Nieuw Noordhollandsch Dagblad 7 Glas-actie I'tslag aanbesteding WEEK VOOR VEILIG VERKEER Rijdt en loopt met ver stand - De dood loert aan den kant Engelsche interventie voor |r. Stepinac? De voorloopige toekomst van Duitschland Oorlogsmisdadigers naar Nederland VERWERPING „ZIT" DE REGEERING NIET HOOG Marktberichten MAANDAG 4 NOVEMBER 1946 DEN HELDER Zélf hebben wij den qlasnood beleefd. Geeft dus wat U over heeft. GESLAAGD Voor het derde deel van het notarieel examen 1946 is te Den Haag geslaagd de heer M. C. Schakel. Den Helder. EEN ONBEVOEGDE AAN HEI' STÏHJR Donderdagmiddag om onge veer vijf uur reed de achttienja rige S. de H„ afkomstig uit Alk maar, met zijn vrachtauto in de Breewaterstraat, richting Spoor- sraat. Op een gegeven moment raakte hij de macht over zijn sluur kwijt, botste tegen een lantaarnpaal die zwaar beschadigd werd en zwaaide daarna naar de overzijde van de straat, waar hij tegen een handwagen reed. De 16-jarige H, B die deze wa gen bestuurde, werd door de schok in een ruit van het Witte- Kruisgebouw geworpen, be'kwam 'n bloedende hoofdwond en een lichte hersenschudding. Ter plaa l- se werd hij door Zr. Willemsen, geasisteerd door leden van dè ambulance, verbonden en ver volgens naar het gem. ziekenhuis vervoerd. Na een ingesteld onderzoek is gebleken dat de chauffeur van, den vrachtwagen niet in het be-' zit van een rijbewijs en zonder toestemming van zijn patroon aan het toeren was gegaan. De ge wonde B. kon later naar zijn wening worden gebracht. Donderdag 31 Oct. werd' ten Raadhuize aanbesteed het sloo- pen van een bunker aan de Ja- vastraat. Ingeschreven werd als volgl: C.. van Doorn, Den Helder, f 35'.200J. H. Keijzer, Den Helder f 35.150,—; H. Geerlofs, R'dam f 27.775.fa. A Dienaar en W. C. v. d Giessen, Santpoort f 28.023,—; P C. Tuin 't Zand f 31.800,P. Geusebroek, Me- demblik f 43.650,Th Veul, 't Zand f 33.000,fa. L. en L. Riemert, Deh Helder f 31.525, J Modder en A. Cuperus, Den Helder f 40.000,G. Groot, Den Helder f 31.035; R. Luis, Gasselt- nijerveen f 45.150,F. D. Die naar, Den Helder f 27.562,—; P. Verheulven P. Brouwer, Haar lem f 37.850,fa. v. d. Pieter man. Haarlem f 31.525,—; D. v. Maas, Haarlem f 32.830,J. Bakker, Den Helder f 38.650, C A. Bosland, Assendeift f 42.050 fa. G. van Bugback, Amsterdam f 38.650,D. Meijer en Zoonen Den Helder f 28.650,— CALLANTSOOG MOTORWEDSTRIJDEN Zondag in stroomende regen werden de aangekondigde terrein- ritten, uitgeschreven door de mo torclub „Den Helder", in het Lut- tikduin, nabij Holsteijn verreden. A had een groot deel van de opgegeven deelnemers verstek la ten gaan, het publiek niet. On danks kou en regen had. een zeer groot aantal bezoekers zich opge steld in de nabijheid van de con troleposten, er wel voor zorgend dat ze van boomen of bouwsels de meeste beschutting kregen. Na afloop werden de navol gende uislagen bekend. 125 cm klasse 1ste pr. P. de Graaf Julianadorp; 2de prijs Van den Berg te Den Helder. 350 cm klasse 1ste prijs W. Wil- Iemse, Den Helder; 2de prijs Zoe. telief, Den Helder. 500 cm klasse 1ste prijs W. Wil- lemse. Den Helder; 2de prijs Blau- boer Julianadorp. Over het algemeen werd er zeer goed gereden, zoodat nog verschil lende spannende momentan voor kwamen. Al zijn deze wedstrijden dan ook niet voor 100 procent ge slaagd, men heeft toch een schat van ervaringen voor volgende evenementen kunnen opdoen. Men heeft o.a. kunnen constateeren dat. het Luttikduin circuit buiten gewoon voor dergelijke sporteve nementen geschikt is, zoodat ook ze41fs' groote wedstrijden hierop met succes verreden kunnen wor den LIMMEN BIJEENKOMST Dinsdag a.s. zal in de zaal van café Swart 'n bijeenkomst worden gehouden vor gepen sioneerden uit overheidsdienst waar een hoofdbestuurder van den bond zal spreken over den noodtoestand onder de gepen sioneerden. BLOKKER DE BESTE TROEF VOOR SLUIS Het sympathieke en geestdrif tige woord van Pater de Greeve heeft