HET VERRAAD VAN „VRIJ NEDERLAND" Aanbesteding die niet doorging Joris Voetangel in de Jacht door New-York Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Tegen hoofdverdachte 20 jaar geëischt Nog geen bon voor cacao VERKIEZING HOOG HEEMRAADSCHAP Communistische condidaten Petroleum De opzetclausule het struikelblok De Grieksche regeeringscrisis Ruiten troef te Amsterdam De „Willem Barendsz" te Southampton Oorlogsschade aan woningen en kletae bedrijfspanden Voorloopig laatste contingent naar Indië Dat was nog eens liften! Prijsdaling spiritualiën Herstel WOENSDAG 30 OCTOBER 1946 Het Bijzonder Gerechtshof heeft gisteren het verraad van de „groep Haarlem" van „Vrij Nederland" in behan deling genomen, waardoor bijna veertig ondergrond- sche strijders werden gear resteerd en minstens zestien den dood vonden. Op een vraag van den presi- den of verdachte Beenen Moord- hoff heeft verradèn, zegt verd., dat zijn „tweede geweten" de beruchte Duilsche S'.D.-agent Krist, die later is doodgeschoten, hem in Febr. '44 had' bevolen een brief naar Bronkhorst's huis te brengen. Wat er in dien brief stond, wist Beenen niet. Een dag later kwam Beenen thuis en trof er de S.D.'ers Faber en Wil- lemsen gewapend aan. Zij vertel den hem (alles volgens»verdach te zelf) dat Bronkhorst op be zoek zou komen voor het afslui ten van een levensverzekering". Dat gebeurde inderdaad en Bronkhorst werd gearresteerd. „Vreemd", zei d§ president, „dat ze uw huis daarvoor ge bruikten. Ze hadden hem toch even gemakkelijk van zijn eigen huis kunnen halen". Dat heb ik ook al gezegd, ant. woordt verd. gTetig. Bronkhorst zeil als getuige gehoord verklaarde dat Beenen heelemaal geen briefje bad afgegeven maar mondeling aan zijn vrouw het ver. zoek had overgebracht. Nadat Bronk horst binnen was getreden .werd hij bijna onmiddellijk gearresteerd door de verdekt opgestelde, rechercheurs Willemsen en Faber met bestemming Dachau via het concentratiekamp in Vught. De thans gedetineeerd S.D. .recher cheur W. M. Willemsen de volgen, de getuige zorgt voor een sensa. tie doordat hij op de stereotiepe vraag van den president'. "Zijt gij bereid als getuige de waarheid te zeggen?" ontkennend antwoordt. "Dan wordt mij straks veTweten dat ik verdachte zwart sta te maken om een goede beurt te maken!" Op een vraag van den pres. zeg't daarop verd.: "Ik heb aan Willemsen en Smit gezegd da er bij Moorhof exem plaren van V.N. te vinden waren. Da was in Nov. 1943. Smit vroeg me of ik iets van illegaal werk wist te vertellen toen ik hem "op straat tegen kwam. Ik wist inderdaad dat Wil lemsen voor de politieke recherche werkte; maar Smit wist dat ik wel van het een en ander op de hoogte was en heeft me gedwongen hem alles te vertellen. Ik had negen kin deren en die mocht ik niet in gevaar brengen". "Jammer dal Smit dood is he? zegt de president. "Zeker jammer beaamt verd. anders stond ik hier niet. Mej. Kap. pelhoff had mij van Moorhoff ver teld en dreigde mij dat als ik het niet ging aangeven zij er de politie van zou vertellen en dat er dan voor mij ook concentratiekamp op zou zitten." Als getuige wordt daarop de vol gendei verd. de 33-jarige Haarlem. sche dienstbode Augusta Th. Kappel. ®JMw(iuüen(£uuM AANVULLING BONNENLIJST Voor de 'erste helft van de 12e periode (27 Oct. t.m 9 Nov.) geeft elk der volgende bonnen recht op het koopen van: Bonkaarten Ka. Kb, Kc 612 (s/rook no 1) 454 Alg. 250 gr. waschpoeder; 455 Alg. 500 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz of 740 gr. (is 2 potjes) pinda- Bonkaarten Kd: Ke 612 (strook no..l): 464 Alg 250 gr. waschpoeder; 465 46—16 Algemeen: 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 370 gr. (is 1 potje) pindakaas Tabakskaarten; T 56 2 rantsoenen tabaks- artikelen. Op de bonnen voor suiker