RADIO De lijdensweg van het Zeeuwsche volk Nieuw Noordhollandsch Dagblad MAANDAG 21 OCTOBER 1946 Gezinsdeugden Duitsche bezittingen in Spanje VONNISSEN TE CRONAU HONGARIJE EN NEDERLAND Weer diplomatieke betrekkingen VOORZICHTIG MET ZUURSTOF CYLINDERS Een geschiedenis van bloed en tranen Worsteling tegen vernieling, ambtenarij puin en Vliegtuig-ongeluk in Britsch-lndië Communistische partij onwettig Denemarken kan z'n gasten niet kwijt Stalin naar U. S. A.P PROGRAMMA Torens, die yit het verdron ken land als gevouwen kin derhanden omhoog rezen, vroegen om hulpen van alle kanten kwamen de helpers. U/1L een gezin werkelijk ge- lukkia zijn. dan moeten we er noodzakelijk bepaalde goede eiaenschappen kunnen vinden, deugden, gezins-deug- 'den: ordelijkheid, netheid, re gelmaat, tucht, zindelijkheid, zelfbeheersching, verdraag zaamheid, goedheid. liefde, hartelijkheid. vergevingsge zindheid. godsdienstzin, geest van christelijke beschaving. De aanwezigheid van deze en der gelijke hoedanigheden maakt de sfeer van een gezin uit en bepaalt er het peil van. Maar deze gezinsdeugden zijn er, om ook geregeld beoefend te wor den. Men moet er naar stre ven. om dat alles ook werke lijk in praktijk te brengen. Op de daden van deze gezinsdeug den komt het aan! Een gezi I is gelukkia in de mate als het zelf wil! MARCUS José Ibanez Martin, de Spaansche minister van on- derwiis, heeft aan iournalisten te Madrid medegedeeld, dat Spanie er in heeft toegestemd met Britsche, Amerikaansehe en Fransche vertegenwoordi gers te onderhandelen over de Duitsche bezittingen en activa in Spanie. Daar de Sovjet- Russen geen vertegenwoordi ging in Madrid hebben, kun nen zii, naar opvatting van Spaansche ziide, niet aan de onderhandelingen deelnemen. Het intermediate court te Gronau heeft zijn 6-daag- sche zitting gesloten mef het uitspreken van het vonnis jegens twee leden van de R.C.N., G. H, Volker en B, Kroeze. Volker, aldus de president, was een gewone smokkelaar en poog- de zijn eigen zakken ie spekken. Het yonnis werd: een jaar ge vangenisstraf wegens overtreding der Duitsche Kriegswirtschaft- verordnung, die nog seeds van kracht is en die betrekking heeft op ongeoorloofde ruil-transac- ties. Verder een jaar gevange nisstraf wegens ongeoorloofden aankoop van goederen. Kroeze werd veroordeeld tol 1 jaar voorwaardelijke gevange nisstraf. Volgens het Duitsche Nieuws bureau heeft de geallieerde bestuurscommissie voor Hon- gariie haar goedkeuring ge hecht aan het Vriidag door den Hongaarschen minister raad genomen besluit om de diplomatieke betrekkingen met Joego-Slavië en Nederland te hervatten. In verband met een tweetal re cente ongevallen bij bet gebruik van zuurstofcylinders d"ie menschenlevens hebben geëischt- en waarbij anderen zwaar gevt-ond werden; komt heu de arbeidsinspectie wenschelijk voor nogmaals met allen nadsuk te wijzen op de gevaren, welke schuilen in het gebruik van zuurstofcylinders, welke voor andere doeleinden zijn g*e. bruikt dan voor zuurstof. Zuurstof- cyinders werden gebruikt voor kool zaadolie, geperste lucht, me'haan; metbyleen en lichtgas; ten behoeve van autotractie. Het gevolg hiervan is dat vele cylinders thans terugko men zonder dat hieraan te zien is; dat zij niet voor zuurstof zijn ge bruikt. Het behoeft nauwelijks be toog dat dit de ernstigste gevolgen kan hebben. De Arbeidsinspectie doet een drin gend beroep op ieder, die zuurstof cylinders' voor andere doeleinden ge bruikt heeft, dit bij teruggave uit drukkelijk aan hun leverancier of depothouder te vermelden, zelfs, in dien ze zijn gebruikt voor samenge perste lucht. Men zij overigens uiterst voorzichtig1. kE ZWARE EXPLOSIES, die volgden op den bommenregen, uitgestrooid over Walcherens dijken, opende voor de woedende zee toegangen om het land te verzwelgen, maar ook opende zij een lijdensweg voor het Zeeuwsche volk. Een via dolorosa, begon- nen op 3 October 1944, loopend over het ondergeloopen eiland en dwars door de in puin geschoten stadswijken en dorpen, later door het met zout doordrenkte land, steeds maar verder tot in onze dagen toe. Een via dolorosa van bloed, zweet en tranen, die de overwinning en de bevrijding van Europa tot doel had. De eerste week van October 1944 was een dramatisch begin"' van den Geallieerden opmarsch. 