JL_ De geheimen van den Rijksidentificatiedienst DE KONINKLIJKE NEDERL. JAARBEURS Cultureel motief voorop 4 Nieuw Noordhollandsch Dagblad I Radio-musici in staking: Maar beveiliging van de rechtspositie op den achtergrond De staking nog uitgebreid De U. N. E. S. C. O. in November bijeen De W. F. A. wil 100.000 personen uitwisselen Veilig Verkeer ook voor militairen Uit de lucht gezien PRIJSCONTROLE-ACTIE TE DEN HAAG Geslaagd Ned. parlementaire delegatie naar België Rusland en de vredesverdragen Comité „Nationale Omroep" vraagt zendtijd Op hef nippertje Zes ii Roe DONDERDAG 7 NOVEMBER 1946 DONDE EEN ZEER ZONDERLINGE TOESTAND is sinds Dinsdag in Nederland's radio-omroep ingetreden. Voor de eerste maal in de geschiedenis heerscht onder de Nederlandsche radio musici een algemeene staking. Deze staking raakt echter meer dan alleen de paar honderd man, die er direct bij betrokken zijn. De radio neemt in de maatschappij een zoo veelomvat tende plaats in, dat een voornaam cultureel volksbelang bij een storing als deze ernstig wordt geschaad. Het conflict ontstond, toen het Stichtingsbestuur van Radio Ne derland de dirigenten Hugo de Groot, Marinus van 't Woud, Wil lem Loohoff en Jaap van Ginne- ken zij het dan tijdelijk wilde vervangen door een aan tal andere krachten. De orkest leden namen geen genoegen met deze wijziging en weigerden on der de nieuwe directie op te tre den. Reeds aanstonds dient ver meld, dat het confict niets heeft uit te staan met den radio-poli- tieken strijd, noch met de ar beidsvoorwaarden der musici. Reeds geril imen tijd heeft de Stichting een reorganisatie van het mn zie kappa raai in voorbereiding. Een voorstel tot hergroepeering van de bestaande orkesten wemï zoowel, door het Stichtingsbestuur als door de omroepvereenigingen aanvaard. Het laig in de bedoeling aan vier' nieuwe dirigenten een proeftijd van drie maanden te geven en gedurende deze periode de orkestleiders met behoud van salaris en dienstverband op non_actief te stellen. Na de proefperiode zou in overleg met de contactcommissie uit de orkesten 'n definitieve keuze worden gedaan uit alle acht dirigenten. Het Stichtingsbestuur stelt zich op het standpunt dat de verantwoor. delijkheid voor het artistieke .peil der uitvoeringen bij de omroeplei. ding berust en zeker niet bij den Nederlandschen Toonkunstenaars, bond; die de staking heeft afgekon. digd. Naar het bestuur van Radio Nederland meent, volgt uit dit een. maal aangenomen principe van de uiteindelijke verantwoordelijkheid, dat wanneer het luisterend publiek een dirigent niet meer "neemt', hij er uit moet en vervangen dient te worden door een frissche kracht. Rechtspositie bedreigd? Hoewel de eerste grief van de musici neerkomf op de verdediging van het cultu- reele belang, zetten zij zich thans vooral schrap tegen de uitzetting zender meer van dirigenten, die in den lande een groote populariteit genie ten en die volstrekt niet „moe gespeeld" zijn. Het wordt voor de Om- roevleidina steeds lasti- aer haar programma's te vullen. Ook orkesten, die in lossen dienst aangeslo ten zijn. nemen de bee- nen uit sympathie met de stakers! Gisteren waren het Boyd Bach- mann, Eddy Walis en Klaas van Beeck, die uit den aether verdwenen; vanmorgen zonden de Ramblers, de Skymas- ters, het Utr. Strijkkwar tet en de Mariniers kapel bericht van „ver hindering". Zooals men ziét. voeden de mu sici de voorgestelde mutaties in de directie niet op de eerste plaats als een tijdelijken maat regel, doch eerder als een pre cedent. dat zeer ongewenschte toestanden kan scheppen. Het gaat uiteindelijk om de rechtspo sitie van den radio-musicus, waaraan en dit zij slechts tus- schen