BIJ DEN POLITIERECHTER Een onbelangrijke agenda 2 Nieuw Noordhollondsch Dagblad Gemeenteraad Discussie over een voor stel tot conversie van een geidleening GOEDEREN VERKOOP Speelplaats Erwten- en boonen parade BEKENDMAKING De Dansschool Trianon is spec, ingericht Gel. tof1 inschr. a. d. Dansschool Trianon Schitterende uitvoering te Zijdewind SENSATIE IN NEW YORK DISTRIBUTIEKRING BEEMSTER VRIJDAG 25 OCTOBER 1946 In de gistermiddag gehou den raadsvergadering deelde de voorzitter, Wethouder v. Slingerland mede, dat d!e gezondheidstoestand van den burgemeester vooruitgaande is- wij hopen, aldus spr., dat m'r. Koelma binnenkort zijn ambtsbezigheden weer kan vervullen. Vervolgens werd de heer N. Andriesma geïnstalleerd als raadslid. Na beëediging werd hij door den Voorzitter namens den- Baad hartelijk gelukgewenscht met zijn spoedig herstel; het ver heugde spr. dat de heer An driesma weer aan de Beraad slagingen kan deelnemen, in den bekenden kring, waarin hij noode gemist werd (in stemming). Twee raadsleden gaan heen, Voor kennisgeving werden aangenomen brieven van de raadsleden mevr Kok—van Berkum (Comm.) en J. Fe. ringa (PvdA), waarin zij mededeelen ontslag te ne men als lid van den Raad. Van den heer Groet (Vr.) was bericht van verhindering ingekomen, (Nog enkele'ze tels waren'onbezet.) Van den heer Hoy tink was bericht van verhindering in gekomen wegens ziekte. De voorzitter uit den v."ensch voor zijn spoedig herstel. Benoemingen. Tot lid >n de Commissie voor het Onderwijs en het slachthuis werd benoemd de heer Andriesma Tot Commissaris in het bestuur van de Ver. voor Volkshuisvesting "Alkmaar" werd benoemd WetJi. Coerts, tot plv. de heer Woldendorp. Voor de functie, bedoeld in art. 2 sub. 15 der Verordening inzake subsidieering bijzonder bewaarschool onderwijs werd benoemd Mr. A. K'oelma. De heer Th. van Huystee te Heemstede van 17 Jan. tnf. en met 31 Aug. tijdelijk leeraar in de Aard. rijkskunde aan de Handelsschool al_ hier is intusschen met ing'ang van 1 Nov. benoemd tot leeraar aan het Gem Gymnasium te Leeuwarden' en verzoekt met ingang van dien datum ontslag. In verband hiermede werd hij voor het tijdvak van. 1 .Sept. 31 Oct. '46 opnieuw tot tijdelijk leer aar benoemd. Voor den cursus 1946'47 werd tot tijdelijk leeraar in boekhouden en handelsrekenen aan de Handels, avondschool benoemd de heer M. v. d Ploeg alhier. De heeren H. v. d. Heuvel en R. Pijning alhier werden benoemd tot onderwijzer aan de Vondelschool. De Raad besloot tot het verleenen van medewerking ingevolge de L.O. wet voor 't aanschaffen van: school. meubelen, schoolboeken enz. t.b.v. de St. Josephschool en de Julia, school; schoolbanken t.b.v. de St. Adelbertusschool; centrale verwar, ming' in de St. Agnesschool. Besloten werd tot wijziging der verordening tot regeling van het onderwijs van de school voor B.L.O. waardoor aan die school het vak eenvoudig kook. en huishoudonder. wijs wordt ingevoerd. De heer de Wilde (PvdA) verheugt zich over de uitbreiding' van het leerplan dezer school en over het feit, dat de gemeenten de kosten hiervan voor haar rekening neemt.