HÜIS De overval te Schagerbrug Dienstplicht remt opvoering der productie RADIO chten rsem [schapen Nieuw Noordhollandsch Dagblad „Barneveld's Glorie kraait Victorie" Daders reeds eerder op bezoek geweesr bongedijker Veilingoverzicht Week van Veilig Verkeer LBJST G 16 VAN HET ROGDE KRUIS DENK OM DE TARIEFVERHOOGENG Radio-musici staken JOODSGHE VLOOT NAAR PALESTINA Sjehnr naor het binnenleid Attlee over Engeland's moeilijkheden KRONIEK ALLER OOGEN OP AMERIKA MBER 1946 ov. Aange. nkool I 49.80 21—37.30; II 8—14.10; stek 1014.90; gele 9.90; spruit. 9.60; kroten I len: Bevel. 3.90 95; Noordeling' en grof 8.40 :0; driel. 5.80 jv. Aange. kool 5.10—1230 15000 witte 4.20 8.10—14.70; 3500 0—6.10; IV 4.20; -8.10; H 4; III 9.60—11; 35100 173 kg. spruit- rool I 50; H 22; h. 9.bevel. N, 6 Nov. 1000 kg andijvie >ol 4.60—13.50; >07.70; 9100 5. Nov. Vee- 975 runderen, levering 420 ren, 102 nuch- 00 schapen en vrije markt en kalfkoeien Geldekoeien !1 Pinken f220 apen en lam- 10 en f35—65, lokken en gei- 38 Biggen f6— ïen en Veulens 20140, stug; anen, roode en tg: blauwe f4 hanen f3 luwe f614 per f25 per stuk; r kg; 320 Gan_ ik. >UDE 6 Nov. aardappelen bl. 8.70—9; 116.000 35000 kg. roode -7.20; 8000 kg. andijvie 15.70 -8.70; grové 9.40 L300 peen II 5.90; •IELDER itsteen -R 5 15 NOV. voorm. ten an NOT. P. SOHAGEN, en ten huï- W. BROEK- SCHAGEN, ns opheffing merrie, Belg) rren (1 met hooibeun), i m. hekken, mach., voor 1, hooischud- ichine, hooi- tons Cultiva- g, wiedma- aanaard'er, :h„ 2 eggen, -uiwagen, ga lijn met toe- liinen 60 m., iig, werkha- np, trog, vor- kleeden. bas- w.,. aardapp.- melkbussen, kken, enz. kg. voer- 1 stuit koe- j$j huisraad, tachel, gang- ren laarzen. 0P!$ 8 O Luyckx E RÏJP, het R.K. op MAAN- IV. verkoopen WOENSDAG 6 NOVEMBER 1946 De groote nationale pluimvee-tentoonstelling „Barneveld's Glorie kraait Victorie", géorganiseerd door de pluimveevereen. „Bar- neveld en omstreken", werd Dinsdagavond door den Commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland, jhr. dr. L. G. C. Quarles van Ufford, officieel ge opend. De Commissa- ris der Koningin tijdens den rondgang over de tentoonstelling. Omtrent de roofoverval in den nacht van Maandag op Dinsdag in boerderij van ce bejaarde Van Schail? kunnen we het vol gende mededeelen. Evenals aan iedere geschiede nis zil hieraan ook een inlei ding. Deze inleiding begon nu Don derdagmorgen j.l. toen drie on gure individuen bij Van Sehailt aan de deur kwamen, met de vraag of hier een Jan in huis was. Deze zou volgens hen een rijwiel te Schagen hebben gesto len. Werd deze persoon niet on- middelijk te voorschijn gehaald, dan zouden zij het geheele huis van boven tot onder doorsnuffe len. De zoon des huizes kwam naar voren en toen verhaalde de „heeren" dat dil niet 2e bewuste was. In de avonduren werden cte heeren weer om de boerderij ge signaleerd' waarbij een hunner uil de zuidwestelijk van de boer derij gelegen schuur van Blaau- boer vandèan kwam. De inval nu geschiedde kprl na het middernachtelijk uur. De boeven hebben een ruitje in het wagenhuis ingedrukt, wisten dit open te krijgen en daarna voor het doorlaten der troep de groo te deuren open te maken. 