Ook Russische razzia's in de Engelsche zone De AVRO is te royaal geweest Nieuw NóqrdhoHandsch Dagblad 7 Geen gedwongen deportatie zeggen de Sovjets NAJ AARS-ZITTING PRQV. STATEN M op U PRINS BERNHARD OP „WILLEM BARENTSZ" Demobih'safie in de Sovjef-Unie AANSLAG OP SOVJET-OFFICIEREN PRINS BERNHARD ZWANENBROEDER MIJNSTAKING GEëINDSGD Afd. Noord-Holland van de K.N.J.K. opgericht Ooderwijsfslm voor Medici PACHTERS OPGELET OPLOSSING Radio Nederland zet de betalingen stop Extra-bonnen voor de feestdagen De eerste van de acht Arbeiders in Amerika eischen hoogst- loon „Onder het lamplicht" Slehf vliegweer Eikels als veevoeder De V.N. krijgen tehuis Tollenaars en soldaten DONDERDAG 24 OCTOBER 1946 Sovjet-vrachtauto's hebben thans ook een „raid" in de Britsche zone van Berlijn uitgevoerd, ten einde aldaar verblijvende Duitsche tech nici mee te krijgen, welke voging geen succes had, al dus Britsche militaire auto riteiten. In de Sowjet.zone van Berlijn ging de uittocht van technici o.a. op het gebied! van radar en straalvliegtuigen verder Vol gens de laatste berichten, die het hoofdbureau van de Duitsche so ciaaldemocratische partij heeft gekregen, heeft het aantal Duit sche technici onder wie re. search.mensehen en hoogleeraren die bij groote groepen tegelijk vooral naar Oost-Pruisen en de Sowjet.republieken worden over gebracht, vermoedelijk, de «lui zend bereikt_ Sowjet-aut'oriteiten hebben verklaard, daf geen arbeiders ge dwongen worden om te gaan. Men vergewiste zich er eerst van of betrokkenen bereid waren hun huis en hun betrekking te ruilen voor betere loonen en be ter voedsel. De woordvoerder van het militaire Sowjetbestuur voeg de er aan toe, dat de werkkrach ten voor een periode van twee of drie jaar in dienst werden ge nomen. Er wordt beweerd, dat gewa pende Sowjetpolitie meekwam Dinsdagmorgen kwamen de Prov. Staten van Noórdhol- land voor de tweede gewone zitting van 1946 bijeen. Na een kort herdenkingswoord van den voorzitter, dr. E. ba ron de Vos van Steenwijk, bij het overlijden van mej. dr. M. J. W. Hillen, waarin hij wees op het verlies, dat het college door dit sterfgeval heeft ge leden. werden de geloofsbrie ven van de nieuwe leden, de heeren W. A, van der Donk en E. J. J. Pouw (beiden K- V. P.) onderzocht, waarop zij als lid werden toegelaten en beëedigd. In de ontstane va catures in den raad van toe zicht op de provinciale bedrij ven werden gekozen: prof. dr J. R. M. van der Brink, nar. A. de Roos, dr. J. A. Steyn en de heer P. Kuiper. In de com missie van bestuur van de Prov. Ziekenhuizen werden gekozen: de heeren H. Nolet en J. Warmerdam. De voor zitter deelde mede, dat ver zoeken waren binnengekomen van de Ned. Opera, het Am- sterd. Concertgebouw-orkest en het comité tot herdenking van P. C. Hooft, om een sub sidie uit de prov. kas. De openbare behandeling van de begrootingen en rekeningen zal aanvangen op Dinsdag 18 Dec. 1946. *s morgens om half elf uur. Onze menschen in Indië moeten ondervinden, dat heel Nederland met hen meeleeft. De NIWI N rekent daarbij ook DEN HAAG GIRO 511000 bij het bezoek aan tenminste zes voormalige Berlijnsche wapen fabrieken. Van de zijde der sociaal democratische partij en an dere instanties wordt ver nomen. dat