Ruiten troef voor Steenbergen Nieuw Noordhollandsch Dagblad Toch een druppel op een gloeiende plaat Snoeiles VOOR HET TRIBUNAAL Gouden professiefeest Het ontslag van den heer Feringa P.R.A.-rechercheur aangereden Bij den Politierechter GEBAREN Raadsvergadering W. O. L. Polder Wlj WILLEN HOLLAND HOUDEN Derde uitvoering onder onze bescherming Mede uit waardeering Langedijker Veiling-overzicht Mos DINSDAG 29 OCTOBER 1946 Maandagmorgen om half vijf vertrok de groote auto van de Fa. Koop met haar kostbare lading van 500 M2 glas naar Steenbergen, het zwaar ge teisterde dorp in het Noord- Oosten van Brabant, waar slechts 1 percent van de bui zen onbeschadigd is gebleven. De voortrekkers van de St. Adelbertus Magnus stam, die de glasactie hadden georganiseerd, gingen mee. Toen men over de Moerdijk- brug Brabant inreed, merkte men dat Nederland zeer zwaar ge wond is. Steenbergen ondermeer is zwaar getroffen. Onmiddellijk viel op de ruïne van de groote de kenale kerk, die door den bezet ter werd opgeblazen. De materi- eele zoowel als de moreele ellende die hier geleden wordt, is onbe schrijfelijk. Twee of drie gezin nen wonen samen in een kamer. Het transport werd door de be volking hartelijk onthaald en met vereende krachten werd het glas afgeladen. De burgemeester nam zelf de verdeeling op zich, waarbij de armsten die geen geld hadden om ook maar iets te koopen voorrang genoten. Niet iedereen kon geholpen worden omdat 500 M2 glas niet veel is, in een plaats waar 8600 M2 hoog noodig is. Er moet nog meer komen!!! Men kan zich geen denkbeeld vormen van wat daar geleden wordt als men het niet zelf gezien heeft. In bunkers, die slechts bereikt kunnen worden door modder poelen, wonen gezinnen in kou en vocht, geplaagd door de rat ten. T.b.c. en reumatiek zijn normaal geworden verschijnse len bij het zoo gezonde Bra- bantsche volk. Toen om 1 uur de voorraad uit geladen was werd aan de Alk- maarders een Brabantsche koffie maaltijd aangeboden. De burge meester toaste op de goede ver- De Commissie Landschaps- schoon in Hollands Noorder. kwartier bericht ons, dat binnen kort in Alkmaar door de Neder- landsche Heidemaatschappij voor belangstellenden een snoeiles zal worden gehouden. Het vorig" jaar werd in Hoorn een dergelijke les gehouden en de belangstelling was bijzonder groot. Ruim 100 personen, bestaande uit personeel van Rijks, en Pro. vincialen Waterstaat, gemeen ten, hoogheemraadschappen, wa terschappen en particulieren, die allen me. wegbeplanting in hun werk hadden te maken, namen hieraan deel. Het snoeien van wegbepian- tomgen laat veelal te wenschen over en de commissie beveelt deze les ten zeerste aan. Het ligt in de bedoeiing, dat een lezing over dit onderwerp wordt gehouden, waarbij een en ander met lichtbeelden nader wordt toegelicht Vervolgens wordj met de deelnemers een practische snoeiles gehouden. Goed! en slecht gesnoeide be plantingen worden bezocht en de verschillende snoeiwijzen met de deelnemers besproken. Kosten zullen max. f 2.50 per persoon bedragen (exclusief bus- kosten e.d.). Aangifte tot deelname aan de snoeiles kan geschieden bij den heer Wortel, secretaris van de Commissie voor Landschaps. schoon in Hollands Noorderkwar tier, Bergerweg 78, Alkmaar, tot uiterlijk 15 November. MARIA-AVOND J.V.G. Hedenavond om half acht wordt in het gebouw aan de Nieuwstraat onder leiding van de J.V.G. een Maria-avond gehouden voor meis jes boven de 17 jaar. Het pro gramma omvat o.m. zang, religi euze dansen en een klein tomeel- stukje. Morgen verschijnen voor het Alkmaarsche Tribunaal C. H. Blees, boekhouder A. A. Z. A. en propagandaleider van de N.S.B., J. Barkman, ex-wethouder, B. A. v. d- Sluijs (posthuum), ex-burge- meéster van Alkmaar. Donderdag a.s. zal de agent van den