FILMS VAN DE WEEK Waarom tegen uitzending van troepen? 2 Nieuw Noordhollqndsch Popblad STEM UIT INDIë R.K. Vrouwenbond Gouden Jubileum Eerw., Zuster Stanislaus K.A.J. ter bedevaart Schaak- en Damspelen dezelschapspeien P. O. A. n.v., Poyglop. Buchenwald Het ongeval te Bergen aan Zee Tooneeivereeniging „St. Jan" Opgepast! Burgemeester herbenoemd Feest1 bij Benedictus XV WEDEROM EEN ZUURSTOFCYLINDER GESPRONGEN Smederij in ruïne herschapen Geen persoonlijke ongelukken Zilveren jubileum 25 Jaar Kerkzanger ZATERDAG 19 OCTOBER 1946 Tanah Tinggi, 8 Oct. 1946 Een Alkmaarsche jongen schrijft ons uit Indië: Ja, waarom? Er is nog altijd een gelukkig klein deel van ons volk, dat niet begrijpt, waarom onze jongens naar Iudië moeten vertrekken. In dien dit gedeelte echter -zelf eens een kijkje kon nemen hier in Indië dan zouden de meesten hunner wèl begrij pen, waarom dit gebeurt en dat het noodig is, dat wij hier zijn. Want wat sommigen den ken, nl. als zou Indië uitslui tend een kapitalistisch belang zijn, is absoluut niet waar. Het is ons aller belang, dat de rust in Indië zoo spoedig mogelijk terugkeert. Indië kan immers niet zonder Nederland bestaan en om gekeerd kan Nederland niet zon der Indië. De chaotische toestand, waarin het land door de verniel zucht der Japanners is komen te vervallen, moet zoo snel mogelijk worden opgeruimd. Waar de*Hol- landers komen, worden zij overal even hartelijk ontvangen en gaat men weer aan de slag om dat weer op te bouwen, wat door ter reur is afgebroken. Vaders en Moeders, laat U niet verleiden door móóie propaganda-leuzen, die er op gericht zijrf om de jongens te weerhouden naar Indië te gaan. Maakt U niet bezorgd, dat er he vig gevochten wordt. Zeker er wordt gevochten, op sommige plaatsen, maar onze jongens zijn paraat en weten met die terroris ten en rampokkers op schitterende wijze af te rekenen. Wij zijn hier niet gekomen, om te onderdruk ken, maar om de orde en rust te herstellen. Jongens, ik weet dat het vaak moeilijk is, om ver van familie, vrienden en bekenden te verblij ven, maar hel is onze plicht, en later kun je er trofsch op gaan, dat jif ook je aandeel geleverd hebt in den opbouw van ons In dië. Jullie kameraden zijn reeds aangekomen en loopen ook niet met zure gezichten rond, want ook zij beseffen nu al. net als wij, die reeds eenigen tijd hier zijn, dat Indië weer net moet worden als voorheen „ons Schoone Insulinae". Soldt. C. Fuhrmann 4e Comp. A.A.T Batavia Aan het pleidooi van den sol daat Fuhrmann willen wij nog wel even toevoegen, dat het onbe grijpende en onbegrijpelijke ge deelte protesteerenden eigenlijk nog te spli'tsen is in twee geneel verschillende soorten lieden. De eene soort is de onmondige massa, die achter de schijnschoone slag zinnen en fraai-klinkende halve waarheden van de andere soort aanholt en het vermogen tot zelf standig denken al zoo lang verlo ren heeft, dat zij nog slecit be- invloed wordt door hen, die 't luidste schreeuwen. Die andere soort daarentegen weet zeer nauwkeurig wat zij wil. Merkwaardigerwijze is die laat- Ook de R.K. Vrouwenbond draagt het hare er toe bij de ge- zinsweek te doen slagen en te ma ken tot iets schoons. „Het Kart der wereld", samengesteld door Rien Nout en Cees Griffioen, vormt het programma dat Woens_ dag 23 October wordt aangeooden aan de leden van den Vrouwen bond. Deze avond staat geheel in den geest van het goede, het ware en het schoone. Aller medewer king wordt echter vereischt om dezen avond te maken tot een stijlvollen katholieken paro"hie- avond, de eerste in het seizoen 1946-'47. CONFERENTIES IN DE ST. L AURENTIUSKERK In aansluiting op de