EEN GROOT ALKMAARDER 2 Pater Ludovicus Theissling O.P. (1856-1925) Ruiten troef P. 0. A, n,v„ PAYGLOP WEERBERICHT Marktberichten Nieuw Noordhollandsch Dagblad MAANDAG 21 OCTOBER 1946 Den laatsten tijd heeft men herhaaldelijk in dit blad kunnen lezen over den nieuwgekozen Magister-generaal de* Domini, canen, Pater Dr. Emmanuel Suarez O.P. Naar aanleiding hiervan moge er de aandacht op gevestigd worden, d'at gedurende al den tijd, dat de Orde der Dominica nen bestaat dit is ruim zeven eeuwen slechts eenmaal een Nederlander tot het hoogste ambt van Generaal der Orde ge. kozen is en wel de Alkmaara'er Pater Ludovicus Theïssling O.P. Door deze waardigheid vooralj maar ook door zijn geheele leven heeft. Pater Theissling aan de eer van zijn geboortestad zulk een schittering toegevoegd, dat zijn naam in onze stad verdient te, blijven voortleven als een hulde en als een voorbeeld. Daarom een korte levensbe schrijving. Bernardus Hermanus Theiss ling werd geboren te Alkmaar, 31 Januari 1856. Na zijn lagere studies voltooid' te hebben op het St Dominieuscollege te Nij megen* trad hij 23 September 1874 in de Orde der Dominicanen te Huissen. 15 Augustus 1880 tot priester gewijd, behaalde hij in 1885 den titel van Lecior in a'e H. Godgeleerdheid: Reeds do ceerde hij de hoogere weten schappen; om zijn groote gaven van geest en hart werd hij ach tereenvolgens gekozen tot Prior van het klooster te Huissen en te Nijmegen en tot Provinciaal van de Nederlandsche provincie der Dominicanen, welke pro vincie hij tot verhoogden bloei bracht. Hij was de eerste, die de jeugdige fraters naar buiten- landsche universiteiten zond ter bevordering hunner studie. Hij was de stichter van het Domi nicanenklooster te Zwolle. Op Curagao richtte hij een groot seminarie op ter opleiding van de Venezolaansche geestelijk heid. Op zoek naar een missie gebied voor de Nederlandsche Dominicanen doorreisde hij Ar gentinië, Bolivia, Peru en Ecua dor, met resultaat, dat de missie van Porto Rico hun werd toevertrouwd Na zijn provin. cialaat werd hij door den Gene raal der Orde, Pater H. M. Cor mier, belast mef dë canonieke visitatie van meerdere provin ces, zoowel binnen als buiten Europa. .3' Augustus 1916 werd Pater Theissling gekozen tot Generaal der Orde. Geen Generaal voor hem heeft zooveel landen be zocht als hij. Tot zelf in China en Japan drong hij door, om de missionarissen der orde te bezoe ken en hun verdienstelijken ar beid gade te slaan, om allen mef raad en daad bij te slaan-. Kloek van uiterlijk, was hij ook een man van wijs oordeel en prac. tischen zin, van doortastende wilskracht en onvermoeibare werklust. Na een zegenrijk besiuur stierf hij te Rome 2 Mei 1925. Met het christelijk geloof en de christelijke beschaving heeft Pater Theissling den naam van Alkmaar over de geheele wereld uitgedragen. GOED ZOO, ALKMAAR De Glas-actie heeft hier ter stede een zeer fraai resultaat ovaeleverd. Vijfhonderd vier kante meter werd er opge haald. Het glas is inmiddels gesorteerd en staat nu voor de verzending gereed. Het ligt in de bedCoeling van het comité het glas nog deze week ter plaatse in het zwaargetroffen Steenbergen aan te- brengen. Voor het transport is echter nog geld noodig; tevens hoost men. dat eenige expediteurs zich beschikbaar willen stellen voor het transport. Aanmeldingen kunnen aan het bureau van ons blad, Lan- gestraat 42, geschieden. Men stelle niet uit en melde zich snel. De dagen worden snel kouder en Steenbergen zit ont ons olas te springen! En tot het einde der dagen zal de naam van Sater Theissling uit Alkmaar in alle kloosters der Dominicanen over de geheele wereld worden genoemd, ieder jaar als zijn sterfdag wordt her dacht. Moge hij ook in de ge dachtenis van zijn stadgenooten blijven voortbestaan. Pfr. G. KEIJSER O.P. Menige oud-Alkmaarder werd geëerd door een straat of plein naar hem te vernoemen. Ook figuren uit het katholieke' leven werden op deze wfjze herdacht; wij herinneren aan Bisschop Bottemanne en-Mgr. Schaepman