Nieuut Er is maar één wereld De vermogensheffing ineens Molotof valt Westersche democratiën aan n-io" BERICHT UR eboden: TA VNDEN I N C ;oop van el 30 ÓP! in Witte elist" 3 NOV. N A Voor Alkmaar en omgeving Volledige ontplooiing van V. N. wacht op verstandige en practische vredes verdragen. Rusland beschuldigt Engeland opnieuw M.I.R. KEURT MIJNSTAKING AF REACTIE OP DE REDE VAN MOLOTOF Veto-recht gehandhaafd De wapenstilstand in Indië De zestig divisies TELEGRAM VAN DEN DEN KARDINAAL Profest tegen veroordeeling van Mgr. Stepinac fOBER 1946 ■en. belcw, Hoog loon LINDEN Tel, 332 4.H. a.n. vler. el 7M. JEN Aker. '1 21 Alkmaar Zit. en jension; "bij eroepspen. 15897 bur. •boden: een schmacliine rencostuum arvoor en n die over 'en; stofjas gen te be. EMSTER te Alkmaar rlma rjjg. voor 1 ,p. —43 en ta rencostuum 2339 bureau WINTER- lft. 16-17 HEEREN Te zien t 17, Alk. GEVEN br. '45 d-d. th. Isl. Reds Legh. Pa. 45 d.d. rul aki Camp. p.Reekl. en 7.50 p. st. '45 6— k. De Molen" aal ,1 Techniek nsdags van café „Gen- Veemarkt 4 Donderdags uur café narkt. laandag en 9 tot 12 ieuf" K de mieln. TEN f 100 en inbegr.) denzelfden verd staal- ig garantie, ia afspraak r a t i s mailleerde. |>P: kachelpij. ellebogen, ieuw. AR o Sedan '33 ridson mo- 5-'36 v. autobus AAR Tel. 3160 EGEL- IHANDEL verschijnt: iaal - Catal. en Kolon. eden: ESSELAAR, Juwerstr 10, Tel. 3501 het zeischap tal van Burgerbrug. 7,30 uur vanaf heden Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Slgon. Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal; 11.20 per maand; Inclusief incasso Advertentle-prlfs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 1 2.50; ln alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum 4.—. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; ln alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig f Vondel) WOENSDAG 30 OCTOBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11065 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 21 linen DEN HEL-DER: West- straat 80; tel. K 2230 2383 5CHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel Onder aanwezigheid van de voltallige prinselijke familie tra den gisteren te Hilversum Jkvr. S. C. Feth en Jhr. Ir. J. Roëll in het huwelijk. Als bruidsmeisjes fungeerden de Prinsesjes Beatrix en Irene. Prinses Margriet liep in den stoet mee als bloemenstrooistertje. Dit was DE KORTE ZIN van het betoog, dat onze minister van Kleffens Dinsdagmiddag in den Veiligheidsraad hield. Wat voor meeningsverschillen er ook van tijd tot tijd in die eene wereld naar voren mogen komen, het feit blijft bestaan, dat, ongeacht het bestaan van bijzondere groepee ringen, er maar één wereld is. Wij weten en betreuren, dat dit feit nog steeds niet voldoende er kend wordt en dat er nog steeds niet voldoende naar gehandeld wordt. Voorzeker echter zullen wij tenslotte dit feit tot gelding laten komen, evenals wij er van over tuigd zijn, dat de wereld groot genoeg is om volkeren met fanda menteel verschillende ideologieën tezamen te laten leven en werken in voorspoed en vrede, op basis van wederzijdsche verdraagzaam heid. Wij zijn ons ervan bewust, dat het werk van de V. N. nog in een stadium van voorbereiding verkeert. Zoolang de vredesver dragen nog niet voltooid zijn, ontbreekt een hecht fundament, waarop het werk van de V. N. zich kan ontplooien tot zijn defi nitieven vorm. Wij hopen en bid den, dat met scherpzinnigheid en verdraagzaamheid verstandige en practische vredesverdragen tot stand gebracht zullen worden. Op bouwende samenwerking van de groote mogendheden is daartoe een eerste vereischte, erkenning van de positie der kleinere mo gendheden een tweede. Verschillende sprekers hebben de situatie in Spanje ter sprake gebracht. Niet minder dan wie ook gevoelen wij, aldus van Kleffens, vriendschap voor het Spaansche volk en afkeer van het regiem, zooals dat in Spanje nog steeds aan de macht is. Juist daarom zijn wij van meening, dat wij ons door deze gevoelens niet moeten laten weerhouden van een onder het oog zien der situatie met het noodige gezond verstand, opdat wij niet onwillens gaan bijdragen tot ver steviging van het regiem en scha de toebrengen aan het economisch welzijn van het Spaansche volk en de in het handvest