ONZE VOEDSELPOSITIE voor den komenden winter Door het spook der deportatie tot verraad RADIO Joris Voetangel in de Jacht door New-York Nieuw Noordhollgndsch Dagblad S Men hoopt de huidige rantsoenen te kunnen handhaven Marktberichten Reynaud bijna uit venster geworpen Japansche gulden in waarde gedaald 15 jaar geëischt tegen Joodsch meisje De verkiezing voor het Hoogheemraadschap Engeland weerlegt Russische beschuldiging Perzië duldt geen buitenlandsche - inmenging Wat leest U? DINSDAG 29 OCTOBER 1946 Hoewel de stand van de voed selvoorziening in ons land be- trckkelijk gunstig is, zullen ook nu nog heel wat moeilijk heden te overwinnen zijn al vorens ons huidig rantsoen tot het voorjaar 1947 is verzekerd, aldus deel; men ons van be voegde zjjde mede. Wanneer wij de voornaamste voedingsmiddelen achtereenvol gens aan een beschouwing onder werpen en dan beginnen met ons dagelijkscli brood, kr.n worden op gemerkt, dat onze binnenlandsche graanoogst, hoewel bevredigend, slechts voor 1/6 deel in onze broodgraanbehoefte zal kunnen voorzien. Een belangrijke import zal dus noodzakelijk zijn. Met ver schepingsmoeilijkheden tenge v oige van de opeenhoping van te ver schepen producten in de haven plaatsen moet, gezien de buiten- landsche stakingen, rekening wor den gehouden. Een geruststelling vormt onze gunstige aardappelpositfe, waardoor dan ook tot ophef fing van de aardappeldisiribu- tieregeling kon worden over gegaan. Aangenomen kan worden dat de aardappelvoorziening gedurende den winter verzekerd is. De oogst van fijnere peulvruch ten is tegengevallen; slechts groe ne erwten en sp'literwten zullen in ruime mate verkrijgbaar zijn. Hoewel op het moment, tegen het aanbreken van de stalperiode, het aanbod van slachtvee ruim is en de extra vleeschbonnen, welke eenige weken lang werden aange wezen, bij velen een optimisti- schen kijk op onze vleeschpositie zullen liebben veroorzaakt, zal het aanbod van slachtvee gedurende den winter gering zijn en zal het huidige vleeschrantsoen slechts kunnen worden gehandhaafd in dien import van vee of vleesch kan geschieden. Daar de melkproductie gedu rende de wintermaanden op haar laagst is, is gezorgd voor het vor men van een wintervoorraad bo ter, kaas en melkpoeder, waar mede men rekent de voorziening met deze producten bevredigend te kunnen doen verloopen. De vetvoorziening heeft den laatsten tijd vele zorgen gebaard. De stagnatie in den aanvoer van grondstoffen voor de margarine- industrie, heeft het noodzakelijk gemaakt den voor den winter ge- vormden botervoorraad aan te spreken. Afgezien van nieuwe moeilijkheden bij den aanvoer, zuilen echter over het geheele jaar gezien de te importeeren hoeveel heden grondstoffen, welke mogen worden verwacht, voldoende zijn NOORD SCHARWOUDE 29 Oct. Aangevoerd 2300 kg. aardappelen: Koopman BI. 9.BI. Eigenh. 9.10 9-20; Bevel. 7.60; grove Eerstelingen 8—8.40; 72000 kg. witte kool 56 10; 31000 rooed kool 714.80; afw. 4.20 6.20; 2000 kg. gele kool 67;. 2500 kg. gr. kool 10.10—12.30; 2400 kg. andij_ vie 8.30—10.70; 14000 kg. uien 9.20— 10.60; grove 9.8010.90; driel. 3.70 4.60; nep 2.50—3; 4000 kg. peen II 5.50 S.20; ni 6.20—6.30. LANGEDIJK 29 Oct. A 29000 kg. roode koo] 5 60 gele 6.60—9; 87100 kg. wittte 4.20— 5.20; 31100 kg. groene koo 32,200 kg. andijvie 6-90—10.10: 3200 kg. bieten I 5—7.70; II 4.—; 5500 kg. uien 9.8011.80; 480 kg. selderij blad 10.10; 100 kg. spruitkool 56; 75 kg. slaboonen 2730; 270 st. bloemkool I 25—27; II 9.—; 900 kg. aardappelen: Bevel. 