honderden lei dende technische deskundi gen en ook vele geschoolde werklieden van de optische fabrieken van Zeiss en van Schott zijn verdwenen. Het zelfde ge.dt voor de vlieg- tuigenfabriek van Siebel te Halle. De actie draagt den naam van „Oost-actie" Moskou, Odessa en andere steden worden als plaats van bestemming voor de arbei ders genoemd. Naar men zegt zijn een reeks Duitsche fabrieken al ontmanteld om in de Sowjeft unie weer in werking gesteld te worden. Gistermorgen heeft Z. K. H- Prins Bernhard geheel onof ficieel een bezoek gebracht aan de „Willem Barendsz" De prins, die. zooals bekend, aandeelhouder is van de Eer ste Ned. Walvischvaart Mij., arriveerde om circa half elf aan het kantoor van de Mij., aan de Gelderschekade te Am sterdam. Aanstonds na de be groeting begaf Z.K.H. zich aan boord van de walviseh- vaarder. Tot twaalf uur duur de de rondgan^ waarbij de Prins met groote belangstel- ine van de metamorphoses, welke de „Pangothia" had on dergaan. kennis nam. Een nieuw demobilisatie- besluit voor de Sovjet-Unie is gepubliceerd, het vierde sinds het einde van den oorlog. Het loudt in, dat onderofficieren en manschappen van ,,de vol gende leeftijdsgroep" in de oeriode van November tot Ja nuari gedemobiliseerd zullen worden. De tekst duidt de be- reffende leeftijdsgroep niet nader aan. Ook wordt niet gezegd om welk aantal het vaat. Volgens Tass is op 11 Oct. 1 in een UNRRA-kamp voor verplaatste personen te Blom berg (Britsche zonel een aan slag gepleegd op Sovjet-offi cieren, vertegenwoordigers van de militaire repatriee- ringsmissie. die er een bezoek brachten. Toen de officieren het kamp verlieten, werd naar een der auto's een handgra naat geworpen, welke op en kele meters afstand ontplofte. De Lieve Vrouwen Broeder schap te Den Bosch, waarvan de leden van ons Vorstenhuis allen lid zijn, zal binnenkort ook Prins Bernhard installeeren als „Zwanenbroeder". De Broederschap bestaat uil 35 leden, waarvan de helft katho liek en de helft protestant is. Zij wordt bestuurd door acnt proosten De regeerende proost is Mr< Dr. Kolff te Geldermalsen Alleen vorstelijke personen kunnen den titel „Zwanenbroe der" verkrijgen. De installatie van Prins- Bernhard zal, onvoor ziene omstandigheden voorbe houden, op 31 October a.s. plaats hebben in de Broederschapska pel aan de Hinthamerstraat en gevolgd worden door een feest maaltijd. Den Prins zal daarbij de gouden penning der Broe derschap worden uitgereikt. Op de vroege diensten van gistermorgen waren alle mijn werkers weder als normaal ver schenen De staking, is dus, zooals trouwens was aangekondigd, be perkt gebleven tot één dag De productie van de Limburg- sche mijnen was Donderdag op den stakingsdag 14.336 ton: on geveer de helft van den vooraf- gaanden dag, toen de nroductie 31.186 ton bedroeg. Zaterdagmiddag werd in Hotel Polen te Amsterdam de afdeeling Noordholland van den Katholieken Nederiand- schen Journalistenkring opge richt. Namens het Hoofdbe stuur besprak de heer L. Ha- nekroot eenige actie-punten, t.w. het vaststellen van een collectieve arbeidsovereen komst, de opleiding en de vor ming van een tuchtraad, wel ke punten in federatief ver band met den Nederlandschen Journalistenkring worden be