Tegen rechercheur Kerkhof weer twee en half jaar geëischt Helle jongen gevraagd WERELDSPAARDAG mmmumms Nieuw Noordhollandsch Dagblad MR. H. JONKER CONCLUDEERT TOT VRIJSPRAAK Nieuwe feiten Personeelsmoeilijkheden in hef' bouwbedrijf Twee gezusters of vriendinnen Hennen Te koop aangeb. een BAKKERIJ Nog af te geven VROOM &DREESMANN J Donderdag 31 October FIRMA P. M. BROUWER, Benoemd tot Collectrice van de Staatsloterij Wed. P. N. BRUIN-v. d. IDSERT, Breedstraat 51 Alkmaar Begin van den verkoop op 24 October a.s. GULDEN VLIES, Tel. 2451 Tooneelgr. ,,Comedia" Vrijdag 25 Oct. 8 uur: „SPEL MET HET NOODLOT" MR.ANDAG 21 OCTOBER 1946 BEGIN SEPTEMBER stond voor het Bijz. Gerechtshof terecht de vroegere rechercheur van politie H. W. Kerkhof, die een verre van moedige houding had aangenomen tegenover de Duitschers. Hij moest als tolk optreden bij het door de Duitschers ingestelde onderzoek naar den overval op de Ar beidsbeurs aan den Kanaalweg, in den nacht van 22 op 23 Juli 1943, waaraan o.m. deelnamen de politieagenten R. Zwin- derman, die bij dezen overval gedood werd, en J. v. Herwij nen, die had weten te ontkomen. De agent van politie Wakker, die met den wachtsman van Veen dien nacht op het Arbeidsbureau de wacht hield en het schot loste, dat zijn collega doodelijk trot, deelde bij zijn verhoor aan de Duitsche politie mede, dat v. Her wijnen in het bezit was van een F.N.-revolver, zooals er een na den overval ter plaatse was ge vonden. Kerkhof zag kans via re chercheur Beukers van Herw.jr.en te waarschuwen; deze vond on derduiken echter niet noodig, om dat Wakker de eenige was, die over het vuurwapen gesproken had. Kerkhof echter, uit vrees, dat v. H„ als ie gepakt zou worden, zou vertellen, dat hij Kerkhof van die revolver afwist, vertelde de Duitschers. dat hij gezien had, dat v. H. zoo'n revolver had, on danks het feit, dat hij v. H. be loofd had te zullen zwijgen. v. H. werd gearresteerd, ont snapte,'doch toen de Sipo dreigde met dood en verderf, is hij ten slotte weer gegrepen en enkele weken later ook de heeren Kok, Ludema en Vreugdenhil, die aan den overval hadden deelgenomen. Deze arrestaties wekten het ver moeden, dat v. H. had doorgesla gen. Met den rechercheur J. Wor tel kreeg H. Kerkhof drie maanden later opdracht den aannemer W. J. Braggaar te arresieeren; hij bracht hem over naar den S.D. in Am sterdam, en deed bovendien nog mededecling van de plaats, waar Braggaar bezwa rend materiaal, o.a. Oranje- armbanden, had verborgen met zfjn goedvinden. Ook hier was het weer zijn vrees, dat Braggaar zou doorslaan en zou vertellen, dat hij, K., op de hoogte hi—van was. Braggaar op zijn beurt was van meening, dat v. H. was doorge slagen en hij daardoor gearres teerd werd. Met beiden is het tenslotte goed afgeloopen. Na een verhoor van vele getui gen had Mr. Blaisse begin Sep tember 2% jaar gevangenisstraf geëischt. Op verzoek van den verdediger, mr. H. Jonker, werd de zaak aan gehouden. Mr, Blaisse deelde mede dat het getuigenverhoor geen nieuwe gezichtspunten had opgeleverd, doch overlegde een procesverbaal van de P.R.A. te Den Helder, waaruit bleek, dat Kerkhof in cp- dracht van C, P. v. d. Hoenen het onderzoek geleid had in de zaak- Noorlander, die in '41 de stad had volgekalkt met anti-Duitsche leu zen door de D. gearresteerd werd, veroordeeld tot i'/, mnd. en in gevangenschap is overleden. Dit geval, aldus Mr. Blaisse, bevestigt de activiteit van K„ om de Duit schers te helpen. Hij persisteerde daarom bij zijn eisch van 2Vz jaar. Pleic heid gekregen had, zich over tieid gekregen, om zich over dit rapport met zijn cliënt te verstaan, begon hij zijn ui'- voerig pleidooi. Hij beschreef de sfeer van -Oen Helder in '43: een ontvolkte stad, met talrijke bezetting en een poli tiecorps, aan het hoofd waar van een C. v. P. stond, die de fierheid miste op het beslis sende moment „neen" te zeg gen. De S.D. was „kind aan huis op het Hoofdbureau van Politie. PI. wijst o3 het ongesigneerd proces verbaal in opdracht van ourg. Ritmeester over deze affaire door de Held. Politie opgemaakt, waar in geconcludeerd wordt, dat aan K. niets meer te verwijten valt dan aan andere politie-functiona- rissen. K. stond klaar, om naar Indië uitgezonden te worden, waartegen noch de Burgemeester, noch het Bur. van Nation. Veiligheid be zwaar maakte, hij wilde daar Insp. van P,olitie worden. PI. weet het .aan de rivaliteit tusschen P.O.D. en politie, da' K. toen hij in zijn Nica-uniform in Den Helder rondliep, door de P.O.D. gegrepen werd. Als hij dat niet gedaan had, had het nooit zoo ver gekomen; en als 'n ander het gedaan had, was hem 't ze'fde overkomen. Thans komen alle zonden van het Heldersche Politiecorps op zijn hoofd neer; zoo denkt de Held. bevolking erover evenals het po litiecorps daar. PI. vzijst op het verschil, da: de verantwoordelijke chef (de wnd. C. v. P. Helder) 3 mnd. vooiw. kreeg en tegen deze ondergeschik te 2% j. wordt geëischt, waarvan al 1 jaar in voorarrest, "be overval op het Arbeids bureau had achterwege kunnen blijven; dat is de meening van iederen verstaindigen inwoner van Den Helder. Zoowel notabelen als bevolking liepen hierdoor gevaar terwijl het resultaat was, dat Zwinderman werd doodgeschoten. In dit verband wees spr. er op, hoe een in Den Helder volkomen onverdacht persoon, de heer Wes- sel een masker, dat hij na den overval op het Koningsplein vond naar de politie bracht. Omdat K. goed Duitsch sprak, werd hij steeds belast met op drachten waar de D. mee gemoeid waren. De Held. politie was ervan overtuigd, dat na het spreken van Wakker, de zaak van van Herwijnen verloren was, en vond het onbegrijpelijk, dat deze niet onderdook. De C. v. P. v. d. Hoenen zei tot het corps: „Als dit zaakje niet uit"ezocht wordt, kunnen jullie je jas wel aan de kap stok hangen!" En inspecteur Schipper, wien K. om raad vroeg zei: „dat mag je niet onder je houden (nl. dat hij wist dat v. H. een -F. N. revol ver had), want je zou er zelf de grootste last mee krijgen PI. betoogde voorts, dat niet K. Van Herwijnen blootgesteld bad; hij was al blootgesteld; er is dus geen opzet van zijn kant en zeker heeft hij niet willens en wetens gehandeld. Hij heeft net zooveel schuld aan de arrestatie van v H. als een fietser, die gedwongen wordt door glasscherven te rijden, schuld heeft aan een lekken band, die hij daardoor krijgt. Ook zonder het spreken van K. had v. H. gearresteerd geworden. Ook heeft K. niet opzettelijk Braggaar aan vervolging bloot ge steld; alles omtrent Braggaar was in A'dam al bekend. Wortel, die hier als oudste de leiding nad blijft er buiten. PI. voert hierbij aan, dat de Zuiveringscommissie in deze kwestie-Braggaar geen aanleiding vond tot schorsing of staking van verd. en ging vervol gens aan de hand van schriftelijke gunstige verklaringen van tal van Held. ingezetenen na, het vele goede werk, dat hij en met hem het pol. corps in 't algemeen in Den Helder heeft gedaan. K. was anti-Duitsch als het hee. le corps, op enkele uitzonderingen na en het feit. dat er geen Il'nke C. v. P. aan tiet hoofd van het corps stond, was oorzaak, dar, de agenten zich niet steeds als helden gedroegen. Het was angst bij verd. en niet de bedoeling v. H. erin te draaien, dat hij teveel gezegd heeft. Mocht het Hof opzet wol bewezen achten, hetgeen PI niet veronderstelt, dan wil PI zich namens zijn cliënt beroe pen op wettelijk voorschrift en ambtelijk