Wederopbouw van kerken en kapellen Joris Voetangel in de Jacht door New-York 4 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Kunstenaars hebben een moeilijke taak Buitenlandsch nieuws Vereenvoudiging vleeschdisfributie Vijf jaar voor moord op ex-gedetineerde R.K. Middenstandsbond Bisdom Haarlem Binnen/andsch nieuws t<i KRONIEK Een surprise in Frankrijk Luxemburg wenscht grenswijzigingen ZATERDAG 9 NOVEMBER 1946 Bii den wederopbouw van ons vaderland, en met name vooral van de Zuidelijke pro vincies. ziin naast de schier ontelbare woningen en lokali teiten ook een zeef groot aan tal kerken en kapellen betrok ken. Men weet hoe het in den striid is gegaan, de kerken, vooral die in de dorpen, wa ren meestal het mikpunt van het kanonvuur, daar immers boden de torens voor de waar nemers van beide partijen een ideaal observatiepunt. Langs den Maaskant is er biina geen kerk meer over ge bleven en waar men over het algemeen in de nood-kerkjes niét voldoende ruimte had, hebben de kerkbesturen over al de handen aan den ploeg geslagen om de restauratie zoo spoedig mogelijk ter hand te kunnen nemen. In vele plaatsen vordert de restauratie aan de kerkgebouwen dan ook flink, doch ook hier doet zich het gebrek aan glas ernstig gevoelen. Wij hadden dezer dagen hierover een onderhoud met een onzer Nederlandsche kunstniiveraars, den glazenier en kerkschilder Alex As- perslagh, die evenals zijn broer Henk al jarenlang onze Neder landsche bedehuizen verfraait. Op het atelier stonden ver schillende ontwerpen voor. ra men. o.a. voor de kerk van Tiel. waarvan alle ramen tij dens de beschieting in het na jaar van 1944 vernield zijn. Er is werk genoeg, van alle kan ten komen er opdrachten, doch er is geen materiaal. Verf. dat gaat nog wel, maar de moei lijkheid zit hem in het glas. Ook een glasactie kan hier weinig helpen, daar de glaze nier voor zijn gebrandschilder de ramen afhankelijk is van den toevoer van z.g. „oud glas". Dit oud-glas kenmerkt zich o.a. door een ongelijkma tig oppervlak, met lijnen en luchtblaasies. die aan het ge brandschilderde product een zeer bijzonder cachet geeft. Voor den oorlog kwam deze onmisbare glassoort uit Enge land, Frankrijk en België, ge deeltelijk ook uit Duitschland, welke leverancier nu voorloo- pig uitgeschakeld is. En het ziin ook hier. evenals in vele andere bedrijfstakken, de de viezen die een spaak tusschen het wiel steken. Zooals reeds gemeld, is het met de verven iets beter ge steld. Verschillende kunste naars. o.a. ook onze zegsman, hebben uit Zweden een zen ding prima verven en pensee, len ontvangen, zoodat zij weer eenigen tijd vooruit kunnen. De onkosten werden bestreden door de opbrengst van de van Gogh-tentoonstelling, eenigen tijd geleden in Zweden gehou den. Ook met penseelen is het nog slecht gesteld. Men heeft er geen idee van, hoe snel zelfs de beste varkensharen penseel slijt bii het uitvoeren van muurschilderingen. En de fijne marterharen penseelen voor de aauarels ziin al evenmin te krijgen. Ook hier dekt de aan voer bii lange na de behoefte niet. Het is als met zoovele bedrijven en takken van in dustrie, orders genoeg, maar gebrek aan materiaal. Daarom is het te hopen, dat spoedig ook voor onze kunstnijveraars een gunstiger deviezenregeling mogelijk gemaakt zal kunnen worden .opdat onze bedehui zen. vergaderplaatsen en an dere openbare gelegenheden weer kunnen worden verrijkt met de schoone producten uit de ateliers van onze Neder