B. en W. voor de Vierschaar JAN KüHNE VERSCHIJNING 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad TRIBUNAAL DONDERDAG 31 OCTOBER 1946 N.S.B.-ers maar geen verraders Na Arie Bakker en Jan Tem- me hebben zich gisteren ook de andere leden van B. en W. uit den bezettingstijd, nl. J. Barkman en de op 30 Dec. '45 overleden n.s.b.-burgemeester B. v. d. Sluys voor het Tribu- naal_mceien verantwoorden De onderwijs-wethouder Bark man was blijkens de dagvaarding in '41 lid van de N.S.B. geworden. Naar hij zei uit vrees voor het Bolsjewisme. Van Sept. '41 tot Maart '43 was hij buurtschaps. hoofd van den N.V.D., in welke functie hij zich blijkens door zijn verdediger Mr. A. V. Leesberg overgelegde verklaringen zonder onderscheid des persoons gedragen had. Hij was voorts Kringverte genwoordiger v. d. Kring Kenne- merland Noord v. h. Opvoeders- gilde, lid van Sakso-Frisia, abon- né op „Storm", en voorts in de jaren '43/44 wethouder van On derwijs op 'n salaris van f700.— per jaar. Omdat hij echter privé- lesseii moest opgeven, werd hij hier niet beter van. Vooral over zijn wethouderlijk beleid voelde Mr. Schenkeveld hem aan de tand. Hij had medegewerkt aan de benoeming van den n.s.ö.-er Brouwer tot hoofd der Rochdale. school, aan het ontslag van den Gymnasiumleeraar Zaal en aan het verspreiden van Jeugdstorm kalenders en -platen in de scho len. Op Dollen Dinsdag nam hij naar hij zei op aandringen van v. d. Sluijs de beenen en ging naar Groningen; een week later was hij terug en nam hij alweer naar zijn eigen woorden ont slag als wethouder n.a.v. een woordenwisseling met den burge meester over zijn vertrek op Dol len Dinsdag. In Maart '45 vertrok hij weer naar Ruigezand Éprov. Groningen) waar hij 16 April werd gearresteerd; sindsdien ver blijft ae 65-jarige gepensïonneer- de onderwijzer in 't kamp. Blijkens het verhoor heeft hij geen rol gespeeld in het ontslag van de curatoren van het Gymna sium en de benoeming in deze functies van NSB-ers. Zelf was hij ambtshalve curator. Van Prof. Mr. Koelma waa er een verklaring, dat Barkman steeds gepoogd had het onder wijs in Nat. Soc. geest te be ïnvloeden; hij had o.m. de schooljeugd naar de film over de Hiterjugend willen sturen. Mr Leesberg meende, dat Barkman allang vrij was geweest, als hij geen wethouder geweest was; hij accepteerde deze functie in het belang van het onderwijs. Hij droeg echter geen wethouder- lijke verantwoordelijkheid. In het geval-Zaal hield hij zich aan de wettelijke voorschriften, Zaal wilde ziekteverlof, doch weigerde zich te laten keuren. Voorts heeft besch. meerdere personen uit Duitschland en Arbeidsdienst we ten te houden. Met 't oog op besch. leeftijd en gezondheidstoestand dringt PI. aan op een interneering gelijk aan detentie. HET BELEID VAN WIJLEN B. A. v. d. SLUIJS „Nil nisi male" „Niets dan kwaads" kregen wij te hooren over den NSB- burgemeester B. A. van der Sluijs, wiens zaak posthuum behandeld werd met mr B. W. Stomps uit Haarlem als verdediger. Blijkens 'de tenlastelegging was van der Sluijs in '33 reeds lid van de NSB geworden; in Maart '43 lid van Germaanscne SS; werver voor de Waffen SS; in de jaren '42, '43, '44 zou hij verbindingsman van de SD ge weest zijn. Als burgemeester van Alkmaar had hij burgers opgeroepen voor werkzaamheden voor den vijand; de schoolhoofden opgedragen hun leerlingen naar een film van de Hitlerjugend te sturen; de onderwijzers aangespoord een cursus voor nat.