Nieuw De deportatie naar het Oosten gaat voort De Veiligheidsraad verliest aan beteekenis Voor Alkmaar en omgeving STAATKUNDIGE HERVORMINGEN Ex-gedetineerde uit den weg geruimd Reeds 6000 man weggevoerd Benoemingen Dader voor de rechtbank Het vetorecht blijft op de agenda OVERDRIJFT CHURCHILL? Christus Koningsfeest Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 11.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs; per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.; minimum t 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. NoordhoUandsch Daqblad VfP Buiten God is nergens veilig (Vondel ZATERDAG 26 OCTOBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11062 BUREAUX: ALKMAAR: I -ngestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 el. 4243 (K 2290 2 liinpp i)EN HF.LDERWest straat 80; tel. K 2230 2333 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. J59 (K 2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel Dertien jaar geleden in het omwentelingsjaar 1933 stond1 de roep om staat kundige hervormingen in het brandpunt van de belangstelling. Er waren, in den geest van dien tijd .ongeduldigen, die niet kon den wachlen, geen dag en geen uur. Er waren meer ervaren, de conservatieven geheeten, die waarschuwden tegen overhaas ting, enzij hebben gelijk ge kregen. Het zou inderdaad niet goed geweest zijn, de nieuwe maatschappij en staatsinrichting te schoeien op de toen op den voorgrond gedrongen leest van de besluitvaardige daadkracht, die haar wortels had in fascisti sche en nationaal socialistische stelsels. En van Katholieke zijde wilde men wel gaarne velen trappelen van ongeduld met gezwinden pas d'e richting van de corporatieve ordening uit, maar de gebeurtenissen in Oostenrijk leerden aldra, dat zooiets niet kan worden opgelegd en moet groeien. Later zijn er revolutio naire ontwikkelingen geweest,»die de barheid van den oorlog brach. ten. De roep om maatschappelijke en staalkundige hervormingen is overigens ook bij goede en constructieve elementen in den oorlog niet verstild, en na de be vrijding is er al weer heel wat over gezegd en geschreven. De eerste na-oorlogsche periode was zeker niet de geschikte tijd, om weloverwogen plannen op dit ge bied uit te werken. Dat zoo langzamerhand de geesten rijp kunnen worden voor bezonken, oordeel op dit gebied, is gebleken' uit het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over het alge- meene regeeringsbeleid. Zoo langzamerhand zal men tot meer omlijnde meeningen op dit ter rein moeten komen. De Regeering heeft in de Troonrede de instelling van een Staatscommissie voor Grond wetsherziening aangekondigd. Hoe staat er mee? In de mee- ningen, welke in het V.V. worden weergegeven vinden wij geluk kige aanfcnoopingspunlen voor de richting, welke die herziening zal moeten uitgaan. Er wordt daar, door „vele le den" gezegd, dat het nationaal- socialisme zich bediend heeft van een voorname reeks van democratische vrijheden, om ziin werkingsfeer te verbreiden. Thans misbruikt, zoo zegt men terecht, het communisme dage lijks deze vrijheden om zijn on dermijning van het gezag en zijn voorbereiding van den ondergang van elke democratische vrijheid te begunstigen. En wij lezen dan verder deze zin, die wij volko men onderschrijven, dat de voor den oorlog betwiste vraag, of de democratie aan haar tegenstan ders de vrije baan moet geven om zich ten val te doen brengen, thans nauwelijks een vraag meer is. De practijk geeft nu, ten aan zien van het nationaal-socialisme een zeer beslist antwoord in ontkennenden zin. En wij leven nu onder dezelfde Grondwet als voor den oorlog, toen men met een beroep op de democratie het nazi-dom vrij spel meende' Ie moeten "laten. Inderdaad: „het geschreven recht lijkt hier achter geraakt bij wat feitelijk als recht geldt en behoort te gelden". En dat „lijkt" niet alleen maar dat is zoo. Wij geven ons er volkomen re kenschap van, dat deze kwesties inlusschen niet zoo eenvoudig zijn op te lossen. De regeling van het evenwicht tusschen gezag en vrijheid daar gaat het om is in theorie gemakkelijker dan in de praktijk en men zal dus, daar is dan ook de Staatscom missie voor met spoed aan het werk moeten gaan, om kloek moedig te onderzoeken, welke richting het uit moet en hoe een