7.60; IC. BI. 10—. om het margarinerantsoen op het huidige peil te handhaven. Omtrent onzen suikerbieten- oogst bestaan goede verwachtin gen. De eigen oogst kan echter niet geheel in onze suikerbehoefte voorzien, zoodat wij ook hier voor een deel afhankelijk zijn van im port. In verband hiermede zullen ook versnaperingen voorloopig ge rantsoeneerd blijven. Verwacht wordt, dat het mo gelijk zal zijn de eierendistri- butie in het vroege voorjaar op te heffen. Opheffing van de cacao-, thee- en kcffiedistributie kan bin nen afzienbaren tijd niet wor den verwacht. Wel bestaat het plan een keuzebon voor kof- fie-thee in te voeren, terwijl het niet uitgesloten is, dat een enkele maal een extra-rant soen kan worden verstrekt. Uit het bovenstaande moge biij- ken, dat de zorg voor de voedsel voorziening no-g steeds veel in spanning en groote waakzaamheid eischt en dat, zoolang de vorming van ruimere voorraden niet moge lijk is, zeer voorzichtige voedsel- voorzieningspolitiek dient te wor den gevoerd. Het scheelde piet veel of de leider van de uiterst rechtse!y_' Fransche republikeinsche vrij heidspartij, ex-premier Paul Reynaud, ?ou na een onilijdig einde van een verkiezingsrede uit een raam v&a de eerste ver dieping van een vergaderingsge bouw te Watlen, bij Duinkerken, geworpen zijn. De helft van zijn gehoor bestond uit communisten, die tijdens zijn rede storingen verwekten en hemzelf met pro jectielen van velerlei aard beko gelden. Uiteindelijk bestormden zij hel platform, om Reynaud en andere Vrijheidspartijcandidalen uil het raam le gooien. Slechts door het energieke optreden van Watlens burgemeeser kon dit worden verhinderd. Door het verschijnen van het republikeinsche geld op de zwarte markt te Batavia is de Japansche gulden in vergelij king tot den Ned. Indischen, enorm in waarde gedaald. Ter wijl deze de laatste week nog 21 Japansche guldens waard was. kan men er thans zeker 100 Japansche guldens voor krijgen. In verband hiermede ziin de prijzen voor den gewo nen man, die nog met Ja- Pansch geld moet werken, bij na ondragelijk hoog gestegen. PROGRAMMA WOENSDAG 30 OCT. HILVERSUM I (301 M.) VARA: 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.18 Operette. progr.; 10.20 In de keuken* 12.35 Boyd Bachman; 13.00 Nieuws; 13.15 Novelty .serenaders; 15.00 Voor de jeugd; 15.45 Ziekenbezoek; 17.15 Metropole.orkest; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 20.20 Afwisse lende operette-melodieën; 23.00 Het Nieuws; 23.15 Ramblers; HILVERSUM II (415 M,) NCRV: 7.00 en 800 Nieuws; 8-15 Gewijde muziek; 9.15 Voor jonge zieken; 1030 Morgendienst; 13.00 Nieuws; 13.15 Continental Quintet; 15.00 Om. roeporkest; 17.30 Mandoline-ensem ble; 19.00 Nieuws; 20.05 Mariniers kapel; 22.00 Nieuws; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Avondconcert. Een klein donker statenloos joodsch meisje van 20 jaar, Therese M. J. Joseph uit Amsterdam, gekleed in een vlot mantelpakje, nam gis termorgen plaats in het ver dachtenbankje van het Bijz Gerechtshof te Amsterdam. Zij gaf als haar beroep op modeteekenares en was gebo ren in Breslau. De beschuldi ging luidde: dat zij zich in 1943 en 1944 ten behoeve van den Sicherheitsdienst di verse malen bij door dien dienst gearresteerde personen had laten insluiten, zich voor doende alsof zii ook een ge vangene was. ten einde de on- gelukkigen uit te hooren en hun mededeelingen door te geven aan den S.D. en voorts, dat. zii in Februari 1944 als lokaas op het Amstelstation te Amsterdam een ioodschen kennis. Michiel IJzerman, die door den S.D. werd gezocht, had opgewacht, zoodat deze door de eveneens op het sta tion aanwezige S.D.