ook in onze gemeente zijn uitwerking niet gemist. En ook in Blokker is thans „ruiten troef!" Donderdag, Vrijdag en Zater dag (7, 8 en 9 November) zullen de Blokkersohe „jongeren" alle Blokkersehe gezinnen daartoe bezoeken. Behalve glas is er echter ook veel geld noodig: voor aankoop stopverf, vervoerskosten, arbeids loon enz Wie dus geen glas (spiegels, glazen deuren, schil- derijeniglès, stukken één-ruiters of kasglas enz.) beschikbaar heeff, stsune dit mooie doel d'oor (m een gesloten enveloppe) een bepaald bedrag aan den „ophaal dienst" te overhandigen, om al- zoo toch mee te doen. Natuurlijk zorgt Blokker (in samenwerking met Zwaag) weer voor de door ons geadopteerde gemeente Sluis, tegenover welke bewoners we niet mogen dulden, dat ze zonder voldoende beschut ting tegen de koude den winter ingaan. WOGNUM MUTATIES GEMEENTE-SECRETARIE Met ingang van 1 Januari 1947 werd door Burgemeester en Wethouders benoemd tot eersten ambtenaar ter ge meentesecretarie de heer J. Bouman, thans werkzaam als tweede ambtenaar. Tot twee den ambtenaar werd met in gang van dienzelfden datum aangesteld de heer F. Sant, volontair ten gemeentehuize. De ambtenaar van den per 1 Nov. j.l. opgeheven Distribu- tiedienst Wognum, de heer J- Th. Zuiker. werd. eveneens in gaande 1 Jan. 1947, benoemd tot volontair ter secretarie, ter- wel hii tevens als gemeente bode zal fungeeren. WESTER-BLOKKER ST DEUS DEDIT Jaarvergadering op Dinsdag 5 November 's avonds om half acht in het café „Op Hoop van Zegen", A. Beers te Ooster blokker. Aanwezig zal ziin een vertegenwoordiger van het hoofdbestuur. Belangriike pun ten staan op de agenda. Komt dus allen! Speciaal niet-leden worden met klem uitgenoo- digd. Het bestuur. ENKHUIZEN RUITEN TROEF In stijgend tempo arriveeren glastransporten uit Noord en Oost in de glasarme Zuidelijke provincies. Ook Enkhuizen gaat van start. Hoe „Ruiten Troef' gespeeld wordt, kunt u lezen in de circulaire, die huis aan huis verspreid wordt. Zaterdag 9 Nov. moet echter bliiken. of u volgens de spel regels te werk bent gegaan. Dien dag wordt n.l. de oogst binnengehaald. Langs dezen weg doen wii een beroep op u, die medewerking te verleenen. Bezitters van auto's, stelt uw wagen ter beschikking voor het ophalen van het glas. Organisaties, stelt u en bloc beschikbaar, vele handen ma ken licht werk. Schilders, van uw medewerking hangt zeer veel af. Liefst hebben wii op eiken auto een deskundige, die het glas vakkundig weet te behandelen. Ook uw stopverf- voorraad staat ons aan. Kunt u mee naar het Zuiden, om het glas meteen in te zetten, dan is uw aandeel af. Hen die em ballage kunnen afstaan, ver zoeken wii het materiaal dui- deliik te merken. Wie heeft tiideliik bergruim te voor dit glas beschikbaar, vooral muurvlakten of gang ruimte? Opgaven van hulp in welken vorm ook, kunnen ge daan worden tot 5 Nov. aan J. Visser Pzn.. Z. Boerenvaart 32. alhier. Nederlands Volksherstel afd. Enkhuizen Door het Verbond van Ver- eenigingen voor Veilig Verkeer zal van 49 Nov. een week voor veilig verkeer worden gehouden, die gewiid zal zijn aan den dringenden eisch van het moderne verkeer om de verkeersregelen in acht te ne men. Er wordt deze week door de politie uitgebreid toezicht gehouden op het verkeer, ter- wiil tevens door haar aan de weggebruikers verkeerscouran- ten zullen worden uitgereikt, die voor dit doel door het Ver bond in een groofe oplaag zijn beschikbaar gesteld. Intusschen ontbreekt ook het attractieve element niet. In verschillende plaatsen heeft men proefbanen aangelegd, waar de ieugd en volwassenen gelegenheid zullen hebben een veiligverkeersproef voor wiel- riiders af te leggen, waaraan tevens een controle voor de fietsen is verbonden. Deze groote actie van het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer verdient de volle aandacht en mede werking van het publiek, om dat er groote dingen op het spel staan: Het gaat om het