Hoofd der Rochdaleschool las verkeerde lectuur DAMES! FILMS VAN DE WEEK 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Voor het Tribunaal A. Bökkerink - Ridderstraat 17 - Alkmaar Gil! NAJAARSEXPOSITIE,,DOORWERKEN" Werk van uitstekend gehalte ZATERDAG 9 NOVEMBER 1946 Cornells Brouwer was een ernstig man, die veel las, doch zijn lectuur juist bracht hem op het verkeerde pad, het pad van het nationaal- eocialisme. Daar hij boven, dien onderwijzer was in een volksbuurt in Amsterdam, waar de nationale geest ver te zoeken was, zag hü in de N.SB, uitkomst, waarom hij zich in 1940 bij die beweging aansloot Hij solliciteerde naar de func tie van hoofd, der Rochdaleschool te Alkmaar, waar iemand ge. vraagd werd, die de nieuwe ideeën was toegedaan. Het Tri bunaal nam het hem zeer kwa lijk, dat bij zich bij zijn sollici tatie had laten voorstaan op zijn N.S.B.-erschap. Mr H. Schollen, die zijn ver. dediging voerde, zag in zijn cliënt meer een theoreticus dan tengevolge stond hij terecht voor de Tweede Kamer van het Tri bunaal onder voorzitterschap van mr. J, P. Windhausen, ter wijl hem werd ten laste gelegd het sloopen van een hotel te Cas- tricum en het taxeeren van 350 woningen., die bestemd waren om gesloopt te worden. Mr H. Lesterhuis, die aLs zijn raadsman optrad, zeide, dat be schuldigde had gehandeld in op dracht der gemeente, die er op aangedrongen had, opdat geen Wehrmachtsaannemer het werk zou uitvoeren. PI. achtte de voorwaarden, die Res waren op gelegd bij zijn invrijheidstelling, zeer zwaar en vroeg clementie. Te laat bekeeTd Al is dan een bekeering nooit te laat, het zou voor Theodoor Hoogkamer te Sohermerhorn beter zijn geweest als hij zich eerder bekeerd had. Om finan. cieele redenen had hij zich aan een agitator, die door verkeerde gesioten bij de N.S.B. Wie in het lectuur in de armen der N.S.B, terecht kwam. Materieel had be. scbuldigde nooit voordeel ge trokken uit zijn benoeming. Uitspraak over twee weken. Welke waren zijn motieven? Toen Johannes Res te Castri- cum na vier maanden internee- ring voorwaardelijk buiten ver volging werd gesteld met een boete van f 250Ó en ontzetting uit actief en passief kiesrecht, teekende hij verzet aan. Dien. DENK AAN DE OORLOGSGRAVEN Maandag is het Wapenstil- sitandsdag. Ook in Alkmaar zijn r.og graven van geallieerde sol daten, die hier tijdens de bezet ting zijn gesneuveld. Zou het geen mooi gebaar zijn, wanneer de burgerij morgen bloemen kwam leggen op deze graven? Heit gaat hier om de laatste rustplaats van matroos George Thomas Allency, gesneuveld op 21 Februari 1943, van sergeant vlieger Howard Piper Shipley, I gesneuveld op 15 Januari 1941 en van David Cruikshank, ge. sneuveld op 11 Februari 1941. De klaprooscollecte van Maan dag a.s. bevelen wij ten zeerste aan, AKERSLOOT MEERVOGELS-NIEUWS Meervogels IBerdos I, 2.30. ADO IIIMeervogels H, 12.30. Meervogels aRKAFC b, 12 uur Meervogels b-WSW b, 1.15. Bent U reeds in het gelukkige bezit van stof? Dan maken wij uw japon binnen 3 weken. U kunt uw keuze bepalen uit een rijke collectie modellen. Komt U eens praten WIJ RADEN U VAKKUNDIG AF! EN ONS WERK IS A"! 5000.-. ot méér salaris) En wat hebt Gi) aan t«L j bieden? Hoe staat het met ,Uw ontwikkeling? Studeer btj Resa en ver over dat wat'Gl] begeertl Vraagt ons^ïrospectus: Staatsexamen A A B, H.B.S. ,A B, Mulo, Onderwijzersakte. De verkoop btj de fa. Engeiri geëindigd Het zal voor velen een teleur stelling zijn te vernemen, dat de verkoop by de fa. Engeln van daag eindigt, want duizenden hadden neg een stille hoop, dat zij nog in aanmerking kwamen om 'n kleedingstuk of 'n stuk textiel van goede kwaliteit te koopen tegen prijzen, die door de Prysbeheer- sching in overleg met Distex op nieuw waren vastgesteld en die in vele gevallen de vooroorlogsche prijzen te boven gingen. Er was wel heel wat goed, maar voor 10.000 