-recher- cheurs kon worden gearres teerd." „Verraad was de belangrijk ste bron van inkomsten der familie Joseph. Ze waren de beruchtste V-lieden van den S.D.", aldus een verklaring van den evenzeer beruchten S.D.'er Pieter Schaap. Timide en bedeesd, maar ook beschaamd en wat apa thisch beantwoorde het jood- sche vluchtelingetje. dat in ons land gastvrijheid vond in 1936. de vragen van den pre sident. mr. F. W. van Schaeck Mathon. Zii gaf de voornaam ste punten toe, maar zeide zich enkele details niet te kunnen herinneren. Zeker is, dat zii zich inderdaad iiet in sluiten bii gevangenen en dat IJzerman door haar toedoen is gearresteerd en dientengevol ge bii een transport, waarbij hii zich niet verder kon voort- sleepen, het Duitsche „gena deschot" ontving. Vooral dit laatste verraad maakte een bedenkeliiken indruk op het Hof. Zii ontkende ooit een gelde lijke belooning voor haar ver raad te hebben ontvangen. Verklaringen van getuigen maakten het waarschijnlijk, dat zii nog bii andere arresta ties van opgeiaagde rasgenoo- ten betrokken is geweest. Tegenover dit zeer zwarte beeld stonden de volgende ver lichtende omstandigheden: het meisie was de iongste telg van de familie Joseph, die vroeger nog in Venlo heeft gewoond. Haar Broer „Bubbi" en vader waren reeds ver voor haar actieve V-mannen bii den S-D. en. ook moeder werkte mede. „Toen ik op bevel van mijn vader in de Euterpestraat kwam,", vertelde de verdach te. „zeide Moesbergen mii. dat het deportatiebevel voor mijn geheele familie klaar lag. Dat zou te niet worden gedaan, als ik iets voor hem deed." De advocaat-fiscaal, mr. M. H. Gelinck, sprak van het meest perfide en schandelijke verraad. Anderzijds wilde hij den invloed der ouders en den ieugdigen leeftijd van verd. in aanmerking nemen. Zijn eisch luidde: 15 jaar gevange nisstraf met ontzetting uit de openbare rechten voor het le ven. Uitspraak 11 Nov. a.s. De candidatenliist, die door de gezamenlijke politieke par tijen voor de op 20 November te houden verkiezing van Hoofdingelanden en Hoofdin- gelanden-plv. heden werd m- ingediend is samengesteld als volgt: District Alkmaar: Voor Hoofdingeland: Corn, de Jong. Westzaan: H. W. Koopmeiners. Alkmaar en Jb. Kroonenburg. St. Pancras. Voor Hoofdingeland plv.: H. Brinkman. Zaandam; H. A. J. Roozen Nzn., Egmond-Binnen; J. Th. v. Saase, Schermerhorn. District Den Helder: Voor Hoofdingeland: J. Ver- faaille. Koegras: P. J. Waiboer Jbz„ Anna Paulowna en J. Wagenaar. St. Pancras. Voor Hoofdingeland-plv.: P. de Geus Janzn., Zd. Schar- woude: Jb. de Moei. Schagen en Joh. de Veer. Schagen. District Hoorn: Voor Hoofdingeland: J. La- keman. Lutiebroek; J. de Boer Wz., Obdam en C. Han Kz., Wiidenes. Voor Hoofdingeland pl.v. W. Dirkmaat J'zn., Alkmaar: J. B. van Kampen. Spierdijk; J. Kav. Twisk. District Purmerend: Voor Hoofdingeland J. C. Diiksen, Purmer; J. de Boer, Assendelft en G. Ph. Roele- veld. Ilpendam. Voor Hoofdingeland-plv.: K. Hogeforen Dz.. Beemster: T. J. v. Siipveld* Ilpendam en K- Ziip Hzn„ Beemster. In antwoord op de Russische heschuldigingen, als zouden de Engelschen en Amerikanen even eens een groot aantal Duilsche technici hebben gedeporteerd, schrijft de Times: „Het is le be treuren, dat deze beschuldigin gen geuit zijn, zonder dat de Russen over voldoende kennis der feiten beschikten." De Times geeft toe, dat Enge. land onmiddellijk na de Dui-lsche ineenstorting een aantal Duitsche atoom-specialisten en wapendes kundigen voor zich heeft laten werken, om op de hoogle te ge raken van den stand der Duit sche wetenschapnelijke onder, zoekingen en gebruik le maken van de kennis dezer menschen voor den nog in gang» zijnden oorlog