Nieuw Basis-overeenkomst in Cheribon tot stand gekomen Unie Nederland-Indonesië onder de Kroon? Met aanvaarding van Soekarno tot het uiterste gegaan Italië wil met Joego-Slavië onderhandelen over Triëst Voor Alkmaar en omgeving Nader overleg met de Regeering noodzakelijk Oppositie in de Tweede Kamer kraakt harde noten WEDEROM EEN KARDINAAL OVERLEDEN RADIO-STAKING GE-EINDIGD Indonesië buiten het Koninkrijk voor Katholieke Fractie onaanvaardbaar GRENSGEBIED ONDER DUITSCH VUUR Uitspraak inzake Arnold Meijer uitgesteld Schepen naar en van Indië Wie is Marcus? Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Kr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs f 3.40 per kwartaal; -1,20 per maand; inclusief incassd Advertentie-prijs: - per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 1 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum 4.—. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. Buiten God is t nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 13 NOVEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11076 BUREAUX: ALKMAAR; Lnngestraat 42A tel. 2048 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafstngel 5» tel. 4243 (K 2290 2 iiinen DEN HELDER: West straat 80; tel. K 2230 2383 aCHAGEN: Molenstraat 52 - tel. 459 (K2240) Bank: Noorderbank Directeur: e. j. m. Stumpel In een officieel communi que wordt medegedeeld, dat de Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie te Lingadjati een basis hebben gevonden, waarop overeen stemming mogelijk is. Be paalde punten nopen echter tot nadere besprekingen met de Nederlandsche regeering. Het verrassende nieuws, dat een basis voor overeenstemming was gevonden, werd aangekon digd, nadat de Commissie-Gene raal, Gani en Sjarifoedin met Soekarno gesproken hadden. Tijdens het diner len huize van Sjahrir werd besloten de plenaire zitting denzelfden avond te houden. Daarmede werden verdere politieke besprekingen van het programma afgevoerd. Toen de heeren, met uitzonde ring van Dr. Van Mook, die naar de Banckert vertrokken is, zich voor de plenaire zitting van Sjahrirs woning naar het hotel van lord Killearn begaven, zagen zij er na zestien uur vergade ren vermoeid uit, doch op hun gezichten stond oprechte voldoe ning te lezen. De sombere voorgevoelens, die na de politieke besprekingen van gistermorgen waren gerezen, zijn thans verdwenen om plaats te maken voor de welgefundeerde verwachting, dat de bijeenkomst te Linggadjati er in geslaagd is om de kloof tusschen het Neder landsche en het Indonesische standpunt te overbruggen. Gisteren is te Rome overleden Kardinaal Camillo Dominioni. Hij was 69 jaar oud en genoot be kendheid als organisator der zie kentransporten naar Lourdes. Hedenmorgen zijn de radio orkesten weer normaal aan het werk gegaan. De staking der ra dio-musici is geëindigd. De com missie van advies over de pres taties der nieuwe dirigenten zal uitgebreid) worden met twee di rigent-deskundigen buiten den Omroep en een vertegenwoordi ger uit het desbetreffende or kest. De uitspraak van deze commissie zal bindend zijn. Te vens zullen nu zoowel de oude als de nieuwe dirigenten in de proef-periode optreden. Ook op andere punten o.a. op dat van de CAO is overeenstemming be reikt. Terwijl het personeel der Re- fa-industrie in een gisteren ge publiceerd telegram den humor in den stand van zaken wist te onderscheiden, zijn de musici van het telegram alleen maar hu meurig geworden. Een van hen Harry Wiggelaar, antwoordde dit personeel tenminste telegra fisch; „Voor uw als geestigheid bedoeld telegram inzake staking radio-musici maar een kwalifi catie n.l. schandelijk" Op goede gronden kan wor den medegedeeld, dat de po sitie van de Nederlandsche kroon schijnt te zijn gedefi nieerd als het hoofd van de Nederlandsch - Indonesische