In het labyrinth der agrarische overheidsbemoeiing Joris Voetangel in de Jacht door New-York Nieuw Noordhollondsch Dagblad 5 Binnenlandsch nieuv/s Om vrouw en kind te redden Deserteur berecht Kerst- en Nieuwjaars- gesprekken met Suriname Dr. Ir. M. H. DAM ME 70 JAAR „Willem Bareradsz" verlaat Southampton Schepen naar en van Indië De gehate vlag Buitenlandsch nieuws WOENSDAG 6 NOVEMBER 1940 De voormalige zeebodem in den Noord-Oostpolder is thans voldoende ontzilt en draineeringsbuizen tot een lengte van 100.000 meter, waardoor het overtollige water in slooten en tochten kan worden afgevoerd, worden thans gelegd. Wan neer de buizen gelegd zijn, worden de in de zware kleigron den gegraven geulen gedicht met behulp van een respecta bele paardentractie. bezien. Zij legden er den nadruk op, dat bij" alle plannen tot sanee- ring en rationalisatie nïat in de laatste plaats rekening moet wor den gehouden met de menschen zelf." Op een andere plaats lezen wij een geharnast betoog over de nieuwe regelen voor het grond gebruik, die vooraf moeten gaan aan een ruilverkaveling op een veel grooter schaal, welke regelen men in elk geval bij de wet wenscht te zien vastgesteld. De voedselvoorziening is bevredigend op het oogen- blik, zoo constateeren „verschei dene" leden in het Voorloopig ver slag op de Landbouwbegroting en de begrootingi van het Landbouw crisisfonds. Men brengt er Minis ter Mansholt terecht hulde voor, maar vraagt tegelijk of wel beseft wordt, dat die voedselvoorziening over de jaren 1943, 1946 en een deel van 1947, een schuld van een milliard gulden heeft doen ont staan! Dat is zeker geen peule schilletje, maar een beetje vreemd doet het wel aan, dezelfde leden te hcoren vragen, of deze prijs niet te hoog zal bljjken te zijn! Wat had men dan gewild? Ook de prjjs voor onze militaire uitgaven is enorm, maar wie durft beweren behalve dan roode extremisten dat die prijs voor het doel van onze weermacht te hoog is? Men vroeg overigens meer be langstelling van de Minister bij de behartiging van de agrarische belangen die andere departemen ten raken, zooals belastingen e.d. Vreemd werd het o.a. ook ge_ vonden, dat degenen, die land bouwscholen bezoeken, hun eind diploma niet mogen halen vóór ze in dienst gaan en dat leerlingen van andere scholen dat wel mogen. Voor noodzakelijke bedrijfsmidde len worden te weinig deviezen be schikbaar gesteld. Er worden heel wat inlichtingen aan den Minister gevraagd. Men vindt bijv. ook; dat hij te veel zelf naar buitenlandsche conferenties gaat en niet voldoende bij zijn eigen departement is. Er wordt ook een en ander in het midden ge bracht over de voornemens van den minister met betrekking tot de grondpolitiek» e.d. in welke be schouwingen wij onze critiek op de Schager rede van Minister Mansholt. terugvinden: wij hopen daar nader nog eens iets van te zeggen. Geklaagd wordt over het ge brek aan kunstmest en landbouw werktuigen, gevraagd werd naar de verdere inpoldering, de emi gratie, de pachtverhooging; het omvangrijke voedselVoorzienings- apparaat werd becritiseerd, even als het afkondigen en weer in trekken van diverse maatregelen, die onuitvoerbaar zijp. Zoo kwam men op de wenschelijkheid, om een en ander door eigen bedrijfs organen te doen regeLen en dus was veler vraag: hoe staat het met de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie in den landbouw, die rijp is voor dezen vorm? De Stichting van den Landbouw heeft een ont werp voor een Landbouwschap, gebouwd op de standorganisaties, maar op het departement wordt gedokterd aan een ander ontwerp. Men is er nieuwsgierig naar. Dan is er veel gezegd en ge vraagd over de schoone volzin in de troonrede, dat gestreefd zal worden naar een economisch ver antwoorde basis voor het kleine boeren- en tuindersbedrijf. Veel stemmen werden gehoord, die het voor het kleine bedrijf opnamen en in de volgende passage meenen we het geluid van de katholieke leden te onderkennen: „Sommige leden verklaarden, dat dit vraag stuk niet alleen van den sociaal- economischen kant moet worden Algemeen sprak men als zijn oordeel uit, dat welke midde len men ook aanwendt, om den land- en tuinbouw een gezonde bestaansmogelijkheid te verschaffen, in ieder geval met kraöht moet worden ge streefd naar een zoo spoedig mogelijk herstel van het eco nomisch verkeer met Duitsch- land. Merkwaardig was een mededee. ling over het nadeelig saldo van het Landbouwcrisisfonds. Men is allicht geneigd te