PLECHTIGE BEKRONING GEZINSACTIE Nieuw Noordlnpllaridsch Dagblad Pontificaal Lof Kegelen ALKMAARSCH TIEN TAL NATIONAAL KAMPIOEN Ned. Jeugdgemeenschap IN DE BIOS Vrouwenbond K.V.P.-candidaten voorgesteld voor Textielgoederen P. O. A. n.v., PAYGLOP JAN VAN DER PLAS OVERLEDEN De menschenredder van Egmond Heelemaal op haar eentje St. Nieolaasfeesf in het openbaar? Auto tegen tram gebotst MAANDAG 28 OCTOBER 1946 Aan Het feest van Christus Koning, dat door katholiek Alkmaar in de drie parochie. Kerken me+ groote plechtig heid en talrijke deelnam'e werd gevierd, vjerd in de St. Dominicusparochie groote luister bijgezet door het be. zoek van den Prins der Kerk Z H Excellentie Mgr. P. I. Verriet O.P.. Apostolisch Vi-' caris van Curagao, die des avonds in he+ rijk versierde kerkgebouw een Pontificaal Lof celebreerde. Z.H Excellentie werd daarbij geassisteerd door den Z.E. Heer Pastoor L Biesta, "als diaken en door den WE. Pater G. H. Keij- zer, als subdiaken; verder ver leenden assistentie de W.E. Pa. ter M. Helling, ad baculam, de W.E Pater J. Berentsen, ad my. tram; als ceremoniarius fungeer de de W.E. Pater C. H Meijen; thuFiferarius was de W.E Pater S. Groenestein. De regen, die heel den langen Zondag wa's gevallen, had niet kunnen verhinderen,. d'at 't kerk gebouw tot in alle hoeken bezet was. Terwijl hef zangkoor o l.v. den heer Joh. Kuyper het „Ecce Sa- cerdos Magnus" van Ph. Loots zong, begaf de bisschoppelijke celebrant zich van de sacristie door het middenpad naar het in licht en bloemen badende pries, terkoor. gevolgd door zijn assis. teerende ordebroeders. Na een kort gebed, begaf hij zich naar den links in het pries terkoor opgerichten troon, waar hij zich kleedde in het vol ornaat van zijn bisschoppelijke waar digheid. Met den staf in de linkerhand en de mijter op 't hoofd schreed hii voorts naar het altaar Nadat het Allerheiligste was uitgesteld, zong het mannen- en knapenkoor het „O Salutaris Hostia" van Jos. Vranken. ge volgd door het feestelijke „Mag nificat" van Perosi. De Z.E. Patej- Lector A van Groenewoud hield de feestpre. dicatie over het Koningschap van Christus, Wiena koninkrijk, dat ook ons koninkrijk moet zijn. niet van dezet wereld is; daarom, aldus betoogde gewijde spre ker, dien-t al ons handelen in deze wereld ingeschakeld te zijn in Christus' bedoelingen en ge richt op de gemeenschap der Heiligen en op ons aller levens doel: de gelukzalige eeuwigheid. Door de parochiale jeugdbe weging, welpen, gidsen en ver kenners die intusschen in het middenpad was aangetreden, werd hierna een Christus Ko. ninglied gezongen, waarna alle aanwezigen met orgelbegeleiding het .Aan U o Koning der Eeu wen" aanhieven. Na hef Vólks-Tantum Ergo, eveneens door heel de kerk ge zongen, gaf de celebran+ de ge- loovigen den drievoudigen zegen met het Allerheiligste, waarna hij terwijl het koor he+ „Ecce Sacerdos Magnus" herhaalde in vol ornaat, zegenend door het middenpad zich weer naar de sacristie begaf. Na het Lof ontving Mgr. Verriet in de St. Francisca Roman^kapel de leden van de Katholieke Actie, namens welke de moderator, de W.E. Pater C. Meijer, Monseig neur hartelijk welkom heet te en dank "bracht voor zijn bezoek aan de parochie, die in dit plechtige Pontificale Lof de bekroning zag van de zoo uitstekend geslaagde ge zinsactie. Namens de KA. vernieuwde