A.B.D., L. A. J. C. Hollenaar terechtstaan. standhouding boven en beneden den Moerdijk, d.w.z, hij hoopte dat deze goede verstandhouding ten spoedigste in zijn vollen omvang mocht terugkeeren. Want het mag hier wel worden gezegd dat de liefde van het Bra bantsche volk voor die van boven den Moerdijk niet gegroeid is' sinds de bevrijding, gezien de pas siviteit van het noorden. Nadat men het aardige, nog ta melijk onbeschadigd stadhuis had bezichtigd en nadat foto's waren gemaakt, vertrokken de Alkmaar- ders weer naar het Noorden, tot spijt van Steenbergens schoonen. Hier is wel geholpen, doch het is een druppel op een gloeiende plaat geweest. Holland heeft een groote plicht. Brabant roept om hulp. De winter komt. In intiemen kring heeft Zuster Stanislaus, religieuze verpleegster van het St. Elisabethziekenhuis den dag herdacht, dat zij voor vijftig jaren geprofest werd. Des morgens werd ter harer in tentie een H. Mis opgedragen door rector Visser van het ziekenhuis, die tevens een korte prediratie hield. Behalve de familieleden van de gouden jubilaresse was ook den Directeur Dr. J. J. Jungerhans aanwezig. Des middags was er re ceptie, die in verband met het zwakke gestel van Zuster Stanis laus eenvoudig verliep De gedachten van honderden patiënten, door deze zuster ver pleegd, zullen op dezen gedenk- waardigen dag naar haar zijn uit gegaan, want in haar eenvoud en bescheidenheid en haar groote liefde voor de zieken heeft zij de achting van talloozen verworven. Mogen haar nog vele dagen ge geven zijn voor haar menschiie- venie taak. Naar wij vernemen heeft de heer Feriniga ontslag genomen als lid1 van den gemeenteraad, niet zoozeer omdat de Minister van Onderwijs het raadslidmaat schap onvereenigbaar achtte met de functie van inspecteur van het lager onderwijs, doch omdat de 'heer Feringa inspecteur is in het rayon Den Helder en daardoor als raadslid van Alkmaar invloed zou kunnen hebben op den gang van zaken in de inspectie Alk maar. Mevrouw Kok-van Berkum heeft als raadslid bedankt we tens gezondheidsredenen en 'amilie-omstandigheden- Wat de opvolgers betreft, de heer Mee lis (CPN) is sigarenwinkelier en de heer J. Wiese (PvdA), even eens een middenstander, is als stucadoor alhier werkzaam. Hij is oud-lid van de VD en voorts diaken van de Hervormde Kerk, voor welke richting hij ook zit ting heeft in Maatschappelijk Hulpbetoon. MOTORSPORT Kees Bas heef; op Duinrell pech! Zaterdag is te Wassenaar op het landgoed Duinrell het in'er- nationale kampioenschap Neder land verreden. Het circuit was zwaar. Hat weer hield zich uit stekend en een talrijk publiek heeft kunnen genieten van span nende races Het B-'eam der Belgen reed in 't geheel de race uit en legde daarbij beslag op dè Duinrell. landen trophee. De Engelschen moesten in de Nederlanders hun meerderen er kennen. Onze Noordhollanders Kees Bas (Alkmaar) en Klaas Rus (Heerhugowaard) hadden met pech te maken. Bij het starten in de 125 cc klasse kwam Bas als tweede na de le ronde door. Een kapotte bougie was oorzaak dat hij tot 9 afzakte. Maar de tanden op elkaar en hij klimt op 'tot de zesde plaats en weet toch nog als derde de finish te passeeren. Bravo! Bas deelde ons mede dat hij de laatste ronden ver boven zijn krach'en had gereden. Klaas Rus veroverde - de 9e plaats, BURGERLIJKE STAND Geboren: J. J. z. v. J. J. Hendrikse en J. Reiss; Th. P. z, v. N. C. den Dubbelden en B. H. Romijn; M. cl v. A. Broekstra en M. C. Ruiter Gehuwd: Gijsb. Buur en Maria C. Keijsper. Overleden: E. v. d. Berg 79 jaar wed. van J. G. Lijbacir Gisteravond om 8 uur werd de rechercheur van de P.R.A., de heer G. uit Obdam, toep hij ter hoogte van de Roemer Vis- scherstraat op den Rijksstraat weg te Alkmaar zijn motor aan het starten was, aangere