RADIO Nederland bij de bespreking der Duitsche grenzen Een sniokkelaffasre niet omgekochte grenswachters Nieuw Noordhollondsch Dagblad 3 Baron van Boetzeiaer naar New York PRINS BERNHARD GE ÏNSTALLEERD ALS ZWANENBROEDER CONGRES VAN ARBEID DEN De wereldstsijd op het schaakbord Hoog Militair Gerechtshof geïnstalleerd Onze zieken Hoilandsche koffie voor Duitsche auto's GEEN BELGISCHE GRENSCORRECTIES Geen verdere minimum- i prijzen Gaaf het C.D.K. verhuizen? Lunferen verdreef den C. C. D. PSYCHOLOGIE Bij DE OVERHEID Ds. Nsemöller naar Engeland en de V.S. MAANDAG 4 NOVEMBER 1946 OFFICIEEL wordt medegedeeld: Reeds omstreeks de eerste bijeenkomst van de vertegenwoordigers van de vier groote mogendheden te Poisdam heeft de Nederlandsche re geering schriftelijk den wensch te kennen gegeven, om .yolle- dig in de gelegenheid te worden gesteld haar wenschen ken baar 'te maken, indien het probleem van de toekomstige Westelijke grenzen van Duitschland of een gedeelte daarvan ter sprake zou komen. Nu binnenkort de raad van ministers van buitenlandsche zaken van de vier groote mo gendheden te New York het Duitsche probleem gaat bestu- deeren. hebben H.M.'s ambas sadeurs in Washington, Londen Pariis en Moskou instructie gekregen op 1 November id- aan de regeeringen van het lancl hunner vestiging de vol gende nota te overhandigen. „De Nederlandsche regeering heeft met groote voldoening vernomen, dat de raad van ministers van buitenland sche zaken, alvorens op 12 Juli i.l. uit elkaar te gaan, een voorstel in behandeling heeft genomen van den heer Bidault om. wanneer de raad het Duitsche probleem zou aanvangen te bestudee- ren. bij zijn werkzaamheden een zeker aantal staten te betrekken, die in den raad niet vertegenwoordigd zijn, onder de in dit verband ge noemde staten wordt Neder land vermeld. De Neder landsche regeering heeft eveneens vernomen, dat deze bedoeling door de andere le den van den raad van mi nisters van buitenlandsche zaken gunstig is ontvangen. Nederland heeft bij herha ling herinnerd aan het es- sentieele belang, welke het toekomstige statuut voor Ne derland uitmaakt en den wensch uitgesproken van het begin bij de opstelling daar van betrokken te worden. Met het oog op de mogelijk heid. dat de raad van minis ters van buitenlandsche za ken tiidens ziin komende zit ting te New York het onder zoek van deze aangelegen heid zou hervatten, meent de Nederlandsche regeering gerechtigd te zijn wederom haar verzoek onder de aan dacht te brengen van de Amerikaansche. Britsche, Fransche en Sovjetrussische regeering." Donderdagmiddag vond te 's-Hertogenbosch de iaarver- gadering plaats van de illus tere Lieve Vrouwe Broeder schap. Tiidens deze vergade ring werd Z.K.H. Prins Bern- hard als lid van de Broeder schap geïnstalleerd. Onder auspiciën van de Stich ting van den Arbeid wordt op Wopnsdag 20 November a s. in de Stadsschouwburg, Lucas' Bol werk te Utrecht, een landelijk congres van den arbeid1 gehou den. De Minister van Sociale Zaken zal spreken over „de beteekenis van. de samenwerking tuaschen overheid en bedrijfsleven op sociaal gebied". Verder wordt op dit congres het woord gevoerd door prof. dr. J. R H. van den Brink, hoog! leeraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, prof. dr. Tinbergen directeur van het Centraal Plan. bureau o.i. te 's.Gravenhage, en door den gedelegeerde van de Stichting van dén Arbeid, prof, mr, B. C. Slo'temaker, die zai spreken over „de beteekenis van de samenwerking in de Stichting van den Arbeid' Het