Nieuw HET RECHT VAN VETO Ook Duitschers protesteeren tegen deportaties De Russische strijdkrachten in het Westen Voor Alkmaar en omgeving DE VERDERE INPOLDERING De voortrekkers vierden Christus-Koning Het evenwicht tusschen gezag en vrijheid Het suikerrantsoen ZELFS 360 SOVJET. DIVISIES? Kanunnik v. d. Burg I2aalste nieuws Opgepast voor pseudo-militairen Kardinaal Griffin bestrijdt de nieuwe moraal Hoofdredacteur: H. N. Smits: rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal: 11-20 per maand: inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.: minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.: minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct Noordliollanclsch Daqhlad Buiten God is nergens veilig Vondel DINSDAG 29 OCTOBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11064 BUREAUX: ALKMAAR: Lqngestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K 2230 2383 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpefl NAAR VERLUrDT, zijn bij het afdeelingsonderzoek van cla begrooting van het Zuiderzeefnnds bezwaren gerezen tegen het voor nemen van de Regeering, om praclisch de werkzaamheden voor de verdere inpoldering, met name van den Zuid-Westpolder, siop te zetten. Men is van meening, dat welis waar in het algemeen gesproken in dezen tijd voorrang moet wor den verleend aan wederopbouw in de geteisterde gebieden, maar daarnaast is het voortzetten van de nog maar voorbereidende maatregelen voor den Zuidwest polder in het kader van den alge- meenen wederopbouw van ons land van groote beteekenis. Men spreekt over emigratie, over het vraagstuk van de groote en kle-ne bedrijven, over vestiging in den Noord-Oostpolder e.d. maar men ziet wel een beetje over het hoofd zoo'merkte de heer Jac. Groen gisteren op een vergadering van het district Hoorn van den L.T.B. op dat er in al deze kwesties een groote rol gespeeld wordt door de zorg voor het verkrijgen van meer landbouwgronden in het eigen land. Het is inderdaad waar. dat aan deze kwestie meer aandacht moet worden geschonken en dat op zijn minst genomen in breeder kring, ook buiten het Parlement, dient te worden overwogen, of in het voornemen van de Regeering, om deze werkzaamheden stop te zet ten moet worden berust. Dit moet o.i. alleen daarom al niet geschieden, omdat het uit den aard van de zaak toch nog al een tijdje duurt, voordat de nieuwe inpoldering voor het bevredigen van den landhonger effect sor teert. Er zal nog heel wat tijd overheen gaan, eer deze nieuwe polder in cultuur kan worden ge bracht en eer men bijv. aan het bouwen van boerderijen toe is, wat natuurlijk de eerste jaren toch niet gebeuren kan. Maar als men nu de zaak heele. maal stop zet daar komt het practisch op neer dan duurt het nog weer zooveel te langer, voordat men na de zoozeer ver traagde voorbereidende maatrege len, aan de incultuurbrenging van de Zuidwestelijke inpoldering toe is. Bovendien bleek uit een opmer king van den heer Giessen, een der pioniers uit de Wieringermeer, dat het stopzetten van de werk zaamheden tot gevolg zou hebben, dat het apparaat, dat thans in Zwolle-Kampen zetelt, tot nader order zou worden ontbonden, en straks weer zou moeten worden opgebouwd, met alle moeilijkhe den en risico's daaraan verbon den. Het zou van groot belang zijn, als de werkzaamheden van dit apparaat niet zouden behoeven te worden onderbroken. De Régeering bezinne zich dus nog eens op haar voornemen tot stopzetting van de verdere inpol dering. En waar hier niet alleen agrarische, maar algemeen-natio nale belangen en voor ons gewest ook groote algemeene belangen op het spel staan, meenen wij, dat het niet alleen oP den weg ligt van de agrarische bonden, om voor dit belang op de bres te staan, maar dat in breeder kring waarom niet ook van het gewestelijk be stuur en van gemeentebesturen? belangstelling voor deze urgen te zaak verwacht mag worden Aan den voet van de koepel in de Meerwijk bij Nijmegen was Zaterdag en Zondag een kamp opgeslagen van