Nieuuu d. Pol "europa ligt Terneer- maar is niet dood! Slachtoffers van vliegramp ten grave gedragen Mgr. Stepinac V DE ZESTIENDE Vecoordeelmg 2262 imachine (MAN nakerij Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Laat de slaper ontwakenzegt Smuts Apeldoorn brengt een laatsten groet Het Vaticaan is niet verrast VLIEGRAMP IN AMERIKA ER '1846 igesloten jmmer Iner gerbrug ndig correct mis te ont- eg G 99 tOWAARD lijk wel le lt met het uw bakker oeft U er voor terug n om ook >eter brood iod vah de ikkerij van >rood bakt, j. Van de s een bij- beste nieu- buitenge- m, en niet st eenmaal iwen klant OON 2355 3 met UW GEN klaar ALKMAAR STER emster zal oor het pu- ketzittingen a oproep of ■raagformu- te Midden- en Vrijdag 912 uur. ■root: Scher- iderdag om ct. enz.) Oosthui- 11,30 uur iderdag om 7 Nov. enz.) 3 uur (24 wee weken inde datum voor slal- afgehaald oer a.s. 1 Oct.—31 l het aantal wijl op het esteld door de siallen 1 aangeslo- louders van 0 aangeeft 912 uur K; Woens- ■s A t/m K; >ct. Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland P Sigon, Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; f 1.20 per maand. Inclusief incasso. Advertentle-prijs: per editie '13 ct. p. m.m., minimum 2.50: in alle edities 26 ct. p. m.m.. minimum 4. Fam. ber 20 ct p. m.m.; in alle edities 30 ct NoonHiollandscli Dacrhlad Buiten God is '1 nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 12 OCTOBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11050 ALKMAAR: Langestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN HELDERWest straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat ï2 tel 45.9 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank Ontroerend schouwspel op het kerkhof aan den Soerenschen weg te Apeldoorn, waar de kisten met de stoffelijke resten van de jeugdige slachtoffers van de vliegramp in een lange rij stonden opgesteld. In zijn rede, gisteren in de Staten-Generaal gehouden, heeft Smuts er nog op gewezen, dat de grootheid van het huidige Europa niet achter, maar vóór ons ligt. Europa ligt terneer in naoorlogsche spookdroomen, maar het is niet dood. Het is slechts een onrustige slaap. Laat de slaper ontwaken en opstaan en naar buiten treden in den frisschen wind die over de wereld waait. Een practische stap in het economisch internationaal overleg is reeds gezet met het plan voor een tolunie tusschen Nederland. België en Luxem burg. Zulk een Unie kan tot nabuurstaten worden uitge breid. misschien zelfs ook tot Duitschland, wanneer dit land ziin economische vriiheid heeft verkregen. Als Europa, zoo zei Smuts, nog niet van het ziekbed kan opstaan, laat het dan tenmin ste leven. Laat tenminste de economische raderen in bewe ging gezet worden en volle werkverschaffing, productie, transport en handel zoo snel mogelijk hersteld worden. Europa moet ziin heil niet te veel van andere continen ten verwachten, doch zichzelf redden en daarmee ziin zelf respect bewaren. Europa zal dit ook doen. De grijze staats man eindigde ziin rede met het sleutelwoord van Chur chill: Laat Europa opstaan! Pro'' Kranenburg, de voor zitter der vereenigde vergade ring. die den veldmaarschalk een hartelijk welkom toeriep, verheugde zich erover, dat wij thans staan van aangezicht tot aangezicht tegenover 'n staats man. wiens leven en werken de wereld met bewondering heeft gevolgd. ..Gii hebt", zoo zei spr. ..uw invloed aangewend om aan een nieuwe grootsche gedach- DE ZESTIENDE October wordt het vonnis van Neurenberg voltrokken. De wereld is vol vanj de vonnissen en de wereldpers heef, er -in alle toonaarden be schouwingen aan gewijd. In het algemeen is men het eens over het gevallen oordeel, behalve dan wat de drie vrijgesprokenen be treft. Niemand betreurt de dood vonnissen van de elf, die tot den strop veroordeeld zijn. Vélen zijn van meening, Mat de vonnissen van Neurenberg duidelijk he, licht laten vallen op de gebreken, die in het internationale recht en de moraal nog bestaan. Niet da, die vonnissen deze gebreken toon den, maar men vergelijk, ze met wat recht en moraal in andere landen te zien geven. In Duitsch. land zegeviert niet alleen het recht, maar ook de macht. En in andere landen denk eens aan Polen, Joego-Slavië, Tsjecho-Slo- wakije e.d. wordt het recht ook gebruikt misbruikt door de macht van overwinnaars, die niet de stem van het wereldgeweten laten klinken maar nationaal of nog erger chauvinisme botvie ren. De conclusie van dit alles kan geen andere zijn, dan dat er nog veel te werken en te bidden