en ander zal dienen te geschie den. Op den grondslag van de ge zonde democratie gezonde volksinvloed met een sterk over- Byrnes brengt verslag uit. De Amerikaansche staatssecretaris James Byrnes (rechts) brengt president Truman op diens bu reau te Washington rapport uit over de Parijsche vredes conferentie. (Ass. Press P.) Berichten, die te Berlijn bin nenkomen, maken melding, dat de deportatie uit de Sov jet-zóne voort gaat. Volgens functionarissen van het Duit- sche centrale bestuur, zjjn duizenden vrachtwagens en een groot aantal treinen uit Rusland op weg naar de Sovjet-Russische zóne van Duitschland om technici met hun gezin en huisraad en de fabrieken met de uitrusting te vervoeren. Ongeveer 6000 personen zouden reeds van de fabrieken in Saksen weggevoerd zijn. Een Duit- sche functionaris van het Sovjet- Russische militaire bestuur heeft verklaard, dat met de „Oostactie" zal worden voortgegaan, totdat da Sovjet-Unie alle benoodïgde fa brieken in haar bezit heeft. Op de bijeenkomst van de geal- ieerde kommandantur te Berlijn hebben de Engelsche generaal- majoor E. P. Nares, de Fransche generaal Ganeval en de Ameri kaansche generaal-majoor Frank Keating tot den Sovjetrussischen generaal, majoor Alessander Ko- Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Kapelaan te Haarlem (Kath. Kerk H. Bavo) den Weleerw. Heer A. H. M. Ruhe: tot Ka pelaan te Rotterdam (H. An- tonius Abt) den Weleerw. Heer J. A. M. ten Hengel: tot Kapelaan te Amsterdam (H. Hart) den Weleerw. Heer C. P. de Wit: tot Kapelaan te Riiswiik. den Weleerw. Heer R. W. M. Geraets, die Kape laan was te Schiebroek. heidsgezag, mag dat nog steeds heeten dient de hervorming zoo te geschieden, dat de demo cratie zichzelf kan verdedigen tegen aanslagen, welke tegen haar grondslagen worden gepleegd. Het gaat daarbij niet weinig om de juiste opvatting van het vrijheidsbegrip, zonder twijfel grondslag van het democratische begrip. Maar vrijheid schept niet alleen rechten, doch ook plichten en verantwoordelijkheden en die brengen mee, dat met de demo cratie, de vrijheid zelve actief zij en weerbaar tegen ieder en alles, die en dat haar werkelijk belaagt. tikof het verzoek gericht, een ver klaring af te leggen over het vor deren van Duitsche technici voor de Sovjet-Unie. Kotokof ant woordde, dat hij niet bereid was Pen v°rklaring dienaangaande af te leggen, maar bet eens was met het Engelsche voorstel om de kwestie voor den geallieerden bestuursraad te brengen. Voor de Arrondissements - rechtbank stond gisteren te recht de 31-jarige schilder C. R. van S., die in de late avonduren van den eersten Maart van dit iaar met een schot een einde had ge maakt aan het leven van den ex-aedetineerde Hen drik Scheffer. die als .l.icht aeval" in October van het voriae jaar uit een detinee- rinaskamv was ontslagen. Scheffer. die werkzaam was bii de „Zentralstelle für Jü- dische Auswanderung". zou, voleens verklaring van verd., in 1943 tezamen met eenige landwachters op den Nieu- wendiik te Amsterdam verd. en diens zwager Heddema aan gehouden en laatstgenoemde hebben gearresteerd. Hedde ma is later op Helgoland om gekomen. Verd. had toen ge zworen Scheffer uit den weg te ruimen. Op een vraag van den Presi dent °f hij niet inzag, dat men iemand, die door het wettig ge zag is vrijgelaten, niet maar zoo kan neerschieten, antwoordde de verdachte: „Daar heb ik niet bij gedacht. Toen ik hem zag dacht ik: is dat recht? Hij zal zijn ver. diende loon moeten ondergaan." De Officier van Justitie, mr. J. H. Naubuis, achtte deze zaak, hoewel vaststond dat hier moord me, voorbedachte rade gepleegd is, uit een generaal-preventief oogpunt van zeer groot belang. Er zijn reeds duizenden ge- interneerden vrijgelaten en nog Op den tweeden dag der zit ting van de algemeene verga dering der V. N. werd aller- c - ..