spr. de trouw van de leden aan de Dis- schoppen der Kerk. Mgr. Verriet beantwoordde deze toespraak met te" wijzen op de groote beteekenis voor een parochie van een actieve Katho lieke Actie; hij verheugde zich over den bloei, waarin de K.A, zidh in deze parochie mocht ver heugen en bracht de leden dank voor hetgeen zij voor het wel slagen van de gezinsmaand had den verricht. Na een speciaal gebed voor de Missie gevraagd te hebben, gaf Mgr. de aanwezigen zite Bis- schoppelijken zeve^ Kinderzegen Ook des middags was 't kerk gebouw geheel gevuld, toen de moeders mev haar kinderen ge. komen waren om deze door den Prins der Kerk te laten zegenen. Met dezelfde assistentie en met hetzelfde plechtige ceremonieel ging Mgr Verriet de kerk rond, om moeders en kinderen den ze gen te geven. Na een plechtig Tantum Ergo werd deze indruk, wekkende bijeenkomst besloten met den zegen mett.net Aller heiligste. Na afloop kregen nog tal van kinderen op moeders arm een kruisje van den Missie bisschop. Het was gisjer voor kege_ lend Nederland een belang rijken dag en voor Alkmaar niet minder. Toen immers werd op de banen van het gebouw van den Haarh Kegelbond het kampioenschap van Neder land verkegeld. Aan deze belangrijke ontmoe ting namen deel de zes districts- Kampioenen, t.w. Alkmaar. Eind hoven, Den Haag, Oost-Gelder- land, Valkenburg en Twente. Het is het tiental van den Alk- maarschen Kegelbond gelukt, na feilen kamp met dat van Eind hoven, beslag te leggen op den titel. Dit mag zeker een mooi resultaat genoemd worden en vormt een belooning voor de se rieuze oefening en voorbereiding. Een schooner en waardiger geschenk, dan dit kampioen schap had men den Al'kmaar- schen kegelbond bij zijn 40-jarig bestaan moeilijk kunnen aanbie den. De wedstrijd over 6 banen, waarop door iederen deelnemer van hel tiental 15 worpen werd gecaan. Bij de pauze, toen het eerste vijftal had geworpen, stond Alk maar 83 hout voor op Eindhoven Het slot was, dat Alkmaar met' H)5 voorsprong op Eindhoven het Kampioenschap veroverde. De sland is: 1, Alkmaar 5159 hout; 2, Eindhoven 5054; 3, Den Haag 4942$'4, Valkenburg 4925; 5. O'ost Gelderland 49la: 6, Twen te 4782. De individueele prestaties wa ren: le vijftal: Van Spanje 482, Van der Bosch 536, Oudes 503, De Lange 549 en Eickholt 541, to Laai 2611. 2e vijftal: Klerk 522, Diepen 515, De Bakker 514, Genefaas 498 en Köllmann 499. totaal 2543 De heer De Lange werd hoog ste werper van den geheelen wedstrijd. Reeds gerui'men tijd is in Alk maar een commissie aan het werk om een af-dteeling van de Ned. Jeugdgemeenschap op te richten. Tot- nu toe is de, medewerking van de onderscheidene hier, ter plaatse bestaande jeugdorganisa ties niet bijster groot. De voornaamste reden hiervan is waarschijnlijk gelegen in de weinige* bekendheid, die de Ned Jeugdgemeenschap geniet. Om hierin eenige verbetering te brengen, heeft de voorberei dingscommissie nu een bijeen komst georganiseerd, waarin de heer J. Peters, alg. secretaris van de Ned. Jeugdgemeenschap, een uiteenzetting zal geven over de taak en de organisatie van de N.J.G. Deze vergadering welke ge houden word+ op Dinsdag 29 Oct. a.s., 's avonds 8 uur, in de trouw zaal van het stadhuis, is in 't bij zonder bedoeld voor leidsters en .leiders van de jeugdorganisaties. Belangstellenden, die nog geen uitnoodiging