DEOVERREIKING VAN DEN ROODEN HOED AAN KARDINAAL DE JONG Hongarije moet het volle pond betalen Voortzetting van de betrekkingen tusschen Nederland en Indonesië Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 „Tot meerdere eer van God almachtig en tot sieraad van de Kerk Buitenlandsch nieuws Daifsche oosrtogs misdadigers opgehangen Onderwijzers als politieman GOERING DROOMT VAN STANDBEELDEN Sterrenregen tegen gevallen Amerikaansch voorstel verworpen Tribunaal te Tokio RESOLUTIES VAN PANKAL-PINANG MAANDAG 14 OCTOBER 1946 (Vervolg van pag. 7) {Van onzen specialen verslaggever) EVEN NA HALF TIEN klinkt in de verte een bel. De deur, die toegang geeft tot de Pauselijke vertrekken, wordt ge opend. In de opening verschijnt glimlachend de figuur van Kardinaal de Jong. Het particulier onderhoud, dat Zijne Emi nentie met den H. Vader had, heeft meer dan een half uur geduurd. Omgeven door de prelaten en de edelwachten met hun gouden draagbanden, schrijdt de prelaat naar de kleine St. Ciemenskapel, waar hij zich omhangt met de cappa magna, die hij over zijn roode kardinaals kleedij draagt., Weldra komt er weer beweging onder de wachtenden. Paus Pius Xli verschijnt. De edelwacht staat in onberispelijke hou ding. De aanwezigen knielen. De Paus is eekleed in witte toea met 't korte roode schou- dermanteltie. waarover de donkerroode fluweelen stola met eoud eeborduurd. Met 'n elimlach od het bleeke eelaat zeeent Hii de aanwezieen. Zioh nu eens naar links en dan weer naar rechts wen dend. schriidt Z.H. in de leng- te van de zaal, om zich daar na naar den troon te beeeven. Weiniee ooeenblikken later komt ook de Kardinaal terug. Met de handen over de borst gekruist en het hoofd licht voorovereeboeen. komt hij naar voren. De beide ceremoniarissen houden den prooten rooden hoed. versierd met de koor den en aouden kwasten, die de waardipheid van kardi naal svmboliseeren, boven ZÜn hoofd. Dan spreekt de Paus de aebruikelijke for mule: „Ad laudem omnipo- tentis Dei et sanctae se'dis avostolicae ornamentum ac tive paleum rubrum". „Ont- vana den rooden hoed tot meerdere eer van God al- machtio en tot sieraad van de kerk." Hii voeet hieraan toe. dat de nieuwe kardinaal den olicht heeft het geloof en den vrede van het christenvolk te ver dedigen tot Hii zich minzaam met de verteaenwoor'dipers van de beide Nederlandsche pezant- schappen te Rome onder houdt. die Hem één voor één door Mgr. Smit worden voorpesteld. Allen kussen Hem de hand en de Paus zeat in de Fransche taal: ..Van panscher harte zepen Ik u en allen die u hier ver- tepenwoordipt. uw familie en uw land." Alvorens te vertrekken geeft Hii nogmaals den zegen en de kardinaal staat ook gereed om heen te gaan. Er klinkt ap^ nlaus en een van de aanwezi ge Nederlandsehe prelaten roept luide': „Leve onze gene raal". waarmede hii wil her inneren aan de houding van, den eminenten prelaat tijdens de bezetting tegenover den viiand aangenomen en wiens groote herderlijke zoowel als vaderiandsche deugden dezen dag hun hoogste bekroning vinden. Op de binnenplaats wordt dan een foto van den kardi naal en van allen die de plechtigheid biiwoonden. ge nomen. Het groote zwarte sta- tieriituig. dat het Vaticaan ter beschikking ,van den kardi naal stelde, riidt de koetspoort binnen en terwijl de garde sa lueert. stijgt de kardinaal in het riituig om naar het Ne derlandsehe college te rijden, waar hem den hoed wordt overhandigd en