Nieuw Noordhollandsch Daqblad 7 Ook Attlee trekt van leer tegen de Sovjet-Unie Lie verwacht den meesten strijd om Spanje De oorlogssterkte der Sovjets H. M. de Koningin in België Voor Alkmaar en omgeving TABAKSHANDEL PROTESTEERT OPNIEUW GEEN WAPENEN NAAR GRIEKENLAND Naar een nieuw systeem van internationaal recht Churchill een onrustzaaier Maar hij heeft de bewijzen overgelegd Gouverneur Kasfeel naar Nederland SCHOENENBON Oranjezonnetje in Brussel DE BESPREKINGEN TE BATAVIA TARWEVOORRAAD GERING Na 21 November geen bloem of bakmeel Hoofdredacteur: H. N. Smits: rayon-redacteur Fr. 'Ötten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal: 11.20 per maand; inclusief incasso Advertentte-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.: minimum I 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.: minimum t 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. \M Buiten God is nergens veilig (Vondel VRIJDAG 25 OCTOBER 1946 42e JAARGANG NUMMER 11061 BUREAUX: ALKMAAR: I -mgestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie* K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K£290) 2 lilnen OEN HELDER: West straat 80; tel. K 2230 2333 SCHAGEN: Molenstraat 52 _\el. 459 (K 2240) Bank; Noorderbank Directeur: E. J. M, Stumpel 'yjwmmaem In den Noord-Oos Ipoider worden duizenden hectaren zware kleigrond met behulp van groote Naaimachines met tarwe ingezaaid. Stoere paarden trekken de machine. Te Brighton sprak Atilee en deze heeft andere dingen ge zegd dan zfln partijgenoot McNeil. Het ziet er naar uit dat Mr. Attlee heel andere volzinnen naar zijn hoofd ge smeten zal krijgen wanneer hij in het Lagerhuis tkomt, dan Mr. Churchill moest er varen De Sovjetregeering, aldus Att lee, verhindert blijkbaar het ver keer tusschen het Russische volk en de rest van de wereld. Het volk mag'niet weten, jvat zijn mede- menschen in andere deelen der wereld doen en denken; daarbij geven de Sovjetbladen een onge. loofelijk valsch beeid van wat zich huiten de Sovjet-XJnie afspeel' Attlee vervólgde met de verze kering, dat ingeland zijn uiterste best zal blijven doen om de orga nisatie der V. N. tot een succes te maken. Het kan echter de veront-, rustende trekken in het wereld gebeuren niet zonder meer voorbij laten gaan. Degenen, aldus Attlee, die de communistische denkwijze niet aanvaarden, beschouwen haar als een ontkenning van de vrijheid. Ieder, die de bevelen der commu nisten niet opvolgt, wordt door de De stijgende ontevredenheid van de leden van de vak groep detailhandel in tabak en tabaksfabrikaten, als ae- volg van de aflevering van ongewenschte Domingo- (Zd.- Amerikaanschel sigaretten, is thans versterkt door de me- dedeeling van den minister van economische zaken be treffende de verstrekking van de zoo gewenschte importsi garetten aan Nederl. Volks herstel. Het geheele distribu tiestelsel dreigt nu omverge worpen te worden. Om deze reden is aan den minister van economische zaken een tele gram verzonden, waarin ver zocht wordt ten spoedigste in audiëntie te worden ontvan gen. Engeland zal geen lichte wapenen voor een nationale garde aan Griekenland leve ren, omdat moeilijk te ver wachten is. dat daardoor het herstel van de orde zal wor den bevorderd. communisten een fascist genoemd. Attlee besloot met twee recente voorbeelden aan te halen van de publiciteitsmethoden der Sovjets. Een verkiezing in Griekenland, die onder internationaal toezicht stond en een anti-communistische meerderheid opleverde, wordt door de communisten niet erkend, terwijl daarentegen een plebisciet dat gehouden wordt in een land waar de communistische party de macht heeft, beschouwdt wordt als de heilige stem van het volk! De algemeene vergadering der Vereenigde Naties is gis terenmiddag mef haar eigen lijke wtrkzaamheden begon nen. De secr.