naar dezen laatste werd behalve een kade ook nog een plein ge. noemde Wij geven den gemeenteraad in overweging, om, wanneer er weer eens een voorstel aan de orde komt tot het geven van straatnamen, ook eens te den ken aan den grooten Alkmaarder Pater Theissling O.P., die den naam van zijn vaderstad over heel de wereld hoog heeft ge houden en wiens verdiensten zeker niet minder zijn dan die van zoovele anderen, die op de zelfde wijze geëèrd zijn Red, Zweedsch Danstheater in 't Gufden Vlies Het Zweedsch Danstheater dat binnenkort een tournee door ons land maakt, zal 20 Nos a.s. in 't Gulden Vlies op treden. Het is een van Zwe- den's beroemdste balletten, dat door de Zweedsche regeering gesubsdieerd wordt en onder 'artistieke leiding staat van Birgit Cullberg en Ivo Cramer. Birgit Cullberg. een parodis tische danseres, trad met' haar eigen dansgroep „Cullberg- gruppen" jarenlang inde Scan dinavische landen op. Daarna fuseerde het ballet met de „Cramer-balletten". Na de tournee door Nederland gaat het Zweedsch theater naar an dere landen van Europa en overzee. Kleur- en Teekenboeken Kleurkrijt Prent- en Kinderboeken SPEL MET HET NOODLOT Den liefhebbers van tooneel staat Vrijdag a.s. weer een inte ressante avond te wachten. Door de hier zoo goed bekende too. neelgroep „Comedia", dir. Cor Hermus, wordt het groote succes van den laatsten tijd „Spel met het Noodlot" ten tooneele ge bracht. In dit boeiende spel in 3 bedrijven van Emlyn Williams (Night must fall) meden op Rika Hoopper, Rie Gilnuys, Joekie Broedelel, Ellen de Thouars, Lous Hensen. Cor Hermus, Ko van Dijk en Lucas Wjnsing. Regie is van Cor Hermus. En stuk èn bezetting waarborgen een prachtige tooneelavond. BURGERLIJKEN STAND Geboren: R. S. zoon van S- Brak en K. Honig: G. W. zoon van B. Hoogeboom en A. Bol len: C. G. M. zoon van St. H. Stegers en G Sinnige; I. A. dochter van H. Prins en G. Hollenberg. Gehuwd: P. van der Meulen en J: van der Sluis. Overleden: H. Koetzier 6 ir.; Joh. A. Mann, 57 pr.: S. Idema 71 ir.. geh. met A. Buurma. DIERENBESCHERMING Sinds eenige dagen zwerven te 'Alkmaar 2 cypersche poesen In gekomen voor het te stichten Asyl 73*, onder motto: 4 October Dierendag. Adres: inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Zondagmorgen in den vroe gen ochtend, trokken een tachtigtal Kajotters. de vlag in top. te voet naar het ge nadeoord van Onze Lieve Vrouw ter Nood in Heiloo. Een grauwe mist lag nog laaa over het land. Een stille morgen, een witte vlag. vro me ernst. De heentochf voor de missie, want het was Missie-Zondag. Om 9 uur in de mooie klei ne kapel de H. Mis. de zang verzorgd door eigen krachten; intentie: de geestelijke bloei van de eigen afdeeling van de Alkmaarsche Kai otters. Toen de kruisweg: herfst geur en -kleur in het stille bosch. waar bii iedere statie deze groen ionge mannen het heilig liiden herdacht van den Heiland", die God en mensch was. Op den kruisberg staan de. bii de 12e statie, sprak aalmoezenier P. Zoutenbier 'n kort woord. Hii stelde Maria, die stond onder het kruis, ten voorbeeld aan alle ionge man nen die bezield ziin van idea len. Biina machteloos staat de ionge mensch ook en masse, tegenover het wereldbederf. Geen uiterliike activiteit, doch aoostelvuur kan overwinnen in den zwarerr striid om de reinheid. Doch zonder Maria is de striid hopeloos. De bedevaart duurde slechts kort. Dat was goed gezien. Het was een kleine bedetocht, als 'n zeer klein iuweel. maar met een geweldige stralings kracht. De teiugtocht werd af gelegd met de intentie ..voor den vrede". SCHERMERHORN Landarbeiders vergaderden In een gezellige bijeenkomst bespraken de leden van St. Deus Dedit te Schermerhorri mét den heer Pannebakker van 't hoofd- bes uur vele problemen, die voor de landarbeiders in dezen tijd aanleiding tot vragen en moei lijkheden zijn. Daar was aller eerst <fe kwestie van he loon- contract Terwijl in alle andere provincies het .looncon'ract reeds bindende kracht bezit, is dit in Noord-Holland, doordat