Appel en Matfhijsen het Tribunaal voor Koos Stikvoort schildert nog Vermeulen, Gode en Ran voor het Bijzonder Gerechtshof 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Appel's rol maar heel bescheiden? Amateursorkest „Symphonia" Winkels op Maartdag- morgen geopend? Consumentencrediet Een burgemeester op komst? Week van Veilig Verkeer 0PL05SING Onder het lamplicht Hij werkt voor 'n expositie 250 gulden voor 'n cadeau voor Mussert Het was in het belang van de arbeiders Rauter overgebracht naar Rotterdam Gunstig geluid uit De Streek! Woensdagyiiddaq voor de le Kamer van het Tribunaal, onder voorzitterschap van mr. A. Schenkeveld, stonden terecht Willem J. Appel en Willebrordus Matthvjssen, makelaars en taxateurs te Alkmaar, beschuldiod van 't verleenen van hulp en steun aan den vijand, door als ma kelaars en taxateurs op te treden bij den verkoop van Joodsche bezittingen van een svnaaoae en het Joodsche kerkhof. Besch. Appel had connecties met den NSB'er makelaar te Amsterdam. Everhout. In Juni 1942 droes deze aan Appel op de taxatie van Joodsche wo ningen. Appel weigerde. Doch toen hii kort daarop in een ziekenhuis te Utrecht werd op genomen. werden de taxaties door Everhout naar ziin kan toor gestuurd. Matthijssen heeft toen de taxaties verricht. Hii beweerde dit gedaan te hebben uit angst. Ong. 110 wo ningen werden in de iaren '42 en '43 dor bemiddeling van de firma Appel en Matthiissen verkocht. Appel, die uit het ziekenhuis terugkeerde, nam de helft van de winst op van de reeds getransporteerde hezit- tingenOp de vraag van den Dresideni. waarom hii. die toch aanvankelijk weigerde mee te werken aan dergelijke transporten, nu dat Judasloon aannam, antwoordde hii. dat hii veel geld had moeten mis sen voor de verzorging in het ziekenhuis. Volledige bekentenis. Beide besch. bekenden ten volle, wat hun ten laste werd gelegd. Enkele verklaringen van juffr. Groen, die in die jaren werk zaam was op het kantoor ,van besch., brachten Matthiissen ten einde raad.Zij had eens Matthijs- sen er op gewezen, dat hij ver keerd handelde doch hierop had hij geantwoord: ,.Als ik het niet doe, dan doet v. d. Borden het." De Pres. begreep niet. hoe besoh zonder gewetensbezwaar een Joodsche kerk, met kerkhof kon taxeeren. M. echter deed het voorkomen als zou hij zoo'n on gehoord hooge taxatie hebben opgegeven, dat wel geen kooper zou te vinden zijn De/entie be,'eekent: dood, aldus mr. Berkhouwer, die zijn cliënt een geestelijk debiel man noemde, die onherroepelijk ster ven zou, wanneer hij zout wor den gedetineerd. Hij legde er den nadruk op dat besch, bereid ALKMAAR In een op 4 November alhier gehouden vergadering van mu ziekliefhebbers, werd1 besloten tot' de oprichting van een plaat selijk amateurs orkest, dat voor- loopig den naam draagt van Mu- ziekvereeniging „Symphonia" Het doel van de vereeniging is het beoefenen en uitvoeren van goede, doch eenvoudige muziek, om daardoor hettmuziekleven in Alkmaar te helpen bevorderen. Het orkest heeft op het ©ogen blik ongeveer 40 leden, met zeer volledige bezetting. Het geheel staal onder leiding van den heer J. van der Peet, Cabeljauwstraat 7, Alkmaar, waar nieuwe leden zich kunnen opgeven Dit orkest zal zeer zeker in een dringende behoefte voor den ge- heelen kop van Noord-Holland1 voorzien. BURGERLIJKE STAND Geboren: Theodoor J. z. v. Wil lem Verhage en E. Roschinek. GetrouwdPaulus P. M. Blomert en Antoinetta O. M. Tra; Cornells J. vah