4 man sterk doortrokken zij de stallen en daarna door de keu ken regelrecht naar de slaap plaats van dè bewoners. De bejaarde eehtgenoote van Van S„ die bij hun binnen tre den luid lawaai maakte werd door een der onverlaten met een hard rond voorwerp neergeslagen en daarbij bfoedend verwond'. Drie der vier mannen begon nen toen hun rooftocht, een bij de geboeiden achter latend. Deze laatste sprak met een (gefin- gerd?) Duitsch accent en ver- klaarde dal ingeval er politie kwam hij zoowel zijn gevangenen zal plaats namiddags afé MULDER. Kerkbestuur. LIMMEN Prijzencomnrmsie Door den burgemeester werden ten raad'huize geïnstalleerd tot lid van de plaatselijke prijzen- cornmissie: mevr. Z. Blauw- Edens, mevr. van Oppen.v. Hees en de heeren Jac. Metselaar (voorzitter), G S. Hageman, I. J. M. Mok èn N. Revers. Hun iaak zal bestaan in het geven van voorlichting aan den consument inzake d'e prijzenpo litiek en de behandeling van de klachten over veronderstelde prijsovertredingen ten aanzien van den consument. Voorts dienen de leden er van gezien te worden als vertegen woordigers van de burgerij en niet als ambtenaren De laatste categorie is verte-genwoordigd in de politieorganen, die als wette lijke mach} optreden tegen ex cessen. Deze commissie moet als con tactorgaan den steun van de ge heele burgerij genieten, die op haar beurt als eerste moet op treden tegen het koopen voor te hooge priizen. 'T VELD K.J.M.V. Op de laatstgehouden bijeen komst van de K.J.M.V. van Maandag 1-1. heeft Aalmoeze nier v. d. Heuvel uit Waar land voor een dankbaar ge hoor, bestaande uit een groot aantal jongemannen, op su blieme wijze ontwikkeld het onderwerp „Jij en ie meisje". Een levendig debat volgde! Op Maandag 18 Nov. zal door on- als zichzelf van kant zou maken. Hun auto stond onder bewa king van een 5de bandiet op het pad en reed daarna weg terwijl 2 hunner per rijwiel volgden. De fiets op luchtbanden werd- even wei lek zoodat deze aan den weg kant bij de wonnig van Van der Werf werd neergelegd. De anti- plof ging evenwel door Ongeveer om 4 uur ging de zoon van Van S. die zich in middels bevrijd had de buren waarsohqwen, welke op hun beurt Dr Brand en de politie opbelden. Spoedig was een geheele po- litioneele staf aanwezig welke een nauwkeurig onderzoek in stelden. Later voegde zich hier bij nog een expert van de dac- tologische dienst voor het nemen van vingerafdrukken en sporen, terwijl de gelijktijdig meege brachte politiehonden doelmatig werk konden verric.hten. Het onderzoek heeft evenwel nog weinig tastbare resultaten opgeleverd. zen bondsaalmoezenier Rector Brans een uiteenzetting war den gegeven over het niet min der belangrijke onderwerp „Jij en ie gezin". Het verdient aan beveling. dat alle iongeman- nen zonder uitzondering op deze nuttige en tegelijk inte ressante bijeenkomst aanwe zig zullen ziin. AKERSLOOT BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacobus Johannes, zoon van J. J. Schoort en M. A, Kaandorp; Cornelis, zoom van KI. Marrees en M. v Heusien- Si mon Jacob, zoon van S. Helder en F. Jantjes. Gehuwd; Comelis Broersen en Corn. Molenaar; Nicolaas Rond' en Cornelia Schram Overleden: Hubert Beers, 84 j. wedn. van Guurtje Zijp; Grego. j rius Joh. Marie Bakker, 7 jaar, zoon van N. Bakker en Th. t Bergstma (beiden overleden té Alkmaar LANGKOUK NEDERLANDSCH OORLOGSGRAVEHCOMlTé Het Nederlandsch Oorlogsgra. vencomité houdt omstreeks 11 November 1946 in heel Neder land een openbare speldjescol lecte. Dit comité stelt zich ten doel in overleg met het Depar