waar een re ceptie te ziiner eer wordt ge houden Z. Em. draagt hierbij het grootkruis in de orde van den Nederlandschen leeuw. De rector van het College. Mgr. B. Eras, door lichte ongesteld heid verhinderd, liet zich ver tegenwoordigen door den vice- vorzitter. den Eerw. heer Da- men-. Behalve de reeds ge noemde autoriteiten kwamen nog de pauselijke Internuntius in Den Haag. Mgr. Giobbe, Mgr. Brunine. van de Congre gatie der Oostersche kerken, Mgr. Smets. titulair bisschop van Gangra. en talrijke gees telijken van verscheidene or den hun opwachting maken. toe. Hierna wordt de hoed en kele oogenblikken op 't hoofd van den kardinaal, die neer geknield ligt. geplaatst. Vervolgens spreekt Pius XII de formule uit. waarmede Hij den mond van den kardinaal sluit en hem den ring aan den vinger steekt, waarna Hij den mond weer opent, waarmede te kennen gegeven wordt, dat het nieuwe lid van den kerke- liiken senaat voortaan het recht heeft ziin stem te doen hooren en raad te geven in alle zaken, die het besifuur van de Kerk raken. Na deze plechtigheid richt de Paus den prelaat weer op en geeft, hem uit naam van ziin medebroeders de accolade. Een enkel oogenblik wordt de ceremonie onderbroken door een stoornis in het electr'isch licht. De kardinaal verwijdert zich van den troon en knielt dan ter linkerzijde van Z.H. den Paus. die het gebed: „Su per electum cardinalem" uit spreekt. om Gods zegen over den nieuwen electus af te smeeken. Gewoonlijk geschiedt dit door den kardinaal-diaken, doch uit bijzondere genegen heid voor den aartsbisschop van Utrecht, wenschte Pius XII dit persoonlijk te doen, evenals het aanheffen van het „Te Déum". dat door de aan wezigen wordt overgenomen Bii de laatste strophe hiervan wordt de capuchon van de caona magna over het hoofd van den kardinaal getrokken, terwijl men een groot kruis naar den troon draagt. Hierop zet de Paus de aanroepingen in. welke den apostolischen zegen voorafgaan en met een breed gebahr maakt Hij over allen het kruisteeken. Vervolaens daalt Hii van ziin troon en begeeft zich naar de voorste rijen, waar HET KERKBESTUUR van Cvprus wil aansluiting van het eiland bii Griekenland. WISJINSKI. plvv. minister v» buitenlandsche zaken der Sov- iet-Unie is naar Moskou te ruggekeerd. DUITSCHE deskundigen zul len naar Engeland gaan en daar productiemethoden invoe ren. die tot dusverre nog on bekend waren. PRESIDENT TRUMAN zal bloedvergietens 1 Dinsdag voor de radio spreken. IN ASSAM zijn duizenden personen dakloos geworden tengevolge van een overstroo ming. 300.000 personen wer den door de ramp getroffen. 120 dorpen ziin vernield. AMERIKA wenscht geen ma rinebasis in Napels, heeft de bevelhebber der marinestrijd krachten in de Middellandsehe Zee verklaard. HET GRIEKSCHE Hoogge rechtshof heeft het verzoek der'E.A.M. om het referendum over den terugkeer van den koning ongeldig te verklaren, verworpen. DE DUITSCHE KINDEREN in de Britsche zone. zullen extra voedsel ontvangen. Zij krijgen o.a. om den dag dertig gram chocolade en bonvriie soep. BELGIE zal 5000 stuks vjee en 500 paarden van Ierland ten geschenke krijgen. TE BATAVIA is het 35-jarig bestaan van'de Chineesche repu bliek met groote feestelijkheden herdacht BESPREKINGEN worden ge voerd teneinde een luclhdienst Ned!. IndiëIndo-China in te stellen. De Belgische senaat overweegt instelling van een staatsexamen voor toelating tot het universitaire onderwijs. Een