Indië in nood" Banketbakkerij de Boer 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Veel critiek op de Regeering Tooneel HUWELIJK, J, A. WEILER, WERKSTER 1 flinke werkster werkmeisje twee violisten, twee cellisten en fluitist. Naweeën buurtfeest Stationsweg Daar wordt zorg aan besteed DINSDAG 15 OCTOBER 1946 Indië is de speelbal van de par tijpolitiek, werd er gisteravond ge zegd in 't Gulden Vlies, waar „Indië in Nood" een voorlichtings avond georganiseerd had; als dat zoo is, dan doet deze stichting mee in dit spelletje; want op voorlich tingsavonden als deze komt ook de politiek van de mannen van „In dië in Nood" menigkeer om den hoek kijken. Voor de Regeering en haar ver trouwensmannen in Indië hebben de sprekers geen goed woord over. De Indische kwestie is een heel moeilijke kwestie en de geschiede nis zal uitwijzen, wie gelijk heeft gehad; de mannen van „Indië in Nood", die het liefst direct na de capitulatie van Japan met een leger Java waren binnengerukt, waarvan een bloedbad het gevolg zou zijn geweest, of de Regeering, die geleidelijk tracht het heft weer in handen te krijgen. Dat Soekarno een collaborateur is, waarmee afgerekend moet wor den, evenals met zijn extremisti sche aanhangers en dat daarmee niet onderhandeld dient te worden is iets, waar wij het echter mee eens zijn. Soekarno is mede schul dig aan den dood van vele hon. derdduizenden Javanen, die voor de Jappen moesten werken aan den spoorweg door Birma en op de Javaansche vliegvelden; hij pro testeerde niet tegen de uithonge ring van zijn volk, doch speelde soldaatje met de Jappen. De foto's die via de lichtbeelden vertoond werden, bewezen dit klaar. Hij liet zich voor de capitulatie door Japan tot hoofd van de Repoeblik Indonesia uitroepen, om d^mach1 in handen te nemen, die hij an ders nooit gekregen had. Doch een wapenstilstand sluit men niet met moordenaars, roovers en kidnap pers, zooals zijn aanhang is; men sluit geen wapenstilstand met een republiek, die nog niet de facto erkend is, terwijl Engeland, Ame rika en Australië de souvereini- teit van Nederland over Indië ten volle erkennen. Dat was de kern van het 'betoog van den oud- Ind. kolonel Winter; na wien de oud burgemeester van Batavia, Mr. P. N. Janssen sprak, die 6 jaar lid van den Volksraad was. Deze wees erop, dat er nu nog Nederlanders in Indië zijn, die nog op hun bevrijding wachten. In Aug. en Sept. na de capitula tie van Japan, was het nog rus tig op Java; toen had Nederland direct in moeten grijpen. De groote fout is, dat men deze 2 maanden ongebruikt voorbij lie, gaan. Van Mook kwam pas 50 dagen na dë capitulatie en durf de toen nog niet de Ned. vlag uit te steken, uit vrees de in landers te irriteeren. Het staat dan ook voor spr. vast, dat hij bij de bespreking met Mountbat- ten niet om troepen gevraagd heeft, die hij noodig had om de orde te herstellen. Veel leed had voorkomen kunnen worden, ais hier niet gepraat, maar direct gehandeld was. Nu dreigen wij Indië te ver liezen, hetgeen beteekent, dat Indië, dat nog niet rijp is voor zelfstandigheid, vervalt tot chaos en ellende; da, de wereld de pro ductie van dit land onthouden wordt; dal er in de toekomst een geel fascistisch gevaar zal drei gen tegen de Westersehe wereld en dat