Nieuw MINISTER BEEL LICHT HET MEMORANDUM TOE Republikeinsche overwinning definitief ZAL TRUMAN AFTREDEN OORLOGSDREIGING MOMENTEEL AFWEZIG" Voor Alkmaar en omgeving WINST GEBOEKT Geldigheidsduur fruifbonnen 632 en 132 Wat volstrekt onaanvaardbaar is Zuiveringsministers treden af Gelden van Volksherstel voor de noodgebieden De Posftarieven Buitenlandsch nieuws De Groote Vier en Triëst De werkloosheid der toekomst Patroon van Nederland Het productieverlies van een staking N1 STALIN IN EEN DAGORDER Binnenlandse nieuws Hoofdredacteur: H. N. Smits- rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs f 3.40 per kwartaal; f 1.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.: minimum 4.—. Fam. ber 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. Noordhollandsch Daqblad Buiten God is nergens veilig Vondel DONDERDAG 7 NOVEMBER 1946 42© JAARGANG - NUMMER 11071 BUREAUX: ALKMAAR: L^ngestraat 42A - tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 liinen OEN HELDERWest straat 80; tel. K 2230 2383 SCHAGENMolenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel SINDS de eerste vergadering van de V.N, is geestelijke winst geboekt. Er waren toen van positief-ohristelijke zijde klachten over het ontbreken van de openlijke erkenning van God bij de pogingen om den wereld vrede op te bouwen Hoe heeft de wereld sindsdien ondervon den, dat er vruchteloos gebouwd wordt, als de Heer niet mede- bouwt! Ditmaal is het anders gegaan. Bij de opening van de algemeene vergadering van de V.N, werd op vele plaatsen gebeden óm den zegen van God af te smeeken over het werk van de wereld organisatie voor vrede en samen werking, Toen de afgevaardig den op 't Stadhuis in New York officieel weraen ontvangen, ba den een katholiek priester en een rabbi voor hetzelfde doel, terwijl alle afgevaardigden, de Russische incluis, zich van hun zetels verhieven. En in de toe spraken van den plaatselijken burgemeester, Thomas Concoran en van het hoofd der Ameri- kaansche delegatie, Senator War ren, werd gewezen op de nood zakelijkheid, Gods zegen te vra gen om tot een succesvol werk voor den vrede te komen Die erkenning lag ook besloten in de verwelkoming door presi dent Truman, die verklaarde: Moge de Almachtige God, in Zijn onmetelijke wijsheid en barm hartigheid, ons leiden en bij staan, waar wij trachten een duurzamen vrede te brengen in de wereld. Met Zijn hulp zullen wij slagen En dat was nog niet alles. Op den Zondag van het feest van Christus Koningschap hield de Vereenigde Organisatie der Vol keren haar eerste zitting. Dat mag ons vreemd zijn, maar het kan ook als een symbool worden uitgelegd: Christus, Koning van de wereld, die hunkert naar den waren vrede, die alleen in en met Christus te vinden is. Zoo moet ook Kardinaal Spell- man, de Aartsbisschop van New York, het gevoeld hebben, toen hij voor dien dag bijzondere ge beden voor den vrede voor- schi-enf Hij droeg de priesters op, in den middag het Allerhei ligste uit te stellen, ter aanbid ding en om smeekingen voor den vrede te doen. De Kardinaal noodigde alle afgevaardigden uit de Pontificale Hoogmis bij te wonen, in de Kathedraal van St. Patrick, welke opgedragen werd om goddelijke leiding en zegen af te smeeken over de bespre kingen van de vergadering. Hoe onafwijsbaar noodig die smeeking is, benadrukte Mgr. Edward Gaffney, Kanselier van het Aartsbisdom van New York, toen hij verklaarde: In de be langrijke besprekingen over deze dingen van vèrstrekkenden aard, kan men geen succes verwachten zonder goddelijken bijstand Ook in vele protestanfsche en Joodsche kerken in New York en de omstreken, is voor dit doel gebeden. Dat ailes is winst, vergeleken bij de aarzeling, welke de eerste maal door en rondom de verga dering van de V.N. tegenover dezen onmisbaren geestelijken factor van het vredeswerk werd aangenomen. Bidden ook wij, dat Gods rijke zegen moge neerdalen op het vredeswerk der menschheid, op dat de winst, thans geboekt, zich in rijke daden moge voortzetten Het Centraal Distributiekan- toor deelt mede. dat dë bonnen voor 2 kg. appels of peren 632 en 132 Algemeen tot en met 23 November a.s. geldig blijven. Minister-president dr. Beel heeft in een radio, rede de nota, welke onze Regee ring aan de vier groote mogend heden gericht heeft, toegelicht. Wat hij zeide, kwam neer op wat er in het memorandum staat. Hij gaf clandestien, want dit staat niet in den tekst van de rede, die aan de pers is overgelegd een pluimpje aan de Nederlandsche