tement van Oorlog en de voor gravenverzorging bestaande bui- tenlandsche organen, alle graven van in Nederland rustende ge allieerde strijders te doen adop teer en door Nederlanders, Op initiatief van burgemeester Schelhaas is pok voor deze ge meente een coimité gevormd, be staande uit de dames M. de Bruin A. de Graaf en G. Leegwater en den heer K Bierman te Broek op Langendijk, de heeren Th. Magielsen, J. Renaud, H. Metse laar en P. Wit te Zuid-Schar- woudê, de dames M. Misset en J Goor den en de heeren P. F. Slot en P. Beers te Noord-Schar- woude, dé dames wed. Paarl- berg-Hartland en B. Pancras en de heeren A. J. Wijnveldt en S. Bommer te Oudkarspel. Oud- burgemeester Wijnveldt heeft 't voorzitterschap van dit comité op zich genomen. De tuinbouwers ziin momenteel tiruk bezig de winter stap elpro_ duetten binnen te halen. De oogst valt ondanks de rupsenplaag in den voorzomer zeer mee en alle beschikbare ruimten worden gebruikt om de kool te bergen. Over het algemeen is de kwaliteit ook zeer goed zoodat men volop te vreden kan zijn. De prijzen; welke thans worden besteed en die welke dezen winter voor de te exporteeren kool zal worden gegeven zijn goed te noemen. Andijvie werd er in groote hoe veelheden aangevoerd. De prijzen ecïrter;die soms zeer hoog waren;, liepen overigens sterk uiteen. Van de koolsoorten werd alleen roode kool vrij behoorlijk aangebo den. De prijs van de roode kool is zeer hoog en stabiel. Gele kool wordt veel minder aan geboden. De prijs is dan ook veel lager en daarom geven de verbou wers er de voorkeur aan om het product op te slaan voor dezen win ter. De laatste dagen van de week steeg de prijs van dit product en noteerden we tot 9— per 100 KG. Witte kool voor zuurkoolfabricage en succes witte kool werden deze week t alle afgenomen door de zuur_ koolfabrieken. Prijzen voor de eerste f 5.en voor de 2e tot 6.— per 100 KG. Deensche 'witte kool wordt nog niet geveild. Dit product wordt ge heel opgeslagen voor den winter. Uien waren deze week iets min der in trek. De mooiste partijen kon den nog 10.halen. Het is met den aanvoer van aard appelen thans geheel gebeufd. Er worden nog wat kleine partijtjes aangeboden maar veel is het niet. Kroten waren deze week gewild'. Voor de I sorteering maakte men prijzen tot 7.50 per 100 KG. Ook peen bleef graag. Sorteering III noteerde tot 6— per 100 KG. 4 te.m. 9 NOVEMBER: Verkeersregels voor langzaam verkeer Houdt op den rijweg uiterst rechts Mgakt den bocht naar links groot, n. rechts klein Geeft op tijd en dui delijk teeken van rich ting-verandering. Wijkt, wanneer U wordt ingehaald, naar rechts uit Rijdt aan den linker kant voorbij Geeft voorrang aan gemotoriseerd verkeer Wielrijders maakt ge bruik van rijwielpaden Wielrijders, fiets ten hoogste met twee per sonen naast elkaar. RIJDT EN LOOPT MET VERSTAND. DE DOOD LOERT AAN DEN KANT! V, De Lijst G 16 van geïnterneer den op Java, geëvacueerd naar geallieerd' gebied, ligt op onze bureaux voor een ieder ter in zage. Wij maken onze agenten, correspondenten en allen, die geregeld met onze administra tie en redactie briefwisseling onderhouden, nogmaals attent ov de verhóoging der postta- rieven. Men lette er nauwkeu- ria op. dat de frankeering van gedrukte stukken is gestegen van 2/i op 4 cent, van brief kaarten van 5 op 7'/2 cent en van brieven van 7lh op 10 ct. Voor