is, voor en aleer gezegd kan worden, dat het recht en de moraal in de internationale betrekkingen zijn hersteld. De elf ter doodveroordeelaen van Neurenberg wachten den dag van hun terechtstelling af: 16 Oc tober is het onherroepelijk einde. En toch weten wij, dat de aard- sche dood het onherroepelijk einde niet is. Hier pas,, den Chr'sten nadenken, als straks op 16 Octo ber elf menschen, die eens over een wereldrijk regeerden en over een half wereldrijk gevierd wa. ren, den dood ingaan. Na van hun aardsche rechters in een weloverwogen, rechtvaardig vonnis de vergelding voor bun misdaden ,e hebben ontvangen, zullen ze met hun ontzettende verantwoordelijkheid gaan ver schijnen voor den Goddelijken Rechter, voor Wien niets verbor gen is, die harten en nieren door grondt (Ps. 7:10), op Wiens Vol maakte Rechtvaardigheid niets val, af te dingen. De straf des doods, door den aardschen rechter opgelegd, duurt een kort oogenblik, die van den Goddelijken Rechter kan eeuwig moeten duren. Wat gaat er om in de ziel van deze ter dood veroor deelden? Moet niet vergevende naastenliefde ons bewegen, om voor hen de genade van een zalig sterfuur af f,e smeeken? Zou dit in de komende dagen niet een mooie intentie zijn voor Rozenkransge bed tot Maria, de Moeder van Barmhartigheid? Christus, Die voor zijn beulen bad, stierf den smadelijken dood aan het kruis voor alle menschen en Maria van Fatima laa, ons in het schoone gebed bidden voor alle zondaars, vooral voor degenen, die Gods Barmhartigheid het meest noodig hebben. te vorm te geven. Die nieuwe gedachte was: het stelsel van het machtenevenwicht. dat telkens weer zoo wankelbaar was gebleken. Het ziin de grove schendingen geweest van het recht, die onze volks ziel zoo diep hebben gekwetst en ons tot verzet hebben op gezweept. Met diepe bekom mering zien wii welke gebre ken de wereld aankleven, met diepe bekommering, maar niet apathisch, niet met de handen in den schoot." Wanneer gii naar uw land terugkeert, neem dan de bood schap mee. dat dit volk van de .lag° landen bi der see" berpid is. ziin volle aandeel te nemer in de verwezenlijking van het grootsche doel. dat U beziel'!: de vestiging van het rechtsgenootschap der volke ren. omdat ook onze ziel hon gert en dorst naar de gerech tigheid". Vrijdagmorgen werden te Apeldoorn in diverse kerken de rouwdiensten gehouden voor de slachtoffers der vliegtuigramp aan de Jacht- Iaan, die zooveel jonge le vens plotseling heeft doen beëindigen. In de R.K. Kerk aan de Hoofd straat werd om 9 uur een gezon gen H. Mis van Requiem opge dragen door kapelaan Van Beek waarbij talrijke personen aanwe-" zig waren. Namens het gemeen tebestuur woonden de secretaris en een wethouder de H. Mis bij. In de Geref. Kerk aan de Loo- laan werd eveneens een rouw dienst genouden waarin dominee De Bruyn voorging. Deze dienst werd door den burgemeester Mr. Des Tombe en drie wethouders bijgewoond'. De begrafenis. Du'zenden waren in den na middag bijeengekomen in de omgeving van de «Christelij ke HBS aan de Jachtlaan om getuige te zijn van he, ten grave dragen van de jeug dige slachtoffers van Me ramp Nadat de kisten met het stoffa- 1 lijk overschot in het schoolge bouw waren opgebaard werden omstreeks half twee de familie leden nog even in de gelegenheid gesteld een afscheid van de doo- den te nemen. Daarna had een ontvangst plaats door het school bestuur Intusschen hadden de schoVeren zich opgesteld die voor afgegaan door het schoolbestuur, de directeur en de leeraren den kop van de rouwstoet vormden. Daarachter volgden vijf platte lijkwagens met ieder vier een voudige 'houlen kisten die onder een schat van bloemen waren be dolven, geëscorteerd door man schappen der 4e comp., uit het achter de HBS gelegen kamp on der commando van kap. Van Duyn. Twee geheel mei bloem stukken opgetaste wagens droe gen de overige bloemenschat. Daarna volgden de autoriteiten, inspecteur van het middelbaar onderwijs; als vertegenwoordi ging van de regeering, een depu tatie van de Kon. Mar. bestaande uit Schout bij Nacht, J. Gauw, commandant zeemacht vergezeld van den adj. luit. ter zee 2e kl Dogger, hoofdofficier vlieger 2e klasse P. Vroon en de Marva 3e klasse Kerkmeyer, burgemeester en wethouders van Apeldoorn en de gemeente-secr. Aan den in gang van d° begraafplaats ston den padvinders opgesteld, waar- Britsche bommenwerper neergestort Het Britsche ministerie van luchtvaart maak, bekend, dat in Noord-Yorkshire een 4-motorige bommenwerper van het type Ha lifax verongelukt is, waarbij