actie van de gezinsmaand zullen van Maandag 21 October tot en met Donderdag 24 October door een Pater Mon'fortaan conferenties gegeven worden in de parochie kerk van den H. Laurenttus, welke als volgt zijn ingedeeld: Maandag 21 Oct. 7,30 uur voor de mannen Dinsdag 22 Oct. 7,30 uur voor de vrouwen. Woensdag 23 Oct. 7,30 uur voor de jonge mannen boven 17 jaar Donderdag 24 Oct. 7.30 uur voor de jonge vrouwen boven 17 jaar. ste soort even gloeiend vóór troe penverschepingen als tégen loons- verhoogingen. Het gaat bij deze heeren nooit tegen troepenuitzen ding het gaat om de agitatie en het oproer tegen het gezag, dje uit de leuze „tegen troepenuitzen ding" wordt veroorzaakt. Het gaat bij deze heeren nooit om loonsver. hooging het gaat om de wilde stakingen en de aanval op het ge zag, die uit het brullen van de leuze „meer loon!" ontstaat. Wan neer er geen troepenverschepin gen meer plaats vonden en er werkelijk voldoende loon kwam, zou er geen reden tot agitatie en oproer meer zijn. HSt is dus noo dig dat er een grond tot ontevre denheid blijft bestaan Heeft deze methode succes? Ja; en veel meer dan men zich ge woonlijk realiseert. Die methode zal succes blijven hebben, zoolang er een onmondige massa blijft be staan. En dit alles gebeurt en zal blijven gebeuren tot groot nadeel van het geheele volk envan de onmondigen zelf, wier belan gen niet behartigd worden, maar Mie de schaakstukken vormen in een heel vuil politiek spelletje Maandag 28 October a.s. hoopt de Eerw- Zuster Stanislaus (E. Brakenhof, geboren te Bergen) in het St. Elisabeth Ziekenhuis haar 50-jarig professiefeest te vieren Vele oud-patiënten zul len haar op dien dag gelukwen. schen willen aanbieden. Wij hebben gemeend de vele 'dank baren hiervoor gelegenheid! te moeten geven in hef samenstel len van een gouden jubileum album. Hiervoor vindt u in dit nummer een advertentie. Schrijf hierin uw naam, adres en per soonlijke felicitatie. Het geheel wordt haar op dien dag namens u allen aangeboden. Tevens wordt u de gelegenheid geboden een stoffelijk blijk van uw waardeering in te sluiten. Inzenden vóór 25 October a.s. voor Bergen aan A. Kollmêr, Dorpsstraat 3; voor Alkmaar aan A. M. Vleugel-van Son, Ritse voort 35. Namens vele oud patiënten, Freule L. van Reenen, „Kranenburg". A, M. Vleugel-van Son. A. Kollmer. Pi Oldenburg. ROLICA De buurtvereeniging „Rolica" heeft in het Gulden Vlies een ge- zelligen avond gehouden. Uitslui tend door eigen krachten werd ten tooneele gebracht ,,Het spook van de Vrijburcht". De balleiding was in handen van de „Dacapo's". Het geheel werd voor de vereen iging een groot succes en „Rolica,' mag op een geslaagden avond terug zien. Op Zondag 20 Oct. gaan de Ka- jotters ter bedevaart naar Heiloo. Verwacht wordt, dat allen zonder uitzondering meeloopen, zooveel mogelijk- in uniform. De bezitters van zijtasschen en rugzakken worden verzocht de bergruimte, die zij tot hun beschikking hebben te deelen met hun mede-kajotters. Om 7.15 vertrek van het Velo- gebouw op de Zaadmarkt. De H. Mis te Heiloo is reeds om 9 uur. Onder de H. Mis gezamenlijke H. Communie. Om ongeveer 1.30 kan men weer in Alkmaar terug zijn. KAARTEN VOOR CANTECLEER Op de avonden der uitvoering van „Bloed en Liefde" door Can- tecleer zijn de laatste kaarten nog verkrijgbaar aan de zaal, APOTHEKERSDIENST Van Zondag 20 tot Zaterdag 26 October zullen de Zondags en nachtdiensten worden waargeno men door mevr. Schouten-Oele, Koorstraat 47 A F.C.