pers, die zooveel zelfbeheersching getoond had om niet te voren in discrete publicaties over dit teera onderwerp te begaan en betoog de. dat het onomstootelijk vast staat, dat verdrijving van de Duitsche bevolking uit een eenigszins groot gebied volstrekt onmogelijk is. Dit is ook uit mo reel oogpunt voor onze Regee ring volstrekt onaanvaardbaar. Wat wij noo dig hebben en langs dezen weg hopen te krijgen, is, zoo betoogde dr. Beel nog eens, steenkool voor de, industrie kali voor den landbouw en opheffing van nadeelige Duit sche maatrege len voor handel en verkeer. Hij lichtte verder de voordeelen van de grenscorrecties nog eens toe. De Minister beseft, dat wat ge vraagd wordt, bescheiden is, maar het is politiek te realiseeren en zal de beste bijdrage zijn voor den op bouw van de nationale welvaart. Het Duitsche vraagstuk is de kern van het Europeesche vraagstuk. De vorm waarin de vrede met Duitschland gegoten zal worden, zal beslissend zijn voor het lot van Europa in de eerste tientallen van jaren. Onze kwestie is daarvan een onderdeel, voor ons heel be langrijk, maar anderen kunnen daar anders over denken en ver schillende anderen moeten ten- De minister voor denazificee- rinig van Wuerttemberg, Gottlob Kamm, heeft aan den eersten mi nister dr. Reinhold Maier, zijn ontslag aangeboden. Twee van zijn collega's volgden in andere staten dit voorbeeld. Dit verzoek volgt op de waar schuwing van den plaatsvervan- genden militairen gouverneur in de Amerikaansche zone, generaal Lucius Clay, die verklaard heeft dat het militair bestuur zelf de zuivering ter hand zou nemen, indien het werk der Duitsche denazificatie-tribunalen op het zelfde peil zou blijven. Naar wij vernemen, heeft de Raad' van Beheer van Ned. Volksherstel besloten uit he[ fonds Noodgebieden voor Lim burg f 320.000,voor Noordbra bant f 300.000, voor Zeeland f 420.000 en voor Gelderland f 760.000 ter beschikking te stel len voor de financiering van projecten van algemeen belang in d'e zwaar getroffen gedeelten dezer provincies. In ons bericht van gisteren over d'e nieuwe posttarieven is een onvoordeelig foutje geslopen. Men zal intusschen wel begrepen hebben, dat de frankeering van drukwerk gestegen is van 1% op 2 cent. slotte beslissen. Het geheele volk moet achter de Regeering staan, als wij het buitenland willen overtuigen van de rechtvaardig heid en de redeijkheid van onze verlangens. Ook de delegatie, die straks naar de Groote Vier gaat, zal dien steun niet kunnen ont beren. De vraag, hoe de meening van het volk tot uiting zal kunnen komen, heeft de minister met aan geroerd. In Belgische officieele kringen is men eenigszins onthutst, omdat Nederland zijn elschen heeft in-* gediend buiten België om. Ook is van Regeeringszijde ontkent, dat België geen eischen zal indienen. De Regeering van Noord-Rijnland en Westfalen protesteert tegen de Nederlandsche aanspraken op Duitsch grondgebied. DE FABRIEKEN van Zeiss te Jena worden geheel door de Soviets gedemonteerd. Alle op tische machinerieën worden naar Rusland getransporteerd. Daarnaast hebben verschillende drukkerijen bevel gekregen te demonteeren en in te pakken. IN DE NABIJHEID van Calais heeft een Nederlandsch sport- vliegtuig door gebrek aan ben zine een noodlanding moeten maken. BINNENKORT zal te Neuren berg het proces worden begon nen tegen 23 nazi-dokters. Zij ziin de eerste oorlogsmisdadi gers die na het groote proces berecht zullen worden. DE REPUBLIKEINEN hebben niet alleen in het Amerikaan sche Huis van Afgevaardigden, maar ook in den voor een derde vernieuwden Senaat de volstrek te meerderheid behaald. Eener- zijds spreekt Reuter in'zijn be richten van een overweldigende meerderheid, anderzijds zijn er verscheidene Staten, vooral in het Zuiden, waar de Democraten zon der strijd herkozen zijn. De poli tieke deskundigen zijn van mee ning, dat Amerika een sterke zwaai naar rechts gemaakt heeft in een wereld, die aanhield op links. De kloof tusschen de Regeering van President Tru man en het Congres zal verdiept wor den. Er zullen verschillende belangrijke wij zigingen plaats hebben in lei dende functies die van stem mingen in het Parlement af hangen, nu de meerderheid is omgezet. Deze veranderingen zullen hun invloed op den wetgevenden arbeid niet missen. Met spanning ziet men Truman's optreden in het 80ste congres, dat in Januari bijeen komt. tegemoet. Er is zelfs, zoo meldt Reuter, een kleine katis, dat nog vóór 1948 een Republikeinsche president