Nieuw VOORSTELLEN TE BATAVIA VOLTOOID U.S.A. WILLEN VETORECHT HANDHAVEN neutraliteit van Albanië geschonden Voor Alkmaar en omgeving Gezagskwestie weer in bespreking? leening van 500 mill. dollars aan nederland? ontwapening op de agenda? "station- te jeruzalem opgeblazen Allerheiligen Een scherp protest bij de V.N. 'OBER 1946 1 Hoofdredacteur: H. N. Smits* rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs f 3.40 per kwartaal: f 1.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 -ct. p. m.m.; minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. Noordholkidscli Daqblad \J Buiten God is nergens veilig iVondel I DONDERDAG 31 OCTOBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11066 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42A tel. 2046 (adm.): 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafslngel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 Iiinen OEN HELDER: West- atraat 80: tel. K 2230 2363 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Banlc: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel uiunm V* verworpen •S hfc TWEEDE KAMER heeft gisteren met bekwamen sooed de tweede lezing van de Grondwetsherziening behan deld, waarin nu de wijzigin gen, welke de Regeering op het oog had, waren vervat. Het is nog een erfenis van de Regeering Schermerhorn waar voor .wij nooit enthousiast zijn geweest. Het ging. zao weet men. op de eerste plaats om wijziging te brengen in het hoofdstuk, dat de veranderin gen van de Grondwet regelt. Dat men met wijziging van de Grondwetsprocedure zeer voorzichtig moet zijn, kan iedereen beamen. Men behoeft geen communist te zijn. om dit te betoogen. En ook argumen ten. door communisten ge hanteerd, kunnen nog wel eens juist zijn. het zijn daar om nog geen communistische argumenten. Wanneer men zooals hier. met ,het oog op een bepaald geval, de proce dure van de Grondwet gaat wijzigen, ontstaat het gevaar voor gelegenheidswetgeving waarvoor de Communisten, als ze de baas waren, zeker niet zouden terugschrikken! en dergelijk soort wetgeving moet zeker ten aanzien van de Grondwet worden vermeden. Van den anderen kant is er veel te zeggen voor het motief van de Regiering, dat nieuwe verkiezingen, voor de Grond wetsherziening tot nog toe noodig. objectief de gelegen heid geven, die herziening- zelve op haar merites te be- oordeelen, zonder dat het al gemeen regeeringsbeleid, dat dan niet in het geding is, daar bij gehaald wordt. Daarom wilde het vorige kabinet, waarin overigens dr. Beel ook minister van Binnenlandsche Zaken was, voor bepaalde her ziening een aparte Kamer van Grondwetsherziening doen ver kiezen, waardoor het speciale karakter van die Kamer en van de verkiezingen daarvoor, benadrukt werd. De beslissing van de Twee de Kamer is nu geweest, dat deze verandering niet door gaat. Wel is aangenomen de verandering van artikel 192, waardoor het uitzenden van troepen buiten het Moeder land bij de wet kan worden geregeld en niet meer van de toestemming van betrokkenen afhankelijk is. De vereischte twee-derde meerderheid kon voor hoofdstuk 13. dat de pro cedure bevat, niet bereikt wor den. dankzij een samenspan ning van uiterst-rechts en uiterst-links. A.R. en C-H. vormden met de Partij van de Vrijheid en de tien Commu nisten een blok van 36 tegen stemmers. In een voltallige Kamer van honderd zou 34 al genoeg geweest zijn. De Ka mer was, in verband met en kele vacatures en eenige zie ken. niet voltallig, zoodat de Regeering het pleit verloor. Er is geen man overboord, maar het is toch een onaangename zaak. Om twee redenen. Ten eerste, omdat gebleken is. dat de vreemde combinatie van volkomen heterogene elemen ten in onzen democratischen staat constructieven arbeid kan tegenhouden. En vooral, omdat nu gebleken is. dat be paalde principieele wijzigin gen van de Grondwet, ten aanzien van verschillende za ken hoogst-urgent. de ver eischte tweederde meerderheid niet kunnen krijgen. Is