liefhebbers toch niet genoeg; circa 2000 personen kon den een genummerde kaart ont. vangen. Allen verzekerden ons dat de aanwijzing bij loting onder justitioneel toezicht is geschied, j Wij zijn er niet bij geweest en zullen maar denken: zalig zijn zij, die niet gezien en toch geloofd hebben. Uit gesprekken met enkele ver- koopers kregen wij echter den j indruk, dat er bij de aanwijzing van de köopers eenige selectie is toegepast. De kwaliteit van het goed was werkelijk uitstekend en de koo pers gingen dan ook blij en tevre den huiswaarts. De verkoop geschiedde door het personeel, doch onder toezicht van Prijsbeheerschings-ambtenaren, die het seld en de 'punten in ont vangst namen Er werd voor circa een ton ontvangen en ook het aantal textielpunten liep in de honderdduizend. Ook van Distex was een ambtenaar aanwezig die ons vertelde, dat bet eenige de lict, dat oorzaak van den ^'i-on- deren uitverkoop was: het ver- zwiiaen van voorraden Van prijsopdrijving of verxoop tegen zwarte prijzen of ruil te gen goederen is hier geen sprake. De bijzondere nolitierechter zal straks uit te maken hebben, welk cP" '-f Vt 'icdras '-aarvoor v—'-^-ht is aan Vrouwe Justitia geofferd zal moeten worden als boete voor dit delict Nader vernemen wfj dat Maan dag a.s. de laatste dag zal zijn van den textielverkoop bij de fa. Engeln. Dien dag zyn geen num mers vereischt, doch zü, die nog van deze gelegenneid gebruik willen maken, moeten beschik ken over speciale punten of een toewyzing voor BedrijtsKieedlng, vitrage of voldoende punten voor een costuum r.f schuitje stapt, moet varen, en Hoogkamer werd W.A.-man etc., een lange lijst van beschuldi gingen. Eerst b'i een overval van illegalen te Ursem, toen besch ernstig werd gewond, zoodat hij bediend moest worden, kwam de ommekeer, welke dan ook radi caal was. Volgens verklaringen van getuigen, waaronder opper, wachtmeester der Koninklijke Marechaussee Kolenbrander, een bekend figuur uit de illegaliteit in Noord-Holland, was besch. nooit lastig geweest en na zijn herstel had hij zelfs de goede zaak gediend. Dit werd nog be nadrukt door zijn raadsman mr. C. Smal, die uiterste clementie vroeg BENOEMING ARRONDISSEMENTS RECHTBANK Bij Koninklijk Besluit is be noemd tot rechter in dë Arron dissements.Reobtbank te Alk maar mr. H. K. A. Stoffels, refe rendaris bij het Departement van Justitie te 's-Gravenhage De zevende sluier CANTECLEER De H. Mis voor de leden van Canteclèer, Zondagmorgen om 6 30 uur, is niet bij de Eerw. Zusters, doch in de St. Domi- nicuskerk. Een zeer bijzonder filmwerk heeft Harmonie op haar program ma staan. "Be zevende sluier" van den voorheen pxactisch onbeken den regisseur Compton Bennet is een van die Engelsche experimen ten die zich met voorliefde bezig houden met zielsconflicten. Wordt zulk een gegeven dikwijls een fiasco, deze rolprent echter is in haar vorm zoodanig geslaagd, dat zij op het gebied der cinemato grafie een van de beste produc ten geworden is. De geschiedenis ervan wordt sterk beheerscht door de opnamen en daardoor juist komt die prachtige sfeer tot stand waar., door uit vorm en inhoud één ge heel ontstaat. Een beroemd pianiste is in haar opgloeiende jeugd opgevoed door haar neef die haar lichamelijk en geestelijk met zijn wil dwingt tot haar kunstenaarschap. Door zijn in vloed gaat zij langzaam maar zeker in een suggestie onder en een voor_ tval in haar jeugd achtervolgt haar zoodat zij denkt de macht over haar vingers te verliezen en daardoor ook haar muziek. Er komt ten laatste een botsing tusschen haar er; haar neef-impressario zoo ernstig dat deze haar vingers in zijn woede wondt. Een auto-ongeluk doet' het overige en hierdoor wordt de obsessie zoo sterk, dat zij ook niet meer kan spe_ len. Door de methode van een me dicus komt haar leven in droomtoe stand weer te voorschijn (de denk- In .het kleine; maar fijne