bevel, waaraar. de politie zich krachtens net Landoorlogreglement te hou den had. Als men bovendien van Van Herwijnen aanneemt, dat de angst hem disculpeert, waarom dan van verd. niet, die absoluut eerlijk is. PI. concludeert tot vrijspraak, subsidiair tot een straf, gelijk aan het voorarrest. Wat het thans aangevoerde pro cesverbaal over de zaak-Noor lan der betreft, protesteert PI. ten sterkste tegen de suggestie, dat verd. zich hierin als dienstklop per heeft gedragen. De C. v P. y. d. Hoenen wilde deze zaak doorzetten en met 5 collega's moest verd. deze zaak onderzoeken La ter drong de C. v. P. bij de Duit sche politie aan oP verwijdering van den ongunstig bekend staan- den Noorlander uit Den Heider. omdat deze o.m. 15 gevallen van plundering van geëvacueerde wo ningen op zijn rekening had staan. Deze N. was verre van een goede Nederlander. Tenslotte verklaart PI., dat. hij zooveel gunstige verklaringen over verd. kan overleggen als het Hof maar wil, dat het politiecorps er geen <bezwaar tegen heeft, weer met hem te werken en dat als er recht gedaan zou worden, verd. moet worden vrijgelaten. Replieken Mr. Blaisse is tot de conclu sie gekomen, dat er nog meer dere zaken zijn in het Helder sche Politiecorps, die uitge zocht moeten worden. Spr. heeft de berechting van verd, daarop niet willen laten wach ten. In de zaak Braggaar acht spr. opzet wel aanwezig, daar verd., nadat hij het vertrouwen van Br. had opgewekt, daarvan stiekum misbruik maakte door het bezwa rend materiaal in handen van den S.D. te spelen. Voorts heeft hij niet uit dwang en onder folteringen gesproken, zooals misschien van Herwijnen, doch in vrijheid en uit angst. 1, verkeerde dus niet in een gelijk waardige positie. Mr. Jonker betoogde nog, dat het uitleveren van het bezwarend materiaal van Br. in overleg ge schiedde met Wortel, Verd. die het laatste woord krijgt, wiist op zijn diensten aan M.G. en Marine na de capitulatie, op zijn geschokt'zenuwgestel eij i vraagt tenslotte clementie. Uitspraak a.s. Zaterdag. Het personeelsvraagstuk levert in het bouwbedrijf veel moeilijk heden op, zoowel v >oi de werk gevers en voor de werknemers als voor de overheid Voor den wederopbouw van de geteisterde gebieden moef gebruik gemaakt worden van de diensten van arbeiders o.m. li, Amsterdam en andere gemeenten met een hoo- gen loonstandaard. Het is noodza kelijk gebleken, dat de overheid zich financieele lasten getroost om dit mogelijk te maken. Nu dient er echter voor 'e wor. den gewaakt, dat niet tegelijker tijd aanzienlijke aantallen arbei ders uit gemeenten me( lagen loonstandaard in gemeenten met een hoogen loonstandaard gaan werken. Tevens moet voorkomen worden, dat op beteekenende schaal bijv. arbeiders uit een be paalde plaats aan den slag gaan aan werk, dat een stuk zuidelijker dan hun woonplaats is gelegen, terwijl arbeiders, die dichter bij dit werk wonen, meer naar het noorden tewerkgesteld worden. He, College van Algemeen Ge machtigden voor den Wederop bouw heeft dan ook besloten in alle bouwplangoedkeuringen van wederopbouwwerken de bepaling op te nemen, dat de arbeiders, die voor het werk noodig zijn, hieraan alleen mogen werken met goed keuring van den directeur van het arbeidsbureau, waaronder het werk ressorteert. Deze goedkeu ring van den directeur van het arbeidsbureau geldt als regel voor den duur van het werk, doch kan worden ingetrokken. Bij beëindi ging van de dienstbetrekking moet de werkgever den directeur van het arbeidsbureau hiervan kennis geven. Voorts is een uitspraak van den directeur van het arbeidsbureau noodig, wanneer men een dienst betrekking wil beëindigen doch de andere partij er niet mede kan instemmen. Op het