-■ciissic, die op de vorige bijeenkomst was be gonnen, voortgezet Josef Ar- ce (Argentinië) verhief zijn slem tegen het veto-recht Hij meende, dat het vervangen moest worden door het beginsel van meerderheid (tweederde of driekwart) der stemmen als be slissende factor. Dit moest dan tevens voor den Veiligheidsraad gelaen. De afgevaardigde van Groot- Brittanmë, Philip Noel Baker, be toogde vervolgens, dat de Veilig heidsraad, die volgens de bedoe ling van de Sowjet-Unie het be langrijkste orgaan van de V.N. had moeten zijn, zijn beteekenis zal verliezen, indien men op den ingeslagen weg voortgaat. Hij was van meening, dat de Sowjet-Unie in de Grieksche kwestie haar veto had laten hooren 'om een onder zoek ter plaatse te verhinderen. Naar Noel Bakers opvatting kon men het handvest niet veranderen maar wel overgaan tot een ver standiger interpretatie. Wat betreft den wedloop met betrekking tot de atoombom, ver klaarde spreker, dat men of alle gebruik van atoomkracht moet verbieden maar dan gaat deze ook voor het vredeswèrk verloren - of tot een vorm van interna tionale controle moet geraken. De Britsche regeering kiest het laat ste. Noel Bakers rede werd door een warm applaus gevolgd. De Sowjet afgevaardigde Wi- sjinsky heeft gisteren na critiek van verschillende zijden een voor stel om moties, die beperking van het recht van veto beoogen, van de agenda der algemeene vergade ring der V.N. te schrappen, inge trokken. Dit geschiedde in de commissie van orde, wier taak het is de algemeene vergadering be treffende de agenda van advies te dienen en welke het belangrijkste orgaan na de algemeene vergade ring is, dat thans vergadert. De moties waren ingediend door Australië en Cuba, welke landen Wisjinsky hierom aanviel. Hij verklaarde, dat het principe van eensgezindheid de basis van de organisatie der V. N. vormt. Molotof stuurt de „Queen Eli zabeth" over den Oceaan. Tijdens den overtocht naar de Ver. Staten ter bijwoning van de conferentie der U.N.O. mocht de Sovjet-Russische minister van buitenlandsche zaken Molotof, korten tijd het roer van het schip in handen nemen onder het toeziend oog van den kapitein van de „Queen Elizabeth". duizenden zullen vo:gen Geluk kig zijn dergelijke gevallen van het recht in eigen hand spora disch geweest Hij eischte een gevangenisstraf van acht jaar. De verdediger, mr. R. van den Bergh, wees er op, dat verdachte gehandeld heeft uit een inner lijke opwelling. Treurig is, dat di, drama den dood van Scheffer tengevolge heeft gehad. Treuri ger is echter, dat lief leven van Heddema en' honderdduizenden anderen is verloren gegaan De verdediger verzoch, dezen daad te zien als zijnde gepleegd tegen een handlanger van den vijand. Uitspraak op 8 November. Naar aanleiding van de be wering van Churchill, volgens welke zich meer dan tweehon derd Soviet-Russische divisies od oorlogssterkte in de be zette gebieden bevinden, heeft de correspondent van de Ti mes te Moskou geseind, dat volgens buitenlandsche waar nemers in de Soviet-Russische hoofdstad „die meenen op de hoogte te ziin van militaire aangelegenheden", de door Churchill genoemde cijfers sterk overdreven ziin. De correspondent voegt er aan toe: „Een aanzienlijk aan tal specialisten, hoofdzakelijk tot het officierencorps behoo- rend. is met groot verlof ge stuurd". Verder seint hii: „Om tegemoet te 'komen aan de vraag naar industrieele werk krachten. welke ondanks de demobilisatie voortduurt, ver- leenen kranten en politieke organisaties actieven steun aan de beweging, welke be doeld is om een stroom kan toorbedienden terug te bren gen naar hun kruk". EEN TIMMERFABRIEK te Overschie raakte Donderdag avond in brand. Vier loodsen met hout werden een prooi der vlammen. Tegen midder nacht werd het vuur bedwon gen. QHR1STUS IS KONING. Christus is God. Gods Zoon, Die omwille van ons en onze zaligheid mensch is ge worden. Als God-Mensch is Hij Koning. Over het heelal: „Hij is de Eerstgeborene der schepping". Over ons, men- schen. Wij erkennen dat en belijden dat. Wij huldigen on zen Koning, door morgen te gaan naar de H. Mis, het Offer en Zijn Koninklijk priester schap, door er aan deel te ne men door onze H. Communie. Wij huldigen Hem ook door volgens Zijn wetten en gebo den te leven. In ons particu liere leven. In ons gezin. In ons werk en bedrijf. In het openbare leven van onze pa rochie, burgerlijke maatschap pij, gemeente, staat en wereld orde. Overal leven en hande len wij volgens den geest van Christus en Zijn Kerk, volgens onze Katholieke beginselen. Eens zal Christus als Koning wederkomen om te oordeelen. Levenden en dooden. Hoe zal Zijn oordeel zijn over u? Staat gij aan de rechterhand van den Koning? MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1