-soc. ambtenaren te volgen; een lid van de C.v.T, op het L.O. benoemd in tegen stelling met de voordracht (komt meer voor!) en tenslotte NSBers benoemd tot curator van het Murmellius-gymnasium, na goe de Nederlanders als zoodanig ontslagen te hebben. De beheerder, mr G. J. c(s Lange, brffcht rapprtfciuit omtrent de financieeie posi tie van v. d. Sluijs; een ef fectenbezit van f 120.000 in begrepen, werd het vermo gen op ca. f 166.000 geschat. Er werd echter bij verteld, dat de overledene dit kapi taal niet uit zijn burgemees terschap of tijdens den oor rog had verkregen, doch des tijds als een vermogend man uit Indië kwam. Mr. Schenkeveld had er een kennelijk behagen in 's mans politiek zondenregister uit te rafelen en wist te vertellen, cfet de surrogaat-burgemeester eens gezakt was voor het burgemees tersexamen, zoodat Alkmaar ook nog een onvolwaardig burgerva der had gehad. Bij zijn installatie door kame raad mr. Backer sierden portret ten van Mussert en Hitler de raadszaal en waren vele „goede Nederlanders" aanwezig, die er geen fluit mee te maken had den. De namen kregen wij niet te hooren, maar die zullen wel in de notulen van de 22 Mei '42 gehouden installatievergadering zijn opgeteekend. „Nil nisi bene" „Niets dan goeds" wist de ver dediger, mr. Stomps, over zijn cliënt te vertellen; v d. Sluijs was als zoovele óud-Indisch. gasten NSB.er uit ontevre denheid over het regeeringsbe. leid. Zij waren gewend in Indië eemgszins dictatoriaal op te tre. 'den en werden zoo getrokken naar de NSB, waarvoor zij ech ter na de Meidagen van 1940 hadden moeten bedanken. In hun verdwaasdheid zagen zij niet in, dat Duitschland moest ver liezen. Maar ook Colijn schreef, d'at Duitschland den oorlog ge wonnen had. Dat zijn cliënt wer ver voor de SS geweest is, moet PI. namens de fhmilie pertinent ontkennen; hij heeft zijn zoon er van af gehouden Evenmin was hij verbindingsm'an bij den SD; op de verklaring van de eenigste getuige in deze, mej. Tr. de Munk, een meisje, dat later door de illegaliteit ui( den weg geruimd is, kan z.i. het Tri bunaal toch niet afgaan. Pleiter citeert nog een brief van de BrandweeFleiding, volgens welke v. d. Sluijs door benoemingen e.d. er aan medewerkte, dat ver schillende personen niet naar Duitschland hoefden, Hij leefde voorts in persoonlijke vijand schap met den Ortskommandant. Ook van 23 verpleegsters van het Centraal Ziekenhuis was een gunstige verklaring ingekomen. Geen enkel geval van verraad is van hem bekend. Daarom ver zoekt PI. ook het goede van den overledene in acht te nemen. in 'f kamp tot andere gedachten gekomen De dagvaarding van den be kenden ex.NSB-er Corn. Blees omvatte maar liefst tien punten; o.a. lidlmaatsohap NSB sedert '33; groepsleider van '40-'43- lid van de WA en begunstigend lid SS. Besch. zei, dat hij maar één dag lid 'van de Germaansche SS geweest was, omdat dit1 niet ver. eenigbaar was met zijn NSB- lidmaatsohap Hij kwam slechts bij uitzondering in uniform op het kantoor van hef AZAA, waar hij boekhouder was. In 1941 had hij in zijn functie van secretaris van de school commissie brieven geschreven aan dr. ir. Valkenburg, van het Departement van Onderwijs, waarin hij over de gezindheid van leeraren en leerlingen van Gymnasium. Handelsschool, HBS Ambachtsschool en Chr. Scholen tal van voor met name genoem de personen bezwarende feiten .signaleerde. Hij was hiertoe ge komen, om'dat de kinderen van NSB-ev op deze scholen lastig werden gevallen Blijkens het rapport van den kampcommandant, maj. de Rie, had besch,. zich daar uitmuntend gedragen, zoo dat hij tot de hoogste func tie van kamphoord opklom; hij verrichtte belangrijk werk in de kampadministra tie en heeft een