haakjes vermeld al ruim 17 maanden werd gedokterd. De musici meenen, dat de cul- tureele waarde van de uitzendin gen in het geheel niet bevorderd wordt door het aanstellen van dirigenten, die alle radio-routine missen. Zij eischen een stem in de uiteindelijke selectie. Zij achten tenslotte een leiding, die overgegaan is totmaatregelen als thans zijn genomen, niet compe tent zelfstandig en zonder ad viezen beslissingen te nemen. Omroepvereenigingen onverschillig. In zeker opzicht staan de om roepvereenigingen vrij onver schillig tegenover het conflict, dat thans achter de vroolijke klanken der zwarte schijven ,wordt uitgevochten. De vertegen woordiger der VARA, de heer J. B. Broeksz, merkte ronduit op, dat de omroepvereenigingen ge heel bulten deze kwestie staan en vond, dat hoewel de Stichting wel eens gelijk kon hebben, er toch ontactisch gehandeld is. Maar, zoo zei de heer Broeksz, ik ben er niet bij geweest! De heer Speets van de KRO bevestigde de onzijdigheid van de omroep vereenigingen in dit conflict en wees op het feit, dat zich hier de fout wreekt van het geheele sy steem, nl. dat de omroepvereeni gingen alleen maar de program mavoorbereiding hebben terwijl de uitvoering in handen ligt van het personeel van Radio Neder land. Onder beheer der omroep vereenigingen aldus de heer Speets zou een dergelijke sta king nooit zijn voorgekomen. Naar in omroepkringen ver luidt, zou de Federatie van Om roepvereenigingen nog een po ging willen doen om in het con flict te bemiddelen. De eerste algemeene vergade ring van de wereldorganisatie voor weienschap en cultuur zal op 19 November in de Sorbonne de universiteit van Parijs wor den gehouden. Br zullen 220 af gevaardigden uit 44 landen bij eenkomen. De Nederlandsehe delegatie zal staan onder leiding van dén minister van O., K. en W„ als gedelegeerden zijn ver der aangewezen Prof. Dr. F. Sassen O. P., Mr. H. Reinink, secretaris-generaal van het mi nisterie en dr. Idenburg, direc teur-generaal van het onderwijs, alsmede mevr. Kluyver. De Parijsche conferentie heeft ten doel een permanente organi satie te stichten, tevens zal een directeur voor zes jaar worden gekozen. Op V-dag is de Wereld-Vriend- schapvereeniig'ing (World-Friend ship Association) opgericht. Zooals bekend' is het doel der vereeniging: de bevordering van internationale goede gezindheid en wederzij dseh begrip. De 'directeur-generaal, de Ne derlander J. W. Niemann, heeft meegedeeld, dat de vereeniging plannen heeft voor de grootste vriencischapsuitwisselingactie der geschiedenis: 100.000 personen, kinderen en volwassenen, zullen bij particulieren uit andere lan den logeeren. De actie strekt.zich uit over tien landen: België, Denemarken, Frankrijk, Groot- Brittannië, Luxemburg, Neder land Noorwegen, Tsjecho-Slowa- kije, Zweden en Zwitserland. „Onze liefste wensch is het de Sovjet-Unie te interesseeren". De vereeniging wil jonge bewoners der Sovjet-Unië naar Engeland hebben en Engelschen naar de Sovjet-Unde. Dit jaar hebben België, Dene marken, Groot-Britlannië en Ne derland 16.000 jonge menschen uitgewisseld. Nationale kantoren zijn er in Amsterdam, Antwerpen, Kopen hagen, Oslo en Zuerich. Behalve jeugdige personen worden sport-beoefenaars en za kenlieden uitgewisseld. Bij gelegenheid van de Veilig- Verkeer-week heeft Luit.