Amerika zegt de prijs- beheersching vaarwel DE NIEUWE VOOR ZITTERS DE HEER VAN JERICHO van de Katholieke Volkspartij Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Een terugkeer naar de vrije economie De invloed op het Ned. regeeringsbeleid Schacht's arrestatie onwettig? Sowjet-delegatie op de „Queen Elizabeth" De Russen kregen slaap PROCESSEN TEGEN NAT.-SOC. LEIDERS DE DUITSCHE OOSTGRENS Duitsche kolenexport Een kostelijk boek van Edmond Nicolas Scherpe kantjes Zaterdagavond ZATERDAG 19 OCTOBER 1946 Sedert lang bestond in Amerika het streven om de prijs- beheersching los te laten en ook de controle op de loonen op te heffen. President Truman heeft nu in een dezer dagen gehouden radiorede verklaard, dat hij de maximum prijzen voor het vleesch zal opheffen en hij deelde tevens mede, dat hij alle regeeringsbureaux had bevolen de opheffing der maximum-prijzen op andere artikelen te bespoedigen. Met het oog op het nauwe verband met de opheffing van de prijsbeheersching zal ook, volgens Truman, verwijdering der loongrenzen worden bespoedigd. Dit loslaten van de prijsbe. heersching en van de looncon- tröle beteekent van de Vereen. Staten zelf, dat zij de geleide economie, door wijlen president Roosevelt zoo voorgestaan, meer en meer verlaten, om weer naar de vrije economie terug te kee. ren Met het gedwongen aftre den van Wallace als minister van handel, die een felle rede had gehouden over het Britsche „imperialisme" en een „vrien delijker" politiek tegenover de Sowjet-U'nie had bepleit, ver dween de laatste man van Roo sevelt's „New-Deal".groep uit de regeering. Amerikaansche instemming Opmerkelijk is, dat het Ame rikaansche volk, gezien de ver schillende reacties na de radio rede van Truman, blijk geeft gaarne bevrijd te worden van de knellende banden van prijsbe heersching en loonstop. Na de rede van Truman, die zelf de prijsbeheersching wilde handha ven, blijk geeft gaarne bevrijd te worden van de knellende banden van prijsbeheerschihg en loon. stop. Na de rede van Truman stegen de noteeringen op de New Yorksche beurs belangrijk en tij dens het nationaal congres van de Amer „Federation of La bour" te New York werd een resolutie aan de regeering ge zonden, waarin nog eens werd verzocht om de volledige ophef fing van de bureaux voor de prijsbeheersching en voor de controle op de loonen. Wil men deze houding van het Ameri kaansche volk verklaren, dan kan men natuurlijk, evenals Truman deed, wijzen op het feit,' daj Amerika altijd een ontoerei kende prijsbeheersching heeft gekend. Ik voor mij geloof, dat de oorzaak vooral gezocht moet worden in den kapitalistischen geest van het Amerikaansche volk, een geest, die we niet al leen aantreffen bij de onderne mers en 'beursspeculanten, maar ook bij de Amerikaansche arbei ders. De gevolgen voor de wereld De terugkeer van geleide naar vrije economie, hef, loslaten van prijs- en looncontrole heeft ech ter ook groote beteekenis voor de landen, die voor hun weder opbouw en hun economisch her stel en het handhaven van een minimum-consumptie voor hun volken, op Amerika zijn aange wezen.' Door de prijsstijging, die wij nu in Amerika kunnen ver wachten, zullen de landen, die een groote behoefte aan import- goederen hebben, over meer de viezen moeten beschikken ter handhaving van den import of, wanneer geen deviezen meer be schikbaar zijn, zullen zij hun in voer drastisch moeten beperken Het loslaten van de prijsbe heersching in Amerika zal ook tot gevolg hébben, dat de uit Amerika ingevoerde goederen in ons land duur der worden. Het prijspeil zal dan ook in ons land stij gen en de vraag doet zich voor, wélke consequenties dit voor onze