Intellectueel onverstand in politieke opvattingen Nieuw Noordhollandsch Dagblad VOOR HET TRIBUNAAL Een roos met doorntjes Van Bave! voor het Bijz. Hof R.K. Vrouwenbond Bestuur Kiesvereeniging „Chinain den vuurgloed" Na de metamorphose Voor automobielen Hef glos fer bestemder plaatse Geheime distilleerderij te Schoorl Consumenfencrediet MENSCHEN WEERBERICHT Marktberichten De e I DONDERDAG 24 OCTOBER 1946 Een van de vele intellectuee- len, die door een politieke ontsporing afdaalden naar de laagste regionen in het open bare leven en aaar den vijand direct of indirect in de hand werkten, stond nu voor het Alkmaarsche Tribunaal te recht. C. Chr. W. Bonnet te Alkmaar, thans gedetineerd in het kamp Rochdale was in 1938 toegetreden tot de N.S.B., omdat volgens hem op deze manier de economische toe stand het beste kon worden verbeterd. Na 1940 kreeg de besch. aller/ei functies in de N.S.B., groepsleider lid van de Ned.-Duitsche cultuur gemeenschap, N.A.F. ingesehie- vene, begunstiger van de tier- maansche S.S. enz. Wel een iijke staat van dienst in deze opge.'oste partij. Ook in het openbare leven ging hij plaats innemen. Zit' ng genomen in de raad van bijstand van de Kamer van Koophandel stelde hij daar voor, de oranje- blanje-bleu vlag bij officieele ge legenheden uit te hangen. Luier kwam hij door bemiddeling van v. d. Sluis in de Raad van Reeen. ten van het Weeshuis, werd er Voorzitten. erKzoigde er volgens de dagvaarding voor, dat N.S.B .ec- tuur (Volle en Vaderland, hei Na tionaal Dagblad, de Stormmeeuw en de Stormvlag) bij de kinderen terecht kwam. Bij de verktaringen bleek evenwel, dat dit alles door de regenten bij meerderheid van stemmen was aangenomen. In de raad van regenten waren vier N.S.B.ers vertegenwoor digd en vier niet-leden, iets wat de raadsman deed opmer ken dat er dan één (gqede) Vaderlander mee gesfemil moest hebben, die dan in feite ook Kier zou moeten staan. In een uitvoerig pleicfooi voe.de Mr. dr. C. Berkhouwer aan, wat de beweegredenen van zijn cliënt waren geweest en dat hij nimmer iets had gedaan, dat maar eenigs. zins op verraad wees. Hij was iemand, die voortdurend alles wat voorviel in de minne wilde schik ken en niet hield, van dwarsdrij verij of opschroeving tot het uiter ste. Hij meende dan ook, dat de detentie lang genoeg geduurd had. Uitspraak over veertien dagen. Nog enkele iichte gevallen wer den behandeld. Lichte, doch met onschuldig, hoewel Wilhelm Roos te Heiloo. zich wel wat erg on schuldig voordeed. Voorheen als chauffeur werkzaam te Heiloo, was hij. aangezien met den inval van den tyran voor hem geen werk meer n-av - getrokken in dienst van een par ticulier en had het NSKK-uni- form gedragen Het Bijz. Gerechtshof be handelde gisterenmiddag de zaak tegen J V. Bavel, ten einde nog de verklaringen van getuige Haeck te verne men. Toen in Mei 1944 de zg. „spitactie" te Heerhugowaard begon, spoorde de onderwij- C Haeck de burgers aan zich te verzetten tegen deze werk zaamheden ten behoeve van de Duitsehers. Hij werd hier over onderhouden door den N.S.B.er van Bavel, gemeen tesecretaris van Heerhugo waard. Ne dit onderhoud achtte getuige Haeck den ti|d gekomen om onder te duiken, hetgeen hij ook deed. Enkele maanden later werd hij. naar zijn zeggen, r.iet als gevolg van het optreden van Van Bavel door den S.D. gearres teerd waardoor het verraad ten opzichte van Haeck in de tenlastelegging kwam te ver ballen. Echter eischte mr Besier wegens ziin hulpver leening aan de» vijand o.a. door het herinrichten van het bevolkingsregister in Gorssel een gevangenisstraf van 7 jaar, met ontzetting alle politieke rechten. Uitspraak 6 November. Al meer Roozen hebben hier voor mij gestaan, en niet een