commissie zal zich bezighouden me hervormingen in het middelbaar en hooger onder wijs. De Noorsche walvisch- vaarder Suderoy die een traan- stokerij aan boord heeft is naar de Zuidpool vertrokken. Een 12-tal oorlogsmisdadigers zijn in de Britsche zone opge hangen. Ónder hen bevond zich Werner Rohda, de arts van het concentratiekamp Natzweiier als mede personeel van het concen tratiekamp Belsen. Zij waren al len schuldig bevonden aan mis daden tégen de mensdheMjkhéld. De burgemeester van Hilver sum heeft eenigen tijd geleden een voor ons land nieuwen maat regel genomen. Hij stelde een aantal onderwijzers als onbezol digd! rijksveldwachter aan, zoo dat d'eze nu voor aan niet alleen in de klas. maar ook daarbuiten voor polit'ie.agent konden spe- lèn. En dat het nie bij spelen bleef, heeft de practijk geleerd. In een half jaar tijds zijn de klachten over de baldadigheid d'er jeugd aanmerkelijk afgeno men. Ui preventief oogpunt blijft voorloopig, al behoeft men er geen gebruik meer van te maken, de politioneele bevoegd heid der onderwijzers gehand haafd Hoewel er een sombere stem- m'ng in de gevangenis der veroordeelde nazi's heerscht getuigen twee van hen toch van een zeker optimisme. Dit zjjn Herman Goering, die be weert, dat in „de toekomst" standbeelden te zijner eerc zullen worden opgericht en Hf.a, die druk bezig is met het ontwerpen van plannen voor een nieuw Duitscbiand Hess verklaarde, dat Duitsch- land binnen 20 jaa; weer een groote mogendheid zal zijn. Kol. Andrus, die belast is met de bewaking van de veroordeel den te Neurenberg, heeft hen op de hoogte gesteld van het ver werpen der clementie-verzoeken door den geallieerden bestuurs raad. De gevangenen hebben het re sultaat van hun verzoeken met stoïcijnsche kalmte vernomen, aldus kol Andrus. Dönitz, Hess en Frank verklaarden, dat zij zelf niet het initiatief genomen had den voor het indienen van een verzoek om clementie van hun vonnis, zoodat dit zonder hun medeweten door hun verdedigers moest zijn ingediend1. De bevelhebber in de Ame- rikaansohe zone, generaal Mc- Narvey, heeft medegedeeld, dat het Amerikaansche leger geen film van de executie voor publie ke vertooning zal maken. Offici- eele fotografen zullen aanwezig zijn om de gebeurtenis voor de geschiedenis vast te leggen. Naar wij vernamen, zijn de ver wachtingen ten aanzien van den „sterrenregen" in den nacht tan 9 op 10 October tegengevallen. Wel heeft men tusschen half twee en drie uur 'sochends nog al wat „sterren" kunnen zien vallen, de waarnemingen blijven echter verre ten achter bij die van 1933. Door de toenemende bewolking na drie uur 's morgens konden ïie waarnemingen >in het Westen van het land niet verder worden voort gezet. De waarnemingen werden bemoeilijkt door Se vólle maan. De Parijsche conferentie be sprak Zaterdag het vredes verdrag met Hongarije. De Oekrainsche afgevaardigde dr. Manoeilski cr^tiseerde het door de economische com missie voor den Balkan aan genomen Amer. voorstel om de Hongaarsche herstelbeta lingen van 75 tot 50 millioen pond sterling terug te bren gen. Hij grondde zijn critiek op het feit, dat naar zijn meening Hon garije niet te lijden had gehad van luchtaanvallen en door den oorlog rijker was geworden. Ma noeilski kon dit Amerikaansche voorstel niet anders beschouwen dan als 'n vijandelijke geste je gens 't welk Hongarije 75 mill, pd de Sowjet-Unie, dat zijn bloed vergoten heeft als bijdrage tot