positieve houding aangenomen, waar mee hij blijk gaf, geheel tot ommekeer te zijn gekomen, wat zijn politieke houding betreft. Zijn verdediger, mr. W. Rus. sel uit Amsterdam, belichtte het karakter van besch., die wat hij doet, goed doet; hij' was NSB-er met.alle gevolgen van dien, zoo als 'uit de tenlastelegging bleek; hij was geen pfofiteur en geen verrader. Pl. verzoekt clementie voor zijncliënt, die tenslotte zelf vroeg hem in de gelegenheid te stellen het nieuwe leven, dat hij in het kamp begonnen is, voort te kunnen zetten. Tusschen neus en lippen door werd de zaak tegen J- Schmer- sal te Heiloo; die inmiddels in vrij heid is gesteld, behandeld. Hij vroeg voorrang in behandeling omdat hij geen uur van zijn werk wilde mis sen. Hiermede liet hij zich al direct van zijn goeden kant kennen. Hij had eenige jaren voor de Duitschers in het Derde Rijk gewerkt en later als chauffeur gereden voor dezelfde hreeren in eigen omgeving'. Ja dat zijn van die dingen Enfin de President, die wel eens zwaardere gevallen voor zich heeft zien staan en hen dan ook ongena dig afstrafte, was menschelijk_mild tegen deze goedwillenden monteur. De uitspraak^ volgt' over veertien dagen, welke vermoedelijk wel mee zal vallen. Voor zijn verkeerde werklust heeft hij tenminste al een jaar opgeborgen gezeten. NSB.er als vriend der vervolgden. zoo had P. Visser te St. Pancras zich g'etoond. Vanaf 1935 lid van de NSB "vanwege de economische toestan den", had hij zich snel bekeerd toen de vijand binnenviel maar liet alles zoo'n beetje sloffen. Het gevolg was dat hij eerst in 1944 zijn bedankbrief thuiskreeg. Maar in die jaren nam hij het op voor de vervolgde Joden en voelde hij zich staan aan den kant van de onderdrukkers. Voorwaarde, lijk in vrijheid f^steld kreeg hij een boete van 15TO.—;- waartegen hij nu in verzet was gekomen De be heerder toonde aan dat hij in gelden niets had, wel in erfenis; waarvan slechts vruchtgebruik werd genoten. Het Tribunaal doet ook hiervan over 14 dagen uitspraak. Voordrachtavond Voor de volksuniversiteit meld de voordrachtkunstenaar J. El- sacker een in alle opzichten boei ende voordracht van een van Ste fan Zweig's novellen „De Amok- maker". Deze Duitsche schrijver, dichter en essayist houdt zich in zijn werk sterk bezig met de psy chologische en philosophische sfeer, waarin de mensch zich ge plaatst ziet, en als diep denker zij het dan, dat zijn noodlotsge dachte soms in hevige mate naar voren dringt ontleedt hij het menschelijk leven en het mensche- lijk gevoel in uiterst fijne nuan ceeringen. „De amokmaker" 's zulk een psychologisch hoogtepunt uit Zweig's leven. De voordrachtkunstenaar bracht dit alles zoo uiterst gespannen naar voren en iedere zin was zoo tot in de perfectie uitgemeten naar inhoud en zegging dat r.ien mag spreken van een buitenge woon mooie voordracht. De de pressie van den vereenzaamden uit het verhaal' van Zwelg bracht hij over op de toehoorders die hierdoor even konden zien in het monotone bestaan van een in de tropen verbitterd mensch. In de tweede helft van den avond droeg J. Elsacker eenige luchtige novellen voor van Jo Bekker en Ernest Claes, die de veelzijdigheid van den kunstenaar in hooge mate deden uitkomen. De aanwezigen, in groote getale opgekomen, konden kennis maken met een bijzonder soort littera tuur en met een uitstekend kun stenaar Disfribufiedsensf Heer- hu go waard opgeheven De distributiedienst, omvat tende de gemeenten Heerhu- gowaard. Hensbroek en Ob- dam, zal met ingang van 1 November worden onderge bracht onder de distributie diensten van