den Burg en Anna C. Bakker; Pieter Boll en Maartje Mulder; Augustus P. M. A. Meijer en Anna H. Klomp; Gerard Mizee en Dieu- wertje J. de Waard; Jacob Burgert en Alida van der Meulen. is |Ot restitutie (M. betuigt druk gesticuleerend zijn vaste voorne- men tot restitutie.) Pl. vroeg uiterste clementie, daar zijn cli ent al zeer zwaar gestrafd is ge worden. De rol van Appel moet zeer bescheiden genoemd worden, al dus mr A. J. M, Leesberg in zijn pleidooi voor besch. Appel. Pl, vroeg zich af of niet veel eer deze faxafie's een voordeel beteekenden voor den rechtma tige eigenaren bij hun terug keer Het secretariaa! der contact commissie voor den middenstand bericht ons, dat in de vergadering dezer commissie, die op 12 No vember a.s. wordt gehouden, o.m ter sprake zal komen de wijziging der winkelsluiting op Maandagmorgen, zulks in ver band mei de belangen van hei marktwezen te Alkmaar, aange zien op dien dag hier ter stede de vaste wekelijksche veemarkt wordt gehouden. FAILLISSEMENTEN Uilgesproken werd het faillis sement van J. Kooij, koopman le Alkmaar, Koningsweg 35. Rechtercommissaris Mr. J. Krabbe, Curator Mr. H. Les ter huis van Everdingenslraat 4, Alkmaar. 3e ABONNEMENTSVOORSTEL LING GULDEN VLIES Maandag 11 Nov. 8 uur wordt in 't Gulden Vlies als derde abonnementsvoorstelling hei be kende blijspel van Alfred Ge'nri „Zesde Etage" door de Stichting Amsterdamsch-Rotterd. Tooneel (artistieke leiders A. van Dal- sum en A. Defresne) opgevoerd. In dit stuk treden niet minder dan 17 personen op met Ko Ar- noldi in de hoofdrol, die levens de regie hiervan verzorgd heeft. OUDORP. De Dislrictsraad der gem. Oudorp maakt bekend: Aanvraagformulieren ten be hoeve van hel consumentencre diet kunnen dagelijks ingeleverd worden op het gem.secr. des morgens van 9112,30 Gelieve in verband met de goede invulling der formulieren stamkaarten en spaarboekjes mede le nemen. Met de invulling der formu lieren zal worden geholpen. HEILOO Officieel wordt medegedeeld, dat met ingang van 16 Novem ber de wnd. burgemeester, de heer Vennik, zijn ambtsbezig heden zal beëindigen. Het ver- moeóen bestaat dat nog deze week de benoeming van den nieuwen burgemeester zal afko men.. 4 9 NOVEMBER Het parool voor vandaag morgen, overmorgen en altijd: RIIDT EN LOOPT MET VERSTAND, DE DOOD LOERT AAN DEN KANT! V-- Oplossing: 1. iconen. 2. mer gel, 3. numeri. 4. Olland. 5. espada. 6. hennep. De zegswijze luidt: Iemand over het. paard tillen. Alkmaar heeft in lan gen tijd niet de gele_ j genireid gehad het werk te zier. van Koos Stik_ voort, den man; die het edele ambacht van kuiper combineerde met het in zijn vrije uurtjes beoefenen van de schiderkunst, waar hij zich thans geheel aan heeft gewijd. Op zijn rustig atelier op den Achterom zoch ten wij hem dezer da gen eens op, toen hij juist terug van een drieweeksche studiereis naar Wijk bij Duurstede bezig was de rijke oogst te sorteeren van schetsen- en studies, daar gemaakt; die hij ons enthousiast liet zien Dit voorjaar was trij ondanks deviezenmoei. lijkheden in de gelegen heid een reisje naar Antwerpen en Brussel te maken, om daar; waar hij zijn schilders loopbaan begon hij is oud-leerling van Opso_ mer van de Antwerpen- sche academie de kennismaking met zijn Belgische kunstbroeders te hernieuwen en nieuwe inspiratie op te doen. Dergelijke reisjes zijn nl. voor schilders onontbeerlijk en zij be_ teekenen meestal keer_ punten in een schilders leven. Op zoo'n