De handel is teruggekeerd in de Wieringermeer ST. WILLIBRORD Nieuw Noordhollandsch Dagblad Graanbeurs op grootsche wijze heropend Nederlandsch Tooneel in Schotland Zevers jeor extra geëischt tegen verrader Nationale Hulpzegel Tweede varkensjacht te Lunteren had meer succes CONCERTGEBOUW ORKEST NAAR PAKIJS Kleine brand op de „Karei Doorman" Kostbaar reliquie in Turijn terug TWAALF EN EEN HALF ]AAR PRIESTER BasikbiSjettenciixulafie steeg met 52 millioen KRONIEK Amerika zwaait naar „rechts DE APOSTEL VAN NEDERLAND DONDERDAG 7 NOVEMBER 1946 (Van onzen eigen redacteur) Met overstelpende belangstelling is gisteren in Midden- meer op dezelfde plaats waar een jaar geleden nog het lJsselmeerwater spoelde om de gehavende gebouwen de graanbeurs heropend. Dat is een zeer belangrijke stap in het wederopbouwproces van de Wieringermeer. Immers onmid dellijk na de drooglegging werd weer zaad uitgestrooid en pootgoed uitgezet, waarmee de landbouw zich opnieuw wierp op dit vruchtbaar stukje Holland. Met de heropening van de graanbeurs is nu ook weer de handel teruggekeerd. Den wnd, voorzitter van de Vereeniging voor den Graanhan del, den 'heer H. D. Tel, viel de eer te beurt het openingswoord uit te spreken en hij benutte d'eze gelegenheid de twee over leden bestuursleden, van wie de heer A. C de Graaf gevallen is als slachtoffer toen hij zich wilde verzetten tegen de inundatie van den pol'der en de heer J. Kool-, haas, die in de Meidagen van '40 als kapitein van de landmacht bij Dordrecht is gesneuveld, met weemoed te herdenken. Minister S. L. Mansholt, die oorspronkelijk de opening zou verrichten, was verhinderd aan wezig te zijn (Booze tongen be weerden, dat hij geschrokken was van de vrajenstellerij van eenige Kamerleden over zijn veelvuldige afwezigheid fen de- partemente.) Thans mocht burgemeester Loggers het oranje lintje door knippen, waaraan hij meteen waardeerende woorden vast knoopte voor de beursvereeni- ging, die hij als kerngezonde organisatie karakteristiek /noem de voor de .geheele energieke bevolking van' den polder. Daar op zocht spr, het in de mytholo gie. Op 6 December moest Nep. tuiius liet veld ruimen voor Ce res. den god van *den landbouw, terwijl thans, een jaar later, Mercuriius, de beschermer van den handel, zijn intrede d'oet. Burgemeester Loggers memo reerde de moedige houding van de beursteden, die op den eersten verjaardag van de capitulatie van Nederland niet ter beurze verschenen Spr. wees ook op de ongebroken geestkracht van de beunsleden en verzócht eenige minuten stilte in acht te nemen voor de nagedachtenis van de gevallen leden, waarop het doch tertje van den lafhartig ver moorden voorzitter, Corry de Graaf, den gedenksteen in de hall onthulde. Ir. Krijn uitte daarop, ais voor zitter van de Commissie Weder opbouw Wieringermeer, de beste wenschen voor het herleven van den handel in den polder. Ir. A. Ovinge, rentmeester van de Wieringermeer en dijkgraaf van het waterschap, noemde de zen dag een mijlpaal in de ont wikkeling van aen polder en bracht jjulde aan de bevolking, die ondanks moeilijkheden en ontberingen naar dit gebied! is teruggekeerd Ook de voorzitter van den Bond van Graanhandelaren in Noord-Holland, de heer Engel, wilde niet achterblijven met een' compliment voor de beursmen- schen. Daarop nam de beurs een aan vang en omdat vrouwentoch