handeld. Tot voorloopig voor zitter van de afdeeling werd gekozen de heer C. de Groot te Amsterdam. Als overige .bestuursleden werden aange wezen de heeren H. Smits te Hoorn, W. vein. Willige te Haarlem. Fr. Otten en A. van den Houten te Alkmaar en F. Kampmeiier en J. v. Mastrigt te Amsterdam. De Europafiim Company te Stockholm heeft twee kleuren, films van een serie medische, instructieve rolprenten vervaar digd De eerste film toont professor Oliveerona bezig een heïsenge- zwel te opereeren. De camera volgt zeer nauwkeurig alle han delingen van den chirurg. In de tweede film ziet men dokter Crafoord een vernauwing van de aorta opereeren. Deze operatie is zoo gevaarlijk, dat niemand1 haar vóór dokter Cra foord waagde te verrichten De films zullen niet in het openbaar vertoond worden, doch alleen voor medici. (Advertentie) De gebeurtenissen in de Ne- derlandsche Radio wereld hebben een nieuw stadiunr bereikt, nu met ingang van Dinsdag de Stichting Radio Nederland, haar betalingen aan de A.V.R.O heeft ge staakt, omdat de omroepvel - eeniging het voor baar gere serveerde gedeelte van de som, welke in 1946 voor pro- gramma-kosten bestemd was heeft verbruikt. De A.V.R.O. moet thans, met nog twee der kostbaarste winter maanden voor den boeg, zichzelf redden, hetgeen zij onder protest ook doet, door* met' eigen geldmid delen de loopende kosten te vol doen. Het bedrag dat hiermede gemoeid is, loopt vermoedelijk in de tonnen. Overigens is er oog een financieel geschil tusschen de StichWg en de AV.R.O. over een vordering van enkele tonnen, wel ke de A.V.R.O. op de Stichting meent te hebben, welke door deze' laatste wordt betwist. Het lot dat de A.V.R.O. hans ondergaat schijnt, binnenkort door enkele andere omroepvereemgm- gen o.a. de V.A.R.A. te worden gedeeld. Er zal naar gestreefd wor den voor de feestdagen in De cember enkele algemeene ex tra verstrekkingen te doen. .Zoo zijn er o.m. plannen om voor St. Nieolaas en Kerstmis een extra bon voor versnape ringen aan te wijzen voor de aeheele bevolking. Buiten de ze regeling worden geen ex tra toewijzingen afgegeven. Hel ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening deelt mede, dat vermigens van vijandelijke onderdanen en rechtspersonen aan den staat ver vallen zijn. Dus ook de landelijke eigendom, die tol bet vijandeiijk- vermogen behoorde Niet alleen de eigenaren, ook de gebruiksge- recbtigden zijn verplicht tot aan gifte van deze gronden bij het Nederlandsche Beheersinstituut Het is gebleken, dat pachters zich niet allen van deze ver plichting hebben gekweten, hetzij uil onbekendheid met de bepalin gen. hetzij met het oogmerk den pachtprijs te ontduiken. Afgezien van de straffen, ge steld op het niet voldoen aan ae verplichting tot aanmelding, maakt men zich op deze wijze schuldig aan wanprestatie ten opzichte van den nieuwen eige- vliegveld naar, den staat en loopt kans zijn gt opgezet gebruiksrechten te verspelen De pachters van hoeven of land behoorend tot vijandelijk vermo- I •"gen, wordt in hun eigen belang 1 aangeraden, voor zoover noodfg, alsnog aangifte te doen bij hei Nederlandsch Beheersinstituut, 1 Neuhuyskade 94 te 's-Gravenha- ge. met vermelding vnn den naam van den vroegeren vijan delijken eigenaar en eventueel? 