zeggen, dat de boereir en tuinders nu toch waar lijk al genoeg krijgen, ais men deze cijfers leest. Dit nadeelige saldo komt echter meer voor reke ning van de „crisis" dan van den „landbouw", want het ontstaat voor verreweg het grootste deel door toeslagen op levensmiddelen, die uit het buitenland worden ge ïmporteerd endoor de zeer hooge kosten van het apparaat voor de voedselvoorziening. Deze politiek heeft tot gevolg, dat elke Nederlander, ongeacht zijn welstand, een levensmiddelen toeslag krijgt van 38 gulden per jaar. Men vroeg of het niet moge lijk was, een systeem te vinden, waarbij het mogelijk is, den toe slag slechts te geven aan hen, die dit het meest van noode hebben. In elk geval was er sterke opposi tie tegen de exhorhitant-hooge voedselsubsidies (die, men ont- houde dit dus wel niet in de eer ste plaats ten goede komen aan den landbouw! Gepleit werd voor meer lagere land- en tuinbouwscholen. De al- gemeene toestand in den tuinbouw werd somber ingezien. Men vond net onjuist, dat in den N.O. pol der tuinbouwbedrijven gesticht werden. Men pleitte voor herstel van de oude bloembollenexport- regeling met inschakeling van de verschillende bedrijfsvakgroepen. Ernstige critiek werd door „som mige" leden geoefend op den Rijksdienst voor Landbouwherstel. De Herverkaveling voor Walche ren zal tot gevolg hebben dat er 3000 H.A. land tekort is? Waar blijft de noodwet, vroeg men en kunnen de betrokkenen, die over compleet worden op dit eiland, plaatsing in den Noordoostpolder tegemoet zien? Zoo is er nog veel meer gezegd en gevraagd. Minister Mansholt kan er wel een paar uurtjes voor gaan zitten en mag met recht en reden verzuchten: honderd Ka merleden kunnen meer vragen, dan één Minister kan antwoorden! Ruim 4000 JoocTsche vluchte lingen vertoeven in ons land. Daarnaast worden in Christe lijke gezinnen en - instellingen ongeveer 5000 Joodsche kinderen verzorgd. BINNENKORT worden radio programma's voor en over de Nederl. militairen in Indië door Hilversum en de Wereld omroep uitgezonden. TE HAARLEM werd de ver- keersweek slecht ingezet. Een 60-iarige dame werd bij het uit de tram stappen overre den en op slag gedood. TE SCHIEDAM is de kust vaarder te water gelaten, ge bouwd voor het vervoer van graan en hout en bestemd om op de Oostzeehavens te varen. Voor het studiejaar 1947- 1948 worden wederom Ameri- kaansche studiebeurzen be schikbaar gesteld. Inlichtingen verschaft het Ministerie van O. K. en W. afdeeling Hooger Onderwijs, Prinsessegracht 21 Den Haag. Te 's Gravenhage zal op 7 November de Nederlandsche Opera de première geven van Mozart's „De Ontvoering uit het serail" in de Nederland sche vertaling van Jan En gelman. In het R.K. Lyceum te Hilversum zijn gisteren de feestelijkheden begonnen ter viering van het zilveren jubi leum. Nadat een plechtige H- Mis was opgedragen werd in de hal een wandschildering onthuld. Bij de aankomst van de Johan van Oldenbarnevelt in Indië zijn Luit. Gen. Spoor en de commissie-generaal ter be groeting aanwezig geweest. De advocaat-fiscaal bij de Rot- terdamsche Kamer van het Haag- sche Bijzondere Gerechtshof eischte tegen den "32-jarigen schilder W. H. Kuik levenslange gevangenisstraf. Kuik was in 1941 lid van het Bijbelgenootschap „Jehova's Getuigen", dat een papieren actie voerde tegen de Duitschers. Hii werd' gevangen genomen en teneinde aan een eventueele straf te ontkomen, verklaarde hij zich bereid den Duitschers medewerking te ver kenen om het Bijbelgenootschap „op te rollen". Rij hielp mee bij huiszoekingen en arrestaties en trad op als agent provocateur. Zijn actie heeft verschillende menschen het leven gekost. Verdachte bekende. Hij ver klaarde uit angst te hebben wil len redden. Hij riep de uiterste clementie in en wilde trachten goed te maken wat hij had mis dreven. Door den krijgsraad te Den Haag is een geval van desertie behandeld van een soldaat die van een hem tot 2 Febr. verleend verlof van vijf dagen niet was teruggekeerd'. Op 17 Juli is hij gearresteerd1. Beklaagde's batal jon zou naar Indië vertrekken. De auditeur-militair merkte op, dat men hier niet heeft te maken met iemand wiens menta liteit een zware straf wettigt. Beklaagde is gearresteerd voor luit.