was er zonder doorntjes, aldus de Pres. De verdediger van besch., Mr. Dr. C. Berkhouwer, stelde zijn cliënt voor als een volkomen passief mensch," die werkt en bepleitte voor besch. vrijspraak, opdat hij kan mee gaan helpen aan den op bouw. De volgende, die voor het hekje verscheen, Leendert J. Kruij te Alkmaar, hield zich ook nogal an den domme, doch kon zic-h niet vrijwaren voor eenige heftigf re primandes van den President. In '41 was hij lid geworden van de NSB en ging later werken op bet vliegveld te Bergen. Dat wa. al les nog tot daar aan toe, maar dat hij nog in den terreurwinter zich ging aanstellen als hulplandwach. ter, dat was wel erg. Mr. Leesoerg Jr noemde besch. een schaap uit de groote kudde. Het soort was kwaad, maar in zijn soort was hij nog niet zoo kwaad. Gewoonlijk heeft de secretaris in de acte van beschuldiging een heele waschlijst voor te lezen. Doch het lijstje van Jan Mul'der te Broek op Langendijk was zeer kort. Vanaf 1934 was hij lid der N.S.B. geweest-tot aan de ontbin ding van die beweging. Besch. was reeds in vrijheid gesteld, zoodat de strijd, die geroerd werd door Mr. Berkhouwer, slechts betrek king had op het niet kleine r er- mogen van Mulder. Tenslotte had zich nog te ver antwoorden Jantje Berkhout .te Heiloo, die naar zij zelf beweerde, de kop in de wind had gegooid, toen haar huwelijk mislukte. ,,Uit louter baloorigheid ging ik b i de N.S.B." In al deze zaken zal over veer tien dagen uitspraak gedaan wor den. foor hel eerst dit jaar uitge- nocdigd ter algemeent verga dering waren zeer veie leden van den R.K. Vrouwenbond afd. Alkmaar in het Gulden Vlies verzameld. Deze avond stond in het teëken van het gezin en daarvoor brachten Rien Nout en Cees Griffioen een programma dat getitela was: „Het Hart der Wereld" Mevr. Paleari hield eerst een korte inleiding en maakte in a'ge- meene trekken het komende pro gramma bekend, waaruit bleek dat het winterseizoen goed gevuld zal worden. Op 1'7 en 18 Dec. wor den daar het Gulden Vlies dan bezet is in het Wapen van Heemskerk 2 Kerstavonden gege ven. Verder zijn er nog avonden op 22 Jan., 5 Maart en 7 en 8 April. Tevens deelde de voorzit ster mede, dat de afdeeling bijna 800 leden telt. Iedereen die nog 'n lid aanbrengt zal 'n jaar worden vrijgesteld van contributie Na deze huishoudelijke mece- deelingen volgde hef deciamatie- progrdmma van Rien Nout en Cees Griffioen, die gedichten en prozastukken gekozen hadden over IV^peder, Vader, het kind en het gezin met als leidraad de lief de, zooals deze gedachte bij St. Paulus is uitgedrukt. Het ontroerende „Moeder" ge dicht, dat door A. v. Duinkerken werd vertaald is wel een van de mooiste, dat er van bestaat, waar in de groote diepte van het moe dergevoel en -begrip is uitged"ukt. Dit paar weet in eenvoudige zeg ging en met een beheerschte mi miek uitstekende prestatie's e, le veren, al zal de rijping van hun groot talent langzaam en na veel ervaring geheel ot stand komen. Een bijzondere mimiek met mooie vondsten werd ons getoond bij Vondels: „Waar werd oprech ter trouw." Wel zouden we willen zien dat ook de kléine en groote vreugden van ouders en kind meer in bel programma werden ingelascht De Nederlandsche litteratuur oiedt veel van dit blijmoedige, dat juist in een programma van „Het nart der wereld" tot zijn recht zou ko men. De gaven van Rien Nout en Cees Griffioen zullen hierin een dankbaar werk vinden. GESLAAGD Onze stadgenoot, de heer L. J. Degenaar slaagde aan de Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen in de geneeskunde Ter voorkoming van teleur stelling worftt er nog even de aandacht op gevestigd, dat vóór 27 October de candidaten voor het bestuur der Kiesver eeniging moeten worden