-gen. Trygve Lie bracht rapport uit, waarin hij o.a. verklaarde, dar naar zijn meening de volkeren de menscheljjke rechten en fun- damenteele vrijheden, waar over in het Handvest der Ver. Naties „op zulk een edele wijze" wordt gesproken zullen krijgen. Wij moeten ook niet rusten, aldus Lie, voordat de vrouwen gelijke rechten krijgen als de mannen. Lie sprak vervolgens over de rol der V. N. op het gebied van het internationaal recht. Het tri bunaal te Neurenberg heeft een nieuwe leidraad! in dit opzicht gegeven „Van nu af moeten de ooriogsverwekkers weten, dat er zoowel wetten als straffen voor 'htm misdaden bestaan". „Hier hebben wij een hooge inspiratie om voorwaarts te gaan en de taak te beginnen een weer levend systeem van internationaal recht tot stand te brengen". *Lie kreeg luid1 applaus, toen hij over het Spanje van Franco een der kwesties, waarover waar schijnlijk den meestal strijd zal worden gevoerd, zei; „Klaarblijkelijk zal Spanje, zoolang het bestuur van Franco daar gehandhaafd blijft, een voortdurende oorzaak van wan- In het Engelsche Lagerhuis heeft McNeil namens de Re geering geantwoord op Chur chill's critiek op de buiten- landsche politiek der Engel sche Regeering. Op de vraag van Churchill of er werkelijk nog 200 divisies in Rusland op oorlogssterkte zijn, kon McNeil geen antwoord geven. Hij verklaarde te vertrouwen op de vredeswil van Stalin. McNeil moest toegeven, dat de Russen verdedigingszones aan het bouwen zijn langs hun grenzen en in sommige gebieden naar de alleenheerschappij streven; de menschelijke begrippen zoo zei de Labour-senator zijn op het punt van vrede en nationale vei ligheid nog al eens verward.... McNeil gaf te kennen, dat hij zich niet liet verschrikken door bedreigingen „die Qiurchill hem toebrulde". En terwijl hij voort ging zijn antwoord op te lezen werd er van Labour-zijde tot Churchill geschreeuwd: „Je bent enkel een onrustzaaier." Churchill heeft gisteravond te Loughton in zijn kiesdistrict Essex als feit geconstateerd, dat zich meer dan 200 Sowjet- divisies op oorlogssterkte in de bezette gebieden van Euro pa bevinden. Churchill verklaarde thans zijn vraag in het Lagerhuis gesteld te hebben na rijp beraad en na over leg met zijn vrienden en collega's en onder overlegging van bewij zen. Gok de regeering had hij van te voren ingelicht Hij verzekerde zijn hoorders te Loughton, dat deze feiten juist zijn. Verder gaf hij antwoord op de beschuldiging van Stalin die ge zegd zou hebben: „Churchill heeft nu de positie ingenomen van een oorlogsophitser. Het lijdt nu geen twijfel, dat Churchill oorlog wil. oorlog met de Sowjet-Unie" Churchill gaf hierop thans het volgende antwoord: „Ik ben f.een oorlogsophitser. Ik doe, wat ik denk, dat mijn plicht is. Wat al deze schimpscheuten betreft, die men mij mogelijkerwijs naar .het hoofd zal slingeren, ik heb ze alle maal al eens gehoord. Er is oiina geen woord, dat Stalin mij enkele maanden geleden heeft toegev- -f. gd, dat ik niet meer dan eens van wijlen Hitier en Goebbels heb ge hoord". Gouverneur Kasteel zal bin nenkort naar Nederland ver trekken voor besprekingen met Nederlandsche autoritei ten. trouwen en oneenigheid tusschen de stichters der V. N. zijn." „De Algemeene Vergadering kan in deze zitting waardevolle diensten bewijzen, indien zij aan de organen en leden veel aanwij zingen aangaande hun betrek kingen met het bestuur van Franco geeft." Lie sprak de hoop uit, dat zij. die de overwinning en den vré de brachten, ook de wegen en middelen zullen vinden om vrij heid en een democratische regee ring in Spanje te herstellen. In de avondvergadering be toogde Van Langehove (België), dat (het vetorecht in den Veilig heidsraad' misbruikt wordt en dat deze raad alle beteekenis zou verliezen. Indien daarin geen verandering wordt gebracht Hij deelde voorts mee, dat de Belgi sche delegatie in den loop van deze zitting de vergadering een nieuw voorstel zal aanbieden, strekkende tot het treffen „van concrete maatregelen tot oplos sing van de Spaansche kwestie". Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat in den loop van de maand No vember 1946 diegen^i voor een schoenenbon in aanmer king komen wier stamkaart- nummer op het ciifer 7 ein digt, voor zoover zii sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen hebben ontvan gen. Evenals vorige maal het ge val was, zullen de plaatselijke distributiediensten eerst in de 2e helft der maand November de bonnen op nader vast te stellen data tegen overlegging van de stamkaart met biibe- hoorende inlegvel uitreiken. IN ROEMENIE heeft de poli tie huiszoeking verricht bij verscheidene leiders der na tionale boerenpartij. PRECIES op tyd reed de koninklijke trein, getrok ken door een gestroomlijnde Belgische locomotief 't Noor derstation te Brussel binnen. Hare Majesteit werd begroet door Prins regent Paul terwijl tevens op het perron aanwe zig waren de Nederlandsche ambassadeur te Brussel en verschillende Belgische auto riteiten. Het perron en de uitgang, van het station waren met bloemen en planten versierd en ondanks het feit dat onze vorstin geen offi cieel bezoek aan de hoofdstad van het zoozeer met ons bevriende België bracht werd haar een ont vangst bereid die zelden aan een ander ten deel gevallen is. Op het ruime Rogier-plein voor het sta tion was een enorme menigte sa mengedromd die Hare -Majesteit hartelijk toejuichte. Kort na de aankomst van Ko- mingin Wilhelmina legde de Ne-1 derlandsche ambassadeur namens zijn vorstin een krans neer op het graf van den onbekenden soldaat. In gesloten auto's reed de Ko ningin met haar gevolg naar het paleis van Koning Willem I. Van alle kanten is er groote be_ langstelling voor het bezoek van de Nederlandsche vorstin in de Belgische hoofdstad. Bloemen en geschenken werden In groote ge tale aan de Nederlandsche Am bassade aangeboden voor Hare Majesteit. In de Belgische senaat die gis terenmiddag vergaderde werd een speciale hulde aan Koningin Wil helmina gebracht. Heel Brussel is in feeststemming en het bezoek wordt door alle lagen van de be volking on hoogen prijs gesteld. De tweede bijeenkomst van de commissie generaal en de Indone sische delegatie ter bespreking van de politieke problemen heeft gisterenmorgen plaats gevonden. Een officieele communique zegt hierover, dat men de standpunten en werkmethoden heeft besproken. Verdere bijzonderheden hierover zullen in een volgende zitting worden behandeld, diè in het be gin van de volgende week zal plaats vinden. Het communique voegt er aan toe, dat in dit sta dium nog geen nadere bijzonder heden kunnen worden verstrpkt. Lord Killearn vertrokken Lord Killeam is hedenochtend per vliegtuig naar Singapore ver. trokken. Hij zal terug zijn voor de plenaire conferentie van 30 Octo ber. Onze voorraadvositie van tarwe is in den laatsten tijd moeilijk geworden, doordat de invoer uit de V. St. ten- aevolae van de stakingen aldaar reeds aeruimen tijd stagneert. Als gevolg daar van zullen onze inlandsche tarwe en rogge in ruimere mate moeten worden ge bruikt voor de broodvoor ziening. Ingaande 21 November zal er voorloopig geen bon vóór bloem of zelfrijzend bakmeel worden aangewezen. Er komt na den thans aangewezen 1 bloembon nog eenmaal een bon voor zelfrijzend bakmeel, waarvan nog voorraden bij den handel aanwezig zijn. Ook de bonvriie artikelen vaarder „Willem Barendsz", die Zaterdag a.s. naar de Zuid-] SSt^miceill^d^ullen^ pool gaat vertrekken. De Prins werd tijdens zijn rondgangminde're mate beschikbaar door het schip voorgelicht door Ir. A. J. van Deinse. (A.H.F. P.) kunnen worden gesteld. Z.K.H. Prins Bernhard bracht een bezoek aan den walvisch-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1