kan men, zoolang de voorraad strekt, pindakaas koopen. Op bovenstaande bonnen kan met ingang van Donderdag 31 Oct a.s worden gekocht. Deze week kan nog geen bon voor cacao worden aangewezen. Wegens een vertraagde afleve ring door de fabrikanten ts de handel nog niet overal voldoende met cacao bevoorraad, aldus deelt men ons van bevoegde zijde mede. hof gehoord die verklaart dat zij tot Nov. 1943 zelf illegaal werkte; V.N.. exemplaren verspreidde en "Joden hielp". Zij stond op zeer vriend schappelijke voet met verd. Beenen van wien zij wist dat hij NSB'er was. Uit liefde heb ik hem verteld dat ik nit een meubelpakhuis op het Spaar, ne altijd exemplaren van V.N ter verdere verspreiding haalde. En er is er maar één; voegt ze er eerlijk achter Zij was in dien tijd met een ander verloofd die haar voor Beenen waarschuwde. Zij stelde in Beenen die zij reeds enkele jaren kende; zoo'n verrouwen da ze er geen kwaad in zag hem van haar werk te ver tellen". De advocaat-fiseaal dr. J. Begier requireerend zegt van meening te zijn dat dit een der belangrijkste za ken uit Haarlem is die" voor het Hof behandeld is. Omstreeks 19 goede Nederlanders zijn in de Duitsehe ver schrikkingsoorden omgekomen Hij eischte tegen verdachte 20 jai'en ge vangenisstraf met levenslange ont zetting' uit de kiesrechten. Tegen de 33-jarige mej. A. Kappelhof eischte de adv. fiscaal, die verdachte een zwak zusje noemde in de familie der illegale werkers acht jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hech tenis met ontzetting voor het leven uit de politieke rechten. De uit spraak werd bepaald op 12 No vember a.s. De 32-jarige verdachte Ernst Moorhoff, wien ten laste was ge legd, dat hij na zijn.arrestatie ten .gevolge van het verraad zonder dringenden noodzaak was doorge slagen en het adres van Lohman had medegedeeld hoorde twee jaar R.W.I. tegen zich eischen. Tenslotte werd nog veroordeeld J. Lohman, tot 2'A jaar R.W.I in verband met zijn zeer laakbare houding in deze zaak. Naast de gezamenlijke politieke partijen heeft ook de Communisti sche Partij een candidatenlijst in gediend voor de op 20 Nov. a.s, te houden verkiezing van hoofdinge landen en hun plaatsvervangers voor het Hoogheemraadschap Noord-Holl. Noorderkwartier; al leen in het district Purmcrend stelden de communisten geen can didates zoodat de hier door de gezamenlijke politieke partijen ge stelde candidaten (zie ons num mer van gisteren) als bij enkele candidaatstelling gekozen kunnen worden verklaard. In de andere districten stelden de Comm. de volgende candidaten; District Alkmaar; voor Hoofd ingeland: J. Kuyper, Wormerveer; hoo'fding. plv. C, Timmerman As sendelft. District Den Helder: P. K. Vol kers, Oudkarspel voor hoofdinge land en C. Duin, Schoorl als hoofding. plv. District Hoorn: hoofdingeland G. de Vries, Andijk; hoofding plv. P. Blaauw, Obdam. In deze laatste drie districten zal dus op 20 Nov. gestemd, moe ten worden. Het Centr. Distr.kanloor deelt ons mede, dat houders van kaar ten voor petroleum voor kook- doeeinden en/of verlichting op de bonnen A 01, A 02, A 03, A 04 van de kaart: UA 611, de bon nen B Of, B 02 van de kaart UB 611, den bon C 01 van de kaart UC 611, en de bonnen D 02, D 03 van dè kaart UD 611 gedu rende de maand November vier liter petroleum kunnen koopen. Voorts wordt medegedeeld, dat de bonnen 609 en 109 alge. meen geldig blijven t/m 16 Nov. Door den directeur van het Bu reau Wederopbouw Boerderijen te Zwolle werd gisteren namens het Rijk, le Alkmaar aanbesteed over eenkomstig het aanbestedingsre glement W. B., het bouwen van één boerderij met daarbij behoo. rende werken aan den Berkmeer- dijk C 28 te Obdam, welke boerde rij in den oorlogstijd door brand bommen was verwoest. Ingekomen waren 31 biljetten; ingeschreven was