Nieuut Sjahrir stemt in met de aanwezigheid van Ned. troepen Regeering heeft1 vrije hand inzake de legervorming Veldmaarschalk Smuts in de Staten-Generaal Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Mits de republiek wordt erkend Tweede Kamer neemt wetsontwerp dienstplichtvoorziening aan Amerika moet maar wat minder eischen volgens Molotof 16 jaar voor Mgr. Stepinac Gelijke kansen beteekenen geen gelijkheid EZ5BBEEHSE!© Lijst van geïnterneerden Stilte op de Beurs Effectenhandelaren staken Stervend Europa kan herrijzen Heilig Moederschap Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland P Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: 1.20 .per maand, inclusief Incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. mm., minimum /12.S0; ln alle edities 26 ct p. tn.ro.. minimum 4. Fam. ber 20 ct p. m.m.; ln alle edities -30 ct Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VRIJDAG II OCTOBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11049 ALKMAAR Langestraat 42A tel 2046 (adm.): 2047 (redactie) K 2200 HOORN; Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat =>2 tel 459 (K 2240) Bankrelatie Noorderbank Maarschalk Smuts bracht Donderdag pen bezoek aan den geboortegrond van zijn voorouders. Zeeland. Bij zijn aan komst te Goes werd hem door een Zeeuwsch boerenkoor een zanghulde gebracht. (A.N.P. P.) CJAHRIR heeft, tijdens een interview met den correspondent van de New York Times te Batavia, verklaard, dat de Indonesiërs bereid zijn de aanwezigheid van Nederlandsche troepen te aanvaarden, nadat de republiek is erkend, mits voordien een overeenkomst is tot stand gekomen, volgens welke dergelijke troepen nooit in strijd met de belangen van de Indonesische regeering zullen worden gebruikt. troepen noodig hebben voor onze interne aangelegenheden, is sma delijk." Wel gaf hij toe dat bandieten hun practijken uitoefenen onder het mom van nationalisme, doch hij achtte hun aantal zeer gering. Hij was er volkomen van over tuigd, dat de republiek in slaat zou zijn de orde te herstellen, „zoo. dra aan de binnenlandsche aan gelegenheden voldoende aandacht zou kunnen worden besteed. Sjahrir verklaarde verder, dat de 'Indonesiërs nooit zullen toe stemmen in een verdeeling van de souvereiniteit over Java tusschen hen en de Nederlanders, terwijl hij hoopte, dat te zijner tijd alle Indonesische eilanden onder repu- blikeinsche vlag zullen worden gebracht. Voorloopig zal de republiek zich t.a.v. haar eischen beperken tot Java en Sumatra, terwijl de be volking van de andere eilanden van haar aanhankelijkheid bij plebisciet zal kunnen getuigen. Sjahrir gaf uitdrukking aan zijn bereidheid om met de Nederlan. ders tot een compromis te komen, ofschoon hij onvermurwbaar was op het puitt van republikeinsche souvereiniteit over geheel Java. Volgens den correspondent wenschte Sjahrir niet nader in te gaan op de kwestie Sumatra. Sjahrir garandeerde den Nederlanders hun vooroorlog - sche bezittingen en sprak de hoop uit, dat onder de belofte van de Indonesische regeering, dat de Nederlandsche onder nemingen een prachtige toe komst tegemoet zouden gaan, ook de toekomst van de Ne derlandsche technici en ge leerden zou worden begrepen. Het eenige voorbehoud bij die belofte is, dat de eilanden een grooter aandeel in de winst zou den moeten hebben dan vóór den oorlog. Op de vraag of de republiek ge bruik zou willen maken van Ne-_ derlandsche troepen tegen onge- wënscfïte elementen, antwoordde Sjahrir: „Ik hoop van niet. Het denkbeeld dat wij buitenlandsche DE REGEERING had een wets- on'werp ingediend, waarin machtiging werd gevraagd om voorloopig de vrije hand te krij gen bij het treffen van velerlei voorzieningen, die geen uitstel kunnen lijden, doch afwijkingen van de Diens plichtwet inhouden dit in afwachting van het oogen- blik, waarop de regeering in staat zal zijn een herziening van de Dienstplich wet aanhangig te maken. Een uitzonderlijk ont. werp, met vérstrekkende be voegdheden, dat alleen door ae bui engewone omstandigheden, waarin ons land nog verkeert, gerechtvaardigd kan worden. Dat er bezwaren waren en dat