inge diend bii den heer H. Koop- meiners, Metiusstraat 2. De indiening van eiken candidaat moet onderteekend worden door 5 leden, terwijl die vijf leden drie candidaten kunnen stellen. Od 4 Nov. zal de fe- denvergadering worden ge houden. Woensdagavond hield de Pater Saleziaan van Don Bosco G. Roo zen zijn 79sten missie-avond, na zijn terugkeer uit China, waar hij 14 jaar gewerkt heeft als mis sionaris. Het' was zeer jammer dat niet meer bekendheid is gegeven aan dezen avond, welke fout ech ter niet ligt aan den organisator. De zaal in 't Patronaatsgebouw op 't Varnebroek was zeer ma gertjes bezet. Na het Chmeesche volkslied in 't origineel gezongen te' hebben, hetwelk nogal de lachlust op wekte, sprak de missionaris over het land. waarover zoo grieze lige verhalen de ronde doen Het schijnt echter anders te zijn dan verhaald wordt. Sprekend over de hindernissen die de missionaris te overwinnen heeft, noemde spr. als ernstigste moeilijkheid: De slechte blan ken. De Chinees denkt zeer lo gisch en wanneer hij het gedrag ziet van dergelijke christenen, kan hij moeilijk iets goeds zien in hun godsdienst. In een serie lichtbeelden ver toonde de missionaris zijn ar beidsveld en tot slot verhaalde hij in 't kort iets over het concen tratiekamp der Jappen, waarin hij 3 jaar heeff doorgebracht Het geheel zou een volle Gul den Vlies-zaa] waard geweest ziin De bekende zaak m speelgoede ren, bijouterieën,, feestartikelen en luxe artikelen van den heer Jac. Groothuizen in de Huigbrou'-i. er- straat, heeft wel een grondige ver andering ondergaan. De wijziging van het interieur is wel zoodanig, dat niets meer aan de oude zaak herinnert. Van zelfsprekend heeft ook de ëta'age een beurt gekregen, hetgeen ieder, die de zaak passeert, zeker zal op vallen. Het geheel is in een prettige lichte kleur gehouden en de nieu we verlichting doet het bijzonder goed. Wij kunnen den heer Groothui zen die tevens het 25-jarig be- taan van zijn zaak herdenkt, met dit moderne bedrijf van harte ge. ukwenschen. Voor het Étalage- en Reclame bureau „Redo" van den heer Bal- Ier, dat deze verbouwing ver zorgde, beteekent dit weer een mooi succes. Nog even wijzen wij op de attractie voor kinde'en, waarvoor mooie prijzen beschik baar zijn gesteld. R.K. ORATORIUMVEREEN. De Oratoriumvereen. is er ein delijk in geslaagd, beslag te leg gen op het zeer mooie werk de Stabat Maler van Dvorak, met de studie van dit werk wordt a.s. Vrijdagavond begonnen. Met de reeds in studie geno men Te Deum" van Bruckner, zal het zeer waarschijnlijk een hoogstaand concert worden. De leden worden dringend aangemaand de repetities trouw te volgen. Voor eventueele nieu we leden is a.s. Vrijdagavond nog gelegenheid als werkend lid toe te treden De dames beginnen om 7,30 uur, de heeren om 8 uur in lokaal café Centraal. Magda- lenenstraat. Door de Alkmaarsche leden van den Bond van Automobiel handelaren en Garagehouders BOVAG, is een nacht- en Zon dagsdienst ingesteld voor nood gevallen. De garage's doen bij toerbeurt dienst en in elk dezer zaken is een lichtbakje aange bracht. waarop de gestrande of om hulp verlegen automobilist kan lezen tot welke garage hij zich kan wenden. Dit is een groóle verbetering. Immers, voorheen was er des nachts of Zondags zeer moeilijk hulp te krijgen, zoodat de BOVAG met de instelling van deze nacht en Zondagsdienst bij noodgeval len het autorijdend publiek on getwijfeld een goeden dienst be wijst. Onvoorzichtigheid met machinepistool Voor den Haagschen krijgs raad te velde stond terecht de 29-iarige Arnhemmer, M- N. v. d. Kleij, die in Aug. 1945 als sectiecommandant der B.S. in Castricum door onoplettendheid met zijn machinepistool een slacht offer had