Nederland zal terugvallen tot een arm land, dat met- meer zal beteekenen in de wereld, dan b.v. Albanië. Spr. hoopt, dat de Commissie Generaal niet tot overeenstem ming komt met Soekarno, omdat van deze niet verwacht kan wor den dat hij de overeenkomst na komt. Een overeenkomst met Soekarno zou zijn gezag steunen en na een volkstelling over 5 jaar zou het met het Nederlandschc gezag gedaan zijn. De eenigste oplossing is af te rekenen met Soekarno en zijn kliek en hande len naar het Koninklijk woord Indië zelfstandigheid te geven binnen het Koninkrijk. Bij de beantwoording der vragvn betoogde de heer Winter dat bet ontslag van Van Mook en zijn geest verwanten geëischt moet worden. Bij de beantwoording van de vraag waarom diegenen die vroeg*er milli- oenen verdiend hebben niet meer ge offerd hebben voor vloot en lucht macht, schoof spr. de schuld op de vroegere partijpoliek, die de Vloot wet deed kelderen, dat was de vraag omzeilen. Op een vraag of het waar was, dat zooals Het Parool schreef de katholieken aehter de Republiek stonden in Indonesië gaf spr. als zijn meening te kennen dat dit niet waar kon zijn. Aan het adTes van hen, die Engeland de schuld wilden geven van "den gang van zaken; antwoordde spr. dat wij de fout bij onszelf moeten zoeken, bij ons be wind; dat teveel getolereerd heef. Het St Dominicus-zangkoor zong tot slot op uitstekende wijze o.l.v. den heer Joh. Kuiper een lied van Holland en "Domine, salvain fac Reginam nostram." Manuscripten Centraal Tooneel De N.V. Vink's Uitgevers Mij, alhier, heeft de geheele voorraad manuscripten, 75 in getal, \an het voormalige Centraal Tooneel, leider Cees Laseur, die naar Amerika is vertrokken, overge nomen. Deze manuscripten, w.o. tooneelstukken van Nedërland- sche, Engelsche, Amerikaansehe, Hongaarsche en Zweedsche schrijvers, zullen ter beschikking worden gesteld van het Ama- teurs-Tooneel. Katholieke Volkspartij Het bestuur is voornemens op Maandag 4 November e.k. de bij reglement vastgestelde jaarverga dering te houden in hei Wapen van Heemskerk, Breedstraat Op deze vergadering komt o.m. aan de orde de bestuursverkie zing. In het najaar van 1939 is de laatste bestuursverkiezing ge houden. Bij besluit van 4 Juli 1941 is door den bezetter de partij ont bonden. Na de bevrijding beeft het oude bestuur de afdeeling weer opge richt, om de leiding te nemen bij de daarna gevolgde verkiezingen voor Tweede Kamer, Provincie en den Gemeenteraad. Volgens het regement dienen na gehouden verkiezingen de be stuursleden af te treden. Voor herverkiezing stellen zich 11 van de 15 bestuursleden be schikbaar, nl. C. Admiraal, E. Beemsterboer, Dr. J. Jungerhans, H. Koopmeiners, J. Plas, N. Ran- zijn, C. Venneker, P. Verhagen, I. Vleugel, D. Woldendorp en G. de Zeeuw. Nu dienen door de leden candi- daten te worden gesteld. Deze ge legenheid is er tot 27 October e.k. Het stellen van candidaten voor lid van het bestuur vindt plaats door middel van een gewoon briefje hetwelk vermeldt de can didaten met voornaam en woon plaats en wordt geteekend door de leden onder aanduiding waar het lid woont dat de candidaten- lijst cnderteekent. Men mag niet meer dan één candidatenlijst teekenen. Vijf le den kunnen tesamen drie candi daten aanwijzen. Zaak is