leven van de weggebruikers. Het Engelsche katholieke week blad „Universe" protesteert in zijn nummer van 18 October j.l. zeer scherp tegen de veroordeeling van Aartsbisschop, mgr. Stepinac. Wij meenen de voornaamste pas sages uit dit weekblad niet aan onzen lezers te mogen onthouden en laten die hieronder vertaald volgen. Het Engelsche blad zegt, dat op 20 October j.l. in de kerken van alle Engelsche diocesen een aarts bisschoppelijke brief is voorgele zen, waarin wordt gewezen op de onrechtvaardige veroordeeling van mgr. Stepinac. De aartsbisschop geeft daarin de geloovigen in overweging, een petitie voor te bereiden en deze het ministerie van buitenlandsehe zaken aan te bieden. Deze petitie zou de inter ventie behelzen van het ministe rie van buitenlandsehe zaken bij de regeering van Joego-Slavië om onmiddellijk ontslhg uit de gevan genschap. Kardinaal Griffin wijst er daar bij nogfop, dat mgr. Stepinac een waardige zoon steeds is geweest van zijn land en een* vader voor zijn ivolk. Z. Em. noemt de ver oordeeling een misdaad tegenover een groot patriot en memoreert, dat Kardinaal Giiroy van Sydney heeft gezegd, dat het het regime van Tito was die de veroordeeling heeft bewerkstelligd. Ook haalde Z. Enf: een uitspraak aan van Kardinaal Spelman van New York, waarin deze zegt, dat mgr. Stepinac een slachtoffer is van krachten, die trachten de vrijheid van het menschdom te vernieti gen, Amerika te ruïneeren en de wereld te beheersehen. Volgens een specialen corres pondent van het Britsohe Zon dagsblad „Observer" neemt men in internationale diplomatieke kringen te Londen aan, dat het Britsche plan voor dé toekomst van Duitschland voorziet in de vorming van een internationaal beheerslichaam voor het Ruhr- gebied en in een bezetting van dat .gebied door een internatio naal leger. De correspondent schrijft ver der, dat volgens het plan ook de Sovjet-Unie aan het beheer van hel Ruhrgebied zou deelnemen, naast Frankrijk, België, Neder land, Luxemburg, Engeland en de Ver. Staten, doch op voor waarde, dat de Sovjet-Unie op haar beurt accoord gaat met een internationaal beheer van de ijzer-, steenkool-, staal- en che mische industrieën in haar zone. Andere punten van het plan zouden zijn; een voedselrantsoen voor de Duitse hers van in prin cipe 2000 calorieën, een zoo spoe- Na epn drietal bomaanslagen in Jeruzalem werden de Joden in de omgeving van de plaats van den aanslag uit hun hui zen gehaald en onder bewaking van een Engelschen soldaat op straat bijeengebracht. In de huizen wordt ondertusschen gezocht naar terroristen. (Ass Press P.) dis mogelijke economische een wording van alle zones, de vor- ming van en voorloopige centrale regeering, die onder toezicht van dé geallieerden het bestuur van Duitschland zou overnemen, echter met uilzondering van hel Saar- en Ruhrgebied. Door de Netherlands War Crimes Commission ziin dezer dagen naar Nederland overge bracht de volgende oorlogs misdadigers: Gerard H. A. Mueller, SS- sturmbahnfuehrer en majoor der Schutzpolizei, plvv. com mandant van het 83e regiment Landstorm Niederlande, en Ludwig Hommrich. SS-ober- scharfuehrer bij het regiment, dat o.a. betrokken is geweest bii den beruchten bankroof in Tiel in het begin van 1945, waarbii de safes werden leeg gehaald. De leider van de Dienststelle van den S.D. te Zwolle in het begin van 1945, Willv Monnich. die vele oor logsmisdrijven op ziin geweten heeft, bevond zich eveneens bii dat transport, alsook Haupt- wachtmeister en Stutzpunkt- offizier Johann Parusel. die verantwoordelijk wordt geacht voor het zonder vorm van pro ces doodschieten van resp. 17 en 18 Nederlanders in 't kamp Westerborg in September en October 1944. Een parlementaire medewer ker schriift naar aanleiding, van het feit, dat een der voor stellen tot grondwetswijziging in de Tweede Kamer geen meerderheid van tweederden der stemmen heeft kunnen kriigen: Aan deze verwervinq van een