hebben ontvangen, kunnen bij den secretaris, den heer E Buiskool, Nic. Beetskadé 11 te Alkmaas. een toegangsbe wijs aanvragen Teskesiborden Teekandooien T@@k@3$hak@9i P. O. A. n.v., PAYGLOP Door een misverstand werd ,Zaterdaa onderstaande iiVm- reeensie niet opgenomen. Wij voldoen aan vetkr verzoek en plaatsen het alsnog vandaag. "harmonie" "Gestolen Leven" brengt ons te. midden van hét machtige natuur, schoon wat Zwitserland eigen is. Temidden van het fraaie bergland_ schap bloeit een idylle tusschen een jong ontdekking&reiziger-2schrijver en een meisje Martina. Martina heeft echter een tweeling', zusje dat sprekend op haar lijkt. Bij toeval ontmoet "hij" dit zusje dat hem dermate weet in te palmen dat een huwelijk niet uitblijft». Eerst dan begint de film eenigszins te boeien want tijdens de ontdekkingsreis van Allen verdrinkt zijn vrouw bij een zeiltochtje met haar zuster. Martina geeft zich nu uit voor zijn vrouw; sterk tegen den zin van haar vader; die haar dadelijk herkende als Mar tina. Vete moeilijkheden heeft zij te overwinnen wanneer blijkt dat het huwelijk van haar zuster in het ge heel niet gelukkig was en op het punt van scheiding stond. Elizabeth Berger geeft in deze dubbelrol uitstekend spel te zien en wij kunnen zeer zeker, zij het dan voor diegenen bovfen de 18 jaar, een bezoek' aanbevelen. Vooraf Wereld en Nederlandsch Nieuws en een kleu rig teekenfilmpje. JONGEMANNEN! lederen "Woensdagavond is er gezellige bijeenkomst in Pavil joen Kinheim. Wij hebben iedere week een .genotvollen, een leerzamen en gezelligen avond. Woensdag jl. hadden wij een boomstronkconferentie. Reuze veel lol en mot gehad enveel geleerd Alle jongens boven de 17 jaar .uit het middenstandsmilieu zijn van harte welkom, om als vriend in de K.J.M.V. te worden opge nomen. Dus al deze jongens op Woens dag naar Paviljoen Kinheim, om half negen Sen KJMV-er VOLKSUNIVERSITEIT Voor de leden van de Volks universiteit werd Zaterdagmid dag in de Harmonie de aardige muzikale film „De Drie Walsen" gedraaid, yjaarin Yvonne Prin. temps en haar kunstzusters cfe balletdansen van drie generaties Jaten zien op de sleepende en Tuischende muziek van Oscar Strauss. Hoewel de zaal niet uitver kocht was, bestond er veel be langstelling voor dezen film middag. Het bestuur van bovenge,- noemden bond herinnert de leden aan de doodennerden- kine op Donderdag 7 Novem ber a.s. 's middags om 3 uur. Een massale opkomst wordt verwacht. In onze recensie van Don derdag i.l. over den avond van den R".K. Vrouwenbond in het Gulden "Vlies kwam een ver keerde conclusie voor. Mevr. Paleari. heeft niet medegedeeld dat ieder die een nieuw lid aanbrengt 'n iaar van contri butie wordt vrijgesteld. Zij heeft wèl gezegd, dat degene, die het 800ste lid werft, hier van wordt vriisesteld en ook het lid zelf. afc.nieuws Koedijk 1 AFC 1 2—4; AFC 2: AFC 3 en 4 afgelast; Bergen 3—AF C 5 90; ADO Jun. aAFC Jun a 43. AFC'ers van het eerste elftal jullie hebben gevochten voor wat je waard was en twee kostbare punten mee genomen! De Jun. lieten 2 punten in Heems_ kerk. Dat was niet noodig! Volgende maal beter! Het 5de verloor met 90; ze wa ren ook maar met 9 man. Wie bleef thuis? Dat mag bij geen wedstrijd voorkomen en dan zonder afbericht. Denkt om den clubavond heden- avonds bij B'eemster op de Kaas markt. Tot vanavond