Amerika zegt de prijs beheersching vaarwe! in de woestijn der vernieling GROOTERE COURANTEN MEER BOEKEN EEN OASE WIE EEN bezoek aan Joris Voetangel in de Jacht Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Een terugkeer naar dé vrije economie Oudheidkundige vondsten Iets op til te Athene Oeis fakvee naar Argentinië ALS IEDER MEEHELPT INDIA EN DE U. S. A. Tot (Slof.) Herwaardeering van den gulden □t de krachtige maatregelen, die ae regeering zal moeten ne men, behoort wel in de eerste plaats, dat het meer dan tijd wordt ernstig te overwegen of het .geen zaak is over te gaan tot herwaardeering van <ïen gulden ten opzichte van het buitenland over te èaan Vóór den oorlog was de koers van den dollar f 1.88 en van het pond sterling 7.60. Tben onze regeering nog te Londen zetelde werd bij over. eenkomst deze koers vastgesteld; op resp. 2.66 en 10.69 Onze gulden daalde dus in waarde t.o.v. het buitenland en dat be- teekêiifle, dat wij sindsdien onzen invoer duurder moeten betalen, Qmgekeerd was deze nieuwe koers voordeelig voor onze ex porteurs. Waar onze invoer ech ter veel' omvangrijker is dan onze export, is het duidelijk, dat deze te Londen vastgestelde koers over het geheel genomen zeer ongunstig is. Dat is ook in onze leiH -de financieele krin gen, wa Ier door den in Mei afgètredt President van de Ned. Bank, mr. Trip, erkend, maar men achtte het tijdstip voor herwaardeering nog niet gekomen. Door het loslaten van de prijsbeheersching in Ameri ka wordt deze koers voor ons nog ongunstiger en wordt het zeer gewenscht, dat de Regeering tracht hier in verandering te brengen. Ook in Engeland bestaat sinds de maatregelen in Amerika op het gebied van de prijzen het streven om #tot revaluatie van het pond sterling over te gaan. RegeeringssubsMies blijven noodig Nog om een andere rede.n is waardestijging van onzen gulden t.o.v het buitenland gewenscht. In de jongste regeeringsverkla. ring over loonen en prijzen wordt gezegd, dat de regeering haar -subsidies op de eerste 4e- vensbenoodigdheden op den te. genwoordigen voet niet kmi. voortzetten. Ook dit voornemen zal de regeering nu de Ameri- kaansche prijsbeheersching wordt opgeheven en gezien d'e huidige koersverhouding wel moeten laten varen. Slaagt de regeering er niet -in de buiten- landsche waarde van den gulden, te verhoogen, dan zal men niet kunnen ontkomen aan "loonsver hooging wil men de groote massa niet tot pauperisme brengen. Natuurlijk zal men tegen dit laatste weer aanvoeren, dat loonsverhooging tot prijsstijging moet leiden. In de omgeving van Tel Fa- rah in Palestina heeft een ex peditie onder .leiding van den Franschen" pater Roland de Vaux overblijfselen gevonden van verschillende steden uit een tijdperk van 3000 tot,1000 iaar geleden. Men vond wo ningen. gereedschappen, aar dewerk, skeletten en een beeldje van een godin. Volgens mededeeling uit wel ingelichte Grieksche politieke kringen wijst de aankomst te Athene van admiraal Sir Ager- non Willis, opperbevelhebber, van de Britsche Middelland- sche zeevloot, en van lt.-ge- raal Sir F. E. W. Simpson, viee-chef van den Britschen imperialen generalen staf, er op. dat belangrijke besprekin gen op til zijn. Sir Algernon heeft, in gezélschap van den Britschen ambassadeur. Sir Clifford John Norton, een be zoek gebracht aan Constantin Tsaldaris, den Griekschen mi nister-president. Maar in vele bedrijfstakken worden thans groote win sten gemaakt en het lijkt mij heel gewoon, dat deze loonsverhooging ten laste van de winst wordt ge bracht. Van de aangekondigde maat regelen van de regeering om te komen tot verlaging van de han delsmarges verwacht ik niet veel tenzij deze op radicale wijze worden toegepast. Als een goed middel ter stimuleering van prijsverlaging zou men ook de binnenland'sche concurrentie kunnen bevorderen. Met het oog op h'et groote be lang van onze export kan wor den opgemerkt, dat de afzet van onze producten in hef buiten land door de Amerikaansche prijsstijging zal worden bevor derd. Dit voordeel zal uiteraard door eventueele waardestijging van onzen gulden t.o.v het bui tenland verloren gaan," althans minder werden. Maar naar mijn meening behoeven wij onze goe- deren toch ook «.iet voor „een appel en een ei" te verkoopen. £>e kans