1 bijzonderheden. De belangen van de huidige gebruikers zullen niet geschaad worden TINBAGGFïïMOLFN TE WATFP GEI-ATFM 1 Te Schiedam werd Ljnsua^ m anwezigheid van vele auto. .ïei- :en en ieden \an het departement •an Overzeesche» Gebiedsde-.en, de weri „Gusto' de groote tn- baggermoien „Menoembmg' te gek, ten De „Menoemo.ng" -s een der acht, door de regcermg oestelde molens die onder de kus. 'en van Lanka het waaia-L .Tie tin-erts zullen opd.epen Het ge vaar.e za. door Smit en Cos ieepdiensi. naar -e Oost worden ges.eept, die daarmele „Hollands Glorie" weer zullen bevestigen Het feit dat onmiddellijk n ae tewaterlating weer de kiel werd gsnegd voor een volgende .no, en fi lus Lr eert wel dat ook hier aan Nederlands en Indie'p opc uw hard gewerkt wordt John L. Lewis, de pic.-.dent van de organisatie van mijnwerkers heeft medegedeeid, dat de regee- ring zich niet heelt gehouden aan de overeenkomst met deze orga nisatie, waarmede een einde werd gemaakt aan een staking van twee maanden in de bruinkoa.mijnen. Hij verlangde besprekingen met de regeering over een nieuw con tract en deelde mede, dat de mo gelijkheid bestond van een staking op 20 November, wanneer deze onderhandelingen zouden misluk ken. De president van de werke., in de autoindustrie heeft medege deeld, dat deze organisatie het plan heeft laten varen aan de C'nryslerfabrieken en eventueel ook aan andere maatschappijen vaste loonsverhoogingen te vra gen. Zij wil thans loonsverhoo. De oplossing van de i.l. Za terdag gepubliceerde Schaak- bord-püzzle ziet er als volgt uit: Horizontaal: 1. dank. 5. dons 9. adel. 10. Abel. 11. mede, 12. aera, 13. prei, 14. drop. Verti caal: 1. damp. 2. ader, 3. Nede, 4. klei, 5. daad. 6. ober. 7. Ne ro. 8 slap. Gisteren was het vliegweer in Engeland zeer slecht door laaghangende wolken en groo- ten regenval. De meeste bui- tenlandsche diensten van het Crovdon werden AHeen de- K.L.M. breef haar diensten volgens rooster onderhouden kosten van levensonderhoud. Wan neer dit plan aanvaard zal wor den zullen de loonen voortaan ge baseerd worden op het indexcij fer der kost-m van levensonder houd. De herfst van dit jaar heeft een rijke oogst aan eikels gebracht. Het was dan ook te verwachten dat deze door vele rapers verza meld zouden worden, temeer daar zij, gedroogd en gemalen een kos telijk voedsel voor de varkens op leveren. Er schijnt echter niet zoo veel belangstelling voor te zijn. Het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening vestigt er derhalve den nadruk op dat men alsnog deze eikels kan- rapen en inleveren bij de stichting» voor boomzaden die voor dit ar tikel een behoorlijke vergoeding geeft. Men wordt in het belang van de veestapel aangeraden zoo veel mogelijk van dit waardevolle voedsel te verzamelen. De Zwitsersehe Bondsraad is tot overeenstemming geko men met de V-N. over de voor waarden voor het gebruik van het voormalige Volkenbonds- paleis te Genève. Het komt nogal eens voor, dat soldaten bii het passeeren van tollen niet de verschul digde gelden betalen in de meening. dat zij als militair daarvan zouden ziin vrijge steld De minister van oorlog wiist er echter in een leger order uitdrukkelijk op, dat militairen