Arbeidersbeweging verlangt medezeggenseSiop VO E DS E L-C AT ASTRO P H E i BEDREIGT BRITSCHE ZONE N;°uw Noordhoüandsch Dqgblqd S Bij het vaststellen van prijzenin de ksjksbureaux, de Vakgroepen, enz. Geef God wat God toekomt DE „PIET HEIN" BESCHOTEN NEDERLAND BIJ DE BESPREKINGEN Internationale zone in Berlijn De walvisch-expeditie SAKSEN DE ELFDE DUITSCHE STAAT Poolsche klacht ongegrond EINDE BURGEROORLOG IN CHINA? C.C.D. als boekenwurm Sn gespannen verwachting Ernstige politieke gevolgen niet uitgesloten Het zuiverings probleem opgelost Reorganisatie Britsch militair bestuur? VRIENDEN DIE JEI NOOIT VERGEET ZATERDAG 9 NOVEMTER 1946 HE DRIE GROOTE VAK BONDEN, die gezamenlijk de belangen van twee en een half millioen menschen behar tigen, nl. het N.V.V., de Ka tholieke Arbeidersbeweging en het Christelijk Nationaal Vak verbond, hebben zooals wij gisteren reeds konden berich ten hun gemeenschappelij- ken strijd tegen de duurte voortgezet met een uitvoerig adres aan den Minister-Presi dent, waaraan wij nog ontlee- nen, dat zij met leedwezen constateeren, dat over de eco nomische politiek, zooals die uitgestippeld is in de Regee- ringsverklaring en de radio rede van Minister Beel van 4 October j.l., geen enkel over leg gepleegd is met de Raad van Vakcentralen. Zij is be reid met de Regeering mede te werken, maar meent dan ook te mogen verlangen, dat de Arbeidersbeweging bij het voorbereiden en de uitvoering van die maatregelen volledig wordt erkend. De Raad wil niet uitspreken, dat niet ge streefd móet'worden naar een prijs voor de agrarische pro ducten, die de teelt daarvan voor allen, die in deze bedrij ven werken, loonend maakt, maar wanneer dit geschiedt, moeten andere maatregelen de daaruit voortvloeiende meerdere kosten voor het le vensonderhoud compenseeren. Er moet eenstemmigheid be staan over de wijze, waarop een loonbeheersching zal kun nen worden gekoppeld aan een meer effectieve wijze van pro ductie- en prijsbeheersching. Wil de Arbeidersbeweging de gelegenheid hebben, haar le den te overtuigen van het hoe en waarom van bepaalde maatregelen en het achterwe ge blijven daarvan, dan moet zij -beschikken over verschil lende bevoegdheden. Zoo wil zij o.a. controle hebben op de prijzen van allerlei artikelen, IJ ET IS GOED, dat het Evan gelie van morgen ons uit drukkelijk aan onzen strikten plicht van rechtvaardigheid tegenover God herinnert. God is onze Schepper, onze abso lute Heer en Meester. Al wat wij zijn en hebben, ons be staan en ons bezit, danken wij aan Hem. Hij is onze Verlos ser. Daarom zijn wij verplicht Hem te dienen en Hem de eer te geven waar Hij recht op heeft. Want Hij overtreft alles oneindig. Hij heeft recht op onzen dienst. Maar Hij wil ook, dat- wij Hem dienen, zóó, gelijk Hij het ons geopenbaard heeft: in den Christélijken, Katholieken godsdienst. De deugd van godsdienstigheid, van godsdienstzin is de voor waarde van zedelijke deugden, omdat zij zich. rechtstreeks tot God richt. Op den „dag van Christus", als Hij ten oor deel komt, zijn wij dan wer kelijk vervuld van de vrucht der rechtvaardigheid", dit is: van godsdienstigheid? Hebben wij God gegeven, wat God toekomt? MARCUS zoowel voor als na de vast stelling. De prijsvaststelling van een niet-onbelangrijk aan tal artikelen moet worden her zien. De Arbeidersbeweging verlangt vertegenwoordigd te zijn in de Rijksbureaux en de hoofd-, vak- en ondervakgroe pen. Een overvloedige produc tie van bepaalde luxe-artike len :is een steen des aanstoots. Verder wijst het adres erop, dat de mogelijkheid moet wor den geopend, de bijzondere prestatie van den arbeider ex tra te beloonen. De voorlichtingsdienst der Nederlandsche marine deelt mede, dat de torpedoboot jager „Piet Hein" op 7 November van de Atjehsche kust uit door twee batterijen