landsche kunstenaars, die tot ver over onze grenzen zoo'n uitstekenden naam genieten- l s. DE KERK van Engeland zal het volgend jaar een eigen filmblad uitgeven, waarin de films zullen worden bespro ken, welke door de kerk goed geacht worden. DE ZEEKABEL van Singa pore naar Hongkong is ver scheidene malen doorgesneden door lieden die het materiaal cp de zwarte markt ver kochten. De Portugeesche po litie neeft reeds acht Chinee- zen gearresteerd, die kabel vervoerden in Macao. IN BIRMA wordt gestreefd naar een souvereine staat. Aan de Britsche regeering zijn voorstellen overhandigd be treffende het intrekken van beperkende bepalingen op be stuursgebied. DE RAAD der ministers van de Groote Vier in New York is voor de honderdste maal bij een geweest. IN SAKSEN zijn achthon derd kerkklokken, door de Duitschers uit bezette gebie den geroofd, teruggevonden. Het centraal distributiekan toor deelt mede, dat met in gang van 11 Nov. a.s. ter ver eenvoudiging der vleeschdis- tributie, behalve bloedworst, thans ook leverartikelen, nier brood en zure zult zonder in levering van bonnen verkrijg baar zullen worden gesteld. Dit geldt eveneens voor lever, nier, zwezerik, hart, uier en pooten, alles uiteraard voor zoover voorradig. De andere artikelen blijven uitsluitend tegen inlevering van vleesch- bonnen verkrijgbaar. De arrondissements recht bank te Amsterdam veroor deelde den 31-jarigen schilder Cornelis Roeland van Schie, die op 1 Maart van dit jaar den ex-gedetineerde Hendrik Scheffer te Amsterdam neer schoot, tot een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek van de in preventieve hechtenis doorgebrachten tijd. De eisch luidde acht jaar. De rechtbank overwoog, dat indien een der gelijke daad een jaar eerder was geschied, van Schie waar schijnlijk vrijuit zou zijn ge gaan, doch dat deze daad, nu de rechtsorde is hersteld, als een der ergste misdrijven moet worden beschouwd. Op Woensdag 20 Nov. a.s. belegt de R. K. Middenstands bond in het Bisdom Haarlem een Naj aars Centrale Raads vergadering in Krasnapolsky te Amsterdam. De bijeenkomst die aanvangt om 10.30 uur, wordt voorafgegaan door een H. Mis in de Sint Nicolaas- kerk. De zeer belangrijke agen da vermeldt o.a. als spreker: Dr. G. W. Groeneveld, met het onderwerp:- „Verhouding loo- nen en prijzen, benaderd van uit het Middenstandsbedrijfs leven." DE LIJST van verkeerson gevallen tijdens de Veilig Ver keer Week neemt nog steeds toe, waaruit blijkt hoe drin gend noodzakelijk de actie is. 22. Toen de agent de taxi grondig had doorzocht en geen spoor van Perolt had kunnen ontdekken, wendde hij zich tot den bestuurder. Ik geloof dat jij meer van deze zaak afweet dan je wilt vertellen, jongeman.... Doch de'agent werd in de rede gevallen doop een hevig geloei van een auto-claxon. De nade rende vrachtauto wou passee. ren en de mannen namen een groot gedeelte van den weg in beslag. Toen de vrachtwagen voorbij ging, keken de mannen hem even na enin de niet af gesloten laadruimte. Jud Perolt had geen gelegen heid zich in de leege vracht wagen te verbergen en hij begreep, toen hij de mannen op den weg zag staan, dat er weer 'n critiek oogenblik voor hem was aangebroken. Daar! riep de taxi-chauf feur, die zijn passagier dade lijk herkende, daar staat ie! Dat is 'em. De agenten draaiden zich op hun hielen om en wierpen zich in hun wagen. Vooruit Basey, draaien die car, en hem achterna! Als we hem in handen krijgen maken we een beste