menigeen uit de Tweede Kamer, die overigens gaarne de regee ring wil steunen, niet con amore voor dit buitengewone ontwerp stemmen zal, valt te begrijpen. Ook valt te begrijpen, dat de communisten totaal afwijzend stonden tegen dit ontwerp en tegen het uit handen geven van zoo groote bevoegdheid aan een regeering, die den communisten nu niet bepaald welgezind is! Indien hier een Russische re geering bestond, zou 'het zelfs aan communis'ische Kamerleden niet eens meer gevraagd worden of ze tot deze fnachtiging bereid waren.... Daarom kunnen de krokodillentranen van de heeren Stokvis, Schoonenberg e.a over fascisme en neo.dic atuur e.d, gevoegelijk gelaten worden voor wat ze zijn. De communistische heer Stokvis verklaarde er van overtuigd te zijn, dat de Kaïnêr he1 ontwerp met een overweldi gende meerderheid zou verwer pen, hetgeen hij overigens zelf niet geloofde. De heer Ruys de Beerenbrouck bepleitte ten aanzien van de vrijstellingen de belangen van de groo'e gezinnen, ook in ver- Aartsbisschop Stepinac van Zagreb is hedenmor gen door het Joegoslavi sche gerechtshof tot zes tien jaar dwangarbeid en verlies van burgerrechten voor den tijd van vijf jaar veroordeeld. In de vergadering van de Vredesconferentie van gis teren sprak Molotof over de herstelbetalingen en gaf hij eenige cijfers van den groei van het Ameri- kaansche nationale inko men gedurende den oor log, die volgens hem een Amerikaanschen eisch tot hooge herstelbetalingen niet rechtvaardigen. Wij zijn ons bewust, dat de V. S. gedurenden den oorlog hun eigen belangen zoowel als de on ze hebben verdedigd, waarvoor wij allen zeer dankbaar zijn, toch kan men niet zeggen, dat Amerka evenzeer van den oorlog te lij den heeft gehad als andere lan den. Als men een lijn gaat trek ken met landen als Roemenië, Bulgarije en Joegoslavië, wat zal er dan van hun industriëh over blijven? Zij kunnen gemakkelijk in korten tijd met Amerikaansch kapitaal worden gekocht. Wij zouden den tijd- kunnen .beleven dat wij in ons eigen land steden Engelsch hooren spreken wan neer wij op een willekeurig oogenblik de radio inschakelen. Als wij kleine landen dezelfde rechten als Engeland en Ame rika geven, zullen zij geen onaf hankelijke politiek kunnen voe ren en spoedig leven bij de gra tie van de dollar-democratie van kapitalisten. Molotof ging verder: „On der de huidige omstandig heden beteekenen gelijke kansen geen gelijkheid maar een economische po sitie, waarin kapitalisten en meesters van geheele staten kunnen worden en deze kunnen regeeren door middel van de dol lar-democratie". Wij moeten trachten, zei Mo lotof, het bestaan van fascisti sche landen in Europa onmoge lijk te maken. Wij moeten er eveneens op letten, dat geen machtige staten voordeel trekken uit de na-oorlogsche moeilijkhe den van kleine of verzwakte landen onder het mom van ge lijke kansen Ie willen geven of door dollar-democratie. TSJANG KAI TSJEK is her kozen als president der Chi- neesche republiek. IN HENGELO is een school voor maatschappelijk werk ge opend. een dochter-instelling van de school te Amsterdam. band met de regeling van de uit zending naar ïndië. Hij vroeg ook het personeel van de Ma rine, dat geen kader is, en vijf jaar gediend heeft, uit den Ma rinediens1 te ontslaan. Het is een euvel, dat reserve-officieren, die zich aan de registratie onttrok ken, na in een ander beroep te zijn gegaan, he1 bij de zuive ringscommissies doen voorkomen dat zij onbetrouwbaar zijn, om zoo een oproeping te ontgaan! Hij bepleitte verschillende be langen van hoogere en lagere Aan onze bureaux ligt ter in zage lijst G 12, bevattende de na men van hen, die op 27 Sep tember j.l uit Midden-Java naar Batavia werden geëvacueerd. De uitlatingen van Minister Liefticck op de Woensdag ge houden persconferentie te 's-Gravenhage vormden gis teren ter beurze het uitslui tende onderwerp van gesprek. Wat de minister heeft gezegd ten opzichte van het effectenbe drijf en de effectenbeurs hebben onmiskenbaar op de effectenoeurs groote verontwaardiging gewekt. Verscheidene groepen bespraken de situatie en overal kwam het misnoegen over de woorden