Regeering zal medebrengen. Loonsverhooging niet te voorkomen Zooals dezer dagen uij de re. geeringsverklaring van minister Beel is gebleken, wil de regee ring niet alleen streven naar prijsverlaging, maar ook 't loon peil stabiliseeren. Waar wij zoo'n groote behoefte hebben aan de duurder Wordende Amerikaan sche goederen, moet hst voor- loopig uitgesloten worden ge acht, dat de regeering er in zal slagen de prijzen over de geheele linie of over een belangrijk deel daarvan te doen dalen. En dit brengt weer mede, daj de drang naar loonsverhooging grooter zal worden. Loonsverhooging zal uit eindelijk niej achterwege kun. nen blijven, zoodat ook op dit punt de regeeringspolitiek schip breuk zal lijden. Uit dit alles blijkt weer eens andermaal, dat de kleine landen met handen en voeten gebonden zijn aan de Ver. Staten. De lan den, die als gevolg van oorlog en bezetting zijn verwoest en leeg geplunderd, kunnen geen eigen economische politiek voeren De Amerikaansche inflatiepolitiek heeft een beslissenden invloed op de sociaal-economische poli tiek van de kleine landen. De Nederlandsche regeering zal door deze Amerikaan sche inflatie-politiek in de nabije toekomst voor nog ernstige sociale problemen komen te staan. De loonstop en de prijsbeheer sching in ons land hebben nog maar uiterst povere resultaten opgeleverd. De groote arbeiden de massa van ons volk, die van een vast inkomen moet leven, alsmede de pensioengenieters e.d., zullen nog grooter moeite hebben in hun dringende be hoeften aan kleeding en voedsel te voorzien. De regeering zal krachtige en doeltreffende maat regelen moeten nemen om de groote massa, die ook al door de .bezettingsjaren zoo op achter is geraakt, voor den ondergang te behoeden. Hier komt men er niet door propaganda te voeren voor ver hooging van de arbeidsproduc tiviteit Een arbeider, die tegen een vastgesteld loon moet wer-, ken, terwijl hij iederen dag moet ervaren, dat de behoeften van zijn gezin slechts tegen steeds hoogere prijzen kunnen worden bevredigd, lapt deze propaganda aan zijn laars. Maar dat niet al leen, De arbeider, wiens loon is vastgesteld, terwijl hij andere groepen van ons volk hooge winsten ziet maken en een le ventje leiden alsof er niets aan de hand is, voelt- zich door deze propaganda beleedigd. En hij vraagt zich terecht af of het her stel van Nederland1 alleen van hem moet komen. M. P. JANSSEN (Wordt vervolgd.) De Nederlandsche minister van Oorlog, luit.-kol. Fievez, die een bezoek brengt aan België, legde te Brussel een krans op het graf van den Onbekenden Soldaat. Schacht heeft een uitvoerigen brief gericht tot generaal Lucius .Clay, militair gouverneur van de Amerikaansche 'bezettingszone in Duitschland, waarin hij te ken nen geeft, dat zijn gevangenhou ding te Stuttgart onwettig is: Het zuiveringstribunaal te Neuren berg zou op 6 Oct. j.l. verklaard hebben, dat Schacht zich vrij door het geheele Dutsche rijk bewegen mag. Molotof, Wysjinsky en andere leden van de Sowjet-delegatie voor de algemeene vergadering der V. N. hebben «zich aan boord van de Queen Elizabeth begeven. De Sovjet-afgevaardigden arri veerden per vliegtuig te Sout hampton. Tegenover een corres pondent van Reuter zeide Molo tof, naar aanleiding van het aan bod der Britsche regeering, den torpedojager Dido te zijner be schikking te stellen, zoodat hij op tijd de Queen Elizabeth zou kunnen bereiken, het volgende: Ik kon het aanbod niet aanne men, daar wij het zeer druk hadden tot laat in den nacht'. Ik hoop, dat 'dit niet verkeerd op gevat wordt. Wij zijn de Britsche regeering zeer dankbaar voor haar bereidwilligheid'. Er is in Pa rijs nog wat werk blijven