Langediik en Spanbroek. DANK VAN STEENBERGEN Het is 28 October en zware regenwolken pakken zich bo ven stad en land van Steen bergen samen. Zii vormden de groote bedreiging in dit zwaar getroffen gebied voor allen wier huizen nog steeds niet glasdicht ziin en wier woning twee iaar na de bevrijding nog steeds bestaat uit een ge deelte van een houten keet of bunker En toch is veler gemoed op dezen somberen morgen niet triest gestemd. Van het raad huis wappert zelfs vroolijk de vlag want de Alkmaarders komen glas brengen! Belangriik was deze tocht echter niet alleen vanwege de glasaanvoer; minstens zoo be langriik waren voor ons" de in drukken. welke de Alkmaar- •ders over de huisvesting in deze noodgebieden mee terug gebracht hebben, om daarvan getuigenis af te leggen tegen over hen .die meenen dat het wel niet zoo erg zal ziin als in pers en radio bekend ge maakt wordt. Minstens zoo belangrijk voor U was deze tocht om daarmee aan de getroffenen daadwer kelijk te tonen, dat er boven den Moerdijk nog velen wonen die wel begrip hebben van de vaak schier ondrageliike nood in deze gebieden. Burgers van Alkmaar. Uw daad zal door Steenbergen nimmer vergeten worden. Mr. Dr. L. DE COU Burgem. v. Steenbergen Een leelijk soort oplichting Na een lange omzwerving van den Kantonrechter naar het Hof en van het Hof naar den Hoogen Raad was de zaak van W. W. te Alkmaar weer terecht gekomen bij de Arrondissementsrecht. bank alhier; waar zij opnieuw behandeld werd door mr. J. Krabbe; terwijl mr. Leesberg Jr. voor verd. pleitte. Zooals de Officier van Justitie in zijn requisitoir het uitdrukte, had men hier te doen met een leelijk soort van oplichting. Tezamen met zekeren P. was verd. in Maart 1945, tijdens den hongerwinter, gegaan naar een boer A. B. té Zij deden zich daar voor als leden van het Sondercommando der Duitsche Wehrmacht om den graantoestand op te nemen. Zij beloofden echter geen rapport uit te brengen, zoodat de Duitschers niets in beslag zouden nemen indien de boer hen wat tarwe leverde, Deze kon niets anders doen dan de Leeren te vriend ho'iden en brij schonk aan .eder 12*.'t kg tarwe en - pond boter. Toen echter da bevrijding kwam raakten W. en P. in een internee- ringskamp op grond van hun NSB- schap. Ondertusschen heei'ï de rol lende sneeuwbal een flinke afmeting aangenomen. Door het Hnf werden beiden veroordeeld tot 2v* jaar ge vangenisstraf. Doch na cassatie heeft de Hooge Raad ïret vonnis over W.W. vernietigd en teruggewezen naar de Arrondissementsrechtbank te Alk maar De Officier van Justitie requi- reerde tegen verd. een gevangenis straf van drie jaar. In een uitvoerig pleidooi ging mr. Leesberg in op de juridische zijde van de zaak. Verd. had, hetgeen door de getuigenverklaringen was bevestigd, geen woord gesproken tot den boer. P. had het woord gevoerd. Dit laatste ontzenuwde de woorden van den Procureur_Generaal die verd. medepleger noemde op grond van zijn zwijgen. In geval echter de Rechtbank er niet toe zou kunnen overgaan om verd. vrij te spreken; vroeg mr. Leesberg groote clementie. 