congres zal worden ge opend door den heer E Rupers en worden gesloten dtoor den heer mr, D. U. Stikker. Inmiddels is bekend gewor- den.dat Baron van Boetzeiaer van Oosterhout. de Nederland sche Minister van Buitenland sche Zaken, zich Dinsdag a.s. naar New-York zal begeven om daar de vergadering van de Assemblee der Vereenigde Na ties bii te wonen. Het is niet onwaarschiinliik. dat het pro bleem der Duitsche grenzen te New-York zal worden be sproken en dat Nederland bij deze besprekingen aanwezig zal ziin. De Engelsche Minister van Buitenlandsche Zaken. Ernest Bevin. heeft verklaard, dat de aanwezigheid van Nederland en België van het grootste be lang is bii het nemen van be sluiten over de toekomst van Duitschland. Naar wii thans vernemen hebben de grootmeesters Bot- winnik, Smvslov, Reshevsky, Keres en Euwe zich accoord verklaard met alle punten, het tournooi om het wereldkam pioenschap betreffende. De contracten liggen gereed om geteekend te worden, namelijk ten aanzien van het tijdstip, waarop de wedstriid zal begin nen. Fine heeft nameliik me degedeeld, dat hii niet in het voorjaar van 1947 zal kunnen spelen, doch wel op een later tiidstip. Onderhandelingen zijn thans gaande om tot een iuis- ten datum van aanvang te ko men. In ieder geval staat het vast. dat de helft van het tournooi in Nederland zal wor den gespeeld en het tweede ge deelte te Moskou. In den zittingsraad van den"* Hoogen Raad is Zaterdagmor gen het Hoog Militair Ge rechtshof geïnstalleerd. Onder degenen, die de plechtigheid bijwoonden, bevonden zich de Minister van Justitie, mr. J- H. van Maarsseveen. de Mi-, nister van Marine, de heer Schagen van Leeuwen en de Minister van Oorlog, de heer A. Fievez. yTIJ ZIJN er overal, in elke parochie. De „gewone" zieken. En zii die bediend zijn en in de openbare gebeden zijn aanbevolen. Naar beiden moet onze belangstelling uitgaan. Door voor'hen te bidden. Maar ook door hen '-eens te bezoeken en blijk te geven van onze be langstelling. Deze beproefde menschenkinderen zijn daar zoo gevoelig voor. Misschien zijn zij al maanden, jaren ziek of bedlegerig of loopend pa tiënt. Zooveel zonnige jeugd idealen hebben zij wellicht niet kunnen verwerkelijken. En toch 'brandt in hen de wil om te leven, om te zijn zooals een gezond, mensch. zooals u en ik. Gezondheid is zoo'n aroote schat. Toon eens uw sympathie, uw medeleven aan onze zieken. Gii zult dan blij zijn. eens te mogen hooren van Christus: „Ik was ziek en gij hebt mii bezocht." MARCUS In September werd te Ede door twee surveilleerende agenten een vrachtauto aan gehouden, die o.a een partij koffie, bestemd voor den zwarten handel, bevatte. Dit was aanleiding tot een uit gebreid onderzoek, waarbij cie recherche er kort nadien in slaagde de hand te leggen op een smokkelaarscomplot, dat zich bezig hield met' het op groot e schaal opkoopen van'koffie, met de bedoeling deze de grens over te bren gen en met onze oosterburen voor luxe auto's te ruilen. Verschillende arrestaties volg den, belangwekkende feiten kwamen bij de verhooren aan bet licht. Zoo bleek een dér ge arresteerden in de buurt van Venlo kameraden bij de grens-, wachf te hebben, waarmede hij een geldelijke overeenkomst had gesloten. Telkenmale als de smokkelaars de „streep" passeer den, ontvingen de bewakers (een viertal deed er aan mee) een douceurtje, dat grooter was, naarmate het transport meer wagens bevatte Deze omgekochte grenswach ters werden gearresteerd. Enkele dagen geleden beschikten de rechercheurs over