in het Witte Huis zou zetelen, wat dus een zinspelen op de mogelijkheid van een aftreden van Truman zou inhouden. Volgens de laatste berichten is de verhouding in het Huis van Truman, ie verslagene Afgevaardigden na de verkiezin gen als volgt geworden: Republi keinen 242 zetels, Democraten 181, American Labour 1, onbeslist 11. De democratische senator Wil liam Fulbright heeft voorgesteld dat Truman zal aftreden, na eerst een repubikeinsche minister van Buitenlandsche Zaken benoemd te hebben, die dan automatisch het presidentschap zou waarnemen! Ook in de pers wordt Truman het advies tot aftreden gegeven. Joegoslavische en Italiaansche afgevaardigden hebben gisteren tijdens de vergadering der minis ters van Buitenlandsche Zaken hoofdzakelijk de standpunten van hun regeeringen ten aanzien van de toekomst van Triëst uiteenge zet. Nadat Molotof de Italiaansche verkaring had aangehoord zou hij, naar men meent te weten, ver klaard hebben dat deze „een be dekte bedreiging bevat, welke we ontoelaatbaar achten". Wanneer we onze indus trie engpns geheele eco nomische leven zouden herstellen op basis van 1938 en rekening fiouden met een verbeterde ar beidsproductiviteit. zul len wij in 1952 voor het feit staan, dat er voor 300.000 a 350.000 arbei ders geen werk zal zijn, aldus verklaarde Drs. G. A. Kohnstamm. hoofd van de afdeeling econo- misch-technologische vraagstukken van het Ministerie van E con. Za ken. Daar de landbouw D ractisch geen opne mingsmogelijkheden meer heeft, zal moeten wor den getracht, industriee- le absorptie - mogelijk heden te scheppen. kjflDDEN IN DE oorlogvaren en den bezettingstijd, toen alle geestelijke waarden van ons land op de ernstigste wijze bedreigd werden, gaf de Kerk ons een hemels.chen Bescher mer, Sint Willibrord. Hij is onze vader in het geloof. Eens bracht hij in onze streken het Christendom, dat wij, katho lieken, thans nog belijden, zóó, gelijk hij het ons geleerd heeft. Wij gedenken hem vandaag, eerbiedig en dankbaar. Het katholiek geloof is voor ons het kostbaarste bezit. Dat wij dan waardige kinderen van Sint Willibrord zijn door ons geloof vurig te beleven! In onze dagen neemt de strijd met het heidendom in al zijn vor men steeds meer toe. Het is goed, te weten dat Nederland in Sint Willibrord zijn Apostel en Patroon heeft. Dat wekt op tot geloofs-ijver en strijdbaar, levend Christendom! MARCUS Dezer dagen gingen on geveer 300 textielarbei ders van de Leeuwarder T extiel-maatschappij in staking, omdat de Direc tie het systeem van „tijd studies" wilde invoeren. De staking van vier da gen, die inmiddels is op geheven. heeft een pro ductieverlies van onge veer 1250 costumes op geleverd. Per uur wor den in deze fabriek on geveer 50 costumes ver vaardigd. EGEN EN TWINTIG JAAR is het vandaag geleden, dat de storm der communistische, la ter bosjewistische revolutie los brak over Rusland. Dit feit wordt in de Sovjet-Unie, die overigens ten koste van de menschelijke vrijheid groote dingen tot stand gebracht heeft, met feestelijkhe den herdacht. Rusland lijkt in de ze dagen als twee druppels water op het Nazi-rijk in den glorietijd van Hitler! In een dagorder heeft Stalin den lof trompet van 't Russische sy steem gestoken. Hij zei, dat de momenteele af wezigheid van eenig oorlogs dreiging geen gelijkmoedig heid mag ver oorzaken. De Sovjet-Unie is machtig en haar sociale structuur superieur. Stalin hoopt op een rechtvaardige en de mocratische vrede, ondanks de oppositie der internationale reac tie en van de vijanden van den vrede. Hij was verder3 van mee ning, dat de vredelievende buiten landsche politiek van de Sovjet- Unie sympathie en 'steun vindt bij alle landen, omdat zij hun groot ste belangen vertegenwoordigt. („Alle landen" schijnen het daar intusschen nog niet mee eens te zijn!). Iedere strijdbare Sovjet burger heeft de verantwoordelijk heid, om als militair trouw te wa ken voor den vrede en de natio nale belangen van de Sovjet- Unie. Studie van de krijgskunde en strenge discipline zijn noodig om de veiligheid van het moeder land en duurzame vrede te waar borgen, aldus besloot Stalin IN RIJSSEN is de lagere school gesloten wegens gebrek aan leerkrachten. EIGENAARS van verwoeste boerderijen in de omgeving van Holten hebben zich tot den minister van openbare werken en wederopbouw gewend om een behoorlijke schadevergoe ding. daar de nu gangbare re geling de boeren op te zware lasten brengt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1