geen verstand van handel heb bent!) maakten infusschen een tachtigtal dames van de genoo. digden een rondrit door den herrezen polder. Ook wij hebben in stilte dien tocht meege maakt, want waar zooveel da mes zijn, komt een enkele man toch niet aan het woord.. O.m. wend! de plaats bezocht waar het ziedende water zijn eersten sprong deed op den vruchtbaren polder. Thans ligt er om die plek een stevige manchet van zand en klei, maar het omringende ge bied zal voor altijd d,or zij?» Daarom zal men op die plaats eerlang een bosehbeplanting gaan beginnen. Terug van de indrukwekken- Te Glasgow heeft de première plaats jgiehacf van het blijspel De Dubbelganger van Ben van Eys- selsteijn. Het stuk is goed ont vangen en heeft een uitstekende pers gehad. de excursie, werd den genoodig- den een zeer uitgebreide lunch aangeboden. En naarmate de tal.* looze gangen „afgewerkt" wer den, werd de rij sprekers steeds maar .langer. Onbegonnen werk voor onze courant die allen ta vermelden. Genoeg zij de mede- deeling, dat daaruit onomsfoote- lijk bleek welk een warm hart men in wijden kring den polder toedraagt en hoe verknocht de bewoners zijn aan hun vrucht baar plekje grond. Het was al donker toen tien tallen auto's met genoodigden den lichteloozen polder door suisden De handel is terug in de Meer. Van het beursgebouw kon de vlag met reden wapperen in den kouden bries. De verrader van de groep Haarlem van hel illegale blad „Vrij Nederland", de 40-jarige Beenen uil Haarlem, legen wien 20 jaar gevangenisstraf w d geëischt hoorde voor het verraad legen den Haqrlemschcn verze keringsagent J. N. Bronkhorst gpjleegd nog 7 jaar eischen. Volgens verdachte had de be ruchte Krist, hoofd van den in lichtingendienst te Haarlem, hem verzocht een brief aan Bronk horst te geven. Zooals Beenen later pas bemerkt zou hebben, was in dezen brief een verzoek aan den verzekeringsagent ver vat zich des avonds aan het huis van Beenen te vervoegen voor het afsluiten van een ver zekering. Bronkhorst gaf iiieraan gevolg en werd gearresteerd. Mw. Bronkhorst verklaarde, dat verdachte geen brief had afge geven, maar haar mondeling had verzocht of haar man 's avonds bij hem wilde komen. Uitspraak op 19 November a.s. in die betreffende het verraad tegen „Vrij Nederland" op 12 November. Het Nationaal Hulpzegel heeft een record-opbrengst opgeleverd. De bruto-inkomslen beliepen een totaalbedrag van f 1.228.000,—. Na aftrek van de normale fran- keerwaarde en de onkosten res teerde een zuivere winst, van f 800.000,voor de oorlogs slachtoffers. Na de bejegening die de con troleurs van den C.C.D. aan het einde van de vorige week van de zijde van een deel der bevolking te Lunteren heb ben ondervonden, zijn zij Dinsdagmiddag opnieuw ten tooneele verschenen, thans onder bescherming van een sterke gemotoriseerde politie macht. De officier van justi tie te Arnhem, mr Mukler, was eveneens ter plaatse. De bevolking liep al spoedig weer te hoop, volgde 'ie bezoe kers op den voet, maar hield zich, vermoedelijk met net oog op de aanwezige politie, vrij kalm. Ver schillende eigenaars van „ille gale'' varkens werden met een bezoek vereerd, maar niet overal hadden de krulstaarten gewacht op de controleursde helft kon ingerekend worden en werd in 'n gereedstaande vrachtauto geladen; Met de Pullmantrein naar Pa rijs vertrok gisteren het grootste deel van 't Concertgebouworkest Het orkest zal op 7. 