* Hij vraagt de nazorg voor de jon gens ook tot de meisjes uit te brei den en daarvoor het subsidie te ver_ ruimen, het onderwijs kan z.ir in de Keetkolkschool onder gebracht wor den. De voorz. zegt toe, dat B. en W. dit zullen bezien en t.z.t. zoo noodig met voorstellen komen, bij de be_ g'rooting. Besloten werd afwijzend te be_ schikken op een verzoek van mej. C. A. Veer, om een benoeming tot verloskundige in vasten gemeente dienst. De Raad besloot voorts te bepalen dat een herziening wordt voorbereid van het uitbreidingsplan "West". B. en W. Werden gemach- tigd de adressanten van den Westerweg te laten weten, dat de* aldaar staande groote boomen. voorzoover al niet gerooid, om den andere zul len worden verwijderd en dat jonge boomen in de plaats daarvan zullen worden geplant. Aan de orde was hierna een voorstel tot verpachting van den Stedelijken Muziektuin aan den heer E. Jager voor het tijdvak van 1 Óct. 1946 tot 1 Oct. 1947 voor 100Ö.Het ligt in de be doeling na dien tijd den pacht prijs te verhoogen De heer Venneker (KVP) vindj. dat de Raad zich wel eens mag afvragen of de gemeente op den goeden weg is-met den Mu ziektuin, die thans in een dans gelegenheid is ontaard. Wethouder Coerts (PvdA) meent, dat de huurder de gele genheid gegeven moet worden den muziektuin te exploiteeren en hem daarbij geen beperking moet worden opgelegd. Er zijn plannen tot verbetering der accomodatie; de politie heelt nl. aanmerking gemaakt op de afwezigheid van toiletten; een voorstel daartoe zal binnenkort verwacht worden, waarbij huur. verhooging in overweging is. De heer Venneker is maar ma tig tevreden me. dit antwoord en belooft er bij de begrooting op terug te zullen komen. De heer Sietsma geeft in over weging den foegang naar den Straatweg te verleggen De heer Asjes brengt de huur ter sprake, die een sportvereeni- ging voor één middag moest be talen, nl. 250.Dat was Z-i. veel te hoog, gezien de pacht, die >de exnloitant betaalt De neer Woldendorp vindt dit ook te veel en zag gaarne deze kwestie nader geregeld. Wethouder Coerts zegt toe deze kwestie nader te onderzoeken; hij meent te weten, dat andere ver- eenigmgen 100.voor een middag betaalden. Met den heer Woldendorp is spr het eens, da) men zich over te hooge huur met de Prijsbeheersching kan verstaan. De heer Asjes zou deze bijlage willen aanhouden, in afwachting van een betere regeling der hu- .ren. De voorzitter acht aanhouding onmogelijk. De heer Torenvlied (Comm.) steunt het denkbeeld van den heer Sietsma. De voorzitter herinner) aan de vroeger over dit onderwerp ge houden besprekingen, waarbij bezwaar gemaakt werd tegen schending van het natuurscnobn en het beconcurreeren van den middenstand. Spr. wil deze zaak nog wel eeiis m B. en W. ter sprake brengen. Hef voorstel werd hierna aan genomen B. en W. vroegen machtiging tot uitvoering van het plan tot vernieuwing van de wal- muren aan de Oudegracht tusschen Groot Nieuwland en Hofstraat en daarvoor een crediet vam f 33.950. Na een korte zitting in comité werd nog ontslag verleend aan mej, J M. van Raalte als onder wijzeres aan de Lindenschool. Z. h. st. aldus besloten. Tegen het voorstel tot heffing van een percentage van 7 voor de ge bouwde eigendommen en van 3 voor de ongebouwde eigendommen; maakt de heer v. d. Borden bezwaar; een fcepaalde categorie zal door de ver. booging van het heffingspercentag'e van' 6 op 7 daardoor voor 2.300 meer moeten opbrengen. Het komt spr. voor; dat deze verhooging niet verplicht is. De heer Sietsma (PvdA) is van meening, dat de minister het in verband met de begrooting 1947 wèl voorschrijft; hij zou een uitzondering willen maken voor landerijen, die niet aan openbare wegen gelegen zijn. De voorzitter merkt op; dat dit blijkens art. 1 der verordening reeds het geval is. De heer v. d. Borden zegt, als de bijlage» aangenomen wordt, in beroep te zullen gaan. De voorzitter zegt, dat, daar de gemeente noodlijdend is men deze verlrooging voorschrijft. Het voorstel wordt aangenomen met op i na algemeene stemmen. Tegen de heer v. d. Borden. Het subsidie voor Huisverzorging werd verhoogd van 1600 tot 1 2350. Voorgesteld werd tot conversie van de