gemaakt. Bij het schoonmaken van het magazijn en het bijvullen had beklaagde, op een bank gezeten, met het wapen op ziin schoot, bemerkt, dat de veiligheidspal op onveilig stond. Door een onvoorzichtig heid bij het veilig stellen gin gen twee schoten af. De loop die op dat moment gericht was op een kameraad van v. d. Kleij. die naast hem op de bank zat. werd hierdoor ge raakt en overleed enkele weken later aan de bekomen schotwonden. De auditeur-militair, maj. mr. D. J. D. M. Baak eischte drie maanden hechtenis. Be schuldigde verklaarde straat arm uit de illegaliteit en B.S. te zijn teruggekomen. Hij is getrouwd en heeft één kind, indien hij een hechtenisstraf zou moeten ondergaan, is de mogelijkheid voor hem uitge sloten voor zijn gezin een bur gerbestaan op te bouwen. De afdeeling N-V.H. te Ber gen heeft Maandag de 115 M2 glas. die aldaar was ingeza meld, naar Herpen en Rave- steijn gebracht, welke plaat- seji door bominslag enorme glasschade hebben opgeloopen, zoodat circa 1000 M2 noodig zullen ziin om deze schade te herstellen. De burgemeester van Ravesteijn mr. J. Hoefna gel. heeft, nadat de heer Ol denburg uit Bergen namens het N.V.H. het glas had aan geboden. dit dankbaar aan vaard, met het verzoek den dank van Ravesteijn aan Ber gen over te brengen. Morgen wertrekken twee verhuiswa gens van de ra. Jac. Koop met 500 M2 glas naar Steenber gen. Deze 500 M2 werden in Alkmaar verzameld. Manschappen van de Kon Marechaussee, die voor het onderzoek in een andere zaak Dinsdagavond in Schoorl pa trouilleerden, ontdekten ten huize van den kunstschilder D. K. aldaar een geheime dis tilleerderij. Circa 50 L. drank, die voor likeur moest door gaan. alsmede de seheele in stallatie werden in beslag ge nomen. terwiil tegen K. pro cesverbaal werd opgemaakt. EGMOND Van 18 Oct. lot 9 November a.s. kunnen de ingevulde formu lieren voor het aanvragen van een consumentencrediet worden ingediend op het raadhuis iede- ren werkdag van nam. 25 uur. Werknemers, in dienst bij een werkgever mei 25 of meer ar beiders, zijn verplicht het crediet aan te vragen door bemiddeling van hun werkgever. Deze regeling geldt zoowel voor Egmond aan Zee als Eg- mond-Binnen. KLEINE SLUIS ONGEVAL De motorrijder V. uit Oudesluis moest nabij Hotel Veerburg plot seling uitwijken voor een onver hoeds overstekende wielrijder, doch kon daarbij niet verhinderen dat 's mans achterwiel in elkaar gerameid werd. V. botste daarna tegen een boom en kwam met zijn duo passagier te vallen. Wonder boven wonder bekwamen ze slechts enkele onbeteekenende kwetsuren. De motor was evenwel zwaar gehavend OUDESLUIS GESLAAGD De hr. C. Silver Nzn. is ge slaagd voor het Propaedeubsch Examen A en B landbouwkundig ingenieur aan de Landbouw Hoo- geschool te Wageningen. Voor een bijeenkomst van vak. broeders zwierf Filosoof door de drukte van een groote stad. Waarom er niet eerlijk voor uitgekomen: hij "pikte" een Kalverstraat. Menschen en nog eens mensehen die als een lawine van rood, rose, geel en wit de straat uitspuiden. Menschen in colbert van jaren tejrug en menschen in een demi van ette. ljjkedeviezen, met hoeden als re_ g'enbogen en dopjes als een clowne. rievertooning. Mannen in uniform en vrouwen in uniform. Midden in 's lands drukste straat stond een krantenjongen. Een type. Broek in driekwartsmaat op zijn heupen, overhemd, dat alleen de naam nog had en als thé.eomplet 'n ontzaggelijke dahliah op zijn. borst. Er langs en er omheen, de man. nen en vrouwen met vele deviezen aan hun lichaam en zij» die alleen hun weekloon meedroegen. Verderop een man, die van een afstand gezien alleen maar hoofd was. De misdeelde in alle opzichten. In* het gebouw, waar de iangbe„ haarde; kale en