-NIEUWS AFC I—'Geel Zwart I; 2 30 uur Alcm. Vic'rix VAFC IV, 12 uur AFC V—Alcm, Victrix VII, 2.30 uur AFC jun aVitesse jun, a, 12 uur AFC adsp. aVitesse adsp. a, 12 uur. AFC b—ADO a, 1.15 uur Zaterdagmiddag 3 uur AFC III —AFC II Voor het eers'e isdit een zware opgaaf Geeft jullie als verleden week, of liever nog •meer. Heel r.k sportlievend Alk maar stroomt Zondagmiddag weer naar den WeS'erweg om „onze" jongens aan te moedigen. Dat is noodig, dus u komt! Leden en donateurs alléén toe gang op hun afges empelde kaart De overige elftallen weten ook hun plicht. Nieuwe leden (voetballend en steunend) en dona eurs zijn van harte welkom Wacht niet af, maar doe het direc' Bij voorbaat welkom. Tot Zondagmiddag. De PPC'er, EEN MOOI SUCCES De Kegelclub Op 't Kantje Af, welke met een vijftal en twee drie allen deelnam aan het natio naal kegelconcours te Rotterdam uitgeschreven ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den Rotterdamschen Kegelbond,heeft daar een mooi succes mogen boeken Het vijftal behaalde met 325 hout den 5en prijj, terwijl het eers'e drietal met 192 hout beslag legde op den 3en prijs, Het tweede drietal, dat 172 hou-t maakte, viel juis: buiten de prijzen. In ABT draait de Belgische ver_ zetsfilm "Be weg naar de Her", waarmee bedoeld wordt "Buchen wald", het rampzalige oord waar de helden van het verzet bij duizenden den dood vonden. Pater Van' Gestel S.J., een der weinigen die het eerst en het langst In Dachau was, schreef dat het his torisch onverantwoord was over Dachau te spreken alsof het louter hel was; er was ook een stuk hemel in Dachau. Wat voor Dachau g'eldt, geldt evenzeer voor Buchenwald, maar deze Meteorfilm houdt zich enkel bezig met de hel van Buchenwald. Dit is niet het eenigste tekort van de film; er is weinig samenhang en* weinig verband" in het scenario; het is 'n oppervlakkig verhaal zooals er zoovelen over concentratiekampen geschreven zijn. Het is aangediend als een realistisch filmwerk doch de realiteit wordt verre^ van benaderd. Bij, de Russische verzetsfilm "Re genboog" en de Deensche "De Roode .Aarde" kan deze film niet in de ■fechaduw staan. Al hebben we hier dus niet met een grootsch filmwerk te doen; geheel zonder verdiensten is deze Meteor_film niet, men moet er echter niet te gro'ote verwach tingen van koesteren. De film is voor boven 18 jaar, Fr. O. Victoria. "De Man uit Marokko" is een spannend filmwerk van spionnage' n contra-spionnage. De overleven. len van het in Spanje in de jaren 19361939 strijdende vrijhei dsleger vluchtten naar Frankrijk en worden daar geïnterneerd in een kamp in Vernon, in afwachting' van hun visa voor Engeland. De eene desillusie volgt de andere snel op en er moe ten vele moeilijkheden; w.o. een complete Nazi.spionnagedienst, overwonnen worden,» alvorens aan voerder Langer zijn signorita voor goed in de armen sluit. Een uitstekende speelfilm met fraaie close_ups die den toeschouwer van begin tot einde boeit. Vooraf Wereld- en Nederlandsch Nieuws. Harmonie -Theater prolongeert deze week "De slag om Arnhem". In ons blad van Zaterdag 12 Oct. gaven wij reeds een uitge breid verslag. Vooraf interessant binnen, en bui- tenlandsch nieuws en een aardig teekenfilmpje Cinema Americain. In de film "Dat is* Amerika" maken we kenrns met de actrice Judy C'a_ nova; die verrassend goed is als revue ster en als zangeres. Het nichtje van boerenafkomst; komt op uitnoodiging' van haar oom bij haar deftige familie over huis en vandaar belandt zij zelfs in de revue waar haar groote kwaliteiten van revue_ster en zangeres pas goed tot hun recht komen. Het is een film met mooie shows en uitstekende muziek. Ondanks het vele goede dat in deze film valt te bewonderen, maakt de kleeding in verschillende scenes dat deze film alleen voor volwassenen geschikt geacht