8 en 9 No vember te Parijs in het Theatre Du Champs Elysees optreden voor de Unesciy Een w^rk van Hans Henkemans, zal worden uitgevoerd! met clen componist als solist. Verder staan on het programma o.a. Schuberts 5e Symphonie, de Eroica van Beet hoven, Bruckners zevende sym phonie, dansen van Debussy. Ter wijl het orkest op 10 November terugkeert reist Eduard van Bei- num door naar Engeland1, waar hij een concerttourijee met het London Philharmonic Orchestra gaat maken. In dezen korten tijd dirigeert hij 14 concerten en eenige voor 'grhmofoonplaatopnamen. Het zal wel eiken dag ^dubbele dienst worden een of twee repetities en een uitvoering, igehajve in Lon den dirigeert Van Beinum in Liverpool en Manchester en ver schillende elaafsen in Zuid-En- geland. Na deze tournee dirigeert Van Beinum, yoor hij naar Ne derland terugkeert, nóg eenmaal hel Orcheslre du Conservatoire ie Parijs De Marinevoorlichtingsdienst deelt mede, dat op 4 November het begin van een kleine brand op het vliegtuigmoederschip „Karei Buurman" wérd ontdekt dat thans op de reeae van Soe- rabaya ligt. Hét vuur werd on middellijk gebluscht. Er is slechts geringe schade. op ie overige adressen bleken de varkens spoorloos verdwenen. Het was op deze plaatsen, dat de honderdkoppige menigte telkens in een luid gejoel, gelach en hconend gefluit uitbarstte, as de ambtena ren met leege handen terugkeer den. De gemoederen bleven na het vertrek der colonne nog lang in beroering en overal op straat werden de gebeurtenissen druk besproken. De H. Zweeldoek. een van de weinige reliquien die van Chris tus' leven op aarde zijn overge bleven, cie sinds langen tijd >n de Kathedraal te Turijn bewaard werd' is tijdens den oorlog elders in veiligheid- gebracht. Dezer dagen is de kostbare re liquie in een extra trein van Monle-Vergine naar Turijn te ruggebracht Talrijke kerkelijke en wereldlijke autoriteiten woon den een plechtige godsdienstoefe ning bij, waarna in tegenwoor digheid- van kardinaal Fossatie de H. Zweetdoek weer op de oude plaats in de kathedraal werd te ruggebracht. Op 26 November a.s. herdenken de volgende E.E. Heeren hun 12 y2 jarig Priesterschap: F. J. Bank, Directeur van het Vrouwelijk Jeugdwerk, Brouwers, gracht 24. te 's-Gravenhage; G. F. de Beer, Godsdienstleeraar Am sterdam, Lyceum voor meisjes; J. B. van Beukering, kapelaan te Haarlem (H. Liduina); S. J. de Bol, rector te Haarlem (St. Ja- cobsgodshuis); P. B. Bottelier, ka pelaan te Rotterdam (H. Nico- laas); A. G. F. Burcksen, kape laan te Rotterdam (H. Joseph); J. Buijs, kapelaan te Rotterdam (H. Ant. Abt.); J. M. Dijsselbloem, kapelaan te Amsterdam (O. L. Vr. v. Altijdd. Bijst.)A. V. M. Eyckelhof, leeiaar Seminarie Ha- geveld, Heemstede; P. A. J. Ge ven, kapelaan te Leiden (O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph); W. B. Hermans, kapelaan te 's-Graven hage (H. Jeroen); P. J. J. Hofste de, kapelaan te Rotterdam (H. Theresia)E. J. M. Hupperetz, ka. pelaan te Amsterdam (O. L. Vr. Roz.); J. P. de Jong. oeconoom Se minarie Hageveld. Heemstede; ,P. J. Krom, kapelaan te Amsterdam (H.H. Mart, van G or cum); W. A. Nicolaas, kapelaan té Rotterdam (H. Familie); Th. van Niekerk, ka pelaan te Rotterdam (H. Will.); J. •J. Oudshoorn, kapelaan te Schie dam (H. Liiwina); S. N. Peere boom, kapelaan te Amsterdam (H.H. Nic. en Barb.); J. H. A. Remmer, kapelaan te Rotterdam (H. Barbara); P. J. Roessen, ka pelaan te 's-Gravenhage H. Wil librordus); P. G. M. Schoonebeek, aalmoezenier, den Haag, Adel- h'eidstr. 