omschreven bevoegdheden te buiten gaan. Over het vetorecht zei mr. van Kleffens, dat hij daar nader over spreken zou. In principe ls hij er tegen, maar hij erkent sommige politieke realiteiten en wil in ze kere voorrechten voor de groote mogendheden berusten, zoolang dit onvermijdelijk is, maar Neder, land verwacht dan ook, dat het veto-recht slechts gebruikt zal worden in gevallen van werkelijk belang en duidelijk blijkende noodzaak! Mr. van Kleffens be sloot met te zeggen, dat Nederland ervan overtuigd is, dat het succes van de V. N. gezocht moet worden in daden, maar evenzeer, dat de V. N. wat haar succes betreft af hankelijk is van den onontbeeriij- ken zegen van den Allerhoogste. Wegens het Hoogfeest van Allerheiligen zal het „Nieuw Noordhollandsch Dagblad" a.s. Vrijdag 1 November niet verschijnen. In verband hiermede zijn onze bureaux Vrijdag gesloten. ADVERTENTIES voor het nummer van Zater dag moeten derhalve uiterlijk DONDERDAGMIDDAG 3 uur in ons bezit zijn. Nadien kun nen alleen zeer dringende ad vertenties, met name familie berichten, voor het nummer van Zaterdag nog worden aan genomen. De onder Sowjet-contröle staande Radïo-Leipzig heeft op nieuw de westelijke geallieerden beschuldigd, dat zij, onmiddel lijk na de bezetting van Duitsch. land. Duitsche wetenschappelijke instituten hebben ontmanteld1 en naar hun eigen landen hebben overgebracht. Ook werd door Engeland en de Ver. Staten jacht gemaakt op Duitsche technici en technische plannen, voegde de radio-com mentator er aan toe. Deze tech nici zou zijn beloofd, dat hun vrouwen en gezinnen binnen 6 maanden zouden volgen, maar volgens Radio-Leipzig is deze belofte nog in geen enkel geval verwerkelijkt De commandant van de Sow- jet-zöne van Berlijn generaal. majoor Kottikof, heeft vertegen, woordigers van de Socialistische Eenheidspartij, de liberaal-de mocratische partij en de christe- lijk-democratisohe partij mede gedeeld, dat „de lasterlijke aan tijgingen van de kranten in de westelijke zones ten spijt, in de laatste dagen meer dan 300 .Duitschers gesolliciteerd hebben naar betrekkingen in de Sow jet- Unie. 150 van deze sollicitaties kwamen uit de westelijke zóne." Gireren is bij de Tweede Ka. mer ingediend ihet ontwerp van wet inzake de vermogensheffing ineens, waaraan de volgende bij zonderheden zijn ontleend. De aanslag wordt bepaald naar het vermogen op 1 Januari 1946. In hoofdlijnen zal het vermogen worden vastgesteld overeenkom stig de wet op de vermogensbe lasting 1892. Van de waarde van achterstal lige coupons en dividenden zal 40 procent onbelast blijven. Bovendien wordt, alvorens het tarief wordt toegepast, afgetrok ken: voor ongehuwden f 8000; voor gehuwden f 12.000, ver hoogd met f 4000 voor ieder minderjarig kind; voor kleine vermogensbezit- Gisteren is te Heerlen de 21e vergadering van den mijnind'us- trieraad gehouden. Hierin werd ten aanzien van de slaking op 22 Oct. de volgende motie aange nomen: De - mijninduslrieraad in ver. gadering bijeen op 28 October 1946, spreekt zijn afkeuring uit over die door den Algemeenen Bond van Werkers ln het Mijn bedrijf afgekondigde staking op 22 October j.l. Een lid stemde tegen deze mo. tie, twee leden onthielden zich van stemming. ters, ouder dan 40, is bovendien een vrijstelling opgenomen van ten hoogste I 50.000 Deze geldt slechts ten volle' indien het ge middelde inkomen over de jaren 1941 tot en met 1945 f 1500 of minder bedroeg; was het inko men hooger, dan wordt deze vrij stelling slechts ten deele ver leend. Boven f 3000 jaarlijksch inkomen wordt zü niet verleend. De belasting bedraagt: tot f 100.000 10 procent; voor 't ge deelte van het belastbare bedrag tusschen f 100.000 en f 200,000 15 procent; tusschen f 200,00Ö en f 500.000 20 procent; tusschen f 500.000 en f 1 millioen 22.5 procent en over het gedeelte dat ligt boven f 1 millioen 25 procent De aanslagen moeten binnen een jaar na den aanslag worden voldaan. Overigens zijn de rege len inzake ,de wijze van betalen in hoofdzaak dezelfde als voor de vermogensaanwasbelasting. Waarnemers in de V.S. be schouwen de rede van Molotof op de algemeene vergadering der V.N. als de hevigste aanval sedert het einde van den oorlog op de Britsche en Amerikaan, sche politiek. Bij de Britsche