moet worden. Vooraf Wereldnieuws en een filmpje over Venetië. Naar wij nader vernemen, is het ongeval, dat de twee korpo raals Boerdijk en Overmeer Don derdagmiddag op het schietterrein e Bergen aan Zee is overkomen, niet aan onvoorzichtigheid te wij ten; beide miliairen, die wapens aan het inschieten waren, staan als deskundig in dit werk be kend. Op onverklaarbare wijze is de loop van het mortier uit el kaar gesprongen, waarbij de rondvliegende scherven de beide militairen troffen. Zij bekwamen slechts vleeschwonden en bun toestand laat zich minder ernstig aanzien dan aanvankelijk ge vreesd werd. BERGEN De tooneeivereeniging „St. 'Jan" opende dit tooneelseizoen <foor opvoering van een stuk door Henri van 't Sas „Zand of klei", 'n blijspel uit het Bra bants boerenleven. Er werd een knap stukje spel weggegeven, waarbij B Tiebie en Tr. WijbengaTiebie resp. als Floris en Carlieneke uitstekend op dreef waren. De> andere spe lers in dit nogal moraliseerende blijspel deden trouwens niet voor hen onder. De Tooneeivereeniging „St. Jan" kan trotsch zijn op deze zeer goed geslaagde uitvoering onder regie van Jac. v Baar. Een daverend applaus bewees de te vredenheid van het talrijk pu bliek. De'pauzen werden gevuld met muziek, uitstekend1 verzorgd door de Stevonistenband, terwijl een gezellig dansje den avond besloot. KGMON!> s. d. HOEF Woensdagmorgen is de genie begonnen met het opblazen v.n de bunkercomplexen aan den Zeeweg te Egmond a. d. Hoef. Omwonenden is het geraden goed op te letten want in de ko mende dagen zullen nog meerdere ontploffingen volgen en dan is het gewenscht de ramen open te zet ten. Zoo tegen den winter kan men zijn ruitjes minder dan ooit missen. AKERSLOOT Bij Kon. Besluit van 3 October is burgemeester G. J. J van den Heuvel met terugwerkende kracht herbenoemd als burgemeester de zer gemeente. Ongetwijfeld zal dit beslint zoo wel den burgemeester en zijn gezin als de ingezetenen tot vol doening strekken. Het is een be wijs, dat nadat de zuiverings instanties hem weer waardig be vonden hebben voor het burge meestersambt, ook H. M. de Koningin en Haar Regeering door deze h rbenoeming bliik hebben gegeven van hun vertrouwen in burgemeester van den Heuvel. Moge deze bestuursperiode door nog menige gevolgd worden, tot heil van de gemeente Akersloot. DE RIJP en GRAFT Het feest van de plaatselijke R.K. Gemengde Tooneeivereeni ging werd op Zondag 13 October j.l. besloten met een waren feest dag. Na de plechtige Hoogmis kwamen leden, oud-leden en spe- JBiouayk, die heel het leven Iers bijeen in de zaal van Cor van de tooneeivereeniging heeft meegemaakt teneinde den dag In te zetten met een feestelijk ontbijt. De semming was erin en de voorzitter, de heer „Daan Blok dijk" was op zijn best, want nie mand der bezoekers, noch van Canteeleer, noch van T.I.P of een andere vereeniging, heeft meer gelachen dan om zijn „sma kelijke" toespraken. Laat in den avond, na een serie toespraken, o.a. van Pastoor H. Coppens, burgemeester Dalen- berg e.a. begon men met de op voering van „Het verleden spreekt", een drama in 4 bedrij ven door Jos Smits. Het stuk, aan. binnen in een familie-drama grijpend gespeeld soms, voert ons Het spel was hier en daar zwak, er waren ook fraaie momenten en de volle zalen op de speeldagen bewezen, dat Benedictus XV ge liefd is. „In den nacht" komt Heminer met het verslag der jury. Popu lair, doch vakbekwaam, komen allen voor den draad. De uitslag publiceerden we reeds. Canteeleer DEN HELDER Hedenmorgen om kwart over 9 iS voor de tweede maal binnen drie dagen een zuurstofcylinder uit elkaar gesprongen. In de sme derij van de firma