verplicht ziin tot het betaVn van tolgelden, uit gezonderd bii de riikstollen. M -*~,r LANGEDMKER VEILING WEEKOVERZICHT De etljticopeu werd teng'e. voi&e van de geringe aanvoer een vitiide gedeelte van de producten róoQe en ee:e kooi bestemd voor ex_ port. De komende week zal er van deze proaucien geneei geen export Lna om aen veei te hoog'en prijs. De aanvoer van aaardappelèn blijft gering en de prijs kan zich hand. haven. De tijc van de siaboonen is voorbij De no.eermgen var.eeren van 25 tot i 70. Kloten werden bijna geheel door hei Dinnenlaud afgenomen. Kroten I iKV.ee en van j 5.tot 6-50 per 100 kKroien II 4 tot 4.20 per 10b kg. x^ecn wordt nog niet veel aang'e. boden. De piys van Peen II is 5.50 ven Peen III 5 tot f 6.30. Voor rooae kool; voor export be stemd; wore; 6.per 100 kg. be. taa.d De kool welke door de bin. neniandsche handel wondt afgeno. men varieerde van l0 tot 16. Zaterdag zakte de prijs tot 7. en o' j 12.50 per 100 hg. Gele kooj^ loopt niet vict. De prijs varieert van 5.50 1.per 100 kg. Voort export-witte kool wordt 4.20 per 100 kg. betaald terwijl de fabrieken 5.per 100 kg. betalen. Succes witte" kool wordt over het al- rf'emeen le s duurder afgenomen. Uien Tengevolge van open te stellen export naar Engeland is de laatste weken 'n stijging in den uienprijs merkbaar. De noteeringen liepen deze week tot 1 11.— per 100 kg. Grove uien tot 10.80; Drielingen van 3.tot f 4.en nep van f 2.50 tot 3.50. WOGNUM 23 Oct. Aardapp. 4.60 7.5;0 siaboonen 57118;; druiven 111—171; andijvie 5206.30; uien 4.20—10; s.a II 2—2.50; spruitkool 22 —65; kroten I 5.80—6.20; II 4; gele kool 6.60;breekpeen II 5.50; III en IV 4. HEM 23 Oct. Zuiderkogge. Bfloemkool 432; roode kool 1217; groene kool 9.50—13; tomaten 3740; siaboonen 80—90; uien 9.30—10.90; drieLng«en 5.50—6; kroten I 5.30—6.60; II 4.40—4.60; andijvie 5.80—7 20; spruilen 46—55; bl. eigenh. 8—9.20; bevelanders 77-30; grove Schotsche 5.90—7; druiven. 1.20—175. ZWAAG 23 Oct. Aardappelen 0.90;—7.50; spinazie 1215; uien 2 3.10; bieten 4.10—7.70; Chin. kooL130 2.70; sav. kool 715; witte kool 4.104.50; gele bewaarkool 5—8; roode idem 1315; spruikeol 45 -54; siaboonen 451.01; snjjboonen 1.50 1.62; wilof 1.03—1.30; tomaten 42—86; breekpeen 3-105.50; wasctopeen 4 11; andijvie 6—9; sla 2.203; bloem kool 8.5038; komkommers 57; bos_ selderie 1.90; Alicante 1281.85~ meloenen 15—36. BLOKKER 23 Oct. Alicante 1.35 1.84; Gros Collman 1.101.34; sia boonen 0.781.07; spruitjes 0.57—0 67 tomaten 0.610.68; bloemkool 0.23 per stuk; roode kool 6.60—10.10; groene kool 711.60; g«ele kool 4.20— 4 80; andijvie 7-60—9.40; peen 5.40 6.30; wasctrpeen 10.80—11.20; knoïbiet 4.404.80; uien 3.709.80; aardappe len 5.608.10 per 100 kg. ALKMAAR 23 Oct Andijvie 9 17.50; spinazie 4147; postelein 29 34; worteltjes' 8—22; tomaten 43—99; groene kool 612; spruitkool 3884; roode kool 6.8013.80; gele kool 57; prei 912; uien 10.60—13; bieten 2.10 6.80; druiven 861.95; spercieboonen 561.07; snijboonen (stok) 1.44>.50; pronksnijboonen 4850; bloemkool IA 32—47; I 18—28; II 8—15; komkom mers 12—23; witlof 68—123; knolsel- derie 3—10 40; worteltjes 717; radjjs 150; selderie 2.007; selie 24 sla 1—7.50.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7