Nieuw ONDERWIJSVERNIEUWING IN EIGEN KRING eSSHBEMQ© Indonesische extremisten tegen den wapenstilstand J Voor Alkmaar en omgeving m Met eigen middelenlangs eigen wegen r V-J De „Osservatore" over de executies Moeder van twaalf kinderen gedood Prins Bemhard in het ziekenhuis Goering was bevreesd voor den strop J I Opruiende woorden van Soetomo HoofdrecfajteurH. N. Smits: rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. SigoiL Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inclusief mcasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. -p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.: minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. Noordhollandsch Daqblad AL# Buiten God is nergens veilig f Vondel) DONDERDAG 17 OCTOBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11054 BUREAUX: ALKMAAR - l ^ngestraat 42A tel. 2040 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 el. 4243 (K 22902 liiner OFN HELDERWest straat 80: tel. K 2230 2333 5CHAGEN: fMolenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel AANPAKKEN! „Psychiatrie en Onderwijs" 8"\E afdeellngen Alkmaar- Stad, Alkmaar-Buiten, Beverwyk, Hoorn en Den Hel der der St. Augustinusvereen. hielden gisteren hun eerste bijeenkomst na de bevrijding; het was de 8ste Onderwtfzers- dag, welke zich door een uitstekenden opkomst ken merkte. De vergadering werd gehouden in de St. Willibrordusstichting te Heiloo, hetgeen de deelnemers de gelegenheid bood zich des mor gens te vereenigen -in de schoone kapel, waar de Z. E. Rector Dr. F. Helthuizen een Plechtige H. .Mis opdroeg, waaronder de Eerw. Broeders de Gregoriaansche ge zangen op voorbeeldige wijze uit. voerden. Rector Dr. Holthuizen hield een korte maar uitermate belangrijke toespraak, geheel afgestemd op de noodzakelijkheid van het gaan op eigen wegen en met eigen mid delen naar de vernieuwing van het onderwijs, overeenkomstig den wensch van het Bisschoppe lijk gezag. „Buiten de Christelijke opvoe ding is elk systeem van opvoeding onvolledig en onvolmaakt". Deze stelling uit de encycliek over de Christelijke opvoeding, werd kort, duidelijk en scherp behandeld. Erkennende Adam's kinderen te zijn, moeten wij ons streven richten op het herstellen van de harmonie en van he gezag over den wil. Onder schoone frasen schuilt dikwijls grove dwaling. Met voorzichtigheid en verant woordelijkheidsgevoel moet aan gepakt worden. Het Katholiek Onderwijs mag niet achterblijven en zelfs den schijn van niet „bij" te zijn, moet worden vermeden. Het duidelijk doel van de Kath. opvoeding zal steeds zijn en blij ven het vormen van menschen die een plaats in kunnen nemen in de hemelsche maatschappij. In de aula, waar de ochtendbij eenkomst werd gehouden, hadden de honderden onderwijzeressen en onderwijzers de gelegenheid de onderlinge kennismaking na zco- vele oorlogsjaren te hernieuwen en een tentoonstelling van leer middelen te bezichtigen, welke doör een aantal Boekhandelaren en Uitgevers hier was ingericht. Autoriteiten, De bijeenkomst werd bijge woond door den Bisschoppelijk inspecteur, den H. E. Deken J. De laafste gang De „Evening Standaard" meldt, dat op 16 Oct., 's morgens om even over half zes. vijf auto's via een zij-inaana het ge rechtsgebouw te Neuren berg hebben verlaten. Voorop reed een jeep met drie man Ameri- kaansche militaire poli tie. Deze waren gewa pend met machinegewe ren en stonden geduren de den rit rechtop in den waaen. Achter de jeep kwam een „gene- raalsauto"daarachtpr kwamen twee verzegelde Amerikaansche trucks en tenslotte nog een jeep. Een hooae functionaris deelde mede, dat de trucks de lichamen van de tien geëxecuteerden en dat van Goering be vatten. OP den Katholieken Onderwijzersdag in N.