eerste 3Vi pCt. obligatielee- ning 1937 in een geidleening onder, handsche schuldbekentenis rentende 3'/= nCt. De heer Venneker ontvouwt de bezwaren van de financieele commis. sie tegen dit voorstel, de obligatie, houders worden verplicht een ander emplooi* voor hun geld te zoeken, het rentevoordeel (1/4 pCt.) acht zij te gering om deze buitengewone af lossing te rechtvaardigen. De com missie geeft de voorkeur aan con versie in een 3 pCt. obligatieleening'. Spr. ziet er voor de gemeente on der de huidige financieele omstan digheden geen voordeel In. op den duur zai de gemeente toch weer te recht moeten komen bij de parti culiere geldgevers. Als B. en W. het in het belang achten van de gemeen te; wil spr. er op wijzen, dat bet gemeentebelang niet altijd identiek is met de gemeentekas. Spr. meent dat de raad er niet goed aan zal doen deze bijlage aan te nemen. De mogelijkheid een conversieleening aan te gaan; lijkt spr. niet uitge sloten. De heer Kirpenstein (PvdA) die aanvankelijk bedenkingen tegen het voorstel had, is na zijn licht eens qpgestoken te hebben tot andere gedachten gekomen en zal voor de bijlage stemmen. Weth. Leesberg wijst er op, dat de gemeente noodlijdend is en of schoon hij de^gedachtengang; van den heer Venr.eker in het algemeen kan waardeeren, uit dien hoofde aanne ming van de bijlage meent te moe ten adviseeren. De voorzitter weth. v. Slingerland zegt dat zijn verantwoordelijkheid als wethouder van Financiën zwaar bij hem weegt, deze conversie brengt de geijaeente eenlg voordeel. Het college en de raad hebben de financieele belangen der gemeente te behar.tigen en deze gelegenheid om de inkomsten te vermeerderen moet worden aangegrepen. B. en W. meenden dat het, hun plicht was met dit voorstel te komen. Er wordt ge heel in overeenstemming met de leeningsvoorwaarden gehandeld en de Raad zou wijs doen het voorstel aan te nemen. De heer Venneker blijft van mee ning dat het tegenover de houders van de oude obligaties niet juist is, het is misschien niet in strijd met den letter doch wel met den geest der leemngsvoorwaarden. Na nog eenige discussie werd het voorstel met 16 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen mej. Kamphuis en de heeren Vennenker; Wolden dorp; v. d. Borden en Sietsma De verkoop bij firma Engeln vangt aan op Dinsdag 29 October 1946, des voormiddags 9 uur. Op dezen eersten verkoopdag zullen des morgens de volgnum mers vanaf 400 worden gehol pen, terwijl de eerste 400 num mers later aan de beurt komen. Het publiek kan dus zelf onge veer uitmaken, wanneer ieder nummer aan de beurt is. De volgnummers worden in den loop van deze week toege zonden en zullen telkens, voor zoover textielgoed aanwezig is, tijdig worden verstuurd. Verkoop geschiedt op vertoon van stamkaarten per gezin. Alle Een kind huilt langs de straat, Dat gebeurt meer maar het staat Riet; kinderen zijn er voor om alle vreug den, die er in dat kleine leventje zijn, te kunnen beleven. Daarom is hij, die zoo'n klein wezentje ennoo- dig verdriet doet. in wezen even erg als iemand, die de grooten in het leven achtervolgd met haat en ellen de. Dat huilende kind speel: op een schoolterrein, gemaakt om bespeeld te worden. Met zijn vriendje. Hij voetbalt d.w.z. hij holt, valt. schopt, holt en valt weer. Krijgt roode wan gen en van die heerlijke lichtjes in z'n oogen. Dan komt de schaduw en die verbiedt het spelen; jaagt de wezen tjes weg' zegt dat ze ergens anders moeten gaan. Waar? Op straat, komt de wegen, dienaar, en jaagt ze weg In de tuin, komt de eigenaar en snauwt ze de straat op. Dat wordt 'n eeuwige cir kel van wegjagen en verdriet. Ge. volg, de