natuur lijk het bestuur samen te stellen uit de verschillende groepen en standen, die onze partij omvat Nu is er gelegenheid, om een hernfeuwd, verjongd en sterk bestuur te kiezen. Maar daar voor is noodig, dat er candi daten worden gesteld. Dat dient te geschieden door de leden. Er is wel eens een klacht ge weest, dat een bepaalde groep niet in het bestuur was vertegenwoor digd. Welnu, nu is er de gelegenheid. Grijp die kans. Op 28 October moet worden be kend gemaakt, wie als candidaat zijn gesteld. BURGEGRLIJKE STAND Geboren: A. A. d. v. J. Din- gerdis en C. M. Bakkum; C. J. M. d. van F. A. Dekker en A. M. Buur; M. F. d. v. P. J, Bosman en A. J. Raat: M. d. v. J. C. Vendel en M. Koper; C. T. zoon van Th. J. Pepping en J. Twisk: E. C. zoon van P. Bilars en A. Cornelissen Gehuwd; J. P. v. d. Veen en A. Ens Overleden: Leentje Purmer, 63 jaar. geh. met H. Koorn. GEMEENTERAADS AGENDA Geen stadsvroedvrouwen In de 24 dezer te houden Raadsvergadering komt in be handeling een adres van Mej. C. A. Veer, d.d. 4 April, waar in zij verzocht om een vaste aanstelling als stadsvroed- vrouw. Bij besluit van 27 Jan. '38 be sloot de Raad, teneinde te gera ken tot een systeem van vrije keuze van verloskundige, tot af schaffing van de functie van stadsvroedvrouw. Voorts zou, om onder de werking vande Pen sioenwet te vallen, de stadsvroed vrouw tenminste 20 maal hulp moeten verleenen, hetgeen onder dë gegeven omstandigheden, na de inwerkingtreding door het Ziekenfondsbesluit niet verwacht kan worden; daarom stellen B. en W. voor op het verzoek af wijzend te beschikken. B. en W. stellen verder voor de gevraagde medewerking te verleenen voor aanschaffing van schoolboeken voor de St. Adel- bertusschool, St. Jostphsohool en Juliaschool. Ook komt aan de orde een voorstel tot herverpachting voor den tijd van één jaar of voor on- bepaalden ijd aan de tegenwoor dige pachters van de verschillen de landelijke eigendommen van de gemeente. Voorts zal de Raad bepalen, dat een herziening van het Uit breidingsplan „West" wordt voor bereid en in verband met de uit breiding van het aantal raads leden het reglement van orde voor de raadsvergaderingen moe ten wijzigen. ST. MAARTEN HET CONSUMENTEN CRED1ET Aan de postkantoren zijn ver krijgbaar formulieren voor het aanvragen van een consumenten- crediet. Deze moeten uiterlijk 9 November ter gemeentesecretarie zijn ingeleverd. Inlichtingen worden verstrikt door de leden van het comité, dat bestaat uit de heeren Mr. D. Bree- baart, wnd. burgemeester, A. Brak te Rijpje, O. Koedijk te Stroet, D. Swart te Rijpje, J? de Pee te Stroet en de dames A. v. Schagen- Bruin te Rijpje, M. Groot-Kuiper te Valkkoog en M. Slool-Doorn bos te St. Maarten. Als secretaris is aan het comité toegevoegd de heer J. Tuijn, wnd. gemeentese cretaris. BURGERBRUG KLEUTERSCHOOL De alhier opgerichte gemeng. de kleuterschool is dezer dagen geopend. De school wordt door nie. minder dan 34 leerlingen bezocht Ze wordt gehouden in een leegstaand lokaal der O.L. School, dat door het gemeen e. bestuur gratis in bruikleen is afgestaan. Tot onderwijzeres der school is benoemd mej. N. We ver te Ursem Het bestuur der kleu erschool is als volgt samengesteld: J. Ge luk, hoofd der R.K, School, voor zitter, tevens