-Holland is de wensch van het Bisschoppelijk Gezag benadrukt, om de onderwijsvernieuwing na te streven in eigen kring, met eigen middelen, langs eigen wegen. Bondsvoorzitter de Boer spoorde aan, op die ba sis aan te pakken. Jacobs, den H, E. Deken P. v. d, Meer, adviseur der afd. Hoorn, den Z. E. Heer Pastoor Th. van Beers van Bergen en Kap. R. v, Ginkel, adviseur van de afd. Be verwijk; het wereldlijk gezag was vertegenwoordigd door de In specteurs Ch. Dun en J. Feringa, resp. van Alkmaar en Den Hel der; de inspecteurs van Hoorn en Haarlem waren verhinderd. Ook de Bondsvoorzitter de heer De Boer en de voorzitter van de Am- sterdamsche afdeeling waren als gast aanwezig. De heer J. Haakman riep hen als voorzitter een hartelijk welkom toe, alsmede alle aanwezigen en bracht dank aan de Eerw. Broe ders voor de aangeboden gast vrijheid. Nadat het Bondslied gezongen was, hield Dr. L. M. Vaessen een lezing over het onderwerp „Psychiatrie en Onderwijs" waarin hij aantoonde, hoe er sa menwerking kan bestaan tusscben psychiater en paedagoog, hetgeen de onderwijzer uit hoofde van zijn beroep is. In praktisch paedago- gisch werk, dient de nadruk ge legd te worden op de kunst van het opvoeden, niet op de kennis ervan. Spr. ging na, welke geestes stoornissen bij kinderen kunnen voorkomen, wat de oorzaken zijn en hoe ze genezen kunnen wor den. Hij onderscheidde daarbij ge- d'ragsmoeilijkheden, leermoeilijk heden en sociale moeilijkheden. De ziektebeelden bij kinderen zijn te onderschei-, den in: 1. Psychose, die bij kinderen zeiden voorkomt; 2. Geestelijke afwijkingen bij ernstige lichamelijke sloornissen, als epilepsie, encephalitis, enz.; 3. Waarbij verstandelijke stoornissen op den voorgrond treden, en diverse graden van ..Osservatore Romano" wiidt een beschouwing aan de exe cuties te Neurenberg, speciaal met betrekking lot de houding welke de veroordeelden in het aangezicht van den dood heb ben aangenomen. Met uitzon dering van twee. aldus het blad. heeft elk hunner, naar de wiize ziiner overtuiging, zich tot God gewend, met de woorden: ..Heer. wii ziin in uw handen. Als in een acte van geloof, berouw en hoop en met aanvaarding van de mensche- liike bestraffing, gaven zij zich daarbij vol vertrouwen over aan de goddeliike gerechtig heid. om aan de oneindige "nhartigheid deelachtig te worden. De beide anderen het blad doelt hier od Rosen berg en Goering. hebben tot op het laatste oogenblik aan God verzaakt, de eene door den bijstand van een be dienaar van den godsdienst te weigeren, waarmede hii ziin atheïstische beginselen beleed, de andere, die ziin heidensche leerling was. door afstand te doen van het leven, dat hem nog hoop en geluk kon bieden, waarmede hii van dezelfde be ginselen getuigde. Dinsdagavond is ten huize van de fam Hand te Noord- Scharwoude een tragisch on geval gebeurd. De moeder van het gezin, dat 12 kinderen telt. begaf zich des avonds met een teil waschgoed naar den droogzolder, doch boven aan de trap gekomen, viel zii naar beneden, waarbii zii met haar hoofd on den steenen vloer terecht kwam. In bewusteloo- zen toestand is zii naar 't St. Elisabethziekenhuis vervoerd, alwaar zii. zonder tot bewust- ziin te ziin gekomen, aan de ve vol een is overleden. De deernis met het zwaargetrof- fen gezin is algemeen. Wat de vredesconferentie Frankrijk kostte Frankrijk zal als „gast heer" 136.250.000 francs onkosten, gemaakt voor de vredes-conferentie voor zijn rekening ne men. V-_ Officieel wordt medegedeeld, dat Z.K.H. Prins Bernhard op 18 October a.s., in verband met maagklachten van niet- ernstigen aard, voor enkele dagen ter observatie zal wor den opgenomen in het stads en academische ziekenhuis te Utrecht. ZUURSTOFCYLINDER ONTPLOFT IN DEN HELDER Bij werkzaamheden aan de Keizersbrug te Den Helder is een zuurstofcylinder ontploft, tenge volge waarvan 4 personen zwaar werden gewond. De ravage, die aan omliggende perceelen wercï aangericht, -is zeer groot. Door de luchtdruk werd een aantal perso nen te water geslagen. Naar wij nog nader vernemen verkeeren 2 der gewonden in ernstig levensgevaar. Waar bleef de mythe van het nazirheldendom? Reuter's speciale correspon dent seint omtrent den zelf moord van Goering nog na der: „Goering's zelfmoord klopt met mijn vroeger ge dane opmerking, dat de voor malige rijksveldmaarschalk ten zeerste bevreesd was voor den dood door den strop, sedert Mussolini in het open baar was opgehangen. In zijn cel zeide Goering tegen dr. Douglas M. Kelly: „Ik wilde, dat ik mij aan de Russen had overgegeven; die zouden mij of wel zonder meer ter dood ge bracht hebben, ofwel als een held hebben behandeld. Ik had nooit gedacht, dat jullie Ameri kanen een maarschalk zouden behandelen als een gewoon mis dadiger. Jullie maken een prece dent met deze processen tegen oorlogsmisdadigers. Ik dacht zoo, dat jullie prettig behandeld zou den willen worden, ingeval jullie degenen zult zijn, die de eerst- vogende keer terecht zult staan." Officieren van den Amerikaan- schen veiligheidsdienst zijn on middellijk begonnen met een on derzoek betreffende den zelf- Met de „Volendam" is de „Prins Bernhard"-kapel en haar mascotte, „Kees", de bok, naar Indonesië vertrokken. Tijdens het inschepen der manschappen speelde de kapel pittige marschmuziek. Vanzelfsprekend ontbrak „Kees" niet op het appèl. (A.N.P. P.) moord en met ondervraging van al degenen, die met Goering in contact zijn geweest. In een officieele verklaring van den veiligheidsdienst van het pa leis van justitie wordt gezegd: De raad van officieren stelt een onderzoek in naar den zelfmoord van Goering. Hun bevindingen zullen worden medegedeeld aan de vier mogendhedencommissie. De voorzitter van den raad is een onbevooroordeeld officier van het derde leg'er. Men is van meening, dat Goe ring de blauwzuurcapsule on langs in zijn bezit moet hebben gekregen, want het vergif heeft zeer snel gewerkt. Wanneer het blauwzuur oud! zou zijn geweest, zou het niet zulk een snel effect hebben gehad en zou men Goe ring een tegengif hebben kunnen geven. Security Officer Majoor Teich acht de mogelijkheid niet uitge sloten, dat de capsule in een pannekoek gebakken is overge bracht. Jackson, de eerste Ameri- kaansche aanklager, heeft verklaard, dat met den zelf moord van Goering de mythe van het nazi-heldendom is verdwenen. Goering had het schavot zoo goed kunnen ge bruiken om zijn vrienden de diepte van zijn overtuiging en zijn onzelfzuchtigheid te toonen. Volgens generaal Arnold', den vroegeren chef van de Ameri- kaansche luchtmacht is de zelf moord karakteristiek voor het Duitsche ras, dat zooiets als de gewoonste zaak Ier wereld be schouwt. Een Katholieke Land bouwschool te Hoorn Naar wij vernemen is aan den L.T.B, in het Bisdom Haarlem door de regeering een Land. bouwwin'erschool toegewezen. De Onderwijsvereeniging van den L.T.B. heeft besloten deze school te' Hoorn te stk/ en en zij hoopt daartoe zoo spoedig mo gelijk over ''e gaan Indien <ïe oplossing van het huisvestings probleem dit toelaat, zal de school nog Hezen win1'er begin nen. Tot directeur van deze Katholieke Landbouwwinter- sohool is benoemd de heer Ir J. C A. van Alphen, thans leeraar aan de R K Landbouwwinter. school te Huist, in Zeeuwsch- Vlaanderen wapenstilstand te berde te bren gen". „Het volksleger en in het bij zonder de B.P.R.I. (ongeregelde „stoottroepen", niet onder con trole van de T.R.I.) zijn opgeroe pen den strijd voort te zetten en dezen niet te staken dan wan neer ik zelf daartoe het bevel geef". Republikeinsche kringen in Batavia spreken er openlijk hun verwondering over uit, dat ra- dio-Djogjakarta in de nieuwsbe richten van gisteravond deze op ruiende woorden van Soetomo heeft heruitgezonden, vooral daar deze zoo geheel en al in strijd zijn met de huidige sfeer. Republikeinsche autoriteiten geven echter geen commentaar, daar zij alleen het radiobericht kennen. Gisterenavand heeft Soeto mo. de extremistische leider Van de Barisan Pelopor (on geregeld volksleger) over zijn eigen zender „Pcmbronta- kan" het volgende verklaard: „Hoewel een wapenstilstand is gesloten, is deze niet gel dig. Ik beveel U op Uw pos ten te blijven en Uw plicht te doen, n.l. slechts mijn be velen uit te voeren". „Ik waarschuw U, broeders, hoedt U voor de listen der Nederlanders". Soetomo richtte zich ook tot de Indonesische delegatie te Batavia met het verzoek „al haar erva ringen van het laatste jaar uit den strijd tegen het imperialisme in het bijzonder de ondervon den euveldaden tijdens de on derhandelingen betreffende den

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1