aangeteekende stukken is thans een extra-frankeering van 15 cent vereischt. Gistermiddag heeft 't hoofd bestuur van den Nederl. Toon- kunstenaarsbond de algemee- ne staking van alle musici, die .in dienst zijn van de Stichting Rado Nederland in Overgangs tijd. afgekondigd. Zooals be kend weigeren de musici te musiceeren onder leiding van eenige nieuwe dirigenten. Het conflict is bronnen bij het Omroeporkest dat als eer ste onder een der nieuwe di rigenten Anton Krelage. moest optreden. De musici van het svmphonie-orkest. die de me- dedeeling van de staking direct na de pauze van hun repetities van Albert van Raalte ontvin gen pakten -daarop hun in- stumenten in en verlieten de studiogebouwen Alle orkes ten. die in dienst ziin der stichting, hebben direct hun arbeid gestaakt. Gistermiddag moest in plaats van een con cert door het Omroeporkest, een gramofoonplaten-program- ma worden uitgezonden NAAR VERLUIDT, zou een Joodsche vlooi van onge veer honderd schepen naar Palestina varen. De vloot zou bestaan uit vaartuigen, die deel hebben uitgemaakt van de Canadeesche en Eicngaar- sche marine. De leiding der Britsche vloot zou middelen beramen om te ver hinderen. dat de Joodsche schepen Palestina bereiken. Men is van meening. dat „de defensieve ge dragslijn, tot dusver door Britsche soldaten gevolgd, niet kan worden volgehouden tegenover de voort durende provocaties en terroristi sche aanslagen der Joden" Naar wordt verwacht, zullen Sjahrir en de Indonesische dele gatie a.s. Donderdag of Vrijdag voor korten tijd naar het bin nenland vertrekken teneinde eenige hangende problemen i.z. de onderhandelingen met voor aanstaande republikeinen te be spreken. In een besloten bijeenkomst heeft de Britsche piemier, Attlee, de Parlementsleden van de Labour-partij en de leden van -den Algemeenen Raad van het „Trade Union Congress" gewezen op de fei ten, die ten grondslag liggen aan het Britsche industrieele productie-probleem. 700.000 arbeiders extra, of hun equivalent in productie-capaciteit, zijn noodig om de gestelde ex porthoogte, die 75 procent moet bedragen van 'de export in 1938, te bereiken. Daarbij zal Groot-Brit_ tannië een gemis aan 200.000 ar beidskrachten, dat ontstaan is door een verhooging van den leer plichtigen leeftijd op de een of andere manier moeten goedma ken. Er werd op gewezen dat een hoogere productie een noodzake lijke factor is in de plannen van de regeering, die o.m. een volle dige sociale verzekering voor allen van de wieg tot het graf wil in stellen. Ook ging Attlee uitvoerig in op de moeilijkheden, die gerezen zijn uit het feit, dat Engeland door zijn internationale verplichtingen, ge noodzaakt is een grooter aantal troepen op de been te houden dan vóór den oorlog. In dit verband deelde Attlee mede, dat jonge mannen op 18- jarigen leeftijd voor 18 maanden militairen dienst worden opgeroe pen, welke tijd wordt gevolgd door 5 jaren, gedurende welke zij tot de reservisten zullen behooren. Slechts voor hen, voor wie een verzoek wordt ingediend door werkgevers of rectores magnifici der Universiteiten kunnen uitstel van dienst krijgen, welken zij veór hun 23ste jaar moeten héb ben vervuld. ALLER OOGEN zijn in deze dagen op Amerika gericht. Niet alleen, omdat daar de Vereenigde Naties vergaderen en daar ook de ministers van de Groote Vier bijeen zijn, maar nu in het bijzonder, om