Nieuui DE COMMISSIE-GENERAAL Naar beperking GAAT NAAR CHERIBON 7 Dec. begint de conferentie van den Passar Voor Alkmaar en omgeving PLEIT BESLECHT STAKING OP WAL CHEREN GE-EINDIGD van het Veto-recht Belgische regeering nog gered Meer vertegenwoordigend karakter dan Malino Albanië sluit geen overeenkomst met V. S. In December exfra bon voor gesmolten kaas Aanwijzing suikerbonnen SPOORWEGEN ONDER NIEUWEN DIRECTEUR Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redaeteur Fr Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs f 3.40 per kwartaal; f 1.20 per maand: inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum I 2.50; in alle edities 20 ct. p. m.m.: minimum f 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. 1 Noordhollandsch Dagblad Buiten God is nergens veilig Vondel ZATERDAG 9 NOVEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11073 L BUREAUX: ALKMAAR' t «msestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafslngel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 liinen OEN HELDER: West straat 80; tel. K 2230 2383 5CHAGENMolenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel U/EET MEN NQG dat er eens, na de bevrijding, een Re geering was, die op het stand punt stond, dat Nederland de Indonesische Republiek, feite lijk product van Japansche makelij, niet kon worden er kend? Inmiddels zijn we langza merhand gewend aan de Repu bliek Indonesië als een poli tieke realiteit en niemand ver wondert zich er meer met kans op succes over, dat we al een heel eind in het schuit je van de erkenning zitten. Nog niet d e j u r e, of in rech te, maar de facto, dus in feite, en op de feiten komt het tenslotte aan Toen was er een minister van Overzeesche Gebiedsdee- len, die zei, dat het nooit tot erkenning van ir. Soekarno zou komen. Dat was onvrucht baar, Soekarno was toch eigenlijk, vonden de fatsoen lijke Nederlanders, van wie velen zich doodgevochten had den tegen collaboratie e.d., een man, die samenspande met de Jappen en de Jappen waren onze doodsvijanden. Wij gaan echter in Indone sië door op het hellend vlak. Dat is niet de schuld van de Regeering en ook niet van de Commissie-Generaal, maar van de feiten, waaraan wij ons toch niet ontworstelen kun nen. Want de zaak Nederland- Indonesiè is een zaak van Ne derland en Indonesië, en daar komt niemand tusschen behalve de Engelsche Lord Killearn, met het spook der internationale verhoudingen op den achtergrond, welke achtergrond soms neigingen vertoont, de voor-grond te zijn! Men leze nu, wat de Regee- i mg vertelt in de Memorie van Antwoord op de Algemee- ne Beschouwingen over de Rijksbegrooting: „Wat de Re publiek in het bijzonder be treft, acht de Regeering het niet meer bevorderlijk tot een vruchtbaar overleg een onder scheid vol te houden tusschen den heer Sjahrir, die wel, en ir. Soekarno, die niet in de besprekingen zou zijn te be trekken. De Republiek ont moetend als een gegeven van politieke realiteit van het oogenblik, aanvaardt de Re geering daarbij haar organisa tie zooals zij is, het streven naar een bruikbare zakelijke overeenstemming moet preve- leeren boven meer of mindere waardeering voor bepaalde personen". Het pleit is dus ook ten aan zien van Soekarno beslist. Vanwege de feiten, dat nemen wij aan. Maar de motiveering achten wij weinig gelukkig. Nog zijn wij echter niet aan het einde van het hellend vlak. Tegenover angstige po gingen van zekere zijde, om te verdoezelen,dat de beslis singen, die in Indië worden genomen, ten alle tijde in vrij heid onderworpen blijven aan de goedkeuring van de Staten- Generaal, mag dat is nu ook eens ter wille vah de fei ten in het licht gesteld wor- Bij de NederlandschIndo nesische onderhandelingen is het zwaartepunt verlegd naar Djogjakarta, waar Soekarno, Hatta en Sjahrir thans in ver gadering bijeen zijn teneinde de nog onopgeloste vraagstuk