Unie en wel op een wijze, die die voor de Commissie-Ge neraal aanvaardbaar is. De uiteindelijke formuleering moet echter nog voltooid worden. Het lijkt er op, dat de Indone siërs in dit opzicht de positie van de Commissie-Generaal vol komen begrijpen en zich er van bewust zijn, dat de commissie in deze aangelegenheid geen vrijheid van beweging heeft of concessies kan doen. De villawijk Linggadjatte in de Bergstreek nabij Cheribon, waar de Commissie Generaal de definitieve besprekingen met de Indonesische delegatie houdt, A.N.P. P. Terwijl de nadere be richten uit Indië in zoo verre beter luidden, dat het begin van een overeenstem ming leek te worden bereikt hetgeen nader bevestigd werd heeft vooral de oppo sitie in de Tweede Kamer op den eersten dag van het Alge meen Debat harde noten over het Regceringsbeleid ter zake van Indië gekraakt. Daar was allereerst de heer Schouten, die het hekelde, dat de Kamer veel te weinig wordt in gelicht. Derden weten meer dan de volksvertegenwoordiging. In comité-generaal mogen de Kamer leden meer bijzonderheden verne men, als de besluiten al genomen zijn. Dit beleid moet gewraakt worden. Schouten had ook be zwaar tegen de wijze waarop dr. Van Mook zich over de Grondwet heeft uitgelaten en evenzeer tegen uitspraken van de Commissie- Generaal, zaoals die bij monde van Schermerhorn werden gedaan. De A.R. leider betoogde verder, dat het uit 't oogpunt van de Re geering onjuist geweest is, nu ze niet van de Constitutie is uitge gaan. Hij wees namens zijn groep alle verantwoordelijkheid voor den gang van zaken af. Hy vroeg of de Regcering, na wat cr de laatste dagen bekend geworden was, nu nog het oogenblik van spreken niet aangebroken acht. Hij vreesde dat het al te laat was en ein digde met te zeggen, dat onder het mom van politiek, het Ko ninkrijk wordt vermoord. In dezelfden geest vrijwij] sprak de heer Tilanus (CHU), die meende, dat de Regeering gestuwd wordt door de gebeurtenissen en slag op slag voor voldongen feiten wordt gesteld. Het hoogste waar naar gestreefd moet worden, is 't belang van de Indische bevolking. De heer Vonk. van de Vrijheids partij, zag tegenspraak tusschen de politiek van de Regeering en de handelingen van de Commis sie-Generaal. Als waar is wat er wordt bericht, zou de band tus schen Indië en het Koninkrijk worden doorgesneden, en dit is in strijd met de Grondwet. De wezen lijke beteekenis van de Republiek is, dat ze communistisch is. De heer Prof. Romme vond geen reden'tot beklag over wat wel en niet medegedeeld is, aanwezig. De Regeering blijft volledig verant woordelijk ten aanzien van de marschroute, welke in Indië wordt gevolgd. De instelling van 'de C.G. verandert daaraan niets. Als de Regeering nu, anders dan voorheen, spreken met Soekarrfo vruchtbaar acht, wil de Katholieke Fractie haar geen stok tusschen de beenen steken. Het blijft echter 'n moeilijke stap, omdat duizenden gevoelsargumenten er tegen in verzet komen. Vroeger noemde de regeering het ook onwaardig. Maar dat is het niet meer, wanneer een oplossing mogelijk gemaakt wordt Maandag j.l. hebben kapitein Schriek en vier hooge Engelsche officieren van het militaire gou vernement uit Kleef een bezoek gebracht aan burgemeester Jan sen te Ottersum-Milsbeek, om een onderzoek in te stellen naar de gevolgen van ontploffingen in het Reichswald en maatrege len te bespreken om een einde le maken aan de vele ongelukken welke tengevolge daarvan in het grensgebied plaats hebben. Pastoor Heintjes van de pa rochie Milsbeek had zich per soonlijk gewend tot den Engel- schen koning, opdat deze zijn invloed zou aanwenden, om een einde te maken aan de vernie lingen door de explosies in het grensgebied veroorzaakt. op grond van de Koninklijke Boodschap van 7 Dec. 1942. Wy van onzen kanj hebben thans het uiterste