Nieuw REACTIES OP DE GAULLE'S EEN „SPAANSCH" VERHAAL VERKLARING van een Fransch dagblad Voor Alkmaar en omgeving PRODUCTIE- KOSTEN IN DEN LANDBOUW HET CONSUMENTEN- CREDIET Afbetaling verlicht Labour wint bij gemeenteraads verkiezingen De Ver. Staten en China sluiten een verdrag Einde van de deportaties? INDONESISCHE PAR TIJEN RICHTEN ADRES TOT DE REGEERING MGR. STEPINAC MARTELAAR VOOR DE EENHEID Roemenië duldt geen inmenging Arsenaal in familiegraf Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs f 3.40 per kwartaal; 1.20,per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.; minimum f 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. Noordhollandsch Daqblad %e& Buiten God is nergens veilig VondelJ MAANDAG 4 NOVEMBER 1946 4£e JAARGANG - NUMMER 11068 BUREAUX: ALKMAAR: I - reestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 liinen OEN R ELDER; West straat 80; tel. K 2230 2333 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel QP TAL VAN PLAATSEN in het Voorloopig Verslag van de begrooting voor Landbouw en die van het Landbouwcri sisfonds komt men telkens te rug on factoren, die direct of indirect verband houden met de productiekosten in den land- en tuinbouw. Dit is geen wonder, want in het algemeen is verlaging van productiekosten wat verla ging van priizen beoogt het eenige. wat de land- en tuin- btuw kan bijdragen tot oplos sing van de spanning tusschen loonen en priizen. Soms mag verhooging van de productie mogeliik ziin. verhooging van de arbeidsproductiviteit is in den agrarischen sector van het economisch leven uitgesloten! Verlaging van den kostprijs is op verschillende manieren te bereiken, een van de beste is altiid nog de verlaging van lasten. Maarook in den land- en tuinbouw wordt dit streven naar kostprijsverla ging verschillende malen door kruist door maatregelen, die een tegengestelde werking hebben. Men pleit voor doorwerking van de gelijkstelling der loo nen op het platteland met die in de industrie. Op zichzelf rechtvaardig. Maar die gelijk stelling beteekent een. nu en dan niet onaanzienlijke, loons- verhooging. en deze heeft als regel zeker geen kostprijsver lagende tendenz! De Regeering wil de Kinderbijslaguitkeering verhoogen. Noodig en nuttig! Maar op een andere manier, dan de Regeering voorstelt! En zelfs de methode van de Re geering kost aan het bedrijfs leven eenige slordige millioe- nen. Volgens een mededeeling van den Minister mag de ver hoogde premie van 2.5 op 5.7 echter niet in de prijzen worden doorberekend. Dit is voor het bedrijfsleven op zich zelf dikwijls al een groot be zwaar en tot de gevallen, waarin het onaanvaardbaar is, behoort zeker het agrarisch bedrijf. Dit zou. gezien de dik wijls niet altiid gestelde priizen onmogelijk ziin en zou het wel gebeuren, dan is weer een factor van kostprijsverhoo- ging binnengehaald, als onwel kome gast in de woning van de Regeering. waar overal op de wanden geschreven staat: de kostprijs moet omlaag. Er is nog een derde punt: de invoering van de onderne mersbelasting ook voor den landbouw. Dit mag voor de financieele omstandigheden van de gemeenten op het plat teland een uitkomst ziin het is voor het Rijk goed riemen snijden van andermans leer! het beteekent voor het agra rische bedrijfsleven een ver hooging van lasten, dwars te gen het ideaal der kostprijs verlaging in. Ook als we de langdradige beschouwingen van dit Voor- loopig Verslag doorworstelen, kunnen we ons niet onttrekken aan den indruk, dat er in 'de Kamer, evenmin als bij de Refpering. nog van een weinig positief standpunt inzake het streven naar kostprijsverlaging sprake is. Dat is zeker jam mer. omdat die verlaging noo dig is. zoowel met het oog op de internationale markt, als met het oog op onze eigen bin- nenlandsche markt! Een onaenoemd leider van de „Stern-groep". de meest ac tieve ioodsche verzetsgroep in Palestina, heelt