11; H. Steur, kapelaan te Amsterdam (H. Ger. Maj.); L. A. M. van Teylingen, kapelaan te Amsterdam H, Will, buiten de V.) C. W. Thomas, kapelaan te Rot terdam (H. Franc, van Ass.); J. J. Tuvp, Ass. te Bergen (St. Antoni- us-Pensionaat); W. G. Tweehuizen kapelaan te Rotterdam (H. Hilde- gardis); C. A. Tijssen, kapelaan te laarlem (H. Joseph); 'C. W. J, enneker, kapelaan te Amster dam (O. L. Vr. Kon. des Vredes); Dr. J. G. M, Willebrands, Direc teur van het Philosophium te War mond; Th. de Wit, kapeiaan te sGravenhage (H. Paulus); B. A. ran Zijl, kapeiaan te 's Graven- oage (H. Liduina); Th. H. J. Zwartkruis, leeraar Seminarie Sage veld te Heemstede. Volgens de weekstaat van de Ne_ derlandsche Bank is het bedrag der in omloop zijnde bankbiljetten in de gepasseerde week met 52 millioen uitgezet tot 2.628.054.740 hoofdza. kelijk onder invloed van de geldbe hoeften van het Rijk. Per ^Novem ber moest namelijk een vrij aanzien, lijk bedrag aan schatkistpromessen worden afgelost; hetwelk naar men aanneemt, maar voor ongeveer drie kwart gedeelle werd hernieuwd. Het gewone tegoed van den Staal bij de Ned. Bank is dan ook; mede nog onder invloed van de geldbehoeften van het Rijk bij den maandovergang' welke op den vorigen weekstaat nog niet tot uiting kwam; verminderd met ongeveer 86 millioen gulden. li yOOR ZOOVER de begrip- pen links en rechts nog in houd hebben, waar de mo derne mensch. die de oude op vattingen dienaangaande kent, houvast aan heeft, kan wel geconcludeerd worden, dat de Vereenigde Staten, die een geheel nieuw Huis van Afge vaardigden en een derde nieu we Senaat hebben gekozen, meer naar rechts zijn ge zwaaid. Van oudsher kan men de Republikeinen, die een overtuigende zege hebben be haald. meer rechts-georiën- teerd en conservatief noemen, de Democraten gaan meer in linksche richting en in het al gemeen stemden de arbeiders op de Democratische Partij, wat dezen keer met den groo- ten miinwerkersbond veelal niet het geval was. Truman's politiek was dan ook verwa terd progressief en zijn hou ding in de tallooze sociale conflicten weinig positief. Nu de Republikeinen de meerder heid hebben, al is president Truman nog tot begin 1948 de baas. kan vooral op sociaal- economisch gebied een meer conservatieve politiek worden ingeluid, die Truman, ondanks ziin democratische afkomst, toch al niet vreemd is geble ken! Wii zien met belangstel ling. en niet zonder bezorgd heid. de gevolgen van dezen verkiezingsuitslag voor de rest van de wereld tegemoet. In de verklaring van oud-presi dent Herbert Hoover, die zelf 16 iaar geleden als republi- keinsch president nog tot 1932 moest regeeren met een par lement. dat bij de tusschen- tiidsche verkiezing van 1930 een democratische meerder heid had gekregen, zit een stuk waarheid, maar ook een stuk politiek, wat nu eenmaal niet altiid hetzelfde is: „Dit is meer dan een congresver kiezing ,de heele wereld, die gedurende iaren links hield, ziet nu de V-S. als eerste den weg van plan-economie, so cialisme of communisme ver loochenen. Dit zal van grooten invloed ziin op de landen, die den weg naar links hebben gevolgd." Moet