delegatie heeft de rede teleurstelling gewekt bij hen die hadden gehoopt, dat de internationale betrekkingen een nieuw stadium van wederzijdsch vertrouwen zouden ingaan. De Sovjet-minister van bui- tenlandsche zaken, Molotof, nam na de rede van Van Kleffens het word. Hij be treurde het feit, dat de Vei ligheidsraad geen actie tegen Spanje ondernomen had. De kwestie van het recht van veto was naar voren ge bracht om de aadacht van andere belangrijke zaken af te leiden. De aanwezigheid van buiten- landsche troepen in zekere landen is een zeer verontrustende factor in de internationale betrekkingen. De Veiligheidsraad moet de be voegdheid bezitten om een onder zoek in te stellen naar de aanwe zigheid van troepen van een lid der V. N. op het grondgebied van een ander lid. Molotof ging verder: „De ver nietiging van de Duitsche en Ja- pansche imperialisten beteekent niet, dat onze waakzaamheid ten aanzien van zekere agressieve im perialistische kringen in sommige landen moet verslappen. De af schaffing van ihet veto-recht zou de liquidatie der Vereenigde Na ties beteekenen, want de hoek steen dier organisatie is eensge zindheid onder de Groote Vijl. Molotof verzekerde, dat het niet vast stond, dat het lot van Duitschland en Japan een voldoende waarschuwing voor de fcedendaagsohe imperialis ten is geweest. Hij noemde Churchill als een voorbeeld van menschen, die slechts in de agressie gelooven. Deze menschen, zei Molotof, .zien in de Sowjet-Unie hun grootste hindernis. Hij constateerde, dat vlooteen- heden en vliegtuigen gebruikt worden om diplomatieke onder handelingen kracht bii te zerien en dat de dollar-diplomatie beoe fend wordt om de dollar-democra tie te doen zegevieren. Over Indonesië zei Molotoff: „De Nederlanders moeten de rechtvaardigheid der verlangens Opnieuw is aan alle plaatselijke commandanten, zoowel via de Ne- derlandsche als ae Indonesische kanalen, een bericht gezonden, waarin er op aan wordt gedrongen geduld te betrachten en alle vijan dige en provoceerende handelin gen te vermijden. Hiertoe werd besloten op de bij eenkomst van de wapenstilstands- oommissie, die Dinsdag heeft plaats gehad. van de volkeren van Indonesië er kennen." f Molotoff besloot zijn rede met de formuleering van een resolutie, die voorstelde de bewapening vooral van atoombommen te beperken. Zijn rede werd met applaus door de afgevaardigden van Yoego-Slavië, de Ukraine Po len, de Sovjet-Unie en Wit-Rus- land begroet, terwijl de andere gedelegeerden elkaar zaten aan te küken Churchill heeft een antwoord gepubliceerd op maarschalk S la- rins verklaring over dé Sovjet, strijdkrachten in bezette gebie den. Ik ben blij Maarschalk Sialins verklaring over de Sovjetstrijd krachten in bezette gebieden te vernemen, maar zelfs .zestig di visies op oorlogssterkte zou na tuurlijk een aantal zijn, dat de Britsche en Amerikaansche strijdkrachten in vijandelijk be. zet gebied in Europa verre over treft. Churchill blijft aandringen op het bekend maken van de fei ten. Het schijnt mij toe, dat op heldering van deze kwestie in al le opzichten heilzaam zou zijn en zeker moeten de huidige verga, deringen van de VN en den Vei ligheidsraad de gelegenheid ver schaffen om de sterkte van alle militaire strijdkrachten, d'ie bij eeniig land dat gevochten en de overwinning heeft behaald, be- zorgheid kan wekken, volledig en eerlijk te onthullen. De „Osservatore Romano" publiceerde de laatste dagen tal van bij het Vaticaan inge komen protesten naar aanlei ding van de veroordeeling van den aartsbisschop van Zagreb, Mgr. Stepinac. Daaronder be vindt zich o-m. een telegram van Kardinaal de Jong, aarts bisschop van Utrecht, die na mens de Nederlandsche Ka tholieken uitdrukking geeft van hun verontwaardiging, alsmede een telegram van den Nuntius te Parijs, Mgr. Ange- lo Roncalli, die namens het Fransche Episcopaat protes teert. Na een vruchtelooze poging om in Palestina te landen, werden 800 illegale Joodsche emigranten aan boord van het 400 tons schip „Bracha Fuld" op twee Engelsche transportschepen overgebracht. Een der opvarenden, die niet naar Cyprus wilde, sprong overboord. Hij werd door Engelsche soldaten opgepikt en verzorgd. Ass. Press P.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1