onge veer twee honderd katholieke voortrekkers uit alle deelen van Nederland. Dit weekend had ten doel zich te bezinnen op de geestelijke waarde van het voortrekkerschap en een hulde namens alle katholieke voortrekkers van Nederland aan Christus-Koning, i.v.m. het Christus-Koning feest. Drie prinsessen waren bruidsmeisjes bij het huwelijk van Patricia Mountbatten en Lord Brabourne, dat in het oude stadje Romsey in Hampshire werd voltrokken. Koning George en koningin Elizabeth waren bij het huwelijk tegenwoordig. Op de achterste rij v.l.n.r.: de hertogin van Kent, Viscount Mountbatten, de bruidegom, koning George. De bruidsmeisjes waren: Pamela Mountbatten, een zuster van de bruid, prinses Alexandra van Kent, prinses Margaret en prinses Elizabeth. IN DE ALGEMEENE VER- 1 GADERING van de Ver- eenigde Naties hebben ver schillende afgevaardigden het woord gevoerd, vooral over het recht van veto. Vrijwel unaniem was men er tegen, met uitzondering o.a. van den Wit-Russischen deputaat, die het in bescherming nam ter- wille vande eensgezind heid onder de groote mogend heden. Jan Masaryk van Tsje- cho Slowakije, dat een verdrag met Rusland heeft. vond. dat men terwille van de democra tie en de vrijheid 't probleem Spanje moest oplossen. (Geldt hetzelfde met voor den. vriend Rusland?) Esvpte ging te keer tegen de aanwezigheid van Fngelsche troepen in zijn land. de Chinees Wellington Koo wiide het recht van veto laten bestaan, maar dan be perkt en alleen oordeelkundig tebru'kt. De Wit-Rus Kiseieff die heel wat in het midden had te brengen, bestreed de aanwezigheid van Amerikaan- sche troepen in China en vond verder, dat Amerika een po litiek yoert diet niet op samen werking -gericht is. Polen vreesde dat de nazi-ideologie weer opleeft in Duitschland. Polen had het verder over de huichelarij in bepaalde ver klaringen met betrekking tot vrijheid en democratie, door landen, die koloniale volken onderdrukken. De Franschman Parodi nomen sit omen? zei te recht dat in de debatten het verschil in levensbeschouwing steeds tot conflicten aanlei ding geeft. „Het samengaan van politieke vrijheid en economische organisatie met sociale rechtvaardigheid is een van de grootste nationa le en internationale vraag stukken van onzen tijd." Hij wilde het z.g. automati sche veto-recht afschaffen. Een tegen-stern van een permanent lid van den Veiligheidsraad is thans automatisch een veto. Men zou het zoo moeten oplos sen, dat indien een der vijf permanente leden een bepaal de zaak beslist wil tegenhou den. hij na de stemming zijn veto zou kunnen uitspreken. Vandaag zou Molotoff het woord voeren. Hij heeft het schema al thuis gekregen van Stalin, die voor radio Moskou weer een serie verklaringen heeft laten voorlezen in ant woord op vragen van een Ame- rikaansch blad. Nieuws heeft de groote baas overigens niet gezegd. Intusschen is ook de Britsche delegatie bij de V.N. bezig met de uitwerking van een plan. om de moeilijkheden van het veto-recht op te los sen. Het gaat om de kwestie of er een geschil aan de orde is of eentoestand". In dit laatste geval kan een groote mogendheid haar recht van veto altijd gebruiken. De Raad van Vakvereenigin- gen in de Britsche zone van Duitschland heeft een protest ingediend tegen de deportatie van Duitschc arbeiders naar de Sovjet-Unie, die door de Russen na het communistische verkiezingséchec te Berlijn werd begonnen. De Raad heeft een beroep gedaan op het wereidverbond van vak- vereenigingen om de Duitsche arbeiders in bescherming te nemen. Inmiddels hebben eenige hon derden arbeiders, die te Stuttgart een vliegtuigfabriek voor de Sov jet-Unie ontmantelden tegen de deportatie geprotesteerd door in staking te gaan. Een woordvoerder van het Britsche ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft ver klaard. dat van Britsche zijde verzoeken om inlichtingen over het overbrengen van eenige duizenden gescholde arbeiders uit de Sovietzóne tan Duitschland naar de Sov jetunie via den geallieerden