-gen. Kruis zijn radio-rede over de desertie hield en advi seerde dit geval te zien als een dersertie los van de Indische de serties. Hij wilde een zoodanige straf vragen, dat bekl nog naar Indië kan gaan gn requireerde zes maanden gevangenisstraf met aftrek. De krijgsraad heeft beklaagde veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf, zonder aftrek Van 23 December t/m 4 Janu ari kan men naast de gewone ge sprekken vg'oedkoop^ Kerst- en Nieuwjaarstelefoongesprekken met Suriname voeren van 1921 uur. Het tarief bedraagt f 10,50 voor de eerste 3 minuten en f 3,50 voor elke minuut meer. Het be handelen van zakelijke aangele genheden is niet toegestaan. Aanvragen voor het voeren van gesprekken kunnen reeds worden ingediend. Zooveel mo gelijk zal rekening worden ge houden met datum en uur, waar op de aanvragers willen spreken Op de beide Kerstdagen en op den Nieuwjaarsdag kunnen de gesprekken slechts gevoerd wor den in telefonisch aangesloten perceelen, indien dè betrokken telefoonkantoren bereikbaar zijn en in radio-spreekcellen. Op 16 Nov. a-s. zal dr. ir. M. H. Damme, oud-directeur- generaal der P.T.T., 70 jaar worden. Er heeft zich een co mité gevormd tot huldiging van dr. ir. Damme, in de over tuiging. dat vele Nederlanders behoefte zullen gevoelen den heer Damme op dien dag hul de te brengen voor het vele, dat hij in verschillende func ties voor het vaderland deed. Het secretariaat van het co mité, waarin vele vooraan staande Nederlanders zititng- hebben, is gevestigd te 's-Gra- venhage. Vliegenvangerlaan 11. De Nederlandsche walvisch- vaarder .Willem Barendzs" heeft na enkele dagen in Southampton te hebben gelegen, deze eerste en laatste haven, die in Europa wordt aangedaan, Zondagavond verlaten om dè lange reis naar Kaapstad te aanvaarden. Indravoera, uitreis, passeer de 2 Nov. Perim. Nieuw Holland, uitreis, pas seerde 3 Nov. Gibraltar. Joh. van Oldenbarneveldt, uitreis, 3 Nov. te Tandjong Priok. Johan de Witt, 2 Nov. van Suez naar Batavia. Bloemfontein, uitreis, 3 Nov. te Batavia aangekomen. Tabian, thuisreis, wordt he den, 6 Nov.. te Amsterdam ver wacht. Tepelbera, thuisreis. 3 Nov. te Singapore. De pers te Sjanghai is ver ontwaardigd over het bezoek van een schip onder Japansche vlag, dat de Wang Poe op kwam varen, geladen met waren voor de „koloniale markt" „Terwijl over het vredesver drag nog beraadslaagd wordt", zoo schrijft een der bladen, „zien we de gehate Japansche vlag al weer binnen ons territorium. Dit hebben we wel het laatst van alles verwacht". In het Pamir-gebergte in Cen- Jraal-Azië zijn de hoogst gelegen! ijzermijnen ter wereld in ge bruik genomen. Engeland zal de commercieels betrekkingen mei de Sovjet-Unie uitbreiden. GANDHI wil vasten tot den dood toe. als de ongeregeld heden in Britsch Indië niet be ëindigd worden. VIER ANTI-FASCISTISGHE partiien te Berlijn hebben den geallieerden bestuursraad om meer kolen en electr. stroom gevraagd. DE BRITSCHE Scheepvaart commissie dringt aan op af schaffing van visa voor reizen tusschen Engeland en de na burige landen. EEN KOTTER van de Britsche marine is met bemanning en al in de lucht gevlogen. Men vreest voor verlies aan men- schenlevens. DE SMEROE op Oost-Java is tot uitbarsting gekomen. De zand- en aschregen duurde 13 uur. De studenten van de ju ridische faculteit van Luik zijn in staking gegaan uit protest tegen de benoeming van een hoogleeraar. Hitler's verblijf te Berch- tesgaden, de „Berghof" is door de Beiersche regeering overgenomen en zal als land- bouwhoogeschool worden ge bruikt. 19. Wat ik in zijn plaats zou doen was de richting te rijden, die men niet vermoedde dat ik gaan zou. Dat is terug naar New York. Voetangel liep het stationslo kaal binnen en nam de telefoon Hallo, met kaptein Muratt van de patroüille-diensl? Jawel Kapitein. U spreekt met Voet angel van de geheime dienst. In Paterson, Kapitein. Wilt U een patrouille-wagen de groote weg van Paterson op sturen en alle wagens laten aanhouden. Het gaat om Perolt. U zult al wel gehoord hebben dat hij ontsnapt isjagoed, ik dank U, kapitein. Wilt U haast maken? Het kan belangrijk zijn. Kapitein Muratt stond een se conde later al voor zijn micro foon, waarmee hij zijn" pa trouille-wagens radiografisch opriep. Hallohallowagen 34 daar?weg van Paterson afsluiten.. Jud Perolt op weg naar New York.waarschijn lijk in een auto.herhaal be richt Politiewagen 34, voerde de or der onmiddellijk uit. Sergeant Cap Long Basey stond er voor bekend dat hij zijn wagen zoo hard kon laten rijden dat het asfalt onder zijn banden smolt van de wrijving. Cap Long Ba sey probeerde ook nu weer het asfalt te laten smelten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 5