Nieuut Nederland eischt van Duitschland Zwaartepunt op economisch gebied Voor Alkmaar en omgeving EEN MEMORAN- DUM ZONDER ANNEXATIE! Geen gebiedsuitbreiding, tenzij onze economische wenschen niet ingewilligd worden Saaiste nieuws Sint Wiilibrord Republikeinen behalen de meerderheid bij de Amerikaansche verkiezingen De moord te Amsterdam Fantastisch verhaal van v. d. Helm Hoofdrecïajteur: H. N. Smits: rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Sigorn Abonnementsprijs f 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum t 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. NoonUioUandsch Daqblad Buiten God is nergens veilig f Vondel) WOENSDAG 6 NOVEMBER 1946 42© JAARGANG - NUMMER 11070 BUREAUX: ALKMAARL ingestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafslngel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen D'EN HELDERWest- straat 80; tel. K 2230 2333 SCHAGEN: Molenstraat 52 - tel. 459 (K2240) BankNoord erbank Directeur: E. J. M. Stumpel IN KRACHTIGE BEWOOR- 1 DINGEN het kan niet worden ontkend heeft de Nederlandsche Regeering aan de Groote Vier onze eischen met betrekking tot de territo riale en economische eischen ten aanzien van Duitschland kenbaar gemaakt. Een eerste indruk van dit belangrijke stuk geeft ons op de eerste plaats aanleiding, op te mer ken. dat de indiening van dit memorandum een ongedacht algemeen voordeel heeft, dat men goed doet, eerst ernstig in ziin overwegingen te be trekken: dat thans deze zaak officieel voor het wereldforum publiek gemaakt wordt, be trekt Nederland eindelijk het werd ten hoogste tiid in de internationale betrekkin gen. Welnu, het moge ertoe leiden, dat ons Nederlandsche volk tracht, zich zoo obiectief mogeliik te interesseeren voor de beteekenis van onze buiten- landsche politiek. In dit op zicht heerscht er een schrome- liik tekort. De politieke be langstelling van ons volk mo ge zich meer internationaal gaan oriën.eeren, nu steeds meer blijkt', en uit dit memo randum wel op zeer directe wii ze. hoezeer onze vitale be langen met de internationale wenschen en mogeliikheden verbonden ziin. Op de tweede plaats geeft het memorandum een vrijwel beslissende slag aan de utopie van degenen onder ons, die nog van vergaande annexatie, mistgaders gebiedsuitbreiding droomden. Wii ziin over die droomen nooit enthousiast ge weest. Practisch kan gezegd worden, dat de Nederlandsche Regeering afscheid neemt van het begrip annexatie of ge biedsuitbreiding. Weliswaar houdt de nota aan het einde nog een deürtie open op een kier. waar -ze zegt, dat zii zich het recht voorbehoudt verder strekkende eischen van terri- torialen aard te stellen, indien aan haar economische eischen niet wordt voldaan, maar aan te nemen is, dat althans het voornaamste van die eischen wel zal worden ingewilligd, omdat wii niet kunnen geloo- ven, dat dit memorandum de zen inhoud zou hebben (nadat de zaak al twee iaar aanhangig isl. indien de betrokken groote mogendheden niet te voren over de mogeliikheden van de vervulling der wenschen zou den ziin gepolst! Geen annexatie, geen ge biedsuitbreiding dus. maar al leen grenscorrecties, die op een na practisch geen economische beteekenis hebben. Die grens correcties ziin als zoodanig zonder twiifel van beteekenis, maar of ze van zooveel belang ziin. om daarmee de moeilijk heden van de annexatie van 119.000 Duitschers binnen Ne- derlandsch staatsverband goed te maken, dat liikt. ons nog de vraag. Het verlangen naar gebieds uitbreiding betrof dan ook steeds de wensch. liever gezegd den eisch naar schadevergoe ding van wat Duitschland bij ons vernield had. Men lette er daarnaast wel op. dat de eco nomische wenschen van de Re geering staan naast de eerder reeds ingediende eigenliike fi- nancieele schadevergoedings- eischen. De economische wen schen worden geuit, om goed te maken, het letsel dat ((Vervolg 5e kolom) WIJ EISCHEN DUITSCHE MIJNCONCESSIES voor veertig tot vijftig jaar, wij willen afdoende regelingen met be trekking tot de tarieven van vervoer op de Duitsche spoorwe gen, wegen en kanalen, alsmede betreffende de haven- en opslagtarieven, een verbod tot het aanleggen van nieuwe kanalen, die het vervoer van den Rijn op onnatuurlijke wijze zouden