waarschijnlijk van 12 cm. kaliber beschoten is. De Piet Hein voer langs de kust van Sumatra en had in structies om eventueel een ac tie te ondernemen, indien het incident van de Hollandia zich herhalen zou. (In den namid dag van 24 Oct. werd het Ned. koopvaardijschip Hollandia in de nabijheid van Kroeng Raha- baai, Noord-Sumatra, onver wachts met geschutvuur aan gevallen.) De beschieting had plaats op dezelfde hoogte als van de „Hollandia". De torpe doboot jager werd niet geraakt en tegen de batterij is een actie ingezet. In politieke kringen te Ber lijn wordt gesproken over de mogelijkheid van het instel len van een internationale zo ne voor het centrum van Ber lijn, aldus meldt het blad „Ku- rierV, dat in de Fransche sec tor van de stad verschijnt. Tot deze internationale zone zou den alle vier «bezettende mach ten gelijkelijk recht van toe gang hebben. Twee jagers, deel uitmaken de van de „Willem Barendsz" expeditie, zijn .uit Montevideo te 'Kaapstad aangekomen. Van de uit ons land vertrokken ja gers bevinden zich drie bij de „Willem Barendsz", welk schip thans ter hoogte van de Straat van Gibraltar koerst, terwijl de overige jagers op weg zijn om zich eveneens bij het moe derschip te voegen. Aan boord van de schepen is alles wel. De voormalige provincie Saksen zal een staat gaan vor men, bestuurd door een presi dent en acht ministers. Dit geschiedt op initiatief van het Sovjetbestuur, de socialistische Eenheidspartij zal een grond wet voor den nieuwen staat opstellen. - red,). Het zal de elfde staat van Duitschland worden. De Britsche regeering heeft de nota van 28 October, waar in Polen bezwaar maakt tegen het gebruik van op repatriee- ring wachtende Poolsche troe pen voor landbouwwerkzaam- heden en het opruimen van mijnen tegen een dagloon van 18 pence, van de hand gewe zen. Polen had ook beweerd, dat de repatrieering onnoodig werd vertraagd. In 't antwoord zegt de Brit sche regeering, dat de voor waarden voor bedoelde Pool sche troepen dezelfde zijn als die voor Britsche troepen. Een vertraging bij de repatrieering zou aan maatregelen van de Poolsche autoriteiten zelf te wijten zijn. Volgens Fransche berichten e b nationale Chineesche regeering bevel gegeven hebben de vij andelijkheden te staken. Op 28 October werd door een 12-tal bemiddelaars van de Chinee sche democratische liga, de 3de partij in China, het voorstel gedaan tot staking der vijan delijkheden. De onderhande- ligen duren al vanaf October 1946, doch tot op heden had den zij geen resultaat. Men hoopt nu eindelijk de zoo lang verbeide vrede in China tot stand "te kunnen brengen. Bij een CCD-onderzoek wer den in de goederenloodsen van de Nederlandsche Spoorwegen te Groningen 7 hutkoffers met vooroorlogsche heerenmode artikelen in beslag genomen, welke voorraden door de be kende heerenmodezaak D. te Groningen als „boeken" naar Utrecht zouden worden gezon den. Na een langdurig onder zoek in de zaak zelf werd daar een geheime bergplaats ont dekt, waarin honderden stuks begeerenswaardige artikelen lagen opgestapeld, die kenne lijk bestemd waren voor onre gelmatige praktijken. het de Ernest Bevin, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, heeft met zijn Ameri- kaanscnen ambtgenoot voedselprobleem van Britsche zone /van Duitsch land besproken en daarbij te kennen gegeven, dat de hui dige crisis ernstige politieke gevolgen kan hebben. Naar verluidt heeft Bevin verder opgemerkt, dal het niet juist was dat de Britsche zone slechts 100.000 ton graan krijgt toegewezen terwijl de toewijzing voor het laatste kwartaal van dit jaar voor Britsche en Ameri- kaansche zone gezamenlijk 565.000 ton bedraagt. Bevin zal een rapport over den voedseltoestand in de Britsche zone opstellen, dat ter kennis van Byrnes zal worden gebracht. Deze