den door een uit de richting Heiloo naderende vrachtauto, waarvan de bestuurder dooi het slechte weer den motor rijder te laat opmerkte. G- werd met motor en al over den rijweg geslingerd. Dr. Lourens verleende de eerste hulp. G. werd met een hersenschudding in het Cen traal Ziekenhuis opgenomen; de motor werd zwaar bescha digd. Zij die van dit ongeval getuigen waren worden ver zocht zich aan het politie bureau te melden. Er worden vreemde verhalen gedaan voor den politierechter Zoo Maandagmiddag door N. P. K-. te Kwadijk, die van mishande ling verdacht werd. Den opzichter van waterleiding A. M„ die de schoondochter van verd. inder daad onheusch behandeld had, trachtte hij met behulp van geba ren duidelijk te maken, dat hij zoo niet had moeten doen. Die geba ren had hij ja heusch, dat zei hij overgenomen van de Mon golen, die bij hem gewerkt had den. Al gebarende schoot, aldus het verhaal, zijn hand over de schou der van M. heen, pardoes tegen diens gezicht. „Is hij er soms tegen aan geloopen?" vroeg de off die blijkbaar niets van 's mans woer den geloofde, en hij eischte f30 boete. De rechter oordeelde con form. KOPTELEFOONS GEVRAAGO In de diverse sanatoria zijn door de omstandigheden van de laatste jaren een groot tekort ontstaan aan koptelefoons. Ieder, die weet, wat radio-uTtzendingen voor zie ken en rustenden beteekenen, kan zich voorstellen wat dit gemis teweeg brengt. Het is evenwel be kend, dat zeer velen tijdens de be zetting gebruik hëbben gemaakt van eigen-gebouwde instrumen ten, of van clandestien-aange- schafte luisterapparaten! Deze liggen nu waardeloos ergens in een hoekje weggegooid. Voor de patiënten in' de sana toria echter zijn deze koptelefoons een uitkomst in de lange uren van liggen' en niets doen. Ieder, die zijn instrument wil afstaan kan dit opsturen naar den heer J. van Ivangh, Loudelsweg 99. Bergen N.H., of hij kan even naar dit adres een berichtje sturen, dan komt het overige voor elkaar EGMOND AAN DE HOEF Samen op weg Onder auspiciën van het NVH zal de bekende verzetsfilm „Sa men op Weg" ook in de Egmon. den worden gedraaid Op Woensdag 31 October, des avonds 8 uur, in de zaal van den heer P." Mooij te Egmond1 aan de Hoef en Woensdag 6 November in de Vergulde Valk te Egmond aan Zee. Kaarten verkrijgbaar aan de zaal REDDER I» DEN NODE. dat kunt ook dagelijks zijn door Uw. gebed en Uw offeri Onze mannen in uniform verkeren in grote morele gevaren. Helpt hen door U als vrijwilliger te melden bij het Biddend Leger Nederland. Luistert Zon» dagavond 8 uur naar de K.R.O. en hoort zelf, hoe onze jongens in uniform oordelen over dit mach tige thuisleger. GIRO 436931 Postwissels postbus 24 HEERLEN EGMOND-BINNEN In dè-eftad! vorige week gehou den raadsvergadering werden de heeren j. Klok en P. Simons be- 'eedigd. Voorgesteld werd o.m den aankoop van het Stat te Eg mond a d. Hoef, ter grootte van 1560 Mè voor f 2500.—. Thans heeft d'e gemeente den grond van de provincie in erfpacht voor f 100.per jaar. Besloten werd vervolgens tot den invoer van straatverlichting wegens onge bouwde eigendommen, nl. 3 pet, van de belastingopbrengst. Be las! 'ing wegens gebouwde eigen dommen wordt verhoogd van 5 op 6 pet. Voorgesteld werd verder van de provincie een terrein te huren ad f 100,p. j. voor. den aanleg van een'sportveld. De leden van de voetbalclub te Egmond zullen hef terrein achter boerderij Vre. des'eijn zelf in orde laten ma ken. De kosten hiervan zijn ge raamd op eenige duizend!en. Dit particulier initiatief en de sport beoefening moet de gemeente beunen. Voorstel aangenomen. In de Commissie tot wering van Schoolverzuim werden geko zen de vier schoolhoofden en de heeren P. Simons en J Orij. De subsidie voor de Katholieke Kinderuitzending werd! gebracht van 25 