dat voor een waarborg tegen ge legenheidswetgeving niet te betreuren voor gezonde her- Een tentoonstelling van gobelins en tapijten, afkomstig uit het Louvre te Parijs, zal dezer dagen in het Rijksmuseum te Amsterdam geopend worden. Men is thans bezig met het in richten der expositie. Hierboven eèn der inzendingen. (A.N.P. P.) Tot nog toe is van <fe zit tingen te Batavia weinig concreets vernomen. Daaruit mag echter niet worden af geleid, dat er niet gewerkt zou worden Zoo werd gis. teren in plenaire zitting de overdracht van Britsche commando's aan Neder, landsche militaire instan ties behandeld. Daarbij werd bepaald, dat bij overdrachten van commando's het burgerlijke bestuur gehand haafd blijft, terwijl in overleg tusschen Nederlandsche en In donesische autoriteiten de over dracht der Britsche posities ge. regeld wordt Voor dergelijke ge vallen wordt een commissie in gesteld, waarin twee Britsche, twee Nederlandsche en twee In donesische leden zitting hebben. Het is niet onmogelijk, dat een of meer leden van de Commis sie-Generaal zich binnenkort naar Nederland zullen begeven om overleg te plegen. Zoowel de Nederlandsche als Indonesi sche voorstellen zijn nu voltooid en zullen binnen tien dagen be kend worden gemaakt. De toekomstige status van de De Internationale Bank maak te gisteren bekend, dat een brief van de Nederlandsche Regeering was ontvangen, waarin Nederland een leening van 500 millioen dollar aan vraagt. vormingen en vernieuwingen in progressieven zin is het hoogst betreurenswaardig. Het zal mede de taak van de poli tieke partijen, gesteund door een verstandige politiek van de Regeering zijn. om het volk duidelijk te maken, dat het bereiken van gezonde hervor mingen, als wij zoo even be doelden. slechts mogelijk is door de bonafide progressieve partijen in het parlement te versterken. onder Geallieerde controle staande gebieden wordt thans druk besproken Na het terug trekken van de Britsche troepen van Java op 30 November zullen zij' officieel aan het Nederland sche gezag worden overgedra gen. Men vermijdt vooralsnog de teere kwestie aan te vatten on-'' der wiens gezag deze gebieden zullen staan: Nederlandsch ge zag of republikeinsch gezag. Of Nederlandsch gezag en republi- keinsche controle? Ook de aan vaardbaarheid van Soekarno is geen punt van bespreking ge weest. De Commissie-Generaal staat op het standpunt, dat dit zuiver een Indonesische aan gelegenheid is, waarin de Neder landers geen beslissing kunnen nemen De Amerikaansche afgevaar digde Senator Austin heeft gisteravond tijdens de aige- meene vergadering der V. N. o.a. verklaard, dat de Ameri kaansche regeering bereid is met alle andere leden der V. N. samen te werken in het nemen van maatregelen voor ontwapening. „De V.S. drin gen aan op ontwapening. De V.S, gelooven, dat het voorstel van den heer Molotof op onze agenda moet worden ge plaatst". Hij verklaarde ten aanzien van de wederzijdsche beschuldigingen, die worden -geuit, dat hij hieraan niet zou deelnemen Austin zeide, dat de Ameri kaansche regeering bereid is een volledige verklaring af te leggen Terroristen hebben gisteren het Spoorwegstation te Jeruzalem door bomontploffing verwoest. Van tevoren was het stationsbu reau gewaarschuwd en het station ontruimd. Een meisje, dat echter ongemerkt het terrein had kun nen betreden, hield een beambte met een revolver in bedwang en plaatste enkele koffers met bom men. Vervolgens sprong zij in een taxi en trachtte te verdwijnen, terwijl de politie vurend uit auto matische wapens de achtervolging inzette. Terwijl een Britsch expert be zig was de bommen onschadelijk te maken, ontploften deze. Het station vloog de lucht in en het grootste gedeelte werd verwoest. De expert werd op slag gedood. Het meisje werd gearresteerd en huiszoekingen zijn in vollen gang. Inmiddels heeft de Nationale Zionistische Raad van Palestina besloten als extremisten be schouwde verzetslieden buiten de