gedaan! De Katholieke Fractie ziet echter geen andere oplossing dan bin nen het Koninkrijk. JVat men ook mag zeggen, noch de Re geering, noch de Commissie- Generaal kunnen een oplossing buiten het Koninkrijk aan vaarden, zonder nadere beslis sing van de Staten-Generaal. Prof. Romme vroeg van de Regeering duidelijke nadere verklaring ten aanzien van deze kwestie. Hy wees er voorts op,*dat ook de aange kondigde Ryksconferentie in vrijheid moet kunnen beslis sen. Het zou onjuist zijn, als dit door het werk van de Commissie-Ge neraal tot een formaliteit werd gemaakt. Een constructie in den vorm van een soort personeele unie tusschen een driedeelig Ne derland (Nederland, Suriname en Curasao) aan den eenen kant, en de Vereenigde Staten van Indo nesië aan den anderen kant, acht de heer Romme niet te aanvaar den. De Bijz. Raad van Cassatie heeft de uitspraak in de zaak tegen Arnold Meijer, voor malig leider van „Nationaal Front", voor onbepaalde» tijd aangehouden, teneinde nadere inlichtingen te verkrijgen om trent de vraag of Meijer voor zichzelf of voor zijn partij gel den heeft ontvangen van of door middel van- Duitsche zij de. Indrapoera, van Rotterdam naar Batavia, vertrok 9 Nov. van Colombo. Klipfontein, van Batavia n. Rotterdam, vertrok 11 Nov. van Port Said. Kota 'Agoeng, van Batavia naar Rotterdam, werd 10 Nov. te Manilla verwacht. Sloterdijk, van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 11 No vember te Bombay. Salwati, van Amsterdam n. Batavia, arriveerde 11 Nov. te Genua. IJ hebt zich waarschijnlijk wel eens afgevraagd, wie die Marcus toch wel is, die daar eiken avond in uw krant een praatje met u komt ma ken. Is het een kapelaan? Een of andere Franciscaan of een doodgewone man met een col bert-jasje aan? Maakt u zich geen zorgen, lieve lezer(es), en kwelt uw arme hoofd niet met dergelijke vraagstukken. U komt er toch niet achter. Marcus is Marcus, een die het goed met u meent. Hebt u de „Navolging van Christus" wel eens gelezen, dat wondere kleine boekje van Thomas van Kempen? Moet u beslist eens doen. U kunt het nu weer krijgen in den boekwinkel. Daar staat ook het antwoord in op uw vraag van vanavond: „Let er niet zoozeer op, wie het zegt, maar veeleer wat er gezegd wordt." MARCUS In een nieuwe nota aan de vier ministers van buiten- landsche Zaken te New York, heeft de Italiaansche regee ring verklaard, dat zij met groote belangstelling de mo gelijkheid in overweging neemt om tot directe onder handelingen met Joego-Slavië te komen over Triëst. Elkê overeenkomst, die tusschen de twee landen zal worden be reikt, moet echter de garantie van de Vereenigde Naties hebben, t De ministers van Buitenland- sehe Zaken der groote vier hebben gisterenavond besloten het Fran- sche voorstel inzake den Status van Triëst, als basis voor bespre kingen te aanvaarden. Heden zal de Raad het Fransche voorstel pa ragraaf voor paragraaf behande len. Couve de Murville (Frankrijk) zeide, dat directe onderhandelin gen tusschen Italianen en Joego-. slaven, een nieuw element vorm, de in de kwestie Triëst. „Indien de twee landen tot een overeen stemming kunnen komen, zou zulks het beste voor Europa zijn", aldus de Murville. Byrnes verklaarde, dat de Ame- rikaansche regeering de Italiaans sche had medegedeeld, dat de V.S, niets af wisten van directe onder, handelingen tusschen Joego-Saviê en Italië, De V.S. achtten zich ge bonden aan de recommandatie van de Parijsche conferentie inzake de kwestie Triëst. Het was een zaak van de Italiaansche en Joegoslavië sche regeeringen, aldus Byrnes, indien zij met elkaar in onder handeling willen treden. Iedere overeenkomst in strijd met de re commandaties en besluiten van de Parijsche conferentie zouden zeer nauwkeurig bestudeerd worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1