aanwijzingen, dat er weer een transport in ge reedheid werd gebracht, maar op een gegeven oogenblik bleek de auto, die de zwarte koffie zou vervoeren, verdwenen. Vermoe delijk wilden de smokkelaars de operatie van een andere plaats DINSDAG 5 NOV. HILVERSUM I (301 M 7.00 en 8.00 Nieuws;; 8.15 Populair ochtendcon cert; 9.30 Arbeidsvitaminen; 12.00 Ljjra.trio; 12.40 Tango's; 13-00 Het Nieuws waarna de Romancers; 14.00 Knipcursus; 15.15 Fransche liedjes; 17.00 Muziek voor de jeugd; 17.30 Van het- Swing College; 18.00 Nieuws 18.30 Ned, Strijdkr-; 19.15 Henriëtte Bosmans; 20.15 Bonte trein; 21.35 Contact; 22,30 Metropole.orkest 23.00 Nieuws waarna dansmuziek. HILVERSUM II (415 M.) KRO: 7.00 en 8,00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 9.50 Liehbaken; 11.45 Rakastava obus 14 van Jean Sibelius; 12.03 Ned. Ra diokwintet; 13.00 Nieuws; 13.15 ■Lunchconcert; 14.00 Omroeporkest; 15..00 Voor de vrouw; 16.00 Zonne bloem; 17.45 Collegium musicum Am. stelodaense; 18,30 Eddy Canzon: 19.00 Neuws; 19,30 De brug; 20-15 Maas_ trichtsclr stedelijk orkest; 22.00 Het Neuws; 22.20 KRO-Correspond'enten 29.15 Dansmuziek. uit leiden, doch de recherche gaf geen krimp en al spoedig was de nieuwe verblijfplaats van den smokkelwagen opgespoord. Toen viel de klap."Een zekere B die de hoofdrol speelde in deze zaak, werd met n°S enkele anderen gearresteerd Vastge steld kon worden, dat' dit heer schap minstens drie succesvolle raids had ondernomen naar het land, waar men „bofmenkaffee" te weinig en auto's te veel heeft. In totaal werden acht automo bielen naar vaderlandschen bo dem overgebracht. De gesmokkelde auto's konden alle achterhaald worden, in weerwil van het feit, dat zij reeds door verschillende handen ge gaan en overal in den lande ver spreid waren Daufresne de la Ghevalrie Bel gisch plaatsvervangend' gedele geerde bij de V.N. heeft ver klaard, dat België zelf geen ter ritoriale eischen ten aanzien van Duitschland heeft, maar zeer i veel belang stelt in alle eischen, die zijn buren ^eventueel zullen stellen ,met name dé eischen, die hel Ruhrgebied en het Rijnland i betreffen. Daufresne voegde hieraan toe, dat in dit opzicht door geen der drie lage landen stappen worden genomen, voor er met c'e twee andere beraadslaagd' is. Naar D. P. D. meldt heeft de Belgische regeering in een nota haar voldoening uitgedrukt over Bidaults voorstel een aantal an dere landen aan de besprekin gen van den raad van ministers van buitenlandsche zaken over het Duitsche probleem te laten deelnemen. Het directoraat-generaal van de prijzen vestigt er de aandacht op, dat er, behalve nog voor brood (waarvoor binnenkort een nieuwe regeling zal worden ge troffen) en melk, voor geen en- kei artikel minimumprijzen be staan. Producenten en handela ren bunnen zich dus, behalve in de hierboven genoemde gevallen nimmer op het directoraat-gene raal van die prijzen beroepen als zou dit hen aan een laagsten prijs binden. Alle geruchten, die hieromtrent de ronde doen, zijn zonder meer onjuist. Wel komt hef voor, dat ondernemers on derlinge afspraak maken over prijzen, met het doel deze hoog te houden. De overheid zal dit krachtig bestrijden. Het Tweede Kamerlid van Lienden heeft aan den minis ter van Econ. Zaken vragen gesteld over het Centraal Dis tributiekantoor te Hattem, daar er geruchten gaan, als zou dit worden overgeplaatst naar Niimegen. Voor de 280 ambte naren van dit bureau is hei echter practisch uitgesloten naar het nieuwe kantoor »te Niimegen over te gaan. hoewel toezeggingen