ken te bespreken. Het resul taat van deze besprekingen zal de procedure van de bij eenkomst te Cheribon op 11 November a.s. bepalen. De Commissie-Generaal heeft haar bereidheid te kennen ge geven om naar Cheribon te gaan. Er worden reeds toebereidselen voor deze reis getroffen en het is mogelijk, dat zij per Nederland- sche Catalinavliegboot zal worden gemaakt. Gewoonlijk welingelichte krin gen te Batavia waren optimistisch gestemd omrent den afloop van de conferentie te Cheribon. De re- publikeinsche ministers, die Ba tavia per vliegtuig verlaten heb ben waren eveneens van meening, dat zij te Djogjakarta voldoenden steun zouden krijgen om naar Cheribon te komen met voorstel len (n.l. over de voornaamste kwestie, betreffende de positie van den Kroon) die voor de Nederlan ders aanvaardbaar zouden zijn. Men kan zich moeilijk voorstel len, dat dit optimisme niet zal worden gerechtvaardigd door de ontwikkeling te Djogjakarta. Im mers, indien het voorstel van Sjahrir door het Republikeinsche kabinet van de hand wordt gewe zen. dan is het duidelijk, dat de bijeenkomst te Cheribon ge schrapt zal moeten worden. Deze den, dat volgens de uitdruk kelijke verzekeringen van de Regeering vastgehouden wordt aan de bekende rede van H.M. de Koningin van 7 December 1942. Daarin staat o.a. dat er een Rijksconferentie komt, om de nieuwe staat van zaken voor de Rijkseenheid Ne derland, met Indië, Suriname en Curacao te bespreken, waarna langs den constitutio neel en weg de eindbeslissing zal worden genomen. Aan de Rijkseenheid houdt de Regeering vast. En. toen de zer dagen berichten uit Indië meldden, dat het bij de onder handelingen tenslotte ging om de positie van de Kroon, kon men niet anders doen dan zich grootelijks verbazen. Immers, die positie kan en mag niet in het geding zijn. Wij weigeren te wachten op het moment, dat de Kroon ook van het hellend vlak der zoo geprezen staats manswijsheid rollen zou. Niet een ieder, die iets van Indo nesië weet, schijnt er zoo over te denken. Zoo lezen wij met verbazing, dat oud-minister Logemann op een vergadering van de Partij van den Arbeid heeft gezegd, dat, als het gaat om Indonesië in of buiten het Koninkrijk„desnoods ook de laatste concessie moet wor- der gedaan". Hier raakt de heer Logemann nu het punt aan, waarop Regeering, Com missie-Generaal en tenslotte ook het Parlement, een halt moeten toeroepen aan de po litiek van het hellend vlak! mogelijkheid wordt zeer gering ge acht. Naar alle waarschijnlijkheid zal men te Cheribon na de plenaire zitting een tweede vergadering houden, waarin de politieke on derhandelingen, die op 4 Novem ber onderbroken zijn, zullen wor den hervat. Op deze laatste vergadering zal men wellicht over kern-kwesties in principe een beslissing nemen. Deze beslissingen zullen in een nieuwe plenaire zitting van de Ne. derlandsche en Indonesische dele gaties hun definitieven vorm moe ten ontvangen. Het is echter niet noodzakelijk, dat dit eveneens te Cheribon zal gebeuren. De staking onder de bouw vakarbeiders op Walcheren is geëindigd. Gistermorgen zijn de arbeiders normaal aan het werk gegaan. Door de aanne mers wordt ernaar gestreefd een regeling te verkrijgen, waarbij de arbeiders éénmaal in de veertien dagen reeds des Vrijdags inplaats van Zater dags met Verlof kunnen gaan. Te New York is medege deeld, dat de V.S. een con creet voorstel zullen doen om het recht van veto der groote mogendheden te beperken. Men meent te weten, dat het voorstel de volgende punten bevat: 1. De Veiligheidsraad zal trachten een duidelijker definitie te vinden ten aanzien van de vraag over welke ge schillen het veto kan worden uitgesproken. 2. De Groote Vijf moeten overeenkomen, dat een negatieve stem of ont houding niet noodzakelijk al^ een veto worden beschouwd. 