vereenigings-ate- lier in 't oud_Holland_ sche gebouwtje hoek GeestKanisstraat houdt de Schildersver. eenigiiig "Doorwerken" de volgende week haar najaarstentoonstelling, welke dezen middag geopend werd. Het zijn voor ons al tijd eenige aangename oogenblikker; door een bezoek aan deze ten toonstellingen de ken nismaking met '1 werk van onze Alkmaarsche schilders te hernieu wen, want "Doorwer ken" telt leden die omdat zij nog een of mdere maatschappelijke functie bekleeden niet tot de erkende vrije kunstschilders gere gend mogen worden; naar niettemin om het geen zij op picturaal gebied presteeren in één adem genoemd kunnen worden met wèl.erkende schildersi die tot een of ander of ficieel schildersgenoot schap behooren. Waar mee we üiaar willen zeggen dat hun werk eer; plaatsje waard is In den erkenden kunst handel of museum In hoofdstad en residentie en stad. Zulk werk is er op deze najaars.ex. positie van "Doorwer ken" te bewonderen. En dan denken we o v direc aan nr. 17 ff van de catalogus, een uitstekend doek van H. Heertjes; "Spoorbaan" in de sneeuw, dat knap is van compositie en toon. We denken ook lan Jan Plas z'n werk lat hier hangt; het "Doode Geitje" en het "Straatje in Den Bosch" alsook zijn "Processie". Tan Plas verloochent in deze doeken en panee. boeiend palet; zijn stil leven is harmonieus van compositie en de 'droge Zonnebloemen" zijn iuist van toon. .inder daad dit is goed werk Van De Wolf troffen wij twee landschappen van het Limbungsche korenveld aan en een drietal kleinere doeken 'Doorkijkje" en twee Limimrgsche boerderij- len zijn schilüersbloecl niet; dit werk is de Dogst van gelukkige momer.ten, die hij niet altijd heeft; maardie hem als hij ze heelt tot iets waarlijk schoons inspireeren. Zijn drang naar het mystieke vindt men uitgedrukt in 't schetsje van het Kerstgebeuren en de wat al te donker ïehouden "Graflegging" Naastander knap werk van Heertjes von_ den we van Wim Koster 'n paar stillevens; die dezen ambitieuzen ar tist, die zich voorheen meer als teekenaar deed kennen, thans van sen anderen kant laten zien. Hij heeft het aan. gedurfd met doek en verf en hij heeft een sn. Deze drie laatsten zijn verreweg het beste wat hier van hem hangt ze zijn van compositie uitstekend geslaagd en de sfeer van het Lim. Durgsche landschap is luist getroffen. Het vrouwelijke lid mej. Tulp laat met 'n paar forsche bloemstil. levens zien; dat zij ta lent heeft en gevoel voor kleuren. Toll. Groat, die naast Iwee kleine doekies; welke opvallen door boeiende lichtwerking; maakte van het Oude. kerksplein te Amster dam een stemmig schil derij. Als geheel een expo. iitie die geen kunstlief. ïebbor mag' overslaan. Fr. O. beeldige sluiers) totdat ten laatste de geestelijke dwang wijkt en zij haar geloof in zich zelf er. haar neef terugvindt tot beider geluk. De cineasten hebben het verleden en heden zeer sterk kunnen weerge ven in details en close.up, maar vooral in een tot het einde toe strak.beheerschte montage. Het zien van dit prachtig filmwerk zal eer.' geestelijk geschenk zijn en geeft te:, gelijk een voorbeeld van een film als kunstwerk in het groot. Het voorprogramma is zeer ver zorgd. A. B. T. Als voorfilm „Home on Ihe prairie". Een film vol spanning, vechtpartijen en cowboy-songs. „De straat der vermisten" is een sensatiefilm. Een zware jon gen, keert na zijn siraf weer te rug in dë maatschappij. Eerst wil hij afrekenen met den directeur van een groote krant, die hem dë kast in geholpen had. Om de ze moraal spint zich tenslolte een geweldige concurrentiestrijd tus, schen de dagbladen. Hel eerge voel van den misdadiger geeft echter een heel gunstige wending aan dezen strijd, zoodat hij red der inplaats van moordenaar wordt. Vooraf binnen- en bui- tenlandsch nieuws. Cinema Americam. Na een uitgebreid voorpro_ gramma, waarin o.m. een aardig gekleurd