beëindigen van een dienstbetrekking zonder de ver- eischte toestemming en op het aangaan van een dienstbetrekking in het bouwbedrijf en enkele an dere bedrijfstakken (leder- en schoenindustrie en textielnijver heid) zonder die toestemming is een straf gesteld van ten hoogste twee maanden hechtenis of fiCOO boete. Algemeene kennisgeving Heden overleed na een kortstondige ziekte voor_ zien van de laatste H.H. Sacramenten der Ster_ venden, onze geliefde moeder, behuwd. en grootmoeder AALTJE BLEEKER Wed. van Ant. Schouten in den ouderdom van ruim 83 jaar. H.H. Waard Nrd.: P. Kaag N Kaag—Schouten en kinderen Hoorn: A. Tros G. Tros—Schouten en kinderen H.H. Waard Zd.: J. Schouten Lutjebroek: K. Hoekstra C. HoekstraSchouten en kinderen H.H. Waard Zd.: P. Schouten 't Zand: Ant. Schouten A. L. Schouten Kraakman en kinderen H.H. Waard Zuid 19 Oct. 1946. Do g'ez. H. Uitvaartdienst zal gehouden worden op Woensdag 23 Oct. des morgens 9 uur in de Pa_ rochiekerk van de H. Familie te H.H. Waard Zuid waarna de begrafe* nis op het R.K. Kerkhof aldaar. NET R.K. MEISJE v. dag en nacht C. BREED Nieuwstraat 13 Alkmaar. Te koop gevraagd een MAHONIEHOUTEN TAFEL Oudegracht 134 Alkmaar NET MEISJE gevraagd voor dag en nacht. Hoog loon. "De Vergulde Valk'' Egmond a2n Zee. R.K. Meisje 25 jaar zoekt serieuze kennismaking met R.K. Heer. Br. no. 15649 bur. v. d blad. kunnen geplaatst worden aan R.K. Pastorie omge ving van Hoorn. Eén voor de keuken, een als 2de meisje. Brieven on der no. 3198, bur. van dit blad. Te koop 16 snees VOERBIETEN met blad. J. LEEGWATER Kil te H. Hugo waard. Te koop: een DAMESMANTEL z.gan. zonder punten. Visweg 6 te Limmen. Te koop: nieuw donkerbr. damescostuum met blouse mt 44. Te bevr. bij C. Bruin Hoogeweg 22 te Limmen Nog af le geven eerste kw., 4-, 5- en 6 maand- sche hennen, alle rassen. Prijs op aanvraag. Br. '45 alle rassen in en door de rul en tegen dë leg f 7,per stuk. Jonge Khaki Campbel loop- eenden aan en legen de leg f 7,per stuk. Zware volw. ganzen broed '46 f20,per stuk. Levering door geheel Nederland of aan huis te koop. Fa. J. v. d. Heuvel Zn, Electr Broederij, WIJCHEN Gld Te koop: 22 snees witlofpee- nen in de Wieringermeer. Tevens 10 mud Irissen p'ant. goed Wcdgewood. Jn. Mans handen Prov. weg N. Nie_ dorp A 116. in Westfriesland. Omzet 9 zak en voor uitbreiding vatbaar. Met ruil van woning. Br. onder no 3204, bureau van dit bl. Prima Witte Legh. broed 1945, door de rui f 6. per stuk; Rh. Isl. Reds, Barnevelders, Excheq. Legh.. Patrijs Legh., br. '45 door de rui f 7,per stuk; Khaki Campbells Spreeuwkop-, Reekl- en Bergeend, 6 mnd'. f 7,50, .per stuk. Zelfde rassen broed '45 f 6, Hoenderpark „DE MOLEN" Veenendaal voor opleiding ETALEUR DEN HELDER Woningruil - Assurantiën - Hypotheken Verkoop - Taxatie N.V. HUIZEN ADMINISTRATIE BANK Fred.plein 47—49, Tel. 32415—4418, Amsterdam-C. Onze prachtige dahliastand werd op de Scha- ger-tentoons telling met een eerste en tweede prijs tiekroond. U kunt dezelfde pracht volgend jaar" in uw tuin hebben als U nu even een GRATIS DAHLIA-PRIJSLIJST bij ons aan vraagt. Ook een bloembollenfoldër zenden wij U gaarne toe. U kunt dan daaruit Uw keus bepalen. Zaden - Pootaardappelen - Bloembollen BREEZAND (Gemeente Anna->Paulowna) Telefoon K2232—385. Koopt bijtijds Uw lolen voor we uitverkocht zijn. Evenals voorheen vlugge en correcte bediening. 't Veelbesproken tooneelsucces (Night must fall) Spel in 3 bedr v. E. Williams. Rika Hopper, Rie Gilhuys, Joekie Broedelet, Ellen de Thouars, Lous Hensch, Cor Hermus, Ko v. Dijk, Luca Wensing. Regie: Cor Hermus ENTREE f2,—, f2,50, f3.— Plaalsbespr. Dinsdagmorgen 11 u„ tel. na 12,30

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 8