als volgt: C. Borsjes. Schermerhorn f46.300, W. Marguéring, Bergen f44.988; J. Klomp, Bergen f44.500; C. Henne. man, Beverwijk f44.500; H. Sinit„ Beverwijk f44.000; W. Vasbinder Alkmaar f42.487; J. Houtenbos, Bergen f42.300; C. Portegies, Haarlem f40.265; N. Glorie Scher merhorn f38.380; H-. Tauber, Oud karspel f37.477; G. Tervoort, Eg- mond f37.477; Gebr. Kops, Heiloo f37.350; W. de Haan, Alkmaar f360.30; D. Langedijk, Heiloo f36.000; J. N. Schuit, Alkmaar f35.400; J. Stegeman Murmer. woude (Fr.) f33.500; de Geus, Langedijk f33.500; Gebr. Kuiper, Heiloo f33.300; N. Kuin en Zn. Opmeer f33.179; F. Kuiper, Aarts woud f33.154; J. Moejes, Heiloo f32.750; Hoogerwerf, Ursem f31.890 P. Buis, Oudorp f31.240; C. Mu'der Obdam f31000; de Geus. Heiloo f30.086; J. Schutte, Zaandam i'29.900; J. Doodeman, H.H. Waard f29.750; J. de Koning, Spanbreek, f29.390; W. Hoogzaad, Spanbroek f28.750; G. Kuipers, Hoogwoud f28.600; B. v. Kooten, Oudorp f28.580. De vertegenwoordiger van den Wederopbouw deelde mede, dat, daar geen der inschrijvers had voldaan aan de bepaling omtrent de z.g. opzetclausule. de biljetten ongeldig werden verklaard. In een onderhoud, dat wij na de aanbesteding met enkele aanne mers hadden, deelden deze ons mede, dat zij door zich bij de in schrijving niet te houden aan de z-.g. opzetclausule, handelen over eenkomstig de richtlijnen van hun organisatie. Zij toonden zich algemeen verre van ingenomen met het standpunt van den Wederopbouw en meen den, dat zij, na zes jaar aan ban den te hebben gelegen, nu gaarne vrij willen zijn in hun handelen. De leider van het Alkmaassche bureau Wederopbouw boerderijen deelde ons mede, dat nij instruc ties van hoogerhand wil afwach ten, alvorens mede te deelen, of na deze aanbesteding al dan niet een gunning zal plaats hebben. Op onze vraag, of de Wederopbouw het maken van een opzet bij aan bestedingen ontoelaatbaar acht, deelde hij ons mede, dat geen be zwaar gemaakt wordt 'tegen een redelijk percentage op de :n. schrijfsom, doch dat de Wederop bouw wil weten welk bedrag als opzet is bedoeld. Het is ni. een bekend verschijnsel, dat meerdere aannemers alleen bij aanbestedin gen inschrijven, om hun aandeel van het opzetje te incasseeren, hetgeen de inschrijfsom onnoodig opdrijft. Het is een kwestie, die niet nieuw is; het zal er nu om gaan wie het wint, de wederopbouw, die moet toezien, dat de overheids gelden zoo zuinig mogelijk be heerd worden, of de aannemers, die t.a.v. hun opzetjes geen open kaart wenschen te spelen. De Grieksche regeering heeft tijdens een kabinetsvergadering wederom haar ontslag aan den eersten minisler Tsaldaris aan geboden .teneinde een hergroe- peering te vergemakkelijken. Tot dal doe] zal Tsaldaris eerst met Koning George confereeren. Hij zeide, dat hij besloten had aan den Koning voor le stellen het parlement te ontbinden, indien de oppositie blijft volhouden, dat de Volkspartij (waarvan Tsaldaris j leider is) niet het volle vertrou wen van hei volk heeft. Naar de organisatoren van de inzamelingsactie „Ruiten troef" ons mededeelden, bedroeg de hoeveelheid ingezameld glas voor Walcheren naar schatting ong. 15.000 M2, waarvan men 150.000 bruikbare ruiten hoopt, te kun nen snijden. Zeker drievierde gedeelte bestaat uit vensterglas van voldoende dikte, terwijl de rest zeer goed te gebruiken is voor niet te groote vensters, Zaterdag a.s. wordt een tweede inzameling gehouden. De telel foon van het comité staar nl. niet stil en men hoopt bij de adressen, die zich nog voortdu rend aanmelden, de bijeenge brachte hoeveelheid nog te ver- -Tubhelen De „Willem Barendsz'die Zon dagmiddag de haven van IJmui- den verliet is te Southampton aan. gekomen. Zooals bekend, heeft de walvischvaarder geen proefvaart gemaakt, wegens gebrek aan tijd. De overtocht naar Southampton is goed verloopen. Naar wij uit bevoegde oron ver nemen, ligt het in de bedoeling van de regeering opkorten ter mijn een wijziging te brengen in de regeling voor de financiering van de oorlogsschade aan wonin gen en kleine bedrijfspanden. De beoogde wijziging is een belang rijke verbetering ten gunste van de getroffenen, wier pand geheel of gedeeltelijk werd verwoest Van de Sumatrakade vertrok Dinsdagmiddag het voorfoopig laatste contingent van de 7-Dec.