De PPC'er JOHAN KAART IN 'T GULDEN VLIES Woensdag 30 October, 's avonds 8 uur,'komt Johan Kaart met zijn Komedianten een opvoering ge ven van het dolvermakelijke blij spel „N^uwe Ministers" van André Birabeau. De hoofdrollen worcfen vervuld door Magda Janssens en Johan Haart, terwijl verder medewerken Jon. Valk, Gerh. Alexander, Willem Faas. sen, Piet Urban, Nanna Symens, Mimi hintvelt, Riny v. Slinge. landt. Jan Blaaser. Kaartverkoop en plaatsbespre king beginnen Maandagmorgen 11 uur Veor de op 4 November a.s te houden verkiezing van het nieuwe bestuur van de af deeling Alkmaar der KVP zijn de vol gende candidaten voorgesteld: Admiraal (aftr.); Beemsterboer (aftr); Biemans; Blom; J. de Boer; W. de Boer; Endel; Jun- gerhans (aftr); Kamphuys; Koop- meiners (aftr); Leesberg; Maars. seveen; Nijpels; Otlen; Van der Pêet; Plas (aftr); Raaymakers; Ranzijn (aftr)*; Tros; Veer; Ven- neker (aftr); Verhagen (aftr); Verkade; Vleugel (aftr); Wol- d'endorp (aftr); De Zeeuw (aftr); Zonderhuis. OPZIENBARENDE UITVINDING Men schrijft ons; Een weinig bekende professor, Wageman geheeten, heeft een op zienbarende uitvinding gedacn. Deze geteerde is er namelijk in geslaagd, een stof uit te vinden, waardoor een bepaald soort mum mie'! tot het leven kan werden teruggebracht. Een proef, genomen op een mummie van Giseh, heeft volko men resultaat gehad. De mummie leeft! Doordat deze heer nog al veel moeilijkheden veroorzaakt, moet hij worden teruggebracht in zijn mummie-toestand. Ook hiervoor is het recept gevonden. Eén kus, hem door een vrouw op den mond gedrukt, is voldoende om hem in zijn mummie-staat te doen we- derkeeren. Aldus: Wie kust de 'mummie? Bent U benieuwd naar den af- Toop van- dit* proces? Komt dan naar de uitvoering van de R.K. Gem. Tboneelver Dindua. Naald-, aandruk- en hangetiketten HINDERWET Bij besluit van 24 October 1946 is aan de firma S. H. J. Swart en Zonen vergunning verleend tot het uitbreiden van de steen houwerij door bijplaatsing van 3 electromotoren resp. van 5, 1 en Vi P.K voor het aandrijven van diverse machines, in het per ceel Baanstraaj no 10 alhier. Te Alkmaar is Zaterdag op 60- jarigen leeftijd overleden Jan van der Plas, schipper van de motor- strandreddingsboot „Pres. Steyn" van station Egmond a. Zee. Ruim dertig jaar geleden trad hij toe tot de bemanning der roeireddings- boot van Egmond aan Zee. In 1923 werd hij tot schipper van deze boot benoemd, die in 1939 werd vervangen door de motorstrand- reddingsboot „President Steyn". "Zijn reputatie vestigde hij in den stormnacht op 18 en 19 October 1935. toen vlak voor Egmond de sleepboot „Drenthe" en het s.s. „Kerkplein" strandden. Van der Plas nam deel aan 24 reddingtoch- ten, wajrbij in totaal 60 menscben werden gered. De M.Z.H.R.M. ver liest in hem een moedig, bekwaam schipper A M.H.G.-NIEUWS Alkmaar IStrawberries I (dames) 42; de Alkmaarsche dames namen hierdoor de leiding in haar afdeeling. Alkmaar IHBS I (heeren) 2—0. Het tweede Alkmaarsche da. meselftal verloor met 10 van Ijsvogels II. BURGERLIJKE STAND Geboren: Fr. M.. dochter van A Smit en J. Klein; J. J., zoon van T. van Wanrooij en R. T. Swertz; E., zoon van C. Snijders en M Leaermann; G. H., zoon van G. Broers en W. Blauw; St. J., zoon.van H. G Swart en C. G. de Haan; J„ zoon van G, dé Graaff en A Ender; H., zoon'van J. Zomerdijk