keerpunt schijnt Stikvoort thans ook gekomen. In bezet tingstijd schilderde hij enkele zomers in de Brabantsche Kempen' en daar; in het vredige en schilderachtige land schap van rond Berg- eyck vond hij dankbaar studiemateriaal in de oude Brabantsche boe renwoningen; die op zichzelf al zoo'n dank_ baar object zijn voor den landschap- en in terieurschilder. De doe_ ken die Stikvoort daar maakte wij waren in September in de gele genheid er in Bergeyek enkele van te zien vallen op door het lichte palef dat de schilder in die Lomersche dagen hanteerde, zooals wij dat niet van hem ge wend waren; veel l!ch_ ter althans dan zijn werk over het algemeen van toon was. Nadien heeft hij tot dit voorjaar zich terug getrokken in de sche merige stilte van zijn atelier en zich geworpen op het stilleven in ve lerlei vorm, dat het voornaamste onderwerp werd van zijn werk in deze na_oorlogsche pe riode. Zoo licht en» vroolijk als zijn Bra bantsche doeken en paneelen waren, zoo donker en somber van toon zijn de meeste van deze stillevens. Zij vra gen een g'oede belich ting en boeien dan door den warmen toon en de gedegenheid van vorm en inhoud. Het zijn veelal goed_doorge_ werkte doeken, die den schilder van nature ver raden. Een enkele maal gaf hij zich aan de fi_ g'uurstudie zooals bleek uit een rijp doekje dat een lezenden Domini caan voorstelt in zijn roomkleurig habijt, een van SWkvoorts meest- geliefde onderwerpen. Na zijn herfstreisjes naar Antwerpen en Wijk bij Duurstede is Stikvoort weer als her boren. Zijn donkere stillevensperiode lijkt afgesloten en hij weTkt thans hard en enthou siast aan de rivierge zichten en landschap pen uit de Betuwe en aan figuur- en inte rieur-studies uit Ant werpen. Merkwaardig verheugend zouden wjj willen zeggen is dat zijn palet ook nu weer lichter en1 blij der van toon is geworden, al is het nog niet in die mate als wij in zijn Brabant sche werk van eenige jaren geleden mochten waarnemen. Stikvoort is nog lang niet aan den top van zijn picturaal kunnen gekomen, hij heeft nog heel wat op zijn pro gram en werkt gestaag en ongestoord verder, omdat hiji zonder schil deren niet leven kan. Hij blijft zichzelf en al vertoont zijn werk ver wantschap met dat van Breitner en een Coba Ritsema; hij heeft een eigen stijl en een eigen- palet. Ai heeft hij in jaren niet geëxposeerd, zijn vrienden, kunstbroeders en bewonderaars en dat zijn er niet weini gen heb oen hem in dien tfj'd niet vergeten; zij bezochten hem op zijn sfeervol atelier waar hij welwillend ieder ontvangt en te woord staat die iii zijn werk belangstelt. Toen wij zijn atelier verlieten liepen wij een zijner kunstbroeders en be wonderaars tegen het lijf, 'n priester_schilder die ook weer eens kwam kijken naar Koos Stik voort en zijn nieuwste werk. Wij vroegen Stikvoort naar zijn plannen voor een tentoonstelling; deze hebben nog geen defini tieven vorm aangeno men. Hij werkt er ech ter hard voor en hoopt voorjaar '47 te exposee- ren in Den Bosch; Eindhoven; Utrecht en Amsterdam. Daarna hoopt hij in Alkmaar gelegenheid te vinden1 een tentoonstelling te kunnen houden. Wij ho pen mèt hem dat er dan ©en geschikte ruimte voor beschikbaar zal zijn. Koos Stikvoort is een schilder, waar Alkmaar terecht trotsch op mag zijn; Alkmaar kan er mee voor den dag ko men en daarom lijkt ons het idee nog niet zoo gek; om de moge lijkheid eens onder oogen te zien van een Sfikvoorttentoonstelling' in Bath, waarmee