kunnen aftappen, waarborgen, dat de Duitsche mone taire politiek zoo zal worden gevoerd, dat onze vitale belan gen worden ontzien en tenslotte verlangen wij correcties van de NederlandschDuitsche grens. Indien onze economische desiderata niet die bijval vinden, welke de Regeering ver wacht, dan behoudt zij zich uitdrukkelijk het recht voor, ver derstrekkende eischen van territorialen aard te stellen al dus een samenvatting van den korten inhoud van het memo randum, dat onze Regeering Dinsdagavond om zes uur betref fende de Nederlandsche territoriale en economische eischen ten aanzien van Duitschland heeft aangeboden aan de Re geeringen van Frankrijk, de Unie van Socialistische Sovjet republieken, het Vereenigd Koninkrijk en de Vereenigde Staten van Amerika. De Regeering verwijst naar een verklaring, die zij reeds op 28 Oc tober 1944 ter kennis van haar bomdgenooten heeft gebracht en zij betoogt thans, dat de totale verliezen, welke onze nationale economie heeft geleden, zoodanig zijn, dat wil Nederland in staat zijn, om zijn nationale welvaart eenigermate te herstellen, het een onontbeerlijke vereischte is, dat de beschikking wordt verkregen over zekere compensaties van Duitsche zijde. Bovendien moet de waar borg geschapen worden, dat de Nederlandsche economie wordt gevrijwaard tegen Duitsche discri. minatie-maatregelen, die 'in het verleden tot onze schade werden genomen. De Regeering zet dan uiteen, dat haar territoriale eischen be perkt zijn tot grenscorrecties. Zij voelt niet voor annexatie en zoekt, het herstel voornamelijk op econo-' misch terrein. Zij meent daardoor een bijdrage te geven tot vrede en veiligheid, en ziet aldus verkregen de noodzakelijke waarborgen voor het herstel van het economisch leven in Nederland. Dat van volledige vergoe ding van de rechtstreeksche door Duitschland aan Neder land veroorzaakte schade op deze wijze geen sprake kan zijn, ziet de Nederlandsche Regeering niet voorbij. Even zeer is zij ervan doordrongen, dat, hoewel hierdoor een zwa re last op de huidige generatie van het Nederlandsche volk wordt gelegd, dit bezwaar, hoewel ernstig, verantwoord is, mits bepaalde voorwaarden voor het toekomstig herstel der nationale economie wor den geschapen. Bovendien stelt de Regeering voorop, dat met haar wenschen, in dit memorandum geuit, het vraag stuk van de economische betrek kingen tusschen Nederland en Duitschland nog allerminst zal zijn opgelost. Bij de behandeling van het Duitsche vraagstuk in het al gemeen, zullen nog meer proble men van Nederlandsche zijde aan de orde dienen te worden gesteld. De onderhavige vraagstukken, aldus besluit de inleiding tot hef memorandum, zijn echter van zoo danig levensbelang voor Neder land, dat een bevredigende op lossing daarvan als een vitale fac tor moet worden beschouwd voor het economisch herstel van het land. De Engelsche home-fleet heeft uitgebreide vierdaagsche oefe ningen gehouden, waaraan door alle onderdeelen der zee- strijdkrachten werd deelgenomen. Oorlogsbodems van het Tweede kruiser-eskader, de „Diadem", „Cleopatra" en „Dido", op weg naar Portland, na afloop der manoeuvres. A.P. P. Italië dringt bij de Groote Vier aan op wijzigingen in het ont- werp-vredesverdrag. Joego Sla- vië, dat ook bezwaren heeft schijnt tot concessies bereid te zijn. Officiëele en .officieuze reacties in Engeland begroeten het Neder landsche memorandum inzake on ze eischen aan Duitschland met sympathie. Engeland heeft de gearresteerde Joodsche leiders in Palestina in vrijheid gesteld. In plaats van mr. Arn. J. d'Aillv, thans burgemeester v. Amsterdam, is tot directeur van de Ned. Bank benoemd mr. H. R. van Taalingen, tot dusver onder-directeur. QNZE KARDINAAL heeft het onlangs te Rome ge tuigd. dat wij. Katholieken van Nederland, op bijzondere wijze verbonden zijn met den Paus, den opvolger van Sint Petrus. Dat „Roomsch" be wustzijn danken wij aan hem, die ons vaderland het Christe lijk geloof heeft gebracht Sint Wiilibrord. Morgen is het zijn feestdag. 