-Gen. Kruis zich tot de militaire wegge bruikers gericht, waarbij hij con stateerde dat een groot aantal verkeersongevallen veroorzaakt wordt doop militairen. De Lt. Ge neraal riep zijn soldaten op om zich van an dele weggebruikers te onderscheiden door correct rij den en het stipt in acht nemen van dé verkeersbepalingen. De namen van meer dan 800.000 Nederlanders, die op de een of andere wijze met politie of justitie in aanraking zijn geweest, staan hier gere gistreerd", zegt de commissa ris H. J. Regenboog, het hoofd van den in huize Katwijk on- 1947 zal worden gehouden, op het nieuwe terrein uitsluitend onge splitste groepen onder te brengen. Hiernaast: Overzicht van het in gebruik zijnde deel van het „Terrein 1946" aan de Croeselaan te Utrecht. (Foto K.L.M.) Hieronder: Het gebouwencom plex van de Koninkl. Neder landsehe Jaarbeurs te Utrecht. V.l.n.r.: het eerste, tweede en derde Jaarbeursgebouw (elk met 5 etages), de Irenehal en de Beatrixhal. Deze gebouwen hebben gezamenlijk een ver huurde oppervlakte van rond 17.000 M2. (Jb). (Foto K.L.M.) De foto's geven een overzicht van het „Terrein 1946" aan de Croe selaan te Utrecht, dat hij de laatstgehouden Najaarsbeurs (Sep tember 1946) in gebruik is geno men. Het terrein, waarop de di rectie van de Koninkijke Neder landsehe Jaarbeurs het oog heeft laten vallen heeft een totale op pervlakte van 12 H.A. Het terrein is gelegen in het Zuidwesten der stad Utrecht, aan land- en water wegen en een haven, terwijl het een goede aansluiting bezit op het spoorwegnet. In September j.l. is van dit terrein ruim 3 H.A. in ge bruik genomen voor de onder brenging van gedeelten van een aantal groepen en van de agrari sche- en de auto-afdeelljjg in haar geheel. Het ü?t in de bedoeling, bij de komende Voorjaarbeurs, welke van II tot en m*' '7<1 Maart dergebrachte Rijksidentifica tiedienst, en h(j wijst den ver slaggever van het A.N.P. op de groene stalen kasten, die manshoog langs de muren staan. „Dat is 10°/o van de Nederland sehe bevolking", constateert deze en hij kijkt eenigszins onthutst. „Wij houden er zelfs rekening mee, dat «dit wel tot 20% kan op- loopen", zegt de commissaris glim lachend, „maar gelooft u niet dat het bier allemaal menschen be treft, die zware misdaden op hun geweten hebben. De cartotheek dient in de eerste plaats ter informeering der poli- tioneeie en justitioneele instanties, doch ook landmacht, marine en luchtstrijdkrachten en vele semi- officieele instellingen maken er gebruik van. Met betrekking tot laatstgenoemde instellingen brengt de Rijksidentificatiedienst alleen een algemeen advies uit. b.v. of een betreffend persoon 'op grond van zijn antecedenten wel dan niet kan worden aangenomen. De dactylascopische afdeeling maakt een belanfrijk onderdeel uit van den Rijksidentificatie dienst. Men werkt er volgens het zgn. Amsterdamsche systeem, uit gevonden door wijlen commissa ris van politie E. J. Pateer, een systeem dat met veel succes wordt toegepast. Volgens het Amsterdamsche sy steem zijn alle tien vingers op een kaart geclassificeerd. Tenslotte is er nog een verza meling rechterhandpalmen en een verzameling waarin de vijf vin gers van de linkerhand zijn opge nomen, dit laatste voor het geval men met linkshandige misdadigers te doen heeft. „De meeste resultaten levert echter in het algemeen de verge lijking met de rechter wijsvinger op", zoo vertelde commissaris Re genboog. Hierin zitten namelijk ale kenmerkende figuren, die in de andere vingers nog wel eens willen ontbreken. Van hoeveel nut deze dactyloscopische dienst is, mag blijken uit het feit, dat ge durende de eerste vijf maanden van dit jaar ruim 60 o der vin gerafdrukken, die wij toegezonden kregen, van de verschiïlende po- litioneele en justitioneele autori teiten, geïdentificeerd konden worden door het nazoeken in onze colltftie." Het in de residentie ingezette „prijzen-offensief" leverde Dins dag, toen 774 winkels en bedrij ven werden onderzocht, niet min der dan 152 processen-verbaal op. Bij de tevens gehouden straat