leekenfilmpje, rijden wij met Roy Rogers op de prairie naar het „Fiësla op de Farm' Na een ietwat geforceerde oni- moeting met een „struikroover arriveeren wij op de farm te midden van dë feestvierenden. Eerst dan begint het eigen lijke verhaal, voor zoover hier van sprake kan zijn. Wij zullen dit hier niet geheel ontrafelen, doch kunnen de liefhebbers van de paardensport en cowboysongs zeer zeker een bezoek aanradfên. Daar het „Fiesta op de Farm" eindigt mei een grootsch caba_ ret lijkt het ons aan te raden gezien verschillende scenes, geen kinderen beneden de 14 jaar mee te nemen. Victoria Een film van René Clair, die in Engeland een groot succes oogstte, is „Spook te koop", in 't Bngelsch „The Ghost goes West". Het is de geest van een Seho't- schen edelman, die door zijn vader veroordeeld was in het voorvaderlijk kasteel te blijven, tot hij 'n Mac Lagien verslagen en vemecferd zou hebben. Eerst 200 jaar later krijgt Mur doch Glowry daartoe de kans, nadat hij twee eeuwen op het middernachtelijk uur tevergeefs naar zijn tegenstander gezocht, maar ook niet voordait hij met Kasteel en al naar Amerika ver huisd is, waar een comestibles, millionair hef voor reclamedoel einden uitbuit. Als diens concur rent, dde een nazaat blijkt te zijn van de door het spook gehate Mac Laglens, niet aan het spook gelooft, slaat Murdoch Glonry zijn slag; hij volbrengt de opgaaf Bekende Sehrifteiyhe Cursus (Advertentie.) K.F.C. FILMKEURING ALKMAAR. A. B. T.: „De straat der vermisten", 18 jaar; Cinema Americain: „Fiësta op de farm", 14 jaar; Harmonie: „De zevende sluier", 14 jaar; Victoria: „Spook te koop", 14 jaar. SCHAGEN. Royal; „Onzicht bare tegenstanders", 18 jaar. GESLAAGD Te Nijmegen slaagde aan de Maatschappelijke School onze stadigenoote Zr. C. M v. d. Eng. H. KLAVER 70 JAAR Vandaag viert de heer Hil- .brand Kiaver zijn 70sten verjaar, dag. De heer Kiaver, ai woont hij aan den rand van de stad, aan den Westdijk in de Schermer is m het steaenjk leven geen on bekende. In 1923 werd hij lid van den Gemeenteraad en bleef dat onafgebroken totdat de Raad door den bezetter in 1942 werd ontbonden. Negen jaar iang van Nov 1930 tot 1939 was hij wethouder en beheerde hij de portefeuille van Publieke Wer_ sen; ook vervulde hij nu en dan de functie van loco-burgemees ter. Ook buiten zijn raadslid, maatschap bekleedde de heer Klaver tal van functies in ver- lenigingen op agrarisch gebied. ,n 1904 werd mede door hem dé iikmaarsche Boerenleenbank Pgericht, waarvan hij thans nog e directeur is; voorts maakte hij ••ei uit van de Pacht- en or.d'kamer en was hij vanaf 134 Hoofdingeland van het -oogheernraadscliap en vanaf J35 Hoofdingeland van de chermer; sedert 1936 is hij .j-oogheemraad van het Hoog- aeemraadsehap. Hoewel de heer Klaver nog met veel ambitie deze verschil lende functies vervult, is hij nu op een leeftijd gekomen, cfat hij zijn plaats voor jongere krachten moet inruimen; hij mag echter op een welbestede loopbaan in het openbare leven terugzien en het zal hein dan ook vandaag ze ker niet aan belangstelling ont breken. Vanaf deze plaats bieden wij den heer Klaver gaarne onze hartelijke gelukwenschen aan en wensohen wij hem nog vele ja ren een welverdiend otium cum dignitate toe en wordt opgenomen in het ver blijf van zijn voorvaderen. René Clair heeft dit humoris tisch gegeven op geestige wijze uitgewerkt, waarbij hij den na druk legt op het verschil tus schen de eciele voor cultuurhis torie voelende Scholten en den zakelijken Amerikaanschen mil- lionnair Rubert Donaat speelt den dubbelrol van d'en geest en diens nazaat Donald, die op het charmante dochtertje van den Amerikaan, gespeeld door Eu gene Pallette, verliefd wordt. De rijke businessman wordt doer Jean Parker uitstekend ge typeerd. 'it Is een vrooiijke film, die het zien wel waard is.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2