zouden ziin ge daan voor de instandhouding van dit kantoor. De heer van Lienden vreest door deze ver huizing ernstige stagnatie in de werkzaamheden en vraagt den minister een nader onder dek te willen instellen en in afwachting daarvan de maat regelen tot opheffing van het C.D.K. te Hattem op te schor ten. Enkele CCD-controleurs. die te Lunteren een bezoek wilden brengen aan ingezetenen, van wie vermoed werd. dat zij clandestien varkens hielden, hebben een warme ontvangst meegemaakt. Reeds vroeg in den morgen patrouilleerden er wielrijders, om het naderen van den C.C.D. te melden. Des middags bleek ondanks alle voorzorgen toch een controleur aan het werk te ziin. De bewo ners liepen te hoop en mishan delden den ambtenaar, waar bij ziin dienstpapieren werden verscheurd. 's Avonds werd een protestvergadering gehou den en de opgewonden Lunte- naren besloten zich met hun grieven tot den Minister te wenden. TERECHT heeft het Kamer lid Nederhorst aan de Re geering gevraagd, waarom twee dagen na de aankondi ging van de verhooging van den melkprijs, een .verlaging van den priis der ienever is aangekondigd. Het ziin hier beide oer-Hol- landsche producten, maar in het prii zenschema en in de economische waardeering van het groote publiek staan ze in de gegeven omstandigheden toch wel een beetje anders aangeschreven. De .eerste le vensbehoefte gaat omhoog, de luxe-gaat omlaag. Laat ons een oogenblik aannemen, dat bei de gevallen te rechtvaardigen zjin. dan nog Is het psycholo gisch fout. Die zielkundige fout is ech ter nog erger dan het vragen stellende Kamerlid veronder stelt. Want. de melkprijsver- hooging .is,zeker te rechtvaar digen. Zii is ook geen gevolg van den zoozeer becritiseerden maatregel, die dr. Beel aan kondigde 'in ziin befaamde re de over de loon- en prijspoli tiek. Die melkoriisverhooging im mers is een iaarliiks terugkee- rend feit tegen den winter. Zij is een gevolg van de algemee- ne zuivelpolitiek. welke de re geering sinds iaren voert en van de natuurlijke omstandig heden in het agrarisch bedrijf. Ook als de Regeering de overheidssubsidie op verschil lende eerste levensbehoeften niet zou verlagen, zou deze winter.melkpriis toch ziin in gevoerd en het is de psycholo gische feut van de Regeering met haar dure voorlich tingsdiensten! dat zii deze omstandigheden niet aanstonds bii de bekendmaking van de melkoriisverhooging 'heeft me degedeeld. Dit zou veel onredelijke cri- tiek hebben voorkomen en een iuister begrip bii het groote publiek over de agrarische omstandigheden in de hand gewerkt hebben. Ds. Niemoeller is uit Berlijn vertrokken om 14 dagen als gast van dr. G. K. A. Bell, bisschop van Chichester (Sus sex) in Engeland door te bren gen. Eind November zal ds. Niemoeller op uitnoodiging van de Amerikaansche pro- testantsche kerk naar de V.S. vertrekken voor het houden van een serie lezingen over den striid van de Duitsche kerk tegen het nationaal-so- cialisme. Waar sUidng een kwestie is xn leven en dood. De staking van personeel van het energiebedrijf te Pittsburg (Ver. Staten) beieekende een 'groot gevaar voor het leven van twee pa tiënten in een "ijzeren long" in het gemeentelijk ziekenhuis. Daar het uitvallen van een noodenergie-installatie van het ziekenhuis de „ademhalings"-functie van de „long" zou stop zetten, hadden vrijwilligers zich opgegeven, om deze taak met ee hand over te nemen. Drie vrijwillige „pompiers" gereed, om dadelijk in actie te komen. (I.N.P. P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3