dat daar gisteren de tusschen- tiidsche verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden en voor den Senaat hebben plaats gehad. Wii hebben er in ons vaderland nog niet zoo veel van gemerkt, maar in de Ver eenigde Staten is een felle verkiezingsstrijd gevoerd, en volgens de verwachting heb ben de Republikeinen de over winning behaald, althans in het Huis van/ Afgevaardigden en waarschijnlijk ook in den Senaat. Dit was op het oogen- blik, dat dit geschreven werd, hedenmorgen tien uur, nog niet zeker. Evenmin viel nog met zekerheid te zeggen, of de verwachting is vesvuld. dat de overwinning van de republi keinen 'den vorm van een aard verschuiving zou aannemen. Het Vferschil tusschen republi keinen en democraten raakt tenslotte meer het binnenland en de staatkundige verhoudin gen tusschen de verschillende staten. De bmtenlandsche po litiek van Amerika zal in prin cipe weinig veranderen, al zou het accent onder republikein- schen druk wel eens anders kunnen komen te liggen, nu Truman voor de zware taak staat, als democraat op te roeien tegen de republikein- sche meerderheid. Hij zal zich herinneren, hoe een vain zijn voorgangers. Herbert Hoover, ook heel wat moeite heeft gehad, toen de parlementaire meerderheid zich tegen hem keer de. Nog belangrijker wellitüt aan de uitslag van deze verkiezing, is de evolutie in het Amerikaansche partijwezen. In 1948 zuilen weer presidentsverkiezingen moeten plaats hebben. Men behoeft geen voorspellende geest te bezitten om aan ie nemen, dat president Truman niet herkozen zal worden. Hij heeft zich per saldo een te zwakke figuur getoond, die niet kon opbloeien in de schaduw van de roem van Roosevelt. Dé zege van de Republikeinen doet veron derstellen, dat een Republikein- schen candidaat kans zal maken voor de hoogste zetel in de V.S. Maar zoover is het nog lang niet. Onder ieiding van de vooraan staande democraten, die voor de politiek van Truman moesten wij ken, wordt er ernstig gewelkt, om de democratische politiek weer steviger en meer in den stijl van Roosevelt op poolen te zetten. Verschillende voormalige minis ters uit de periode van Roosevelt zijn net met Truman niet eens en men beweerde al, dat zij zouden overgaan naar een derde partij, de partij van de arbeiders. Dit schijnt echter niet te gebeuren. De oude vrienden van Roosevelt blijven de partij der Democraten trouw en willen haar voldoende progressief ontwikkelen, om de komende stor men tegen den Democratischen presidentszetel op te vangen. Be slissend zal zijn de keuze van den nieuwen democratischen candi daat! DDNDERDAG 7 NOVEMBER HILVERSUM I 301 M. AVRO: 7.00 en- 8.00 Nieuws;; 8.15 Afwisselend^ discoklanken; 9.30 Arbeidsvitaminen; 12.35 De Papavers;; 13.00 Nieuws; 13.15 Bart Dekker en zijn ensemblej 16.15 Camera loopt....;; 17.35 Ball- roomorkest; 18.00 Nieuws; 18 30 Ned. Strijdkar.; 20.15 Con eertgebouwerk.; 22.20 Skymasters; 23.00 Nieuws;; 23.30 Hoogste tijd heeren. HILVERSUM n 415 M. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 11.0Q Zonnebloem; 12.30 Stafmuziekcorps A'damsche Politie; 13-00 Nieuws; 13.15 Lunchconcert;; 14.00 Postiljons; 15.15 Utr. Strijkkwartet; 18.00 Vede laars; 1'9.Q0 Nieuws; 19.15 Dag V&n het oorlogsgraf;20.05 Studio_stèrJ tocht; 21.45 Don Kozakkenkoor; 22.00 Nieuws; 22.15 Actueel geluid.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7