van Z.Exc. Lieftinck duidelijk tot uiting. De effectenhandelaren ge voelden er dadelijk niet veel voor om zaken te doen en overal gin gen stemmen op om geen notee ringen tot stand te brengen. Het dagelijksch bestuur van de Vereeniging voor den Effecten handel bevindt zich op het oogen blik te Brussel en besloten is om dit bestuur telegrafisch op de hoogte te stellen van de situatie, zooals die zich op de effectenbeurs gisteren heeft ontwikkeld. Nadat de beurslieden onderling met elkander 'hadden overlegd werd ten slotte besloten voor Don derdag geen noteeringen op te geven. Veldmaarschalk Jan Smuts heeft, hedenmorgen om twaalf uur in de Staten-Generaal in sappig Zuid-Afrikaansch een rede uitgesproken. De Veld maarschalk wees erop, da* de Zuid-Afrikaners trotsch zijn op hun Nederlandsche af komst en sinds den oorlog is de sympathie van Zuid-Afri- ka voor het Nederlandsche volk nog sterk toegenomen. Sedert den oorlog bestond onder de Zuid-Afrikaners het grootste meeningsverschil terzake van het oorlogsbeleid van de regeering. Maar toen Smuts op 40 Mei 1940 een motie van warme sympathie en financieelen steun aan Neder land voorstelde, heerschte er voor de eerste maal eenparigheid. Over Nederland bestond geen verschil van meening. Toen heeft het ware hart van den Zuid-Afrikaner ge sproken. Toen Nederland aan het einde van zijn lijdensweg geko men was, maar ook aan den rand van den ondergang stond en de Duitschers als 'laatste maatregel Nederland onder water wilden zetten, werd aan Seys Inquarf kennis gegeven, dat bij doorvoe ring "dezer plannen 'represailles zouden volgen. De inundatie bleef achterwege. Voedselbommen daal. den als manna uit den hemel. Smuts kon naar Zuid-Afrika te rugvliegen met het voldane ge voel dat door de tusschenkomst van Zuid-Afrika, Nederland ter elfder ure voor de grootste ramp werd gespaard. Sprekende over het groot- scheepsche immigrafieprogram van de Unie, zei hij, dat ook in Nederland spoedig de pro cedure voor dé geschiktste immigranten een aanvang zal nemen. Toen de Maarschalk het pro bleem „Europa" aansneed vroeg hij zich af, of Hitier er misschien toch nog in geslaagd was, uit de ouinhopen van Europa zijn monu ment te bouwen. Europa moet hersteld worden en tot een nieu we climax van kracht en invloed opgebouwd. Churchill heeft gesproken over een „raad van Europa" als toe- komstigen vorm van het Avond land'. Dat was een stem van groot gezag. Smuts was van meening, dat Churchill's inzich ten in breeden kring gedeeld worden Verzoening tusschen Frank rijk ed Duitschland zou het geheele beeld veranderen. Ik vrees echter dat de wereld daarop niet zal kunnen wachten. Zou Groot Britan- nië niet zelf de leiding kun nen nemen in dit grootste aller Europeesche belangen? De toestand van alle kleine staten is heden ten dage pre cair genoeg om spoedig on dragelijk te worden en deze staten te dwingen zich vroe ger of later als aanhangers of satellieten aan te sluiten bij een of andere groote mo gendheid. Misschien ook kam een groep kleine Europeesche staten bij el kaar komen en de zaak op gang brengen door een statenbond on der een Raad le vormen. In Oost-Europa ontwikkelt zioh reeds een Slavische staten- groep en waarom niet? Waarom zou dit gevreesd worden door an dere staten? Is het niet verstan diger en veiliger zulke groepen, die uitdrukking geven aan diep gaande nationale of economische belangen op wettige basis te plaatsen Het was de overtuiging van Smuts, dat de organisatie der Ver. Naties dergelijke steunpila ren noodig heeft. (Morgen komen wij op deze rede nog nader terug.) TOT het heiligste en meest begeerenswaardige voor alle menschen behoort het moeder schap. Er is niemand, bij toten het woord en 'het begrip „Moe der" niet de edelste gedachten, de teederste gevoelens oproept. „Moeder" dat is voor een ieder een van de liefste wezens op aarde. Vandaag viert de Kerk de verhevenste van alle Moeders, die ook onze Moeder is. De glans van haar goddelijk Moederschap moge ook aan elk aardsch moederschap vandaag een nieuwe luister en heilig heid geven. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1