zestuursraad in Berlijn zijn ingediend. Ook de Amerikanen, zullen heden den Sovjets opnieuw om een verklaring verzoeken. De door de Russen opgegeven motieven voor de „vriendschappelijke ver- In November zullen de sui kerbonnen weer in de eerste week van een veertiendaag- sche periode worden aangewe zen. Deze maatregel houdt geen rantsoenverlaging in. De huidige situatie, aldus deelt men ons mede. is een gevolg van het extra kilogram suiker, dat ip dea loop van Septem ber is uitgegeven. De militaire correspondent van het conservatieve blad Yorkshire Post schrijft, dat een schatting van de sterkte van het geheele roode leger in Europa en Azië aantoont, dat het aantal divisies 360 be draagt en volgens de bereke ningen 3% millioen man om vat. Volgens den correspon dent zouden deze divisies als volgt over de verschillende gebieden verdeeld zijn: in Duitschland 82. Polen 10, Roe menië 25, Bulgarije 8, Honga rije 16 .Oostenrijk 16. Joego slavië 1. Tsiecho-Slowakije 1, Baltische landen en het gebied van de Zwarte Zee 30 en ten slotte de Sovjetgebieden 171. Stalin heeft op vragen van'1 een Amerikaansch persbureau intusschen geantwoord, dat de Soviet-Unie on het oogenblik in het Westen, d.w.z. in Duitschland, Oostenrijk, Hon garije. Bulgarije. Roemenië en Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft botmend tot ka. nunnik van het Hoogwaardig Kathedraal Kapittel te Haarlem den Hoogeerw. Heer Mgr. G. P. J. van dien Burg, deken van Am sterdam. Polen in totaal 60 divisies heeft, waaronder infanterie- en pantserdivisies. De meeste dezer ziin niet volledig. In Joego-Slavië zijn geen Sovjet troepen. aldus Stalin. Binnen twee maanden, wanneer het 22 October 1946 uitgevaardig de bevel van den oppersten Soviet aangaande demobilisa tie van de volgende groep ten uitvoer zal ziin gebracht, zul len nog slechts 40 divisies in de bovengenoemde landen zijn. huizing" worden er -intusschen niet begrijpelijker op. nu driehon derd Russische technici uit de Sovjet-Unie te Belicherode in de Harz zijn aangekomen om hun gedeporteerde Duitsche collega's te vervangen In Bulgarije hebben de Commu nisten met 277 zetels de absolute meerderheid verkregen bij de ver kiezingen. De „Tegelberg' is met 2400 man van de 7 December, divisie in Tandjong Priok aange komen. Prins Bernhard is uit Schotland in ons land terugge keerd. Engeland protesteert bfl Roemenië tegen oneerlijke verkie. zingsmethoden. De burgemees.er van 's.Gra- venhage, mr. S. J. R. de Monchy, heeft wegens overschrijding van de leeftijdsgrens tegen 1 Januari ontslag verzocht. De legervoorlichtingsdienst deelt ons mede. dat het den laatsten tijd is voorgekomen, dat familieleden van militai ren in Indië worden bezocht door pseudo-militairen. die zeggen de groeten te komen brengen en dit voorwendsel gebruiken, om geld of goede ren van de familieleden af handig te maken. Men zii ge waarschuwd tegen het optre den van deze lieden en vrage vooral iederen vreemden be zoeker zich behoorlijk te le- gitimeeren. Op het Nationaal Katholiek Jeugdcongres, dal te Blackpool gehouden is, heeft de Aartsbis schop van Westminster, mgr. Bernard Griffin, een sterke ver.' oordeeling uitgesproken over de „nieuwe moraal", welke zich van de wereld, meester maakt, naar. mate deze zich van den gods dienst afwendt. Over het communisme zeide mgr. Griffin zijn gehoor te waar schuwen tegen de propaganda, welke beweert dat het commu nisme het eenige bolwerk tegen het fascisme is. Wat deed1 't com munisme, zoo vroeg hij, geduren de de lange periode van de na zi-vervolging in Duitschland? De katholieke geestelijken, gesteund door de bloem van de katholieke jeugd, waren de eenige vijan den, die Hitier vreesde. Hiervan spreken de annalen van het pro ces te Neurenberg een duidelijk getuigenis. Onder zeer groote belangstelling is de walvischvaarder „Wil lem Barendsz" uit de Amsterdamsche hdven naar het Zuid. poolgebied vertrokken. De „Willem Barendsz" op het Y.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1