dit als een economische oorlogsverklaring beschouwd worden? Dan zou op den duur. gezien het on miskenbare nauwe verband tusschen economie en politiek, toch beteèkenen. dat de ver kiezingsuitslag van Amerika invloed had op de internatio nale verhoudingen.... Het was in het jaar 690 dat aan den monding van den Rijn, daar wtyir nu het visschersdorp Katwijk ligt, een klein, nau welijks zeevoaardig scheepje over de laatste zandbanken voor de kust schuurde en zoover op het strand werd getrokken dat de passagiers, een twaalftal monniken zonder veel moeite op het strand konden stappen. Het waren Wïllibrordus en zijn elf gezellen, Benedictijner monniken afkomstig uit het klooster Rathmelsigi in Ierland die via Engeland naar het land der Friezen en Saksers waren gekomen om er het kruis des geloofs te planten. De taak, die Willibrordus op zich genomen had, was verre van gemakkelijk. Hij had rekening té houden met twee machtige heeren, met wie het kwaad ker sen eten was. Daar was ten eer ste koning Radboud, de heer- scher der Friezen, die den chris tenen heel niet welgezind was. De tweede machtige man was Pepijn van Herstal, iemand die weliswaar dén monniken zeer goed gezind was, ctodh die er naar sjreefde macht in de Kerk te krijgen, een gevaar dat mis schien erger was dan het eerst?. Evenwel. Willibrordus wist Pe pijn op éen behoorlijken afstand te houden en zich van zijn hulp te vferzekeren, zonder dat Rij zich al te veel met kerkelijke zaken bemoeide -A Geruimen tijd arbeidde Willi brordus in het Zuiden van ons land. De herinnering aan die werkzaamheid is bewaard geble ven in de talrijke kerken, die in Brabant en Limburg aan den grooten Nedferlatidsehen heilige zijn toegewijd en den naam van het dorp Sint Willibrord (bij Breda). Na een reis naar Rome onder nomen te hebben, trok hij naar het land der Friezen en vestigde zich in Utxecht, vanwaar hij als aartsbisschop een uitgestrekt diocees regeerde. Dat ïTfreeht eeuwenlang een echte katholieke stad is geweest, kunnen wij nóg zien aan de vele oude kérken, waarvan een vijftal, dé -Nicolaas- cfe Gertrudis., de St Pieters. en de Pauluskerk met in hun mid den de Dom, een groot kruis vormen. Vijftig jaar lang trok de on vermoeibare geloofsverkondiger door ons land, een jubileum dat nooit werd gevierd', maar waar aan wij, twaalf eeuwen later, nog met ontzag terug denken. De kerstening, vooral van liet noordelijk Nederland, is grooten- deels aan hem tedanken ge weest. Dat in de zestiende eeuw een groot heel van zijn werk te niet werd gedaan, doet aan cfe ontzagwekkendheiü van Willi brordus werk niets af. Na een rusteloos leven stierf Willibrord in de door hem ge. stiohte abdij te Echternach in Luxemburg, waar zijn gebeente rust. Pius XI stelde Willibrordus aan tot patroon van het Bisdom Utrecht, Pius XII ging verder en maakte hein tot beschermer van de geheele Nederlandsche kerk provincie. Wij herinneren ons nog hoe in 1939 op grootsche wijze het 12de eeuwfeest van den kerkvorst werd gevierd. Binnenkort zal in Utrecht °P liet Domplein een ruiterstand beeld worden geplaatst ter her innering aan den grooten mis sionaris van Nederland. Zoo blijft, eoowel uiterlijk als in ons hart de fierinnerin'g lévendig aan dén man. die onze lage landen gebracht heeft tot den dienst vëm God L. S,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3