- divisie naar Indië. Het .waren 1880 man, die met de Nieuw» Holland van de KPM vertrokken In to aal zijn nu 18000 man ver trokken benevens zes bewa kingsbataljons met tezamen 4000 man. De 1880 man, die Dinsdag vertrokken, waren 't eerste mi- trailleurbataillon uit Harderwijk een compagnie luehldoelartillerie uit Naarden, een anii_tank-ba- taljon uit Den Bosch en een af- deeling van 12 RI uit Schalkhaar Drie dienstplichtige serge ants van oudere lichtingen stonden deze week op de Benoordenhoutsche wé% te Den Haag al eenigen tijd te liften, terwijl het motregen de. Tientallen automoT lis ten snelden langs. Misstal totaal negeerend de drie mannen; sommige ingew ik kelde handbewegingen ma kend, Dan stopt een axe wagen. „Ik ga naar Am-ster. dam, meerijden?" De serge ants rijden en eer ze in Am sterdam zijn, hebben ze allen ook nog 2 vrijkaartjes voor de Bouwmeester revue. Ze hadden gelift met den directeur en die vond, dat de militairen het mees ge baat waren met daadwei Ge lijke „welzijnsverzorging' Binnenkort zullen de piiizen dei diverse dranken in café's en restaurants aanmerkelijk worden verlaagd. Voor de vier priisklassen komt de jenever dan od 27, 30. 40 en 45 cents per glas. De prijzen voor thee en koffie dalen eveneens eeni- ge centen, terwijl een glas li monade 5 cents goedkooper wordt? Slechts voor dranken van meer luxueuzen aard zijn de prijzen vrij. Bovendien zul len de café's binnen afzienba- ren tiid een verruiming van de toewiizing kriigen tot bo ven de 100 pet. van '1939. IIW KRANT is geen preek stoel. U vergist zich, als U denkt, aat Marcus een be faamd predikant is, een ivel sprekend redenaar of een be kend radio-priester. Toch hebben we hier, in dit blad, in uw krant, contact met el kaar, u en ik, onder vier oogen. Zoo ook uw buurman en ik. En zcovelen als dit le zen. We kunnen elkaar goed de waarheid zeggen en elkan der recht, in de oogen kijken. Neen, u behoeft niet te kleu ren, ik zie het toch niet. Het is zoomaar slecht en oeroerd in de wereld, nietwaar? Als we eens begonnen, u en ik en uw buurman en alle lezers van dit blad, om van nu af te werker, aan het herstel van gezin en maatschappij, door zelf heelemaal te zijn wat we moeten zijn: katholiek in merg en been mtnschen die hun ge loof in Christus ten volle dur ven beleven? Zou het er dan niet anders uitzien? Bij ons zelf en in de wereld? MARCUS 14. Intusschen raasde de trein voort en zat Perolt, die toch een beetje duizelig was gewor den van de tuimeling die hij gemaakt had. eenigen tijd stil voor zich uit te kijken; totdat hij zich niet meer overeind kon houden, tegen de dame die naast hem zat aanviel en van deze gelegenheid gebruik maakte haar gouden oorbellen te stelen. Pardon dame, neemt U mij ilet kwalijk, ziet u, het was toch wel een heele schok voor mijn bolletjee, waar gaat deze trein eigenlijk naar toe. Naar Paterson en als u zich niet als een heer kunt gedra gen zou u mij een groot plezier doen daar uit te stappen of an ders. anders zal ik me ge noodzaakt zien aan de noodrem te trekken, snibde de oude dame die van Perolts omhelzing niet erg veel scheen te móeten hebben. De noodrem! drommels, u zegt daar Iets! juichte Perolt en trok eensklaps met een-wild gebaar aan de noodrem.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3