Alk maar door adoptie_ban_ den verbonden is en dat de kennismaking met dezen» Alkmaar schen schilder zeker zal we ten te waardeeren. Fr. O. Drie Heldersclie aannemers, de 35-jarige P. A. Vermeulen, de 51-jarige J. P. Gode en de 58-jarige W. A. Ran, had den zich gisteren voor het bijzonder gerechtshof te Am- stuuum te verantwoorden voor het uitvoeren van wer ken voor de Duitsche weer macht. Stuk voor stuk komen nu de groote aannemersfirma's voor het Bijzonder Gerecht, om ver antwoording af te leggen voor de collaboratie, die ze hebben bedreven ten voordeele van de Duit sellers en hun oorlogvoering. Vooral in het kustgebied heb ben deze bouwlieden zioh be hoorlijk geweerd en practisch geen duinstrook is normaal ge bleven. In Noord-Holland waren, naast andere firma's, Gode-Ver- meulen-Ran in de weer met het bouwen van bunkers, groote en kleine, het in orde maken van vliegvelden, o.a. de Kooy, het maken van schuilkelders, mi- trailleumesten, camouflages, ra- diomasten, loopgraven, versper ringen en nog veel meer van dat fraais. De dagvaarding was een lange lijst van al deze werkzaamheden en stuk voor stuk moesten de verdachten, J. P Gode, P. A. (Vermeulen en W. A. Ran, allen te Den Helder, voor het BÜZ- Gerecht te Amsterdam bun han delwijzen verklaren en omschrij ven, die ze hadden bedreven van Sept. '40—Mei '45 Dat dit soort zaken voor ernst genomen wordt, blijkt wel uit het feit, dat deze zaak een dag zitting in beslag nam met het verhoor der verdachten, het hooren der getuigen en het over zien van de groote financieele voordeelen. Deze firma heeft langs de ge- heele kust van Hollands Noor derkwartier gewerkt met onge veer duizend werklieden voor een omzet van ruim i 6.000.000 en met een winst voor ieder van hen van ongeveer 3 of 400.000 gulden Bij het uitbreken van den oor log stonden ze er alle drie vrij slecht voor, zoodat het aanbod van einde 1940 om voor de Duitschers te werken blijkbaar erg welkom werd aangenomen en de zaken gingen goed, want toen W. A. Ran in 1943 uit de firma ging, stond een som van ongeveer f 300,000 op zijn winst rekening. Dit geld zal echter wel door den fiscus worden achterhaald, zoodat deze bouwers er weer zoo voor zullen staan als in 1940. De drie verdachten gaven het ten laste gelegde in algemeenen zin toe, al ontkenden zij te heb ben geweten, dat de bouwwer ken voor gevechtsbunkers e.d. dienden. Zij verklaarden verder vele arbeiders te hebben gehol pen met valsehe Ausweisen- e.d. Maar het feit van de bunkers, radiomasfen, versperringen e.d. bleef bestaan en ook de groote winst u;»t deze collaboratie was in nuchtere cijfers uitgedrukt en daar viel heel weinig aan te veranderen, ook al was er soms wel van goede bedoelingen sprake Verdachte Gode ging tenslotte zoover te verklaren, dat de firma alleen maar was blijven werken om de menschen uit Duitsch- land te houden. Waarop de pre sident, mr. J. Ruys, antwoordde, nog niet zoo naïef te zijn dit aan te nemen. Een viertal getuigen, voorma lige werklieden en administra tieve krachten, die al die jaren bij de firma hadden gewerkt, gaven uitvoerige relazen over de werkzaamheden van de drie vennooten. Ook eenige getuigen a de charge werden gehoord en be schreven ook nog den goeden kant van dé verdachten Het meest °P den voorgrond tredend was hier wel. dat zjj met behulp van Ausweisen arbeiders uit Duitsohland hielden. Deze Ausweisen zijn later verbrand, omdét ze aan de Ortskomman- dantur moesten