beurt bij onzen kapitein. A CHT-EN-VEERTIG UUR voor de verkiezingen in Frankrijk heeft de M.R.P., dat is practisch: de katholieke partij in Frankrijk, voor een surprise gezorgd. Zij heeft bekend gemaakt, dat zij de Gaulle zou steunen, indien hij zich beschikbaar stelde voor het pre sidentschap van de Republiek. Dat is een merkwaardig besluit ge weest, hetwelk met het oog op de verkiezingen als een tactische zet kan worden beschouwd. Er heb-» ben Zondag dus weer eens ver kiezingen plaats in Frankrijk. Ditmaal voor de samenstelling van de Kamer van Afgevaardigden. Men weet, dat du eenige maanden geleden ook is gebeurd. De Grondwet is toen afgestemd, een nieuw parlement is gekozen, dat weinig indrukwekkende verschui vingen te zien gaf, alleen bracht het de M.R.P. als de grootste par tij uit den strijd te voorschijn, me! het gevolg, dat de groote man van de M.R.P., George Bidault, aan het bewind kwam. Daarna is er een nieuwe grondwetsontwerp klaargestoomd. Dit bevatte eenige concessies. Geen der drie groote partijen was er over voldaan, om dat geen der drie de meerderheid heeft en Frankrijk dus aangewe zen blijft op een bewind van drie partijen, wat men het tri-partis- me noemt. Daarnaast staat gene raal de Gaulle, die Frankrijk red de en na de bevrijding weer op dreef hielp. Hij heeft over de con stitutie van zijn land andere idea len, dan door het tripartisme verwezenlijkt kunnen worden. En hij heeft die nu weer naar voren gebracht. Dit kwam de M.R.P. practisch en tactisch natuurlijk niet zoo goed uit, maar het door breekt misschien de verstarring die zich van het politiek partij- leven in Frankrijk meester ge maakt heeft. Een verstarring, die daarom zöo nadeelig is voor de constructieve ontwikkeling in de Republiek, omdat een der drie der vrijwel gelijke comparanten de Communistische partij is. Bij de enkele weken geleden gehou den verkiezing over de nieuwe grondwet heeft een meerderheid zich voor het nieuwe ontwerp uit gesproken. Maar wat voor een meerderheid. Negen millioen voor. acht millioen tegen en negen mil lioen onthoudingen. Dat de de mocratie in Frankrijk onc|er der gelijke omstandigheden een uit spraak over een vitaal ding als een nieuwe grondwet' aanvaardt als een uitspraak van het volk, is misschien verklaarbaar uit hoofde van verkiezingsrrfoeheid, het is be treurenswaardig voor het gezonde begrip demoeratie! De beslissing van de M.R.P. om de Gaulle te steunen als eventueelen candidaat voor het presidentschap heeft een nieuw element gebracht in de ver kiezingsmogelijkheden van Frank rijk. Moge het de Republiek van dit zwaar-beproefde land ten goe de komen! Het agentschap „Belga" ver neemt ut New York, dat het groothertogdom Luxemburg van plan is op de vergadering der Groote Vier te New York een wijzigin gvan zijn grens met Duitschland te vragen. De Luxemburgsche minister van buitenlandsche zaken Bech heeft verklaard dat de Dustsch Luxemburgsche grens ge vormd wordt door de Sauer en de Moezel. De regeering wil de grens naar de tegen overgestelde zijde van deze rivieren, waarvan de valleien tot Luxemburg behooren, ver leggen. TWEE Amerikaansche oor logsschepen zullen een bezoek brengen aan de Turksche ha ven Smyrna. (LfiOr IfeVfer.Stoten cnCfuna stoten. \mMswóm\ £rtó2 CCDcontcoleurs wecdan teluitan warm ontwnqen Dezav&ek vftis \ta\fiq\ttM !U Vdop sensaiiaindci/fe (tear id -l4otiandia! In Mb klonk M fed.., „SMt M

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4