3 October scheurde de "Westka- pelsche dijk door zware ontplof fingen open en donderend s ormden de golven het land bin. nen De vreeselijke wedloop met het water nam een aanvang. Wie zal het drama van dit volk uit het kleine dorp kunnen be. schrijven? Het waren tragische uren, die vele bewoners het leven kostten, door de bombardemen en en door het water, Menschen vluchtten, dooden dreven met den s room mee, vee verdronk en de zee kolkte steeds verder het land in Het zijn daar in> Westkapelle vreeselijke oogenblikken ge weest. Maar dit was nog niet genoeg. Want 'n paar dagen later volg den de bombardementen bij Vlissingen, Rammekens en Veere en toen was Walcheren gedoemd weerlooos te verdrinken. En het Noorden luisterde naar de S'em van Radio Oranje, die sober het noodzakelijke van deze vernielingen naar voren bracht. Intusschen was Zeeuwsch- Vlaanderen den smartelijken weg gegaan van den oorlog in al zijn wreedheid. Dorp na dorp werd in puin geschoten en de dooden vielen er bij honderden: Nederlanders. Canadeezen, Duit- schers. De poort naar de vrijheid was er een van veel bloed en nog meer tranen. De aanval op het verdronken Walcheren werd voorbereid en Vlissingen onderging een bom bardement van zee uit, zoo he vig, dat er in deze haven- en in dustriestad maar één huis onbe. schadigd bleef. En!.... als symbool van Ne. derlandsch fierheid, het stand beeld van Michiel de Ruyter. Toen kwam de stormloop van Zeeuwsch-Vlaanderen op Wal cheren me+ amphibievaartuigen en landingsbooten, waarvan er velen in den grond werden ge schoten De stormtroepen had den het hier zeer zwaar te ver duren en eenmaal bij Vlissingen aan land moest huis voor huis aan den zeekant worden ver overd. Dooden, puin en vernie ling. Zoo ook ging het bij West kapelle. Maar de onverganke lijke moed van Canadeezen en Twintig personen, naar men gelooft allen militairen, wer den gedood toen een Dakota- vliegtuig dat een oefenvlucht voor parachutisten maakte, in Noord-West Britsch-lndië te gen een berg vloog. De regeering van Travan- core. een staat in Zuid-India, met een bevolking van meer dan zes millioen personen, heeft gisteren de communisti sche nartii en alle organisaties, die er mede verbonden ziin. .onwettig" verklaard. De communisten zouden volgens de verklaring den vrede en rust in gevaar brengen en vre delievende burgers terrorlsee ren. Tevens zou ..uit bet hm v- bare inlichtingen" bliiken. dat de communisten van buiten af van wapenen en noodzakelijke fondsen worden voorzien. Britten onder aanvoering van brigade-generaal H. Smith zege vierde ook hier. Bevrijding in een verdronken land. Na maanden van verschrikking werden in het verwoeste Zeeland de vlaggen gehangen over hef golvende water en uk de puin. hoopen Hef enthousiasme was nief te vertellen. Walcheren en Zeeuwsch- Vlaanderen hadden de zware tol betaald aan de vrijheid voor Ne derland en Europa. Zooals dat me' trofsch, maar ook mef wee moed, door iederen Zeeuw wordt fenoemd: „Voor een bevrijd uropa een verdronken Walche ren". Hét voorjaar van 1945 maakte de menschen op Walcheren wak ker uit de apathie van zorg en ellende en al spoedig had men plannen klaar liggen om te be ginnen aan hef herstel van de dijken. Zonder voldoende machi- Tijdens het bezoek, dat Mrs. Leonards, de stichteres van het „American Relief for Holland" en vice-pre- sidente van het on langs opgerichte „Uni ted Services to Hol land" aan Nederland brengt stelde zij zich op de hoogte van den nood in de getroffen gebieden. Mrs. Leo nards bezichtigt een bunker woning te West kapelle. (Xramer P.) nes, vervoermiddelen en gereed schappen, ook zonder de noodige hulpmiddelen van zinkstukken ehz. Zij die bui'en Zeeland van de plannen wisten hielden hun adem in over zooveel moed en optimisme en vroegen zich af, hoe dit alles zou afloopen. Een avontuur of moedige werkelijk heid? In den zomer van hetzelfde jaar werd met het gigantische werk begonnen. Torens, die uit het verdronken land als gevou wen kinderhanden omhoog rezen vroegen om hulp. Dit kleine