voor gestelde qrondwets- wijziqinq zal het kabinet ze ker aeen consequenties ver binden. Men. kan tot deze con clusie komen op qrond van een drietal vunten. Ten eerste is het voorstel tot wijziqinq on zer qrondwet niet inqediend door deze reqeerinq. maar door 't kabinet-Schermerhorn. Ten tweede betrof het hier louter een technische wijziqinq. al leen ten doel hebbende om volqende wijziqinqen zonder kamerontbindinq tot stand te kunnen brenqen. En dan zij in de derde vlaats overwoqen dat de wijziovno verworven is al leen op qrond van het feit dat het ontwerv in tweede lezinq qeen tweederden der stemmen verwierf. Een reqeerinq. die de meerderheid van 't varlement leaen zich hieft. vleeqt heen te qaan. Hiervan is echter qeen svrake. De varlementaire werkzaamheden zijn dan ook op normale wijze voortqezet. Had deze beslissina de reqee rinq „hooq qezeten". dan zou minister Beel zeker direct schorsinq der beraadslaqinqen aevraaad hebben. WATERVOGELS—L.S.V.V. 11—1 Ondanks regen trok L.S.V.V. naar Den Helder; 't veld was got dj Beide ploegen kwamen voltallig op. L.S.V.V. gaf den toon aan doch wist de vele aaïvallen niet in doelpunten om te zetten. P. Mettes, de midvoor verzette ber gen werk, doch kon het alleen ook niet bolwerken daar hij tegen over een stevige achterhoede stond. Het grootste gedeelte werd in het voordeel van L.'S.V.V. ge speeld. Jammer, dat de binnen- spelers teveel ontbreken. Toch kon V/. niet verhinderen dat L.S.V.V. door een mooi doelpunt van Mettes de leiding nam, waar mee de rust aanbrak. Na de rust hetzelfde beeld. L.S.V.V. was in den aanval, doch doelpunten ble ven uit. Na 25 minuten ontstond uit een schermutseling dPn ge lijkmaker, naar onze meerling was dit. het gevolg van «iet lange tal- men, van den LSVV-doelman, die niet zoo'n betrouwbaren indruk maakte ais voorheen. Een wijzi ging in. de opstelling moent niet baten. Zoo kon LSVV siechts één puntje veroveren. A.F.C. I—PETTEN I 5—2 Direct na aftrap zal A he], pro- beeren, met een geheel gewijzigde voorhoede en een tam schot laat de Petten keeper kalm naast zich in het doel verdwijnen 10. Pet ten, die in het veld een solide ploeg heeft gebracht, heeft het succes niet aan haar kant. Want bij een aanval door hen onderno men rolt de bal naast. De uitgeno men bal komt bij de A-voorhoede terecht, die zoowaar weer het doel weet te vinden. Al moet opge merkt worden, dat de doelman beide ballen had kunnen houden. Na eenig heen en weer spel, waar bij de twee voorhoedes aardig combinatiewerk laten zien, trekt A. ten aanval via haar rechtsbui ten. De P. achterhoede, die dacht dat de bal over de outline was, blijft staan, doch A speelt en doel punt 30. De scheidsrechter had niet geconstateerd, dat de b'al uit was. Dit brengt even beweging, doch er wordt sportief door ge speeld! Een aanval via den links buiten van P. brengt de A achter hoede in verlegenheid, doch zij houden het spel te kort en het be slissende schot ontbreekt. Rust. Na de rust komt P. verwoed op zetten en zijn,zij gevaarlijker dan voor de rust. Een keurig doelpunt is de verdienste van een hunner aanvallen. 31. A. zet haar voorhoede aan de gang en zoowaar wórdt wederom gedoelpunt 41. Petten dat keu rig volhoudt, krijgt een corner toegewezen én o.i. een fout van de A.-doelman 4—2. Heynis, die inmiddels 1.-buiten is gaan spelen, krijgt den bal, na een keurige soloren doelpunt hij onhoudbaar 25. Kort hierna het einde. WARMENHUIZEN 4 Nov. Aan gevoerd 26300 kg. roode kool 7.3-0 12.50; afw. 4.80—7.50; 13000 kg. witte kool 4.705 GROOTEEROEK 2 Nov. Aan gevoerd: 89.500 s. bloemkool 5 55— 71; II 30.50—52.40; I afw. 20.10—40 90 II afw. 10.403.10; roode kool 8.30 —13 90; gele kool 5.50—8.10; gïoene kool 10.70—13.20; spruitkool 65—67; kroten I 5—8.30; II 4—5.20; peen II 4—7.80; uien grof 10.20—10.40; groote 10—10.50; driel. 5.80; nep 8.90—9*80; bl. eigenheimers 10.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7