis van Alkmaarsche perso nen, zaken, toestanden en his torie, de kaas en het bier een voorname rol spelen zooals ook hij het kaasdragersgilde spreekt vanzelf. Overigens leen' dit ceremo nieel zich niet om het in geuren en kleuren in een krantenrepor tage te reproduceeren. Er waren slechts enkele ge'uigen bij, w.o. de eereleden jhr van Kinschot en de heer G. Grondsma; wie er meer van wil weten, wende zich tot deze heeren. Gisteren werden 2 rijwielen gestolen. Het eene stond onbe heerd en onafgesloten aan den Geestersingel, he+ andere aan de Heul. In de Paternosterstraat werd een 11-jarig jongetje door een militaire auto aangereden en aan het been gewond. Gisteravond laat werd door verbreking van een ruit ingebro ken in een tabakswinkel in de Spoorstraat, waar eenige hon derden tabaksbonnen werden ont vreemd; op dezelfde wijze moest een melkhandel aan den Scher- merweg het ontgelden. Hier ver dween eenig geld en een aantal boter- en melkrantsoenbonnen. LANGENDIJK 9 Oct. Aange. voerd: 13200 roode kool 616.10; 26200 gele kool 5.50—7.10; 111.700 kg. witte kool 45.20; 30.800 kg. groene kool 5.70—12.10; 17800 bieten I 5—6; II 4; in 2.10; 5500 kg. peen: n 5.50—6.10; III 4—5.60; IV 1.80— 2.20; 150 bos peen 7; 9300 kg. andij vie 3.603.70; 500 kg. slaboonen 35— 89; 2600 kg. bloemkool I 20.50—32.10 II 7.7015; 13.300 kg aardappelen: eigenh. 6.70—7.90; Bevel. 6.70—7.50- ALKMAAR, 5—7 Oct, Aan- fevoerd vee: 90 vette koeien Cen'tr.); 38 pinken (Centr.); 5 graskaiveren (Centr.): 20 nuch tere slachtkalveren (Centrale); 168 vette schapen (Centrale)44 fokrammen 6577,50; 13 oude kippen 35; 75 jonge hennen 816.50 en 19 konijnen 509 00 per stuk WARMENHUIZEN 9 Oct. Aan. gevoerd: 1400 kg. uien 6.70; 240 kg. slaiboonen 103110; stek 35; 3000 kg. bieten 4.105.20; 7400 gele kool 5 90 —6.10; 22.000 roode kool 8.30—15.30; 113.000 kg. witte kool 4—5.10; 15 500 kg. aardappelen bl. 77.40; witte eigenh. 7.407.50; blauwe eigenh. 8.508.60; Koopmans Blauwe 8.80 8.90; Roode ster 7.10; muizen 6. AVENHORN 8 Oct Bevelanders 7.10; grove Schotsche 7.70—7.80; Eigenheimers 7.30; groene kool 15. bloemkool I 915; bloemkool II 47 roode kool 4.9016.40; gele kool 5.506.20; Chineesehe kool 2.20— 4 30; uien: groote maat 7>508.50; gew. maat 4.30—6.30; drielingen 3.40_ 3.70; nep 55.60; groote bieten 2.40_ 4.60; kleine bieten 5.406.50; slaboo_ nen dubb. 3.60—13.70; wortelen: Flakkee verb. 2.206.20. NOORD SCHARWOUDE 9 Oct. Aangevoerd 8000 kg. aardappelen: Bevel. 6.90—8.20; bl. Eigenh. 8.20— 8.60; grove eerstelingen 9; 2300 kg. uien 5.70—7.90; idem grove 6.60—7.50; 24000 kg. gele kool 5 50—6.50; 2100 kg. groene kool 11.3012.80; 19000 kg. roode kool 615.80; roode afw. 4.40—6.70; 140 000 kg. witte kool 4— 5; 1600 kg. slaboonen 36106; 1500 kg. kroten I 5; II 3.30; 2300 kg. peen: II 5.80: III 4.60; IV 2.30

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2