met Japan. Ook werden industrieele experts gebruikt. Het totale aantal technici, dat op deze wijze voor de Britten gewerkt heeft, is echter veel lager dan het cijfer, dat door de Russen wordt gesuggereerd. De 10 geleerden die voor En geland hebben.gewenkt zijn weer in"Duitschland teruggekeerd en werken ihans aan hel herstel van Duitsehlands wetenschap voor vredelievende doeleinden In een radio-rede lot hel Perziche volk heeft de mi. nister-presiaent van Perzië, Uhavam.es-Soeltaneh, ge zegd, dat de aanvallen, die raaio-Moskou op de Ferzi- scne regeering doet, neerko men op inmenging jn ferzi- sche binnenlandsche aangele. genheden. „De Perzische buiienlunctscne poliiiek is onveranderd", zeide de minister, „en Perzië wenscht een goede verstandhouding mei alle regeeringen en vooral met die van Sovjet-Rusland, Engeland en de Ver. Sla ten". Hij hoopte, dat dp betrekkingen mei Rusland be ter zouden worden na de onder- ieekening vjm de Russische pe- troleumconcessies in Noord. Perzië. De premier beloofde, dat zeer binnenkort in Perzië „vrije en geheimeverkiezingen zullen worden gehouden. Wal de betrekkingen met En geland en de Ver. Staten t}"treit, zeide Ghavam-es-Soellaneh: „Wij beschermen en bewaren de rust in de Zuidelijke olie- gebieden en Engeland moest op. houden zich in Perzische aange legenheden te mengen. Met Ame rika zijn onze betrekkingen beter dan ooit, omdat wij vandaar ho pen op economische hulp." JiyjAziR aan anders leenen de ze avonden er zich toe, tf lezen uit een mooi boek. U kunt ieder voor zichzelf lezen. Mo ar het is geen geringe hui selijke gezelligheid, als een van de huisgenooten voorleest maar dan goed! en de anderen luisteren. Een mooi boek. Een goed boek. Een leerzaam boek. Wat leest U? Een bezinning op die vraag is niet overbodig. Een katholiek leest geen boeken, die niet deugen. In een katholiek ge zin behooren geen slechte boe ken thuis. U heeft onlangs in dit blad artikels gelezen over katholieke lectuur en katho lieke bibliotheken. In elke pa rochie zou men (de Katholieke Actie b.v.) meer werk moeten maken van hetgeen er zooal te hooi en te gras wordt gele zen. Deskundige voorlichting op dit gebied is geen over daad,, nog minder de zorg, de menschen aan werkelijk „goe de" lectuur voor de winter avonden te helpen. MARCUS 13. Voetangel werd ivt zijn gedachten opgeschrikt door een agent die hem op zijn schou der tikte en met barsche stem begon: Zoo mannetje. waarom reed U door het stopoh pardon meneer Voetangel ik had niet gezien dat U. Het is goed jongen, maar hoe haal ik nu die trein in? Waar gaat die naar toe? Die trein meneer Voetan gel, is de middag-express naar Paterson. Ik denk niet dat U die zal kunnen inhalen. Maar daar zit een kerel in die ik MOET hebben. Belt U dan de stationspoli- tie in Patersop op. Over 23 minuten is de trein daar en ze kunnen desnoods iedereen in de trein vasthouden tot U daar bent aangekomen.... Bwwwwrrrrrtttt! Voet angel had zijn wagen al ge start. Bedankt agent! riep hij nog en draaide met een scher pe bocht zijn wagen zoo kort om den agent dat deze bijna de wielen over zijn teenen kreeg. Even later stond Voet angel in een telefooncel te bel len. Hallohallo, met de sta- tionspolitie? Ja, met Voetan gel. Dank U, best.... luister meneer Bastonhet gaat om minuten.... Herinnert U zich Jud Perolt nog? Ja? Dan hoef ik U. niet veel te vertel len. Jud Perolt zit in de mid dag-express die over 18 minu ten Uw station binnen rolt. Ik kom met mijn wagen naar V toe, 'maar ik kan èr niet siirt voor de trein. U begrijpt alles? Oké.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3