Britsche stap aan den voor avond van de belangrijke En- geïsch-Amerikaansche conferen tie over den economischen toe stand van Duitschlaricl maakt het zeer waarschijnlijk, dat het voed selprobleem bovenaan op de agenda zal komen te staan. Het Britsche militaire bestuur deelt mede, dat ©en schip met 8.000 ton meel onderweg is van Amerika naar de Britsche bezet tingszone, drie andere schepen, die 4000 ton meel en 5000 ton haver zullen aanvoeren worden op het oogenblik geladen. Bovendien worden 36.000 tón meel en >7000 ton haver tezamen iets minder dan de behoefte der Britsche zone voor 5 dagen in de tweede helft van November in Amerika geladen. De verlading van deze schepen geschiedt in het kader van het normale invoer programma, dat door de scheeps- staking in de V.S. vertraagd is. Functionarissen van Bditsche vakveree'nigingen in de Britsche zone hebben intusschen gewaar schuwd, dat zij geen verantwoor delijkheid op zich konden nemen voor de reactie van Duitsche ar beiders, indien de „groote cata strophe" als gevolg van de voed- sel-situatie, niet afgewend zou worden. VONDST heeft de Re geering gedaan, die met één slag een einde maakt aan de moeilijkheden van het zui veringsprobleem. Zij schrijft in de Memorie van Antwoord op de Algemeene Beschouwin gen over de Rijksbegrooting, onder het hoofdstuk Neder land en Indonesië", met be trekking tot het aanvaarden van een figuur^als Soekarno: „Het streven naar een bruik bare zakelijke overeenstem ming moet prevaleeren boven meer of mindere waardeering voor bepaalde personen". Deze zinsnede stellen wij voor in gulden letters aan te brengen boven de bureaux van allen, die iets met de zuivering van wie dan ook te maken heb ben. Immers, in al deze geval len gaat het tenslotte niet om personen, maar om de „bruikbare zakelijke overeen stemming". En wie Soekarno aanvaardt, kan geen bezwaar meer maken tegen burgemees- Iers, die wel eens met de win terhulpbus gerammeld heb ben; tegen wethouders, die lang zijn aangebleven, omdat zij in goeden trouw meenden, daar goed aan te doentegen aannemers, die ons land vol gebouwd hebben met bunkers, om daardoor hun arbeiders te behoeden voor het bouwen van bunkers in Duitschland, tegen ambtenaren, die zoete broodjes bakten met de mof fen, omdat dit een tactische zet was in het belang van het Nederlandsche volk. Eindelijk, eindelijk, is het zuiveringspro bleem opgelost. Het scheelt de Tweede Kamer straks bij de debatten een paar slordge uurtjes. De zaak is plotseling, door een ideale vondst van de Regeering zelf, voor mekaar. Want het kan toch niet zoo zijn, dat ten aanzien van de beoordeeling van collaboratie e.d. in Indonesië een ander standpunt wordt ingenomen dan in Nederland? Nog im mers bestaat de eenheid van het Koninkrijk, in feite en in rechte en dezelfde Koninklijke Regeering, die heerscht in in- donesië, heerscht ook in Ne derland Volgens een bericht van het Agence France Presse zou de Britsche regeering besloten hebben tot algeheele wijziging van het Britsche bestuur in Duitschland. Vóór den oorlog waren ze als kind in huis. Echte vrienden waren het. Alle huisgenoten zagen steeds opnieuw met verlangen naar ze uit. Geen wonder, ze waren een deel van de echt huiselijke sfeer geworden! In de oorlogsjaren zagen we hen helaas niet meer. Maar wat een vreugdeZe zijn teruggekeerd! Dezelfde goede, trouwe vrienden. De pittige, krachtige koffiesoorten van de Gruyter en bovendien de geurige theemelanges. Ook róód-zilver merk is er weer, in metaalpapier verpakt. Precies als 'vroeger! Dezelfde samenstelling, hetzelfde heerlijke aroma. Betere soorten met louter golSe eigenschappen en boven dien weer tien procent korting. Inderdaad, vrienden die je nooit vergeet Advertentie)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3