12 November zal de Rechtbank uitspraak doen. Doodenhèrdenking Door de K.A.J. en de K.J.M.V. zal op Allerheiligen des middags te drie uur een doodenherden- king worden gehouden. Deze plechtigheid vindt plaats op de Kalh, Begraafplaats. „Nieuwe Ministers" Onder bovenstaande titel bracht Joh. Kaart en zijn gezelschap het stuk, d'at reed's eerder als „De zoon van den minister" successen heeft behaald in de Nederlandsche tooneelwereld. Eenigszins aangepast aan dezen tijd heeft het zijn waarde kun nen houden, om de gezonde hu mor in en tusschen de regels en om de vele waarheden, die ter loops worden gelanceerd. Een nieuwe minister komt en ontdekt, dat zijn bode tegelijk zijn vader is en na eenige we derwaardigheden verdwijnt hij en moet de portefeuille overdragen op den vader-bode-nieuwen mi nister. Zooals deze bode wordt ge speeld moet men inderdaad de talenten hebben van een Joh. Kaart, die niets liever doet, dan al het mogelijke onmogelijke uit zijn rol te halen en die hel een genoegen is zijn tegenspelers voor allerlei verrassingen »e stellen. Deze avond werd de sterk- spelende Magda Jansen het slachtoffer van zijn ongelooflijke geestigheid en fantasie. Een suc ces op zich om een routinée als Magda Jansen eenige oogenblik ken te laten haperen Een zeer behoorlijke vertolking gaf ook Gerhard Alexander als de zoon- minister en Joh. Valk als de stiefvader Ver/?r groepeerden zich om deze vier de overige be zetting van de „Comedian len" zoodanig, dat zij allen het succes maaken. waarbii de talrijke toe hoorders in hel Gulden Vlies een kostelijke avond kregen 'met veel humor en veel kleine spelden prikken op alles wat met politiek annex is. burgerlijke stand Geboren: Maria J. J. <3. v. Aldert H. Pater en L. A. van Veen; Anna M. C d. V. Johannes Koster en r' S. Martin; Margaretha E. B. d., v. Je- hannes B. Her-mes en B. Wokke Getrouwd; Theodorus T. B'olten en Jacoba M Groothuizen; Chiristiaan Broekhuizen en Elisabeth D, Buurs; Willem Smit en Wilhelmina C. He mels. BIJ VERGISSING is gisteren het bericht, waarbij cfe jonge mannen, die in militai ren dienst moeten, voor heden avond werden bijeengeroepen in hef Velo-gebouw, onder het nieuws van Heerhugowaard te recht gekomen. Niettemin verwacht men evenals een half jaar geleden ■voor deze bijeenkomst een bui tengewoon groote komst De militairen kunnen 'geen hier beswol<pTi word< n"= missen! Benoeming Heemraad Bij K. B. zijn benoemd: tol Heemraad van het Waterschap de Schermeer, K. Korver te Oterleek; en tot Heemraad van "den polder d'e Zeevurw. P Kleen Ie Kwadijk Koorvereen. „Bergen" in Hef „WesfeBÜiehf" Dezer dagen heeft de Koorver- eeniging, ..Bergen" op verzoek een concert gegeven voor de inwoners van „Westerlicht". Precies 8 uur begon het koor met „Ave Verum" van Mozart en „Ecce quo modo" van Gallus (Handl), welke wer ken onder de bekwame lei'ding van Corn Jonker zeer goed ver tolkt werden. Het spgntane applaus na ieder nummer" getuigde van de waar deering der hoorders die alle wer- 'mn met intense aandacht tuig den. Marijke Jonker van Schoor, gaf blijk van haar talent als voor drachtskunstenares in één der kleen-gèdichten van Guido Ge- zelle, „De Krekel en de Wande laar" van Adema van Scheltëma, een oud-Nederlandsch gedicht ..Pyrlala" en een .Spookgeschie denis". Invallen is zelfs voor een vol leerd musicus een minder prettig werk. Frans van Hek, fluitist, bracht geheel onvoorbereid, met Jan v. d. Peet aan de vleugel, een Sonate van de bekende Engelsche componist Henry Purcell op ver dienstelijke wijze ten gehoore. Jan v. d. Peet speelde voor een dankbaar gehoor de „Ballade" van Cl. Debussy en de „Polonaise in Cis moll" van Fr. Chopin. Ook het werk van de jonge kunstenares en kunstenaars werd beloond met een gul applaus. van de lang verwachte KERK BOEKEN voor de schoolvrije jeugd „In Christus" v. Meisjes 472 blz. „Met Christus" v. Jongens 525 blz. gebonden in linnen band a ƒ2. Geschreven door Pater H. Helmer C.S.S.R. - Uit voorraad bij de firma VERDRONKENOORD 113-115 - aohter de Vischmarkt

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2