de gemeenschappelijke overwin ning. De Amerikaansche afge vaardigde Thorp' verklaarde waarom de Ver. Staten zouden stemmen tegen het artikel vol gens hetwelk Hongarije 75 pond moet betalen. Volgens Ameri kaansche schatting zouden de bezettingskosten, vorderingen en herstelbetalingen ongeveer 35 van Hongarije's nationale inko men opslokken. Het Amerikaan sche voorstel werd' niet aanvaard De schade toegebracht aan goe deren der Vereenigde Naties zal voor 75 pet. vergoed moeten worden. De Sowjet-aanklager heeft he den tijdens het proces tegen de Japansche oorlogsmisdadigers te Tokio een bewijsvoering overge legd om aan te Üoonen dat Keizer Hirohito een Japansch geheim plan van 1935 voor een aanval op Siberië heeft gezien en goedge keurd. De Amerikaansche verdediger verklaarde, dat deze bewijsvoering hier niet op haar plaats was, daar de Keizer niet tot de beschuldig den behoorde. DE CONTEöLE op de Duit. sche demilitarisatie zal op 1 Jan. as. worden overgenomen door een diree oraat, dat land-, zee- en luchtmacht bestrijkt. De conferentie van Pangkal- Pinang heeft 12 resoluties aangenomen. Hierin geeft de conferentie uitdrukking aan haar vertrouwen, dat de com missie-generaal er in zal slagen een oplossing te vin den met die constitutioneele waarborgen, waarvoor het Koninkrijk de verantwoorde lijkheid kan dragen. De ocmferentie, Indonesië'-s recht op zelfstandigheid en on afhankelijkheid erkennend, spreekt haar overtuiging uit, dat desondanks een voortzetting van de betrekkingen tusschen Neder-, land en Indonesië gewenscht is. l'n dit verband werd aan de re solutie toegevoegd, dat een deel van de conferentie er van over tuigd is, dat Indonesië een volle dig en gelijk deelgenoot van Ne derland in het Koninkrijk moet blijven. Een aantal gedelegeer den beschouwen het noodzakelijk voor een aantal gebieden van In donesië de mogelijkheid te schep pen en open te laten om met Nederland verbonden te blijven of anders een aparte status te ontvangen binnen het Koninkrijk. Ook wordt ingestemd met de resolutie van Malino omtrent de vorming van- een federatie be staand wit vier deelen en wel Ja va, .Sumatra, Borneo en de Groo te Oost. In de zevende resolutie wordt'o.a. gevraagd om een oom missie tot het ontwerpen van een kiesstelsel voor de nieuwe verte genwoordigende lichamen. Na de resoluties werden nog een aan tal moties aangenomen waarin o.a. nog den wensch te kennen werd gegeven, dat in alle offi- cieele publicaties-?binnen het Ko ninkrijk, verband houdende met algemeene en Indonesische aan gelegenheden, de Indonesische taal naas+ de Nederlandsehe ge bruikt zal worden. De resolutie, die was opge schort op verzoek van de Chinee sche gedelegeerden, is thans zoo danig gewijzigd, dat zij aanvaard kon worden. In de resolutie wordt gevraagd: a. Er bfl de regeering sterk op aan te dringen, dat de republikeinen zoo spoedig mogelijk volledige gegevens verstrekken over de conditie waarin iedere geïnterneerde verkeert; b. Bespoediging van de eva cuaties; c. de republikeinen er dui delijk op te wijzen, dat inzake de evacuatie er van transi- geeren geen sprake kan zijn. Te Londen worden pre-labricated huizen van aïluminium vervaardigd. Zij bevatten een zitkamer, twee slaapkamers, een keuken en een badkamer. Binnen het uur had men zulk een huis in elkaar gezet. De huizen kunnen per vrachtauto vervoerd worden. (A.P. P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3