liggen. Ik hoop, dat wij het in New York kunnen afhandelen. Het ver heugt mij, met de Queen Elisa beth te reizen en ik ben er ze ker van, dat wij een uilsteken- de reis zullen hebben. ln de Russische zone is een slaapwagentrein van de Deutsche Reichsbahn „ge- requireerd" door de Russen. De Duitschers kregen een oud wrak stel terug. Bij in formatie werd medegedeeld, dat men daar maar genoe- aen mee moest nemen. Het is begrijpelijk. dat men zich thans te Berlijn aroote zor gen maakt over een twee den slaavwagentrein, die zich eveneens in de Russi sche zóne bevindt. Als de Russen een slaveriqe bui krijgen, is ook deze trein misschien verloren. In den loop van de volgende maand zullen, naar de secretaris van het Amerikaansche ministerie van oorlog mededeelde, de pro cessen tegen de leiders van de S.S., industrieelen en politici be ginnen. Men heeft in Amerika groote belangstelling voor deze processen. W. J Andriessen Mr. E. M. J. A. Sassen DE KATHOLIEKE Volkspartij houdt vergadering van den Partijraad op Zaterdag 9 Novem ber a.s., des morgens om half elf, in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht. Aan de orde is o.m. de vaststelling van het Jongeren-re glement, d.w.z. van het bijzondere reglement voor de Jongeren-orga nisatie, wier doel het is, de jon geren te vormen tot goede Partij leden der K.V.P, en daarmede tot goede burgers van den Nederland- schen Staat. Het gaat hier om een eigen verband van die jongeren, wier belangstelling uitgaat naar den staatkundigen arbeid. Voor lichting en vorming over beginsel en program en politieke proble men behooren tot de middelen, die de organisatie der jongeren zal aanwenden. Lid der Jongerenor ganisatie kan zijn iedere Neder lander van 18 tot 30 jaar, die met het doel en de middelen der Par tij instemt. Jongeren van 25 tot 30 jaar behoeven voor het lidmaat schap der Jongerenafdeeling de goedkeuring van het Jongeren- afdeelingsbestuur. Verder wordt een incidenteele reglementswijziging voorgesteld in verband met de nieuwe regeling van het voorzitterschap. Het P B. wil nl. de mogelijkheid openen, naast een voorzitter, een of twee ondervoorzitters te doen benoe men. Zooals men weet, wordt voor de eerste maal voorgesteld, tot v oorzitter te "benoemen den heer W. J. Andriessen, lid van de Tweede Kamer en lid van het da- gelijksch bestuur van de Kath. Arbeidersbeweging; als onder voorzitters worden voorgesteld de heeren Chr. Matser, lid der Twee de Kamer en burgemeester van Arnhem, en mr. E. M. J. A. Sas sen, lid van de Tweede Kamer. Voorts wordt voorgesteld, in het dagelijksch bestuur een vrouw, een Indische specialist en een landbouwdeskundige op te nemen. Als zoodanig worden voorgesteld resp. mej. mr. W. M. W. van Lan- schot, mej. A. H. Nolte, de heer F. Sybesma of de heer J. H. Ver meulen, en de heer ir. G. J. Hey- meyer of ir. J. Th, Everts. In de middagvergadering geeft de voorzitter van de Katholieke Tweede Kamerfractie, prof. mr. C. P. -M. Romme, voorlichting over den staatkundigen toestand en het parlementaire werk. Wilhelm Pieck, de leider der Socialistische Eenheidspartij in de Sovjet-zone, heeft verklaard, dat hij in tegenstelling met de verkla ring van Molotof zou trachten correcties aan te brengen aan de Duitsche Oostgrens, De uitvoer van steenkool uit de Britsche zone van Duitsch land bedraagt over de laatste 3 maanden meer dan drie millioen ton. Nederland staat met 425.000 ton als derde ontvangend land op de ranglijst. Oostenrijk heeft bijna 600.000 ton gehad, Frank rijk 530.000 ton en Luxemburg 416.000 ton. CDMOND NICOLAS is bij de katholieke lezers'geen on bekende meer. In verschillen de artikelen, in ziin roman „de