en M. C. M. Dekkinga Overleden: J. Kaay, 1 jaar; St. Bijleveld, 73 jaar, wed", van J. v. d Heide; J. Snijders, 73 jaarj weduwnaar van A. Hof; M. L. Stinder, 24 jaar In den nacht van Zaterdag op Zondag werd een schaap aange troffen, dat rustig' in de Lange- straat liep te kuieren. Ovèr scha pen gesproken: er komen veel klachten binnen van boeren over hond'em die achter hun schapen aanjagen. In de omgeving van Huiswaard o.a. werden eenige dieren de sloot ingedreven, waar ze jammerlijk verdronken. AANRIJDING Gisteravond om half zeven botste op-het kruispunt Emma- straatNieuwlandersingel een militaire vrachtauto, die ge'en voorrang verleende, tegen een luxe auto. Beide voertuigen wer- dfen beschadigd, doch persoonlijke ongevallen kjvamen niet voor. FAILLISSEMENT Bij vonnis van de Arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar*, van 24 October 1946 is Jacob Kooy, koopman, Koningsweg 35, Alk maar m staat van faillissement verklaard, met beoeming van Mr. J. Krabbe tot rechter-commissaris en M. H. Lesterhuis tot curator GESLAAGD Voor het candidaatsexamen rechten slaagde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam onze stadgenoot de heer N J Buur. BERGEN Dezer dagen werden in de gemeente circulaires verspreid uitgaande van een comité voor de viering van het a.s'. St. Ni- colaasfeest. Nadat alle kinde ren tusschen 3 en 12 iaar zijn uiteenoodigd, aan dat feest deel te nemen, wordf nog me degedeeld dat in ,de scholen geen St. Nicolaasfeest wordS gevierd. Dit is oniuist! Op de katholieke scholen wordt wel degelijk en zooals gebruikelijk ,een St. Nicolaasfeest voorbe reid. waartoe dan ook op ver schillende ingezetenen een be roep zal worden gedaan. Ove- gens vragen wii ons af of een viering van het St. Nicolaas feest, zooals in de circulaire wordt voorgesteld, wel past in het kader van de gezinsweek en de propaganda, welke alom wordt gemaakt tot verstevi ging van liet gezinsleven. Nog altiid was het St. Nicolaas feest een specifiek huiselijk feest. Irulien wii de school zien als verlengstuk van liet gezin, is het begriipeliik. dat tot he den ook op de lagere scholen het St. Nic. feest min of meer gevierd werd. Wil men eenig resultaat hebben van de pro paganda voor het gezinsleven, dan dient men op de eerste plaats de ieugd hierin te be trekken en traditioneele fa miliefeesten niet in het open baar gaan vieren. SCHOORLDAM Zaterdagmiddag botste een personenauto legen de tram Alk. maarW armenhuizen op, iuist 'toen'deze den Held'erscheweg overstak in de richting Schoorl- dam. Hoewel de botsing hevig was kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De auto werd geheel vernield, terwijl de loco motief eenige schade opliep. Daar hel zicht ter plaatse <?oed is en de tram langdurige signalen geeft moei de botsing aan onvoorzich tigheid' van den chauffeur te wij ten ziin wagenhuizen Een unicum In de étalage van den groenten- handelaar Goudsblom valt een roode kool te bewonderen, die niet minder dan 28 Vz pond weegt. Het product werd verbouwd door den beer J. Burger HEERHUGOWAARD De C.d.K. verleende aan J,. Scheltis, alhier toestemming tot verkoopen en vervoeren van mol- lenvellen. BENOEMD De heer Jb. Schouten, ambte naar ter secretarie alhier, is met ingang van 1 Nov. a.s. benoemd te Blokker.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2