vier leden dér bemanning gedood zijn. Een lid werd gewond. VANAVOND om 22.50 uur zal de K.R.O. het verslas overne men van de plechtigheden ter gelegenheid van Re overhan diging van den „kardinaals hoed" aan Kardinaal de Jong. De aartsbisschop van Zagreb, mgr. Stepinac werd gisteren veroordeeld to, 16 jaar dwangarbeid en verlies van burgerrechten voor den tijd van 5 jaar. Twee medebeschuldigden van mgr. Stepinac werden ter dood veroordeeld. Tien andere beschuldigden in di, proces kregen dwangarbeid voor den tijd van zes maanden tot veertien jaar Kolonel Erik Lisak, ex-secreta ris van aartsbisschop Stepinac, volgens de beschuldiging tijdens den oorlog een aanhanger van de Nazistische regeering in Kroatië werd tot den dood door dén strop veroordeeld. Iwan Salio, even eens een secretaris van Stepinac, kreeg 12 jaar dwangarbeid en verlies van politieke en burger rechten voor he, leven. Het bericht der veroordeeling van aartsbisschop Stepinac heeft bij het vaticaan geen opzien ge- baard. Toch acht men de straf, hoe zwaar ook, minder streng dan verwacht werd. Men is ge neigd te gelooven, dat men voor de consequenties van de beslis sing, die een zware verantwoor delijkheid op de rechters legt, is teruggedeinsd. Men blijft het pro ces te Zagreb zien als een vervol ging, die men Belgrado verwijt, tegen de roomsch katholieke kerk te hebben ondernomen. De waarnemende Amerikaan- sche minister van buitenlandsche zaken, Dean Acheson, heef, op een persconferentie gezegd, dat de V. S. zich interesseeren voor 'het Joego-Slatjisch proces tegen mgr. Stepinac in verband met de burgerlijke vrijheden. De Ame rikanen vroegen zich af, of de vrijheid van godsdienst en eere- dienst hier in practijik zijn ge bracht, Acheson kon echter niet meedeelen of de Joego-Slavische regeering hierop atten, zou wor den gemaakt. bij namens het nationale hoofd kwartier van de vereeniging der Ned'. Padvinders, hoofdcomman- dan, dr Jonker zich had aange sloten. Intusschen waren aange komen vertegenwoordigers van H.M. de Koningin, de intendant Ing. Van Geuns, de commissaris der Koningin in Gelderland Jkh. Quarles van Ufford en de wnd. garnizoenscommandant van Apel doorn mai. Van Geldorp verge zeld van adi. kap. Haytink. Nadat dé 20 kisten in de groe ve waren neergelaten, voerde ds. P Visser, predikant van de Ned. Herv. Kerk het woord. Na de na men der omgekomen le°Hin«en te hebben voorgelezen besloot hij ,,Wn bestellen hun lichamen ter aard° in de vaste hoop op op standing. Ing. Van Geuns legde vervol gens namens H.M de Koningin een groote krans bij de groeve Als vertegenwoordiger der re geering nam daarop de heer Van der Weyst het woord en betuigde zijn deelneming. Ook hij legde een groote krans neer. Schout bij nach, Gauw sprak namens den minister van marine, als com mandant en namens de geheele Kon. Marine Rede schout bij nacht Grauw Namens den minister van marine, als commandant der zeemacht in Nederland en na mens de geheele Koninklijke Marine, betuigde schout bij VERVOLG PAGINA Gisteravond zijn in de buurt van Alexandria (Virgina) twee Amerikaagiscbe vlieg tuigen met elkaar in botsing gekomen Het eene vliegtuig een B 29 van het leger vliegend fort explodeerde in de lucht en viel nadien in een dicht bosch. Hier bij kwamen minstens drie perso nen om het leven. Het andere vliegtuig een DC4 Skymaster smakte tegen den grond. Reuter verneemt nader, dat al le vijf inzittenden van het B 29 vliegend fort om het leven kwa men. De piloot van de Skymas ter kon een noodlanding volbren gen, doch ook dit vliegtuig vloog in brand, nadat het zich door een houtopslagplaats had' geboord en daarna me, een hoogspannings kabel in aanraking kwam. De 27 inzittenden konden '-echter onge deerd door het noodluik van het vliegtuig ontsnappen Alleen de eerste en tweede piloot liepen echter verwondingen op en moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. DE TOLUNIE Gedurende verschillende maan den werken de gemengde commis sies ingesteld op grond van de Nederlandsch—BelgischLuxem- burgsche douane-overeenkomst van 5 Sept. 1944, zonder ophouden aan de verwerkelijking van de door deze internationale overeen komst nagestreefde doeleinden 8 October jl. is te, Brussel de administratieve raa<f voor de douane-regelingen bijeengekomen onder voorzitterschap van den heer Lebon, directeur-generaal van de Belgische douane-admi nistratie en van den heer Van den Berge, directeur-generaal aan het Ministerie van Financiën van Ne derland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1