waarnemend secre taris; A. Boll, hoofd der O.L. School, penningmeester; mevr| C, Zeeman en de heeren J. dé Groot en A Noto'elman, leden, ONDERHANDSCH VERKOCHT De kruidenierswinkel van den heer C. Rijs is met ingang van 1 Nov. onderhandsch verkocht aan den heer P. Vorst, voorheen Pettenmerkluft, thans woonach tig Belkmerweg, Zuid-Zijpe. Met Erasmus aan tafel In een onzer groote steden is on. langs een restaurant geopend dat den naam draagt: Erasmus.restau. rant. Daar kan men het is een 1ste klas inrichting van alles krijgen of liever gezegd koopen. Gewóón koopen en zwart koopen. Uw disch wordt er besproeid met alle wensch. bare dranken die U nooit of te nim. mer van Uwen handelaar los zult kunnen branden, ingeschreven of niet ingeschreven. In een andere plaats zag' ik zoo waar een Vondel.tar. Ja; het is in_ derdaad bar. Straks opent men wel. licht een Shakespeare .cabaret of een Spinoza.dancing. Zijn onze groote Nederlandsehe denkers' en schrijvers zoo populair geworden? Was het maar waar! De gast krijgt goed te eten en te drinken in het Erasmus.restaurant, Doch als hfj misschien denkt dat de zaalehef onder de maaltij d een hoofd, stuk uit de "Colloquia" of dë "Lof der Zotheid" voor zal lezen komt hij bedrogen uit. Hij krijgt al. leen de rekening des kellners lof der zatheid. Filosoof NOORD-SCHARWOUDE 'N TRAGISCH OVERRLIJDEN Onze plaatsgenoot Theo van van Diepen, die in een Duitsoh concentratiekamp een onmen- schelijke behandeling overleefde, maar na de bevrijding in een Zweedsch hospitaal moest wor den opgenomen, is Zaterdag j.l. in het sanatorium te Santpoort waarnaar hij ter verdere gene zing was overgebracht, overle den. Zooals begrijpelijk is de deernis met de ouders, die nu hun pas 22-jarigen jongen toch nog moeten verliezen, zeer groot. HEERHUGOWAARD Huldiging Burgemeester Ter herdenking van het feit, aat op Woensdag 16 dezer de ■heer Sutman Meijer 12^ jaar Burgemeester is van de gemeen te Heerhugowaard vindt op dien cMg des namiddags om 2 uur in <Te groote zaal van café Heiligen berg een huldigingsbijeenfkomst plaats, belegd' door den gemeen teraad, op welke bijeenkomst naast officieele genoodigden ver tegenwoordigers van alle plaat selijke corporaties en vereenigin- gen aanwezig zullen zijn. LANGEDIJK MONUMENT OORLOGSSLACHTOFFERS Het Centraal Oranje_Oomité heeft het plan opgevat om het gedenktee- ken dat vorig jaar werd opgericht te vervangen door 'n waardig blijvend monument ter nagedachtenis aan hen die gedurende den oorlog hun leven hebben gegeven. Voor dit doel is geld noodig. In de week van i4—19 Oct. 1946 zal aan de inwoners 'n lijst ter teekening wor_ den aangeboden. Het Comité rekent op 'n gulle royale bijdrage van alle burgers. Moge het zoo zijn. BEVERWIJK 11 Oct. Andijvie 37; sla 24; spinazie 1540; poste_ lein 2535; dikke boonen 70—1.20; pronkboonen 30—45; tomaten I 38_52; meloenen 15—30; bloemkool I 18—40; komkommers I 17—22; groene kool 1014; bospeen 7—20; waspeen 12-21; spruiten 50—80; prei 9—18; druiven 80—1.10; knollen I 8—25; kroten 3—7; roode kool 1017; kassnijboonen 1.3010.50; aardappelen 5—7. Op 19 October a.s. hopen onze geliefde kinderen J. C. GERRITSE W. C. G. GERRITSE— HULSKAMP hun 12'/2_jarige echtvereeni- ging te herdenken. Hun dankbare ouders: P. Gerritse W. M. GerritseDe Wit broers en zusters HeilooCastricum Oct. 1946. Den 27sten Oct. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders J. HORIO J. HORIO—DE RUIJTER hun 35 jarig Ecbtvereeni- ging te herdenken. Hun dankbare kinderen Th. Hendriks A. HendriksHorio en kinderen H. Horio A. HorioJonker en kind Gerrit Jacob en Sjaan Alkmaar Oct. 1946. De H. Mis uit dankbaarheid zal worden opgedragen om half 10 in de St. Domineus- kerk. Receptie 3—4 Hofplein 2 A P. J. HARING en H. G. M. HARING—GLAS danken hiermede allen har telijk voor de belangstelling bij bun huwelijk ondervond den. Alkmaar October '46. Heden overleed tot onze groote droefheid door een noodlottig ongeval, voorzien van de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden, ons innig' geliefd zoontje HENKIE in den jeugdigen leeftijd van ruim 7 jaar. Zijn diepbedroefde ouders, broertjes en zusje: H LEVERING Egm.-Binnen 14 Oct 1946. Visstraat. De H. Uitvaartdienst zal plaats hebben op Woens_ dag 16 Oct., te 9.30 uur. Koperen, Zilveren en Gouden |ubilea! Laat ons uw feest programma's, feest gidsen, liedjes, me. nu's. enz. verzorgen. VRAAGT EENS PRIJS! Modellen ter inzage Copieer-lnrichting Doelenstr. 13, Alkmaar. Telefoon 4164 Bieden zich aan: L TWEE WERKSTERS Br. m. opg. van loon onder no. 15461 .bur. van dit blad. Na een langdurig en met berusting gedragen lijden gesterkt door de H.H. Sacramenten der Ster venden is in den leeftijd van 22 jaar in het Roode Kruis Ziekenhuis te Santpoort overleden, onze innig geliefde zoon en broer THEODORUS JACOBUS VAN DIEPEN S. VAN DIEPEN E. VAN DIEPEN— KRAMER en kinderen. Noord Scharwoude, 12 October 1946. Raadhuisbuurt 2. De gezongen Requiem zal plaats hebben op Don derdag' 17 October a.s. des morgens te 9.30 uur in de Parochiekerk van den EP. Joannes den Doo_ per te Noord Scharwou de, waarna de begrafe nis op het R.K. Kerkhof aldaar. De Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken te Alkmaar, vraagt voor Ihet schoonhouden der kantoren. Aanbiedingen des avonds tusschen 8 en 9 uur bij den concierge, Doelen straat 28, alhier. Gevraagd In R.K. gezin met kinderen: NET MEISJE v. d. in n. Kinderverzorgster aan. wezig. Mevr. BOON, Las. suslaan 5i te Bilthoven. Voor direct gevraagd een van 's morgens 8,30 10,30. Dinsdags en Zondags vrij. Café-Rest. WANNER, Nieuwesloot, Alkmaar ALKM. vraagt S. ORKEST Gaarne aanm. Vrijdag avond: Cornefoon, Óudé- gracht 245. Verloren Zondagavond tus_ sehen 7^-7.15 uur een gryze REGENJAS. Half gevoerd. Gaande van de Laat naar Oudorp over de Vlotbrug. Gaarne terug te bezorgen bij P. BRAAS Wogmeer B 5 Onder dit hoofd stond in het nummer van Maandag 14 dezer vermeld: vergiftigings verschijnselen die op pcrratyphus duiden, vervaardigd door een bakker uit de buurt Ik wil bij deze mijn geachte cliëntèle mede- deelen dat de geserveerde artikelen niet van mij afkomstig zijn SCHARLOO 7 - TELEF. 2097 - ALKMAAR 2 Rose kn. babywol wil Ik gaarne ruilen tegen 2 kn. jaeger wol. Rozenstraat 39 Alkmaar. Gevraagd: Hulp in de huis houding op boerderij te Bergen in kl. gezin. Brieven no. 15460 bur. v. d. blad. Ruilen: 1 pr. z.g.a.n. zw. da mess ch. m. 39 tegen schoe. nehbon. BLANKENDAAL Omval 32 Alkmaar.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2