President" en vooral in de destijds in de „Zonnewijzer" opgenomen reeks verhalen „Verstandig en gezond" heeft Nicolas bewezen een schrijver te zijn die ziin publiek weet te boeien. Ziin stijl is vlot en geestig, hij heeft een goeden kijk op menschen en dingen en weet zijn zienswijze op de problemen van het hedendaag- sche leven dikwijls op een fij ne humoristische wijze weer te geven. In den nieuwen roman de Heer van Jericho is Nicolas ongetwiifeld op ziin best. Hier schildert hij, tegen den ach tergrond van het bekoorlijke Limburgsche landschap, het wonderlijke leven van een even wonderlijken kasteelheer die het'wat de liefde betreft, tot ziin viiftigste iaar niet verder weet te brengen dan een huwelijksaanzoek. Al die iaren leidt de baron een eenigszins vreemd leven,' hoewel dat van ziin geliefde nog vreemder is. Deze zwerft door biina alle landen van de wereld, belandt ln een kloos ter en vandaar in een farm om tenslotte via een inrich ting voor zenuwlijders in de armen van den baron van Hautetaille, den Heer van Je richo. terecht te komen. Het is een kosteliik boek, niet te zwaarwichtig, maar toch met een aantal levens wijsheden die het werk tot boven het niveau der heden- daagsche ontspanningslectuur verheft. Nicolas brengt op een smakelijke manier een aantal problemen op het tapijt, het kloosterleven, den huwelijken staat en maatschappelijke toe standen betreffende en levert zoo noodig 'n niet mis te ver stane critiek Heel goed zijn in dit verband de lessen van Pastoor Smeets over het hu welijk weergegeven. Dat alles maakt de Heer van Jericho tot een prettig leesbaar boek dat rijk is aan variatie en uitstekend ge schikt om in den huiselijken kring te worden voorgelezen. Den liefhebbers van een goed boek kunnen wii Nicolas' werk ^bijzonder aanbevelen. De illustraties van Bertram, die zich biizonder goed aan den text aanpassen, en de keurige uitgave, verzorgd door „Het Spectrum", maken het werk voor een ieder tot een riik bezit. LOU STEYGER Volgens „Parool" ligt in de etalage van een boekhandel in Amsterdam een ingemeene anlï-katholieke roman ten verkoop, die in de bezettings jaren bij de Nederlandsche SS- uitgeverii „Storm" verscheen, onder den titel „Klooster school". Er is trouwens meer nazïlectuur weer in den boek handel verkrijgbaar. Sommi ge menschen séhijnen dat van zelfsprekend te vinden, met het ooa op de persvrijheid Schuschnigg zei in een rede tot de Nijmeegsche katholieke studenten een waar woord. Wanneer het nationaal-socia lisme zijn ver derf elijken in vloed heeft kunnen uitoefe nen. is dit niet jn de eerste sche arbeiders of de Duitsche sche arbeders of de Duitsche boeren, maar aan de Duitsche intellecPueelen. Hij spoorde de studenten daarom aan, zich te bezinnen op de juiste beginselen. Een aansporing, 'die helaas niet alleen voor 'de studenten geldt De Nieuwe Eeuw" betoogt in een hoofdartikel, dat tal van leidende figuren in de Nederlandsch-lndische Regee ring lid zijn van de Vrijmet selarij. Uit de Grondwet van de orde blijkt, dat de loge ge hoorzaamheid aan de wetten des lands in Indië niet prin cipieel acht. Sommige men schen zijn van meening, dat dit veel van de gebeurtenis sen van den laatsten tijd in Indië verklaart |N het katholieke gezinsleven draagt de Zaterdagmiddag, de Zaterdagavond een eigen karakter. Kraak-heldere Hol- landsche zindelijkheid maakt huis en erf schoon, de kinde ren krijgen van moeder „een aoede beurt". En onze ziel? Op Zaterdagavond j gaan we biechten, om den Zondag echt goed te kunnen pieren. Dat is naar beproefd al-oud Katho liek gebruik, waaraan we vast moeten houden. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3