heerlijke lichtjes in de oog'en verdwijnen en de roode wan. gen ,zien bestreept van de traan, slierten, sommige steden en dorpen maakten speelplaatsen voor al de kinderen, waar ze alles kunnen doen wat voor hun leven noodzakelijk is. Andere steden en dorpen jagen de kinderen overal vandaan, waar ze maar even durven komen. Het kind voelt onrecht scherper dan de groote menscb. Die zijn speel, plaats ook heeft (bioscoop, schouw, burg, roulette, café, voetbalveld; met tien enz. erbij). Als de kinderen iets kapot maken breek het af en laat ze evengoed spelen. Hoe was Filosoof, toen hij klein was? Eri al de anderen, die wel eens als ze zich vijf minuten vervelen; lezen wat filosoof schrijft? Toen wij klein waren??? Denk aan de lichtjes in die oogen. Filosoof. Het is met de prijzen van peulvruchten van den oogst 1945 een ingewikkelde ge. schiedenis geweest De richt prijs en die voor detaillisten mocht niet worden over schreden. Daartusschen was de kandèl vrij. Verschillen de uitspraken aangaande deze prijzen maakten het voor teler en handelaar niet duidelijker, zoodat velen niet wisten hoe te moeten han delen. Enkelen dunner waren Woens dag jl bij den Politierechter te Alkmaar in appèl gegaan over de uitspraken, gedaan door den luchtrechter voor de prijzen. De verschillende moeilijkheden op dit gebied werden door den deskundige P Luitse duidelijk uiteengezet. De grootwinkelbe drijven boden den teler een hoo. geren prijs dan de vastgestelde en dwongen daardoor de klei nere grossiers hier ook toe. Hier zit iets scheef, daar tegen de overtredingen der daartoe ge dwongen grossiers wèl en tegen die der grooten geen klacht werd ingediend. In elk geval komt vast te staan, dat de overtreders, hoe wel in overtreding zijnde, niet over klare richtlijnen van de prijzen konden beschikken en door allerlei omstandigheden werden gedwongen aldus te handelen Het gevolg was dan ook, dat de door den tuchtrech ter opgelegde boeten sterk wer den verlaagd. S. de J. te Nieuwe Nied'orp zag zijn straf van f 100 boete ver. laagd tot f 1-Martha B te Hoogkarspel kon het i>iet anders dan best vinden, dat zij in plaats van f 175 nu f 1.kreeg. Jac. D rte Nibbixweud betaalde tenslotte in plaats van f 100 ook f 1. P S. te Nieuwe Nied'orp zakte van f 300 op f 3.J. Z. te Wog- num en A J. te Nieuwe Niedorp resp. van f 500 en f 200 ook op f 3-,J. T. te Alkmaar en Jac. T, te Oudorp kregen elk f 5. De grossier K. te Heiloo zag een straf van f 75 veranderen in f 3 en C. G. te Nieuwe Niedorp eveneens f 5. In zijn requisitoir merkte de Officier tenslotte op, dat de re- geeringspolitiek niet consequent was doorgevoerd. In overheids kringen stond de zaak niet ge- 'heel vast. Thans zijn peulvruch ten, uitgezonderd groene erwten, vrij. De rechtbank snapt er niets van. Distributie geschiedt nor. maal als iets schaarsch is. De oogst was nu slecht. Bruine boo. nen zijn er maar voor een derde deel van een normalen oogst en nu is de zaak vrijRa, ra. In elk geval weten we nu, dat we van den winter weinig brui. ne boonen zullen eten en peper duur stamkaarten dienen dus te wor den overgelegd. Het hoofd van het gezin mag voor f 10 koopen en voor ieder ander gezinslid is dit bedrag be paald op f 5 (Gezin van 3 perso nen dus f 20. Gezin van 5 perso nen dus f 30). Artikelen op vergunning val. len buiten dit bedrag, evenals aankoop van puntenvrije artike len. Men mag evenwel slechts dén vergunning-artikel koopen en een beperkt aantal vrije arti kelen. Losse punten worden niet ge accepteerd. uitgezonderd de door den distributiedienst afgegeven extra punten Tijdens den verkoop worden geen telefonische inlichtingen