Joodsche gemeenschap te stellen. over het aantal van haar gewa pende strijdkrachten in het bui tenland. De Amerikaansche troe pen zijn slechts in bevriende lan den met toestemming van die landen zelf. Senator Austin sprak vervolgens over het recht van veto. „"De V.S. zijn op het oogenblik gekant tegen, wijziging van artikel 27 vim het handvest (handelend over het recht van veto). De V.S. erkennen dat er ruimte voor verbetering in de werkzaamheden van den Vei ligheidsraad is. Er is ruimte voor verbetering in de toepassing van artikel 27. Beperking eroeelftucht om alles, wat in strijd met het handvest is, te vermijden zijn essentieel bij het toepassen van den stemmingsregel". WJIJ GELOOVEN in de ge- meenschap der Heiligen. Daarom is het morgen voor ons. katholieken, een feestdag dien wij als Zondaa vieren Moraen staan de deuren van den Hemel voor ons open. De ontelbare Heiligen uit alle volkeren en natiën der aarde. De Heiligen van onzen Neder- landschen stam. Willibrord. op wien onze Kardinaal zoo pas te Rome zoo fier was. Bonifa- fius. de Martelaren van Gor- cum. Onze jonaste Zalige uit het Brabantsche Qssendrecht. De patroon-Heilige van onze parochie, van ons Doopsel. Maar niet minder: de heilige huisvader en huismoeder, de naamlooze heiligen, die hier in stilte en trouw hun plicht deden, de helden uit concen tratiekampen en gevangenis sen. die hun leven gaven voor God en vaderland. Onze eigen dierbaren, die reeds bij God ziin. Gaudeamus! Laten we blij zijn moraen en den feestdag van Allerheiligen vieren- MARCUS Het Joegoslavische nieuws bureau Tanjug meldt, dat de Albaneesche minister-presi dent, generaal Enver Hodja, een telegram aan den secreta ris-generaal van de V.N. ge zonden heeft, waarin hjj pro testeert tegen het onbevoegd binnendringen van Britsche oorlogsschepen in Albanee sche wateren. In net telegram wordt verder verklaard, dat vier Britsche oor logsschepen op 22 October te der tien uur de Albaneesche wateren binnen voeren, ten Noorden van de havenstad Saranda en dat die oorlogsschepen „incidenten poog den uit te lokken" en de Albanee sche souvereiniteit schonden. Dat zou de tweede maal zijn in korten tijd dat Britsche oorlogs schepen Albaneesche wateren bin nenvoeren zonder daartoe bevoegd te zijn. Het telegram voegde er aan toe: „Op denzelfden dag en den volgenden vlogen verschillen de driemotorige Britsche vliegtui gen boven Albaneesch gebied, 'us- schen de dorpen Moezina en Ra- dat, zonder toestemming van de Albaneesche regeering, om te in- timideeren en te provoceeren Op denzelfden dag cirkelden twee Britsche vliegtuigen driemalen op geringe hoogte over de haven van Saranda. De Albaneesche regee ring protesteert krachtig voor de aigemeene vergadering van de V. N. tegen deze herhaalde pr<>vo- ceerende inmenging, welke ge richt is tegen ons volk, dat neeft gevochten en zulke groote offers heeft gebracht voor de gemeen schappelijke zaak van de gealli eerden. De Albaneesche regeedng verzoekt tusschenkomst van den secretaris-generaal om een einde te maken aan dergelijke provoca ties." In een ander telegram aan Trygve Lie beklaagt Enver Hod ja zich over incidenten, „uitgelokt door Grieksche monarchisten", aan de Zuidelijke grens van Alba nië. Behalve bij de Vereenigde Natiea heeft Albapië gisteren ook bij de Britsche regeering geprotesteerd. De Britsche regeeTing staat echter op het standpunt dat Albanië geen en kele reden heeft om bij de V.N. eett protest in te dienen. De nauwe door vaart tusschen de Albaneesche kust en het eiland Korfu, aldus wordt verklaard, is reeds een groot aantal jaren Internationaal. De voetbalwedstrijd tusschen het voorloopig Nederlandsch elftal en een militair elftal, welke Woensdag in het Feyenoord- stadion te Rotterdam werd gespeeld, eindigde in een 21 overwinning voor eerstgenoemde ploeg. Het moment, waarop van Hemert voor de militairen gelijk maakt. (A.H.F. P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1