bestaat, dat de ho'o- gere prijzen in Amerika zullen leiden tot een toenemende pro ductie volgens de modernste, tijdens den oorlog ontwikkelde technologie. In dat geval zou de prijsstijging van thans plaats maken voor een prijsdaling, waarvan wij allen zouden profi- teeren. Dit is het eenige optimis tische geluid waarmede wij dit sombere artikel kunnen beslui ten. M P JANSSEN Zwarte dog voor zwarthandelaar Het Zuiderdiep te Groningen is, evenals het Waterlooplein te Amsterdam, een Mekka voor de zwarthandelaren. Ondanks ver-, schillende veroordeelingen bloeit de zwarte praktijk er nog welig. De politie is er echter actief, dat ondervond dezer dagen eeh lid van het zwarte gilde toen hij door eenige agenten bij zijn kraag werd gepakt. De man wist te ontkomen en zette het op een loopen, waarop de agenten hem sommeerden halt te houden. Hij voldeed aan dit vriendelijk ver zoek niet en moest na enkele waarschuwingsschoten ondervin den daf het meenens was. Een derde schot trof hem in de borst zoodat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Uit verklaringen van de Ar- gentijnsche landbouwdeskundige commissie, die een studiereis door ons land heeft gemaakt, tij dens een bijeenkomst op liet Departement van Landbouw is gebleken, dat -in Argentinië groote belangstelling bestaat voor Nederlandsch fokvee. Sinds den oorlog heeft Argentinië 76 dieren voor een waarde van f 300.000 van ons ontvangen. De ze dieren^ijn in Argentinië weer voor hooge prijzen verkocht;-een stier zelfs voor 28.000 pesos (f 18.480) Volgens de commissie heeft men vooral op de groote Argen- tijnsche rundveebedrijven zeer veel belang bij goed geschoold Nederlandsch personeel. Som mige eigenaren stellen emigran ten een goed ingericht buis be schikbaar met een stuk grond. Gezinnen met kinderen hebben de voorkeur; zij ontvangen een salaris van 1000 pesos per maand. De Oranjezaal van het^iuis ten Bosch, het koninklijk zomer verblijf in de residentie, met prachtige wandschilderingen van Lievens en van Everdingen is onbescÜadigd in de ravage rondom bewaard gebleven. Naast andere voorzieningen is er in dit land ook nog een papiervoorziening, die zorgen baart. Het Rijksbureau voor Papier heeft het op zijn ver langlijstje gezet de kranten iets grooter en de toewijzin gen voor boeken, leermidde len en handelspapier iets Rui mer te maken. En Nederland is óók voor deze verruiming op zichzelf aangewezen. Aan grooteren invoer van grondstoffen hoeft voorloopig niet gedacht te worden.,De Regeering moet toch al de gekste capriolen, uithalen om het slakkengangetje, waarmee onze economische ver houding tegenover het buiten land naar den afgrond dreigt te schuiven, niet te veranderen in een -sneltreinvaart. De oplossing van dit probleem is dus aan ons zelf. Gm de zoo gewensehte uitbrei ding der toewijzingen te bereiken moet door het Nederiandsche lolk een hoeveelheid van minstens 75.000 ton aan oud-papier worden opgebracht. Thans is deze op brengst in eenige maanden van. 3.600 ton tot 4.500 per maand ge stegen, doch deze hoeveelheid is lang niet voldoende. Zij zal moe ten worden opgevoerd tot 9000 ton per maand. Veel goede wil gevraagd Nu is juist de inzameling van, oud-papier niet de gemakkelijkste opgave in het proces. Het blijkt onmogelijk den ophaler een rede lijk k>on te verzekeren, wanneer hij voortdurend hüis-aan-huis moet vragen om papier. Men kan het verzamelen echter samen doen met andere gezinnen, zoodat binnen niet te langen tijd toch Naar te Washington verluidt zullen India en de Vereenigde Staten per 22 October aan staande volledige diplomatieke betrekkingen aanknoopen. De erkenning door de Ver eenigde Staten zal de eerste officieele erkenning van de ad-interim-regeering van In dia ziin. een behoorlijke hoeveelheid afge haald kan worden. Het Rijksbu reau voor Papier, P. C. Hooft- straat 173 Amsterdam, verstrekt gaarne adressen van ophalers. En indien men deze adressen niet kent, is er altijd nog wel een instelling „Liefdewerk oud-pa pier", die gaarne bereid is afval- papier op gezette tijden af te ha- 'len. Misschien willen ook de jeugdbewegingen hier wel mee helpen. Het gaat vooral om een klein beetje goede wil, die noodig is om de niet bijzonder groote, maar alleen wat lastige bezwaren op te