van ach ter een aordiin in een huis in de buurt van Parijs een onderhoud gehad met een correspondent van het Fran- sche dagblad „Resistance". In dit interview verklaarde deze leider, dat een „interna tionale brigade" om Palestina in den strijd voor de bevrij ding van 'het Britsche impe rialisme te helpen, in oprich ting is. Deze geheimzinnige figuur kondigde van achter ziin gordijn verder een ver scherpte terreur tegen de En- gelschen in Palestina aan. Ver der zeide hij. dat ziin organi satie in contact staat met al len, die tegen de Engelschen strijden. Wij ziin bondgenooten van al degenen, die zich van dit imperialisme willen bevrij den: Indiërs. Ieren, Grieken, Egvptenaren. Svriërs en Indo nesiërs", aldus de man achter het gordijn. De minister van financiën heeft besloten, den termijn voor aanmelding voor het consumentencrediet, welke op 9 November zou sluiten, te verlengen tol en met 30 de zer. Te bevoegder plaatse werd vernomen, dat het aantal aan vragen thans ruim 10.000 be draagt. Een betrekkelijk gering aantal. Men wijt de weinige be langstelling, welke het consu mentencrediet tot heden heeft ondervonden aan het beslaan van te veel onzekerheid met be trekking tol de terugbetaling. Deze kwestie is nu opgelost en uit de gepubliceerde schalen blijkt, dat geen afossing gevraagd wordt, welke de draagkracht te boven gaat. Belangrijk is ook, dat na regel matige afbetaling gedurende 2 jaren, het nog niet terugbetaalde gedeelte wordt kwijtgescholden. Dit geldt voor iedereen. Ook steuntrekkenden en armlastigen kunnen een crediet aanvragen. Voorts verklaarde hij, dat de organisatie over een eerste klas inlichtingendienst beschikt. Be leden hervan ziin ongeleid door vroegere agenten van de Amerikaansche en Britsche ge heime diensten en van de ge heime politie van Soviet-Rus- land. Deze organisatie zou zelfs contacten in den Brit- schen geheimen dienst hebben, aftakkingen van telefoonlijnen van Britsche bureaux en mi crofoons in deze instellingen, zoodat zij doorgaans van te vo ren weten tvat de Britten van plan ziin. De verborgen Sternleider verklaarde tenslotte, dat de Groot-Moefti van Jeruzalem 'n Britsch agent is en dat hij doorloopend door mannen van de Stemgroep in de gaten wordt gehouden. De Labourpartij heeft ook in de gemeenteraadsverkiezingen de leiding behouden. Met nog 20 onbekende uitslagen heeft- La bour een zuivere winst van 140 zetels 235 winst en 95 verlies gemaakt. De conservatieven maakten een zuivere winst van 2 ze leis, zij wonnen 134 zetels, doch verloren 132. Hef Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken meldt, dat te Nanking een omvangrijk verdrag van vriendschap, han del en scheepvaart door d'e V. S. en de Chineesche republiek is onderteekend. Het verdrag is om vattender dan andere reeds be staande Amerikaansche han delsverdragen en is het eerste van deze draagwijdte, d'at sinds het eind van den tweeden we reldoorlog door dë beide regee ringen is gesloten. De drie groote politieke par tijen in Frankrijk hebben ge antwoord op de door de Gaulle in het kader van zijn verkiezingscampagne gedane verklaring aan de pers, waarbij hij de Fransehe kie zers aanspoorde op die can- didaten te stemmen, die een wijziging der grondwet voor staan. Florimont Bonte, de commu nistische afgevaardigde voor Pa rijs, verklaarde, dat de Gaulle al le reactionaire machten op roept om de democratische grondwet te vernietigen. De Gaulle doet zijn uiterste best, hef land weer onder een voorloopig en gevaarlijk regiem te brengen, hetgeen verdeeldheid en uitput ting van het land tengevolge zou hebben. Guy Mollet, secretaris-generaal van de socialistische partij, zeid'e naar aanleiding van de verkla ring van de Gaulle, dat er geen betere methode bestaat de ware beteekenis der verkiezingen te verdraaien. Francisque Gay, secretaris der progressieve katholieke partij (MRP) verklaarde, dat