ploegje had hef be grepen en ving den strijd aan tegen zee en stormen. Verbe en en dapper, omdat wat verloren was terug' te winnen. En van alle kanten kwamen toen de hel pers. Het resul'aat van dit gevecht tegen de elementen was schit terend. De glorieuze 8 October 1945 Een jaar na de bommenregens op Walöherensch dij'ken was het eerste gat, dat bij Vlissingen, gedicht. D'at bij Westkapelle en Veere volgde. Maar de laatste dijkdoorbraak bij Rammekens kostte de werkers dagen en maanden van ontzaggelijk stoere arbeid, want de Westerstormen beuk- ten de herstellingen kapot en telkens weer moest opnieuw worden aang'e_ r pak. Eind Januari 1946 was de be_ slissing gevallen en Walcheren kon worden behouden, dank zij het werk en de doorzetting van een handvol mannen. Het droogmalen ging vlot en in Maart kwam het verdronken land te voorschijn. Nu ook kwam pas goed aan het licht; wat er onherstelbaar was ver_ nield en wat nog kon worden opge bouwd. Er werd niet stil gezeten en getreurd om dat wat verloren g'ing. Integendeel alles wat maar werken kon verzamelde zich om te herstel len; te her_ontginnen en opnieuw op te bouwen. En tot op heden is er verbazend- veel gepresteerd door de Zeeuwen en door hen, die van alle kanten le^ hulp kwamen. Ruim 3000 mannen uit alle provincies trokken naar het geschonden Zeeland om te doen wat ,'edaan kon worden. Wegen werden ïersteld, duizenden woningen kon_ len eenigszins bewoonbaar worden ;emaakt, d.w.z. zoo goed en kwaad iet ging beschut tegen regen en -•ind, de afwateringen moesten wor« :en herzien en de landerijen klaar emaaki. Want kosten wat wilde, de aaie en dappere Zeeuwen stonden sr op, dat er dit jaar op Walcheren kon worden geoogst. En het is hun gelukt! Hoe is hte mogelijk vraagt men zich af bij het zien van al die verwoestingen. (Wordl vervolgd) Een helicopter met drijvers werd te Buffalo met groot succes gedemonstreerd. Vooral in waterrijke streken met weinig of geen landingsmogelijkheid voor helicopters met wielen, kan het met drijvers uitgeruste auto-rotatievliegtuig van groot be lang zijn. De piloot toont aan, hoe zachtjes de machine op het water kan worden „neergezet". (I.N.P. P.) Hel geallieerde bestuur der Westersche mogendheden heeft de Deensche regeering toestem ming gegeven ruim 10.000 Duit- schers, die tijdens den oorlog het land in kwamen, naar Duitsch- land terug te zenden. Dat de Denen daar nog niet veel mee opschieten blijkt wel uit het feit, dat zij nog 196.000 Duitschers onderdak moeten ver- leenen onder dezen bevinden zich duizenden Berlijners, 15.000 uit dé Sovjelrussische zone en ruim 160.000 personen die voor den oorlog in dë thans door Polen bestuurde gebieden ten Oosten van de Neisse woonden. De toren van de Abdij is zwaar beschadigd; aan het herstel van dit prachtige mo- vment wordt gewerkt. DINSDAG 22 OCT. HILVERSUM I (301 M.) AVRO: 7.00 en 8.00 Nieuws: 8.15 Afwisselende gr. pi.; 9.30 Arbeidsvitaminen; 11.45 Fam. berichten uit Inclië. 13.00 Het nieuws; 13.15 Renovaseptet; 14.00 Knipcursus; 15.30 Radiophilh. orkest; 16.40 Voor de jeugd; 18 00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 20.15 Bonte trein 23.00 Nieuws waarna populaire mu ziek. HILVERSUM H (415 M)KRO: 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag'; 9 50 Lichtbaken; 10.15 Claude debus_ sy; 12.30 Vaudevilleorkest; 13.00 Het nieuws; 13.15 Vibrafoonsextet; 14.00 Hartvelt-kwartet; 15.00 Voor de vrouw; 16.00 De Zonnebloem; 16.30 Vuurduvel; 18.30 Pianoduo; 19.00 Het Nieuws; 20.45 Filmkwartier; 2130 Matrozenkoor 22.00 Nieuws; 22.00 Ge_ zinsweek: 23.00 Klaas van B'eeck. Naar het blad „Chronicle" te Halifax meldt heeft het uit „hooggeplaatste bron" verno men dat het mogeiiik is dat generalissimo Stalin begin No vember een bezoek brengt aan de Vereenigde Staten en wel licht ook aan Canada. Volgens den zegsman werd er een suite in gereedheid ge bracht voor Stalin op de „Aauitania", en hii zal zich inschepen op dit schip voor ziin volgende reis van Enge land naar Amerika. Officieele kringen in de Vereenigde Staten verklaren echter geheel onkundig te zijn van een dergeliik bezoek. 4

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4