3. De Groote Vijf moeten mo gelijke amendementen op het reglement van den Veilig heidsraad opstellen. Tengevolge van de verga dering der liberale fractie in de Belgische Kamer en den Senaat, waarbij werd beslo ten de regeering niet ten val te brengen, is de regeerings- crisis tijdelijk bezworen. Officieel is te Batavia bekend gemaakt, dat aan de confe rentie van den Passar op 7 December a.s. 75 afgevaar digden zullen deelnemen, van wie niet meer dan 60 de autonome gebieden zullen vertegenwoordigen. Minderheden, cultureele socia le, economische en andere be langhebbende groepen zullen ten hoogste 15 vertegenwoordigers kunnen afvaardigen. k Weenen treft maatregelen voor den winter. Op velerlei wijze trachten de bewoners van Weenen brandstof voor den komenden winter te ver zamelen. Een boom, die eens de Ungar Gasse sierde, wordt in blokken gezaagd. De groote beteekenis van de conferentie van den Passar is allereerst gelegen in het feit, dat de deelen van den Archipel, die niet behooren tot het Republi keinsche gebied, jiier gelegenheid vinden zich, door middel van een door hen zelf gekozen verte genwoordiging, uit te spreken over hun toekomstigen status in de nieuwe structuur van Indone sië, alsmede over hun verhouding tot Nederland en de Republiek. Ook voor Malino was ge streefd naar een billijke verte genwoordiging, doch deze droeg veelal noodgedwongen een ge ïmproviseerd karakter. Na Mali no hééft de bevolking van de meeste gebieden zeer actief deel genomen aan de inrichting van een geschikte apparatuur voor de verkiezingen, zoodat de afvaardi ging naar den Passar meer vol ledig beantwoordt aan de eischen voor een juister vertegenwoordi ging. Naar officieel wordt bekend gemaakt, heeft Amerika zijn politieken vertegenwoordiger in Albanië teruggeroepen. De Amerikaansche missie, aldus de mededeeling van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken, heeft 't doel, waarvoor zij was uitge zonden, niet kunnen bereiken. De huidige Albaneesche regee ring is bij voortduring niet be reid zich tegenover Amerika te verplichten door bilaterale overeenkomsten, welke in het geheel geen last voor Albanië beteekenen. De directeur der KlL.M., dhr. Hans Martin, die niet alleen bekendheid geniet door zijn meer dan 25-jarig dienstver band bij de Kon. Luchtvaart Mij., doch ook als auteur van verschillende, veel gelezen boeken, viert Zaterdag 9 No vember zijn zestigsten verjaar dag. (A.N.P.) Waarschijnlijk zal begin De cember een extra bon voor ge smolten kaas worden bekend gemaakt, waarop voor ieder een, behalve voor kinderen, geboren in 1945 of later, 50 gr. verkrijgbaar zal zijn. Te beginnen met de periode van 23 Nov. tot 7 December zal de aanwijzing van den sui kerbon weer normaal in de eerste week van elke veertien- daagsche periode geschieden. Zooals reeds aangekondigd, zou de achterstand in de be voorrading, welke was ont staan tengevolge van de extra- verstrekkingen in September, eerst in den loop van Novem ber kunnen worden ingeloo- pen. In de gisteren gehouden ver gadering van aandeelhouders van de Nederl. Spoorwegen is besloten aan ir. W. Hupkes op ziin verzoek eervol ontslag te verleenen als president-direc teur van de N.S. Ir. Hupkes, dié reeds sinds 1938 lid is van de directie, werd op 1 Juni '45 benoemd tot president. Hij was de man, die de spoorwegsta king voorbereidde; hij was ook de man, die na de bevrijding den wederopbouw der Spoor wegen op zulk een voortreffe lijke wijze heeft geleid. Met ingang van 1 Januari 1947 neemt Ir. F. Q. den Hol lander deze functie over. Ir. den Hollander is sinds 30 Jan. van dit jaar lid van de N.S-- directie; voordien bekleedde hij het ambt van directeur-gene raal van Handel en Nijverheid en van Verkeer. VOI<GENS 'n Amerikaansch blad zijn Engelsche en Ameri kaansche geleerden erin ge slaagd het wondergeneesmid del peicelline op synthetische wijze te bereiden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1