ruimen. Kantoren, bedrijven en instellingen, die dagelijks enor me hoeveelheden papier in de prullemand doen verdwijnen, be dachts een ophaal-een- trum of een Liefdewerk op te bel len en de zaak komt in orde tenslotte ook weer 'tot eigen voor deel. Men denke eens over deze din gen en late het daar niet bij! de Residentie brengt en vanaf Leiden „het Haagje" nadert kan bij park Marlot, zoodra Mj per fiets o£ als de RVI genadig is geweest, per auto of motor, het spoorwegviaduct is gepas seerd, kiezen tusschen twee wegen die lijnrecht tot ia het kart van de stad! voeren. Zij die van snelheid houden kunnen het beste den Be- noordenhoutschenweg nemen terwijl anderen, lie nog even van de landelijke rust willen genieten, beter doen cTen Bezuidenhoutschenweg te nemen. Hoewel een groot d6el van het "beroemde Haagsche bosch aan de ver nielzucht der Duitschers is ten offer gevallen, heeft deze weg altijd nog haar lande lijke karakter behouden. Hoe meer men echter de stad nadtert des te duidelijker merkt men de vernielingen en geko men bij de IJsbaan, zief men reeds van verre de nu kale vlak ten waar eens het mooie Bezui- denhoutkwartier heeft gestaan. Hier is ook van het eeuwenoude bosch zoo goed als niets meer te bespeuren. Bij de Laan van Nieuw Oost Indië kruist een tankgracht den weg en waar vroeger in de maand October de zonnestralen over het bruin-gele loover sche nen. grijnzen u 'nu de grimmige deuren der vele kazematten te gen die over het geheele veld verspreid liggen. In deze woestenij van vernie ling ligt het Huis ten Bosch, het zomerverblijf van de Koninklijke Famiile als een oase. De kale vlak te houdt kier even op om verder weer k^zelfde beeld te geven van brokken muur, boom stronken en brandnetels. Het beroemde bouwwerk van Pieter Post zou aanvankelijk door den bezetter worden afge. broken om plaats te maken voor de tankgracht. Zoover is het niet gekomen.' Toen was het moment aangebroken voor de inspectie der Kunstbescherming om de vele kunstschatten die het paleis bergde, in veiligheid te brengen. De Oranjezaal, waar de meeste kunstvoorwerpen aanwezig waren, werd practisch geheel ontmanteld. De kostbare tapijten en schilderstukken werden in bergplaatsen onder gebracht en er werden veilig heidsmaatregelen getroffen om vooral d'e Oranjezaal te kunnen behouden bij een eventueele ramp. Gelukkig heeft het Huis ten Bosch de bombardementen, van 22 Februari en 3 Maart over. leefd, al werd er .aan de buiten pui vrij veel besfiiadigd. Voor. werpen in het Kastéél Doorwerht opgeborgen gingen bij de ver woesting van dit bouwwerk helaas verloren. De Duitschers roofden .het huisarchief daf in middels door den Rijksarchiva ris Jhr. Dr, Graswinckel kon worden achterhaald en op eenige stukken na weer is terugge bracht. Hef Huis ten Bosch is geheel hersteld! en de Oranjezaal is weer geheel ais van ouds. Een aardige bijzonderheid is dat bij de res tauratie een portret van. Amalia van Solms is gevonden dat tot nu toe onbekend was. Zoo is dan als symbool van Nederland's opbouw en herrij zenis het Huis ten Bosch als een oase temidden van de verwoes ting eenzaam blijven staan. Het is te hopen dat spoedig ook het geteisterde Den Haag de oude glorie zal herwinnen. 6. Jud Perolt had het .makke lijk want nauwelijks buiten de deur, had 'hij de keus uit drie stevige politie-motoren. De bende-leider bedacht zich dan ook geen enkele seconde doch sprong in het zadel Van de voorste motor en schoot weg onder gedaver van de knallen de uitlaat. Op dat oogenblik was Joris Voetangel, die inmiddels tot de ontdekking was gekomen dat de vogel gevlogen was, be zig het raam van de vierde verdieping Ie openen om een paar bevelen naar beneden te schreeuwen naar dé agenten, die naar hij dacht, nog steeds aan de uitgang zouden staan. Doch toen zag Voetangel wat hij niet verwacht had te zuüen zien. sDe man, die hij zocht en waarvan hij meende dat deze nog in het gebouw moest zijn, ronkte weg op zijn eigen mo tor. Hiéróver was Voetangel een oogenblik stom verbaasd. Doch Joris had in zijn loopbaan geleerd zich spoedig van een schrik te herstellen en daarom deed hij dat ook nü. Die man mocht hem niet ontglippen en (jm dit te voorkomen zag 'hij maar één mogelijkheid.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3