meer verstrekt, wanneer even tueel ontvangen nummers „aan de beurt zijn". Het publiek kan zich zelf aan den winkel overtuigen, omdat publicatie van deze nummers aan eén der winkelramen zal geschie den. VERKEERD ONDERSCHRIFT Door een technische misgreep zijn in ons nummer van giste ren twee onderschriften ver wisseld, wat velen al wel zul len hebben bemerkt. De tekst van het vliegdekschip „Karei Doorman" moest onder de één-kolom-foto op pagina 3, de tekst die daaronder stond, was bestemd voor de foto op pagina 1, welke de „Jacob v. Heemskerck" in de haven van Antwerpen voorstelde De Burgemeester der ge meente Schagen maakt bekend, dat van 28 Oct. a.s. af, gedurende 30 da gen ter gemeente-secre tarie aldaar voor een ieder ter inzage ligt, het door den Raad voorloo- pig goedgekeurd plan tot onteigening krachtens de Woningwet ten name der gemeente Schagen, van gronden gelegen in het goedgekeurde uitbrei dingsplan Noord-West, ten behoeve van de Volkshuisvesting. Belanghebbenden kunnen uiterlijk 14 dagen na verloop van den termijn van nederleg^inig hunne bezwaren schriftelijk aan het gemeentebestuur op geven Schagen, 22 Oct. 1946. De Burgemeester, W. J WOGNUM. Te kooD: 2'/i ton aardappelkriel bij H. TAMIS De Weel Oude Niedorp. Tel. K 2262 (234) 350 KG Aardappelkrlel rui len voor Schapenwol. H. JONGKIND; Hasselaarsweg H H' Waard Nrd. en wordt- uitsluitend gebruikt voor beoefening der danskunst onder leiding van dansleeraar P. W. Hoebe Gelegenheden in café's en hotels, die niet speciaal voor dans-onderwijs zijn ingericht, hebben vele na- deelen. Veelal is er te weinig vrije ruimte en wordt de bestaande ruimte ook nog onderbroken door deur stijlen, meubelen enz. Dit is zoowel een beletsel voor het dansles geven, als voor de deelnemers aan een danscursus. Wanneer men de sierlijke figuur van een bepaalden dans keurig wil afwerken, is het huiten- gewoon onaangenaam door een buffet, een deurstijl of een kellner te worden geremd. U ontvangt zeer aangename danslessen in de DANSSCHOOL TRIA NON, waar P. W. Hoebe, volledig gekwalificeerd dansleeraar, zijn onzichtbare scepter zwaait. Verdronkenoord 65, Alkmaar, 'snam. van 5 tót 7 uur van d'e R.K. Tooneelver. „ONDER ONS" op ZONDAG 27 en DINSDAG 29 OCT, a.s. in de zaal van J. BLANKENDAAL Opgevoerd wordt het zeer verma kelijke kluchtspel in 3 bedrijven: AANVANG 7 UUR PRECIES. Plaatsbespreken dagelijks aan de zaal. Entrée f >.25 pl. bel. - Na afloop dansen. Uitreiking, bonkaarten Bijz. Arbeid 12de periode (27 October23 November 1946). (Aan personen werkzaam in den landbouw, veehou derij en tuinderij worden gedurende de maanden De cember, Januari en Februari geen toeslagen voor Bijz. Arbeid verstrekt. Deze personen ontvangen dus geen nieuwe naamlijst voor de 13de periode) Plaats van uitreiking: Z.O. BEEMSTER: O.L. School, Woensdag 30 October van 9,3012 uur. MIDDENBEEMSTER: Distr.kantoor Woensdag 30 October van 2—4 uur letters A t/m E. OOSTHUIZEN: Gem. Secretarie Donderdag 31 Octo ber van 9,3011,30. BEETS: Café Homan Donderdag 31 Oct. van 1,30-2,30 OUDENDIJK: Café Klein Donderdag 31 Oct 34 u. MIDDENBE'EMSTER: Distr.kantoor Vrijdag 1 Nov. van 912 uur letters F t/m K; Vrijdag 1 Nov. van 1,303 uur letters L t/m S; Zaterdag 2 Nov. van 911,30 letters T t/m Z. DRIEHUIZEN: Café Slooten Maandag 4 Nov. van £30—12 uur. GROOT-SCHERMER, Café Kay Maandag 4 Nov. van 1,303,30. DE RIJP: Distr.kantoor Dinsdag 5 Nov. van 912 uur bewoners De Rijp.i WEST-GRAFTDIJK: Catechisatielokaal Dinsdag 5 Nov. van 23 uur. DE RIJP: Distr.kantoor Woensdag 6 Nov. Van 912 uur bewoners Graft en W.-Beemster.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2