op 35 cent tot een maxi mum van f 200. Tot slot besloot' de raad een kasgeldleening aan te gaan van f 100.000 Twee kinderen kregen ver goeding in de kosten van leergeld te Alkmaar zonder reiskosten. HEERHUGOWAARD MISDADIGE HOND Zaterdag bond de hond! van den heer J. de B. te Heerhugo waard den 'strijd aan tegen den ongeveer 12-jarigen jongen j. B. van Hensbroek. De jongen moest hel hierbij afleggen: zijn kleeren werden verscheurd en met een gehavende arm moest hij zich onder doktersbehandeling stel len. Bij de politie is aangifte ge daan. HEILOO BLOEMBOLLEN GEPLANT In de loop van de vorige week is men doende geweest met het plan ten van bloembollen in het gem. boseh bij de Muziek_Nis. Deze bol len werden door eenig'e inwoners gratis ter beschikking gesteld, 't Zal 'n buitengewoon fleurig gezicht zijn als in het voorjaar de narcissen en crocussen in dat deel van het dorp zullen bloeien. Dit initiatief ver dient navolging. GEZONDHEIDSZORG Op initiatief van weth. Th. Arts hebben besprekingen plaats gevon den tusschen besturen Witte Kruis; Wit Gele Kruis' en B. en W. om tot oprichting te komen van een stich ting voor algemeene gezondheids zorg. Besproken werd om een Cen* traal Consultatiebureau en Magazijn voolr verplegingsmiddelen te bou wen. Tevens is contact opgenomen met de stichting voor de exploitatie van het bestaande badbuis. Men hoopt' in de (nabije) toekomst tot uitbreiding en modarniseelring van genoemde inrichting te geraken. OUDE-NIEDORP Woensdagavond werd door den W.O.L.-polder een bui tengewone 'Ingelandenverga dering gehouden ten lokale van j Burger aan de Weel. In zijn openingswoord zeide voorzitter het een mmder opwekkend verschijnsel te vinden dat slechts zoo'n ge ring aantal ingelanden aan de oproepingen gevolg had gegeven, temeer daar er in deze vergadering zoo bui tengewoon belangrijke onder werpen behandeld zouden worden, welke niet van slechts enkele maar van alle ingelanden de belangstel ling en medewerking eischen. Na lezing, goedkeuring en on. derteekening der notulen kwam aan de orde het plan 'to+ verbe teren van binnen den polder ge legen hoofd, en scheidingsslo. ten. Reeds in 1943 was door de Ned. Heide Mij. voor het verbeteren van sloten, ter verkrijging van een goede ontwatering een plan samengesteld, betrekking heb bende op een zestal hoofdsloten ter lengte van 3200 M. en een aantal scheidingssloten ter leng te van ongeveer 80 KM Volgens de in onderdeelen opgemaakte begrooting was hiervoor uitge trokken aan arbeidsloon f 78.000 en voor andere kosten f 19.153.50 Bij eventüeele uitvoering worden bij de sloten waar alleen bagger wordt verwerkt tot op den vasten bodem ontgraven. De bagger en de vaste specie wordt, al naar ge- voor het werk van de dap pere groep tooneelisten en mu. sici, die de opmerkelijke uitvoe ring van het tooneelspel der ger westelijke Ondergrondsche „Wij willen Holland houden" verzor. gen, heeft de directie van het Nieuw Noordhollandsch Dagblad besloten, de derde en laatste op voering, Donderdag 31 October as., onder zfjn auspiciën te ne men Daardoor is het mogelijk, dat wij onzen lezers en verder alle belangstellenden, die van deze gelegenheid! willen profi teered verlaagde entreeprijzen aanbieden, nl. van f 1.50 met in begrip van rechten. Wij vertrou wen, dat velen deze kans, om een mooien avond door te bren gen bij een söhoone Herinnering aan het groote verzetswerk van ons gewest, zullen benutten. Uit onze vorige berichten weet men, dat wij het stuk. dat de Amster- damsche schrijver Ed, J M. Ter. lingen aar» de handvan histo rische gegevens heeft vervaar digd, zeer waardeeren. De mu. ziek van den Amsterdamschen componist Meindert Boekei is zeer belangrijk en het spel van de beste Westfriesche dilettanten mag er