controles werden 34 overtredin gen geconstateerd. Naar verhouding werden de meeste processen-verbaal opge maakt bij slagers en winkels, die huishoudelijke artikelen verkoo- pen. Van deze twee categorieën bleken 33 pet. in overtreding te zijn. Van de 123 gecontroleerde kruidenierswinkels ontvingen er 22 een bekeuring. Een gunstige uitzondering werd bij de visch- winkels waargenomen. Slechts in één geval, van de 16 bezochte bedrijven, moest wegens het ont" breken van prijsaanduiding pro cesverbaal worden opgemaakt. Succesvol was het bezoek aan een papierzaak, waar voor een waarde van f 3,000 aan te duur verkochte papierwaren in geslag werd genomen. Van de vele ar tikelen, die op den tweeden dag geconfisceerd werden, bevonden zich 32.000 paar veters, 16,5 kg vet en 2000 sigaretten. Op 30 November en 2 Decem ber zal in het Senaatsgebouw te Brussel, onder voorzitterschap van Graaf Carton de Wiart, een bijeenkomst worden gehouden van Belgische, Nederlandsehe en Luxemburgsohe parlementsleden Van ieder der deelnemende lan den zal een spreker de regeling van het lager onderwijs in het eigen land behandelen: voorts zal een afgevaardigde het woord voeren over de economische sa menwerking tusschen de drie landen. De Ned. delegatie zal waar schijnlijk bestaan uit de volgen de personen: Van de Eerste Kamer de leden Reinalda, Van de Kieft en Mole naar; van de Tweede Kamer de leden: Serrarens (voorzitter der groep Nederland), Ruys dé Bee- renbrouck, Bachg, Nederhorst, Freule Wittewaal van Stoetwe gen, Peters, Schmal, Van der Feltz, mevr. Fortanier-De Wit, Van den Heuvel, Kortenhorst, Van der Goes van Naters, Smeenk, Schil thuis, Joekes, Hof- sfra, Lucas, Goedhart, mej. Tten- d'eloo, Roolvink en Donker. Een diplomatiek correspondent van de Daily Mail, meldt uit New York dat „volgens een be trouwbare diplomatieke bron die in contact staat met de Sovjet- Russische regeering", Sovjet- Rusland bereid zou zijn zijn vredesverdragen met Italië en de Balkanlanden te herzien. Molo- tof zou tijdens een particulier onderhoud gezegd hebben, dat de vredesverdragen zoo snel moge lijk voltooid zouden worden, dat de Sovjet-Unie bereid zou zijn tot een compromis en dat alles voor 1 December a.s. geregeld zou zijn. Het comité Nationale Omroep heeft een telegram gezonden aan den minister van onderwijs, komsten en wetenschappen waar in verzocht wordt om zendtijd teneinde de ideeën van het comi té te kunnen propageeren. Waar de oude omroepvereenigingen in hun programmabladen en voor de microfoon htm standpunt uit een kunnen zetten en volop pro paganda kunnen maken acht het comité het niet meer dan billijk in dé gelegenheid te worden ge steld om via den aether tot het volk te kunnen spreken. Een personenauto met arbei ders uit de Betuwe, is in Hat- tum aan groot gevaar ont snapt. toen de bestuurder we gens te groote snelheid, door de spoorboomen van een over weg reed en midden op de spoorbaan bleef staan. Door den trein tegemoet te loopen kon de baanwachter deze vlak voor de auto tot stilstand la ten komen. De zes inzittenden van de auto kwamen hierdoor met glaswonden en den schrik vrii. Aan passagie| eenige De stej Kans met err. ambulaiL huis te piloot, mevrouv te verwJ ge pas^ deerd. K.L.M.-cj zich onr forth be hulp De nist Sui hij in el handeld j zijn link gen in I hoop. da Over Tijden in de Rd naai hel nister v| dat de schen definitie het oogj Servisch dat aansl cie bij J In dej mier, da; kiezingei tionalisal HILVEB 8.00 Nieu: 10.20 Red. de la Co' 13.00 Hiel 14.00 Koq ziek; 16.E Nieuws; Mer: vraa overige d HH.VEI 8-00 Nieu spelen; li u paaat;1 malies; 19.00 Niei overige

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4