worden overge dragen Maar' wat te zeggen van de feestjes(l), die regelmatig wer den gehouden en waarvan een nota van f 1800 bij de stukken aanwezig was. Dit voor één avondje. In een eveneens aanwezig dag boek is practisch van dag tot dag bijgehouden, wat de heeren deden en welke werkzaamheden zij aannamen. In het financieel overzicht kwamen diverse stortingen voor op Winterhulp Nederland en Duitsohland, het Strijdfonds, Vreugde en Arbeid en tot Sl°t nog een feestgeschenk van 250 gulden aan den leider Mussert, De behandeling was zeer lang durig en mr. Kokosky vroeg zelfs aanhouding van de zaak, waarbij zijn collega, mr. Ruise- naers, hem steunde. In de middagzitting hield de proc.-fiscaal, mr. Gerimck, zijn requisitoir, waarin hij de daden van de drie firmanten scherp hekelde en de strafmaat voor Gode en Vermeulen gelijk hield, ai was Gode dan in zijn optreden de hoofdfirmant Deze laatste scheen trouwens niet veel meer te weten van alles wat hij had gedaan. Hij eischte tot slot voor Gode en Vermeulen 6 jaar met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten, de laatste 4 jaar door te brengen in, een rijkswerkinrichting. Voor Ran eischte hij drie jaar 'even eens met aftrek en ontzetting uit-de kiesrechten. Hierna kwamen de verdedigers aan het woord die ieder voor zidh de omstandigheden van hun cliënt schetsten, toen zij de eer ste stap zettën op het pad van de geestelijke en materieele col laboratie. Hoe zij zich verder hebben gedragen tegenover hun arbeiders en tegenover den be zetter. Tevens werd de geheele toe stand van Den Helder geschetst, zooals die tijdens de oorlogsjaren was en de noodzaak van velen, om zioh met werk voor en door de Duitschers bezig te houden. Mr. Ruisenaers vroeg voor zijn cliënt Ran uiterste clementie in verband met zijn gezondheids toestand en zijn algeheele licha melijke en geestelijke constitutie Naar wii van bevoegde zijde vernemen, is Rauter eenige da gen geleden overgebracht naar het huis van bewaring te Rot terdam. Dit beteekent evenwel niet, dat ziin zaak ook te Rot terdam zal worden berecht. De overbrenging is slechts een voorzorgsmaatregel, in verband met de zelfmoordneigingen die vele leiders uit den tijd van het nazi-regiem aan den dag leggen. Men acht het gemak kelijker in het huis van be waring te Rotterdam controle uit te oefenen dan in de cel lenbarakken, waar hij tot nu toe was opgeborgen. De afgeloopen weekperiode had een alleszins gunstig ver loop. Over het algemeen een zachte temperatuur, goed bloem- koolweer, waardoor dagelijks een behoorlijke aanvoer van dit pro duct werd verkregen; als regel beduidend1 boven 100.000 stuks daags. Zeer veel kooplust met als ge volg dat de buitengewoon hooge prijzen van de vorige week weer beduidend omhoog gingen. Maandag jl gaf een zeer wil lige markt te zien toen enkele partijen de f 80.passeerden. Dinsdag was het in doorsnee ta melijk lager, niettemin was een prijs van f 70 geen uitzondering tot f 77.50 toe. Ook de mindere kwaliteiten zijn zeer duur: afw. I f 20- a f 35; afw. II f 8 a f 14; zelfs stek geldt f 6 a f 9 per 100 stuks. Ook alle andere producten brengen flinke prijzen op; ze la gen over het algemeen iets hoo- ger dan weeks tevoren. Bij dezen gang van zaken be hoeft het geen verwondering te wekken daf een zeer gunstig omzetcijfer wordt verkregen; heden (Woensdag) wordt het 4e millioen guldens ruini gepas. teerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2