zijn. West-Friesland late zich niet 'onbetuigd, om met medewerking van het N.N.H.D, deze derde uitvoering, Donder-! dag a.s., d'e kroon op het werk te doen zetten! lang de plaatselijke toestand dit toelaat op een of beide zijden van de aanliggende perceelen gebor gen. De uitkomende grond wordt naderhand over de naastliggende perceelen verspreid Een en ander werd door den heer v. Wel, Hoofd van het Ambtsgebied Alkmaar van de Ned. Heide Mij uitvoerig toe gelicht. LIMMEN VERGADERING MIDDENSTAND Voorz. Metselaar opende en naar aanleiding van het 1e Bergen gehou den bestuurdersappèl; sprak hij over de geestelijke plaats van den Mid denstander in de tegenwoordige maatschappij met als grondslag de tien geboden. In samenwerking met den volksbond werden 2 leden geko zen tot lid van de Commissie voor prijscontrole n.l. G. Dam en Jb. v. Weenen. Tot leden van de Santos. Commisse werden benoemd S. Com mandeur en Jb. Pepping. De secretaris P. Commandeur gaf dan een mooie uiteenzetting over het bestuurdersappel; waarna de Gees telijk Adviseur de ZeerEerw. Heer Pastoor v. Leeuwen een opwekkend woord sprak. Deze week werden er geen koolproducten verladen voor export Voor het product roode kool had deze maatregel geen. schadelijke gevolgen. Alle aan geboden pari ij en van dit pro duct werden graag door het bin nenland afgenomen en de prij zen waren zeer goed. Moaie roode kool van 2V2 a 3 pond per stuk noteerde tot f 13 per 100 kg. Zwaardere en lich tere sorteeringen brachten min der op. Stort roode kool van 1 tot IV2 p. per stuk bracht f 4.59 a f 5 op en kool van 6 pond per stuk noteerde nog steeds f 8 per 100 kg. Anders was het me; gele kool. De mooisté partijen werden ver kocht voor prijzen varieerende van f 5.50 te*1 f 6.20 De zwaar dere en lichtere sorteeringen liepen er door en moesten dus door de aanvoerders worden be waard. Het product wi'ite kool werd deze week geheel afgenomen door de fabrieken voor verwer king t-ot zuurkool voor f 5 per 100 kg. Hef product uien vertoonde deze week een kleinen neergang. Peen en kroten handhaafden hun noteeringen Peen II van f 5.50 tot f 6; Peen III werd foe s'! and voor export" voor f 4. Bieten I noteerden van f 5 tot f 6 en Bieten II f 4 exportprijs. Aardappelen bleven cons'tant. Andijvie was erg grillig. Don derdag liepen de prijzen op tot f 10 per 100 kg Vrijdag werd het product ingezet op f 5.60 en daalde de prijs to't f 2.80, terwijl Zaterdag de prijs weer opliep tot f 7,20. De vorst is hier mede debet aan. Hoewel - selvoorzS trekkelij ook nu heden té vorens o het voor; aldus de voegde Wanneed voedingsmj gens aan werpen en dagelijksclj gemerkt, graanoogst) Slechts vo broodgraaij voorzien, zal dus no| schepingsn van de opl schepen pf plaatsen landsehe sj den gehoul Een geri; gunstjge| waardoo fing van tieregelij gegaan. Aangend aardappel^ den wint De oogsl ten is teg^ ne erwtenl ruime mat Hoewel het aanbra het aanbol en de ex tl' eenige wel wezen, bijl schen kijk zullen liefc aanbod va den wintel huidige kunnen dien impo kan geschl Daar de rende de laagst is, men van ter, kaas mede mer] met deze i kunnen dq De veil laatsten tl De stagnsf grondstoffj industrie, f gemaakt vormden spreken, moeilijkh^ zullen ecb gezien de I heden grol worden va NOORD Aangevoerl Koopman 9.20; Bevel 8—8.40; 72(1 31000 rooeq 6.20; 2000 gr. kool l| vie 8.30—if 10.60; grov 4.60; nep 2 —6.20; III LANGE! 29000 kg. gele 6.60— 5.20; 31100 f 32.200 kg. f kg. bieten Uien 9.80— 10.10; 100 slaboonen j 25—27; II L Bevel. 7.60| HILVER3 7. 00 en 8.f progr.; 10| Boyd Bacl Novelty _a jeugd; 1 Metropolel 18.30 Ned.| lende open Nieuws; 2| HILVEE 7.00 en 8Cj I muziek; 1 1030 Mora 13.15 Conta roeporkestf ble; 19.00 1 kapel; 22.1 overdenkinf

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2