7 November moet een dag zijn. dien elke Katholieke Nederlander gedenkt. Ons gaat het welzijn en de toekomst van ons land ter harte: ze zijn die van onze eigen kinderen. Blijven wij dan trouw aan'het aeloof dat de Apostel van Ne derland ons heeft gebracht, en streven wij oprecht naar de werkelijke beleving ervan. Handhaven wij het erfdeel van onze vaderen! MARCUS Reuter meldt uit Washington, dat het vaststaat, dat de Re publikeinen bij de Ameri kaansche verkiezingen het grootste aantal zetels in het Huis van afgevaardigden heb ben behaald. Volgens den uitslag van de Se naatsverkiezingen zijn in Connec ticut, New York, Pennsylvania, New Mexico en West-Virginia re- publikeinsche senatoren gekozen. De Republikeinen zijn hiex-mee aardig op weg ook in den Senaat het aantal zetels te behalen, dat noodig is om met de helft plus een de leiding te hebben. Voor het eerst sedert 1940 zijn de Amerikanen heden ter stembus getogen. In enkele gebieden van Colorado konden de stembiljetten niet afgeleverd worden, daar de wegen door zwaren sneeuwval on begaanbaar geworden waren. Te Denver, de hoofdstad van den staat Colorado, lag de sneeuw meer dan 70 cm. hoog. De opkomst van de kiezers in den staat New York varieerde van gering tot middelmatig. In de groote steden aan de Oost- De 22-jarige L. M. v. d. Helm, die zich Maandagmiddag in Den Haag bij de politie meldde, nadat hij den voor hem bestemden op roep in de dagbladen had gelezen, blijft ontkennen, dat hij zijn 61- jarige hospita, mej. A. M. Mars man, in het huis in de Warmoes straat 99 te Amsterdam Zaterdag in de vroege ochtenduren zou heb ben gewurgd. Hoofdinspecteur H. Dijkstra van de Amsterdamsche recherche heeft hem gistermorgen ondervraagd en kreeg juist zooals v. d. Helm in Den Haag reeds vertelde slechts te hooren, dat v. d. Helm zelf het slachtoffer zou zijn ge worden van de roofmoordenaars. Zij zouden met zijn tweeën de kamer van mej. Marsman dien nacht zijn binnengedrongen en nog voor zij met de oude vrouw afrekenden, hem een slag op het hoofd hebben gegeven, tengevolge waarvan hij naar hij beweert bewusteloos is geraakt. Verdoofd en vermoeid kwam hij tot zijn verbazing op straat in Rotterdam bij op Maandagmorgen, dus meer dan 48 uur later. Van eenige verwonding op zijn hoofd is echter niets te vinden, zoodat het verhaal vrij ongeloof waardig klinkt. kust in Michigan en in Ohio werd druk gestemd. In het heele land lag de handel voor het grootste deel stil. Het eerste bewijs van een be langrijken democratischen neder laag leverde het bericht van de „New York Times", dat in den staat New York Herbert Leh- mann, voormalig directeur-gene raal van de Unrra, voor den repu blikein Irving M. Ives moest wij ken. Het democratische blad „Phi ladelphia Record" voorspelde een repuolikeinsche overwinning in Pennsylvania, die de „afmeting van een aardverschuiving" gaat aannemen. Drie uur na het einde van de stemming erkenden de democra ten officieel, dat Thomas E. De wey tot gouverneur van den staat New York was herkozen. Hier mede zijn de kansen van Dewey in den strijd om het president schap in 1948 versterkt. (Vervolg van le kolom) Duitschland onze nationale economie heeft toegebracht. Nu is het merkwaardm, dat de voorstanders van gebieds uitbreiding ifcltiid hebben ge zegd. dat gebiedsuitbreiding de eenig-mogeliike manier voor Duitschland was. om onze schade te vergoeden en de Re geering zegt het precies an dersom: het economisch letsel is zoo groot, dat een herstel in den vorm van toewiizing van Duitsch gebied. tengevolge van den omvang, die deze an nexatie zou aannemen, „prac tisch niet te verwezenlijken zou ziin"! De Regeering keert zich dan ook feitelijk in principe tegen die gebiedsuitbreiding. zich bepalend tot grenscorrecties en tot krachtige economische eischen. Eerst als die niet ver wezenlijkt zouden worden, houdt zii verdergaande eischen van territorialen aard in petto. Dit zal in vele kringen te leurstelling wekken. Daar zal echter overheen te komen zijn, indien de minimumeischen overigens worden vervuld, on ze andere schadevergoedings- eischen een gewillig oor vin den en ook overigens in de naaste toekomst bii de regeling van het Duitsche vraagstuk door de groote mogendheden aan de vitale belangen van ons land de aandacht wordt geschonken, die noodig is en die wii om onze medewerking aan de geallieerde overwinning verdiend hebben.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1