Steeman in de Molenstraat was men vanaf kwart voor 8 bezig met lasschen en snij den. Reeds waren ongeveer 10 atmosfeeren gebruikt toen de heer Steeman een verdacht gesis boor de. Zonder zich te bedenken ver liet hij met zijn drie man perso neel ijlings de smederij, hetgeen ongetwijfeld bun levensbehoud is geweest. Nauwelijks hadden zij deze ver laten of een ontzettende explosie volgde. De smederij werd in een ruïne herschapen. In de muren der omliggende perceelen werden groote gaten ge slagen en de scherven van de ge sprongen cylinder vlogen tiental, len meters in het rond. Ook de glasschade is weer vrij aanzienlijk, hoewel de uitwerking niet van dien aard is als bij de ontploffing van j.l. Donderdag op de Keizers- brug. Het feit dat in een gesloten ruimte werd gewerkt, zal wel de voornaamste reden hiervan zijn. De voormalige smederij biedt een treurige aanblik, zij ligt prac. tisch met den grond gelijk. Hoe wel het personeel van de smederij begrijpelijkerwijze zeer onder den indruk was, verheugde het zich dat door het resolute optreden van hun werkgever persoonlijke onge vallen niet voorkwamen. is één. Ben. XV heeft over de ge. heele linie voortreffelijk spel ge leverd De prijzen worden over handigd en als „Daan" den avond sluit en mede namens den heer Th. Luckx, den eere-voorzitter, die ook den avond heeft geopend, met een kort overzicht van den 25-iarigen, allen dankt, slaat de Damklok drie uur. De Rijp is een prachtdag rijker. 'T VELD De r.K. St. Martinus-schoo. te 't Veld heeft op feestelijke wijze herdacht de dag waarop den heer A. C. van Hest voor 25 jaar tot hoofd dezer school werd benoemd. De plechtige H. Mis werd ge zongen door het mannen- en jon genskoor o.l.v. den heer Beem- sterboer te Waarland. Om 10 uur werd de jubilaris door de jongens zijner klas van zijn woning afge haald en binnengeleid in de zaal van de Wed. Brouwer waar ook de andere kinderen zich infus- schen verzameld hadden. Onder leiding van de heeren onderwij zers werd hier een goed verzorgd program op keurige en vlotte wijze afgewerkt door de kinderen, die aldus blijk gaven van hun waardeering en dank voor al bet geen de heer van Hest in deze 25 jaren voor de schoolgaande jeugd heeft verricht. Ook tal van vol wassenen gaven door hun tegen woordigheid blijk, van belangstel ling. Door meerderen, w.o. Pastoor v. d. Burg en J. J. N. de Vries, namens het onderwijzend perso neel, werd een hartelijke toe spraak gehouden, waarbij den ju bilaris tal van mooie en kostbare cadeaux werden aangeboden Met een woord van oprechten dank werd deze goed geslaagde fees'dag door den jubilaris gesloten. Onge twijfeld zal deze dag bij den zilve ren jubilaris de meest aangename herinneringen hebben achtergela ten. Moge het den heer van Hest ge geven zijn nog een reeks van ja ren op de meest intensieve wijze te blijven werken aan de ontwik keling van de jeugd, het funda ment der toekomst. WAARLAND Ons parochieel kerkkoor, dat 2 jaar geleden 25 jaar bestond 'n feest dat men door oorlogsomstan digheden in stilte heeft moeten herdenken, heeft binnenkort voor het eerst een tweetal zilveren ju bilarissen. Kort na de oprichting van het koor traden de heeren Jac. Stoop Jacz. en P. Smit Pz. als adspirantlid toe, terwijl deze hee ren op 22 November 1921 als vast lid werden ingeschreven. D De vrije prijs- ter oo de lan opboui stel er minim' volken wezen; wij nu wachtt een gr goeder viezen handh; wanne schikb: voer d Het l heers ook de ui goede der zal di gen voor, dit vi mede Zooa geerinj Beel is ring n prijsve: peil sta groote duurde sehe g loopig

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2