een ver werping door het volk van de constitutie het land in den af grond zou hebben gestort, daar de legen de constitutie opponeerende partijen waarschijnlijk met een andere grondwet ook nief ac- cöord zouden zijn gegaan. De onder Sovjet-controle staande radio-omroep van Ber lijn heeft medegedeeld', dat de Russische vraag naar Duitsche technici thans is bevredigd. De Duitsohers, die naar de Sovjet- Unie werden „verhuisd" mogen, aldus deze zender, hun loon ge deeltelijk naar huis zenden en hun verof in Duitschland door brengen. Intusschen is te Berlijn een re gistratie van Duitsche artsen be gonnen. Sovjet-officieren waren hierbij tegenwoordig. De sociaal-democratische afge- vaaardigden bij de conferentie van leiders der vrije Duitsche vakvereenigingen hebben de ver gadering verlaten, toen de com munistische voorzitter verklaar de, dat in dé USSR geen dwang arbeid bestond.... Bestrijding van den zwarten handel in Italië. Door de Italiaansche regeering worden uitge breide maatregelen getroffen, om den zwarten handel tegen te gaan. Een boer, bij wien groote hoeveelheden aan de distributie onttrokken graan en mais werd gevonden, wordt door de politie gearresteerd. (Keystone P.) Aan den Nederlandschen eer. sten minister, de voorzitters dier Eerste en Tweede Kamer en de Nederlandsche Staten-Generaal werd het volgende telegram ge zonden: „Tengevolge van de onaan gename gevoelens met be. trekking tot de ontwikkeling van den toestand, dringen de onder genoemde politieke partijen en groepeeringen er bij de Nederlandsch-Indische regeering en de Commissie Generaal op aan geen bin dende overeenkomst met de Republiek Indonesië aan te gaan met betrekking tot principieele doelstellingen zonder de goedkeuring van de Staten-Generaal te heb ben verkregen." Het telegram is onderteekend door de Christelijke Staatkun. d'ige Partij, Eenheidsgroep, groep mr. Slamet, Indische Katholieke Volkspartij, Perkoempoelan Bang sa Maloekoe Bandoen (volks, organisatie van de Molukken, afdeeling Bandoen), Persatoean Timoer Besar (vereeniging van de Groote Oost) en de Vader- landsdhe Club In de Figaro" schrijft Fran cois Mauriac van de Acade mie Francaise met betrek king lot de veroordeeling van Mgr. Stepinac: Wjj eischen geen recht voor den aartsbis schop van Zagreb, maar voor den man, Stepinac genaamd, die tot 16 jaar dwangarbeid is veroordeeld, terwijl hij on schuldig is. De aartsbisschop van Zagreb, de eerste onder de Kroatische bisschoppen, aldus Mauriac, wei gerde met Rome te breken. Deze weerstand komt van het mystie ke lichaam van de kerk en van Christus, waartegen geen politie macht opgewassen is. Mgr. Ste pinac is een marelaar om de eenheid, en niet alleen om de eenheid met Rome. Wellicht moet hij, die t^chuldig is, ook boeten voor hen, die onder het Oustachi-regiem gewelddaden te gen hun orthodoxe broeders heb ben gepleegd. Maar ondanks misverstanden en begane misda den groeit de toenadering en de vrede, die wij misschien ook te gemoet mogen zien tusschen het christelijke Oosten en 'het Wes ten. De Roemeensche minister van buitenlandsche zaken heeft den Britschen politieken ver tegenwoordiger in Roemenië een antwoordnota op de Brit sche nota betreffende de ko mende verkiezingen in Roeme nië overhandigd. De Roemeen sche regeering betreurt, dat zij de beweringen, welke in da Britsche nota vervat ziin. niet kan aanvaarden. Zij beschouwt dergelijke critiek en aanbeve lingen als een inbreuk op de Roemeensche souvereiniteit en als een directe tusschenkomst in de binnenlandsche aangele genheden van het land. In een familiegraf op een kerkhof te Milaan ziin 200 handgranaten, twee machine geweren. drie geweren, zes tommvguns en een groote hoe veelheid munitie gevonden. In den tussehentiid. dat de politie gewaarschuwd werd, waren de zes tommvguns verdwenen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1