droomoogige vak_ broeders bijeengonsden werkten meisjes in uniform. Dus geen keu, kenmeisjes, want die hebben geen uniform, alleen maar 'n wit schortje (vroeger) en een leuk mutsje (ook al vroeger). Alleen hun eigen jongen of vriend kijkt 's avonds naar hen. Naar meisjes in uniform kijkt iedereen. Daarom worden ze ook geen keu. kenmeisjes genoemd. Het vetrschil? Filosoof denkt er nog sieeds over en weet één oplossing. Van alle uni. formrokjes een leuk zwart meisjes, rokje gemaakt en van alle baretten en mutsen aardige dienmutsjes (net als vroeg'er). De Kalverstraat heeft dan geen vrouwen in uniform meer en het probleem van vele huisgezinnen is voorbij. Filosoof Weersverwachting meciegeoeeid door het K.N.MI. te De Bn geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: LICHTE VORST! Vannacht lichte vorst; morgen overdag zonnig weer met on. geveer dezelfde temperatüur als vandaag, zwakke tot ma. tige wind tusschcn Oost "en Zuidoost. ZON opk. i 20, ond. 17.27 MAAN opk. 7.35; ond. 17.55 SAN x ji.i.iill LN BURGERLIJKEN STAND Geboren: Nine d. v. Jacob Frans en Aagje Goet; Maigareiha Wil- heimina d. v. Gerrit Cornells Sloof en van Margaretha Doorn bos, Pieter Dirk z. v. Jan de Vet en van Trijntje Doorn; Theo Ber- tus z v. Cornells G J. van Leeu- .ven en van Geestruida L. Schou- -en; Maria Catharina d. v. Arie Wit en van Maatje P. Kamp; Martien Jan z. v. Cornells Smit en van Grietje Veenstra; Catnari- na Maria d. v. Petrus Th Blom en van Maria M. Groot; Cornelia d. v. Klaas Leijen en van Jacoba van der Plas; Jacob z. v. Klaas J. Wijn en van Imkje Bisschop Gehuwd: K. van Dompselaai 59 jaar en G. Kooij, 18 jaar te Zijpe; I. Dekker 38 jaar en Cl. Timmer, 15 jaar te St. Maarten. Overleden: Joh. de Geus echt genoot van A. Korf; G. Swager jchtgenoote van H Frans. NOORDSCHARW OUDE 24 Oc tober. 10000 Aardapp., eerstel. 6.50 8.30, beveland. 6.10—4S.10, biau- we eigenh. 6.60—8.90, noorderlin gen 6.10, Koopmanshl. 9, 40000 witte kool 5—5.50; 15000 roede kool 6.60!—13, aiw. 4,20—"50; 7000 gele kool 5,506.60, 6000 groene kool 5.5011.60; 30000 an dijvie 4.60—6.50; 10000 kroten I 5.506.60; II 4; 7000 peen II 5 5.70, III 4.80—5-.60; IV 3.30; 15000 uien 8.40—10.20; grove 8.90— 10.20; driel. 1.30—5 50; nep 2*0— 3.20. GROOTEBROEK, 23 Oct. 226300 st. bloemkool I 22.1041.20 II 8.50—20.70, afw. 10—12.10 per 100 stuks; gele kool 5.505.90; groe ne kool 6.60—11.10; kroten I 5.20 —7.20, II 4.20—5; peen IF 5.80, III 4; uien grof 9.30. groote 9.30, driel. 5.50, nep 8.30. pér 100 kilo. LANGENDIJK, 24 Oct 10600 roode kool 610.70; 177Ö0 gele kool 3.90—6.60; 93600 witte kool 4.205.20; 34800 groene kool 5.20—10.50;-5400 peen II 5.50— 5.90, III en IVe f4; 1200 bieten I 5—7, II 4; 6600 uien 8.50—10.20; 49500 andijvie 5.30—7.80; 300 bloemkool I 18; 240 st. knolsetde- rie 56; 500 rammenas 6.10' 150 tomaten 3756; 2000 aardappelen eerstel. 7.20, beveland. 7.207 70. WARMENHUIZËN, 23 Oct 450 kg. uien 9.80, grove 10, drielingen 4; 1950 aardappelen, Bevelanders 7.50 bl. eigenh. 9.60; 11600 roode kool 7.50—11.70; 67000 witte kool 4.205.10; 1000 groene kool 9.20. WARMENHUIZEN, 24 Oct. 7000 kg uien 9.4010.30; grove 9.50 10,20; 2000 gele kool 5.50—6.80; 15400 roode kool 7.2012.10, afw. 4.30-6; 28600 witte kool 4.20—5. Haai der ,stu nomen. PTT ve de NBC O'ok Nederla worden Mrs. neejn jonggns ny Braa &e. hc tiönale Mr. Ro< wisselei derdirec Iriïorma Een Amerik student Nedérla rika, de hem soldaat Kesseni oorloigsj het woc 'ken wo uitgezoi Sinds de exp< ten rui 1947 w den ex 1946 bf biina t momen reeds veau yerwac liet op veer 12 Beh'alve thans bedrijf thans i den waarin schen cer-n h koopsoi den, we hovensc fabriekt keten

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2