dé arbei dersorganisaties omtren onder geschikte punten niet me' de werkgevers tot overeenstemming konden geraken, nog niet 't ge val. Het nog nfe uitbetaald krij gen van de vacantiezegels was wel het voornaamste bezwaar, dat door sommige leden naar voren werd gebracht. Naast mededeeiingén van meer practischen aard, o.a over de verdeeling van regenkleeding, gaf de heer Pannebakker zeer leerzame en bevredigende uit eenzettingen omrent de ver houding tusschen loonen en prijspeil, het nieuwe ontwerp voor de regeling der kindertoe slagen, het consumentencrediet en nog andere onderwerpen, die in den loop van de gedachten- wisseling ten berde werdën ge bracht'. Nadat de heer Valckx bij de gehouden verkiezing niet bereid bleek, zijn benoeming tot voor zit'er te aanvaarden, wist men den aftredenden voorzitter, den heer Alles, te bewegen in functie te blijven. Tot nieuw bestuurs lid werd gekozen de heer S de Reus, LIMMEN VERGADERING BOEREN LEENBANK De Coöp. Boerenleenbank W.A. hield Donderdagavond een ver plichte ledenvergadering in het café van dhr. A. J. W. de Swart. De balans op 31 Dec. 1945 sloot met een winst van f 128.90. Activa: Inhoud der kas op 31 Dec, 1945 f 73.810,32; uitstaande voorschotten f 85.091,tegoed in loopende rekeningen f 1.239.393,49; intrest van effecten f 87,50. Passiva: spaargelden f 896.323 63; inloopende rekeningen f 501.929,78 winst 1945 f 128,90. De accountant de heer S. Kees. om gaf een overzicht van den fi- nancieelen toestand der bard:, welke hfj bevredigend noemde. De rentestandaard werd voorloopig vastgesteld op: leden 1,6 °/o, niet- leden 1% en hypotheken 4% De heeren Henselman L.R.v.T. en Aafjes bestuurslid, werden herkozen. Wegens bedanken van den voorzitter, den heer D. D. Swart, om gezondheidsredenen, werd de heer M. Meijer met groote meer derheid van stemmen gekozen De kassier werd een toelage .toegezegd van f 500,verdeeld over 2 boekjaren. Vastgesteld werd om met ingang van 1 Jan. 1947 zijn jaarwedde te verhoogen tot f 1250,—. WIJ ZIJN NIET BANG Met dezen titel hield CAdmi raal en zijn jongens van de KJB hun eerste uitvoering, welke gre tig door publiek en ouders werd gewaardeerd. Het stuk werd vlot en netjes gespeeld; daar stond trouwens de regie van Admiraal wel borg voor De fijne muziek van de jongens was een welkome afleiding. Het tooneel en de af werking waren in goede handen bij den heer C. de Rooij. We hopen ct'af Admiraal met zijn staf spoedig terug komt. Schoon1! heeft haar driéduizendste Op 18 October i.l. werd te Schoort de drieduizendste in gezetene geboren. Het was Pe- tronella Stephanie Leiien, dochter van Petrus Leiien en E. C. Schavemaker. De burge meester mr. C. A. J. Jochems, .heeft namens het gemeente bestuur den vader persoonlijk gefeliciteerd en daarbii nog verklapt, dat het gemeentebe stuur ook een stoffelijke ver rassing in petto heeft. H.M.'s Jacob van Heems kerk naar Antwerpen H.M.'s „Jacob van Heems- kerek" is hedenmorgen om 9 uur van den steiger der B. P- M. te Pernis, waar gebunkerd werd. naar zee vertrokken, met bestemming Antwerpen. Maandagmiddag zal deze oor logsbodem daar arriveeren. Dit vertrek naar Antwerpen staat in verband met het bezoek van JI.M. de Koningin aan België. SCHAGEN Het doel bereikt Alle parochianen van Sint Christophorus, en misschien wel van het geheele Deke naat, zullen zich nog wel herinneren, dat B. en W. van Schagen destijds absoluut afwijzend stonden ten op zichte van het verleenen van ontheffing van vermakelijk heidsbelasting aan de Deke nale Missieactie. Destijds verklaarden; de leden der R. K. gemeenteraadsfrac tie deze kwestie tot in hoog ste instantie uit te zullen vech ten en hun woord gestand doende, ziin ze onmiddellijk begonnen met een officieel be zwaarschrift bii het gemeente bestuur in te dienen, daarbij wel latende uitkomen, dat het missiewerk wel de schoonste vorm van liefdadigheid* uit maakte. dit laatste dan in di recte tegenstellng met de mee ning van den burgemeester, die het uitsluitend als reclame voor den godsdienst wilde be schouwen. Doch het behoefde niet eens in hoogste instantie uitgevoch ten te worden. Zooals te doen gebruikelijk, zal dit bezwaar schrift wel in- een geheime raadszitting behandeld ziin. Thans ontving het missiecomi té tot ziin niet gesinge verba zing al het bericht, dat het be zwaarschrift aanvaard en het reeds betaalde belastingbedrag weer terugontvangen kan wor den. omdat hef. missiewerk ..weldadig" geacht wordt in den z'n Hor wet. KOLHORN HANDBAL Het Kaagvogels handbal team versloeg Oudesluis met 70. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.MX te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond: IETS KOUDER Meest zwaar bewolkt met plaat, selijk nevel of mist; hier en daar Jchte regen; weinig windi iets minder zacht. Zon opk. 7.15; onder 17.33 Maan opk. 3.57; onder 17.11 HEILIGVERKLARING MARIA THERESIA DE SOU BS RAN Zondagmorgen heeft in de St. Pieter te Rome de plech tigheid plaats gevonden van de heiligverklaring van Zuster Maria Theresia de Soubiran, Stichteres van de Orde van Maria Middelares". Tol niet geringe verwondering van de duizenden, die de St. Pieter vulden, schreed een Russisch orthodox bisschop. Mgr. Paul Melitzeff, in vol ornaat in den stoet mee; deze gebeurtenis beteekende een novum in de geschiedenis der Kerk. Na de plechtigheid deed zich volgens geruchten een on aangenaam incident voor. Een jonge vrouw van Joego slavische nationaliteit werd door de politie gearresteerd. Van Fransche zijde is ge meld, dat de arrestante voor nemens zou zijn geweest een aanslag te doen op den Paus, doch in Vaticaanstad is hier van niets bekend. Kegelkampioenschappen te Haarlem Zondag a.s. worden op de ba nen van den Haarlemschen Ke gelbond de kampioenschappen van den Ned. Kegelbond ge speeld. De winnaars van de zes disrtricten n.l Den Haag, Eind hoven, Valkenburg, Oosl-Gelder- land, Twente en Alkmaar zullen daar den strijd aanbinden, welke gaat over. 6 maal 15 ballen. Het Alkmaarsche 10-tal is als volgt samengesteld;'A. Kölimann, G. J. Genefaas, J, de Bakker, J. Diepen (allen Koekoek); C. Klerk (De Burg): J. van Spanje, J, Eickhout en W. van den Bosch (allen OKA), G. Oudes (Alcm.) en C. H, 3e Lange (ZEKZ?); re serves ziin Q. Jonker (Koekoek) en P. Hendriks (OKA) NOORD SCHARWOTJDE 21 Oct. Aangevoerd: 170000 kg. witte kool 55.50; 7000 kgfr roode kool 4.20 12; afw. 4.70*—6.40; 3000 kg> gele kool 5.50; 3500 kg. groene 8.509.20 6000 kg- uien 9.60—11.30; grove 10— 10.70; driel. 4.704.80; 3800 peen II en III 5.50; 4500 kg kroten I 56.90; ]J[ 4.5000 kg, aardappelen: hl. eigenh. 8.50; eigenh. 7.50; hevel. 6.40; grove eeïste-H 8.10&.60. BROEK OP LANGENDIJK 21 Oct. 20300 kg. roode kool 12".-80; 9300 kg. gele kool 5.506.30; 111000 kg witte kool 4.205.10; 22300 kg groene kool 8.3011.70; 8500 kg bieten I 56, II 4, III 2.10 2600 kg peen 2e srt. 2.50, 3e 4 5.60, 4e 4; 4700 kg. uien 8.3011; 22000 kg. andijvie 3.805.60: 800 stuks bloemkool I 25—31.10, Tl li; 3900 kg aardappelen, eerstelingen 6.10, Bevelanders 7.307.50. WARMENHUIZEN 2l Oct. Aan gevoerd: 240 kg. slahoonen 55;; gr. 9.40; driel. 4.104.20: nep 2-.90; stek 3.30; 6600 aardap bevel. 7.50; Schotsclre 5.bfc eigenh. 9.50 9.60; 12800 roode kool 611.10; afw. 4.30; 91000 kg. witte 4.20-4.90. GROOTEBROEK 19 Oct-. Aan gevoerd: 185.200 bloemkool X 22.10 41; idem, II 7.7017.80; roode kool 15.60; gele kool 5.507.10; witte kool 5.406; groene kool 10-60; spruitkool 48; k roof en I 5.006 40; H 44.30; peen H 5.505.80; idem m 5.50—6.10; uien grof 8.409; groote 8.209-30; driel. 5.606; nep 8.10; andijvie 4.10; chin, kool 0.50. BLOKKER, 18 Oct. Alicante 1.401.70 Franken thaler 861.22, slaboonem' 611.04; snijboonen 44 56; tomaten 41—65; spruiten 50 63 per kg; komkommers 614 ct.; bloemkool 824 cent per stuk; roode kool 1017.10; groene kool 1111.60; savoye kool 5.106.30; andijvie 4.106.60; bieten 4.70 4.90r uien 3.80—8.60; peen 5.40 6.30: aardappelen 6 SP7.90 per 100 kg.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2